אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קסום נ' אבו ריש ואח'

קסום נ' אבו ריש ואח'

תאריך פרסום : 03/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות עכו
19879-12-09
25/03/2010
בפני השופט:
רונית בש

- נגד -
התובע:
דוחי קסום
הנתבע:
1. נסרי אבו ריש
2. הראל חברה לביטוח

פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה כספית שהוגשה על ידי התובע בעקבות תאונה שארעה ביום 7.5.09, ברחוב אליעזר קפלן בעכו, בה היו מעורבים רכבו של התובע ורכבו של נתבע מס' 1, ובמהלכה ניזוק רכבו של התובע. הסכום הנתבע, על פי כתב התביעה – סכום של 9,180 ₪, הינו בגין דמי השתתפות עצמית, דמי ביטוח עבור השבת היקף הביטוח לקדמותו לאחר הנזק והפסד הנחת העדר תביעות וכן בגין הוצאות שונות.

בכתב התביעה נטען, כי ביום האירוע נסע התובע לאחור ברכבו בכביש צר שכן לא היה ביכולתו לסובב את רכבו ולבצע נסיעה קדמית. עוד נטען בכתב התביעה, כי נתבע מס' 1 עצר את רכבו (משאית) בצד הכביש, לא נתן זכות קדימה לתובע ולא אפשר לו להמשיך את הנסיעה לאחור, והחל בנסיעה פתאומית, שאז פגע ברכבו של התובע.

הנתבעים, מנגד, טענו בכתב ההגנה, כי לא קמה לתובע עילת תביעה כנגדם, שכן הרכב המעורב בתאונה לא שייך לתובע, אולם טענה זו נזנחה על ידי הנתבעים בדיון בפניי. הנתבעים הוסיפו וטענו בכתב ההגנה, כי התובע הינו זה אשר גרם לתאונה עקב נהיגה רשלנית, ובלתי זהירה. לגרסת הנתבעים, נתבע מס' 1 נכנס במשאיתו לכביש, שאז הגיח התובע בצורה פתאומית ותוך כדי נסיעה אחורנית; נתבע מס' 1, אשר הבחין ברכבו של התובע, עצר את משאיתו והחל לצפור, אולם הדבר לא הועיל והתובע פגע במשאיתו של נתבע מס' 1.

בישיבה מיום 24.3.10 חזר התובע על האמור בכתב התביעה וסיפר כי, בעת נסיעתו לאחור, הבחין במשאית של נתבע מס' 1 עומדת בצידו הימני של הכביש וכי תוך כדי נסיעתו לאחור, החל נתבע מס' 1 לנסוע לכיוון חנות הממוקמת בקצה הכביש, תוך שהוא פונה שמאלה, לאחר שמשטח בלוקים חסם את נתיב הנסיעה של נתבע מס' 1. מטעם התובע הוגש שרטוט לגבי אופן התרחשות התאונה ומיקום הפגיעה (ת/1).

לשאלת נציג נתבעת מס' 2 השיב התובע, כי הכביש בו אירעה התאונה רחב דיו על מנת לאפשר נסיעה של שני רכבים במקביל, וכי נתבע מס' 1 סטה עם רכבו שמאלה ולא נסע במסלול ישר הואיל ומסלול נסיעתו היה חסום על ידי משטח בלוקים, שאז נתבע מס' 1 היה חייב לסטות שמאלה על מנת להגיע לרחבת החנות. התובע הבהיר בחקירתו, כי בעת התאונה רכבו היה במצב של נסיעה לאחור, וכי רכבו של נתבע מס' 1 היה בעצירה מוחלטת. התובע דחה את טענת נציג נתבעת מס' 2, לפיה הפנה את מלוא תשומת ליבו במהלך הנסיעה לאחור לגדר אשר הייתה מצויה משמאלו, וטען כי ברכבו מצויה מצלמת רוורס וחיישני צד אשר מתריעים על נסיעה הקרובה מדי לחפץ כלשהו. עוד הבהיר התובע, כי לא היה ביכולתו לבצע נסיעה עם החזית קדימה של הרכב והיה חייב לבצע נסיעה לאחור נוכח היות הכביש צר.

נתבע מס' 1, בעדותו בפניי, תיאר את נסיבות קרות התאונה בצורה אחרת מזו אשר תוארה על ידי התובע. נתבע מס' 1 טען כי משאיתו לא עמדה בצד הכביש, כנטען על ידי התובע, כי אם נסעה בכביש צידי, ממנו ביקש נתבע מס' 1 לפנות שמאלה על מנת להיכנס לכביש בו נסע התובע, וכי תוך כדי הפנייה שמאלה, ובמהלך ההשתלבות מהכביש הצידי לכביש בו נסע התובע, הבחין בתובע מבצע נסיעה לאחור. נתבע מס' 1 טען בעדותו, כי לא יכל לבצע נסיעה אחורנית ולפנות את הכביש לטובת רכבו של התובע בשל רכבים אשר נסעו אחריו, ולפיכך עצר את המשאית וצפר לתובע אולם ללא הועיל, שכן התובע המשיך בנסיעה ואף הטה את רכבו ("שבר את ההגה") וכך פגע במשאית של נתבע מס' 1. נתבע מס' 1 הוסיף וציין בעדותו, כי מכסה המראה של רכבו של התובע נפל בתוך המשאית, וכי למחרת הביא אותו לחנות חומרי הבניין המצויה במקום. נתבע מס' 1 הגיש מטעמו שרטוט המדגים את אופן התרחשות התאונה, מיקום הרכבים בעת התאונה ומקום הפגיעה (נ/1).

לאחר שבחנתי את גרסאות שני הצדדים, עיינתי בשרטוטים אשר הוגשו על ידם, וכן בתמונות אשר צורפו לחוות דעת השמאי על ידי התובע, הנני מבכרת לאמץ במקרה דנן את גרסתו של נתבע מס' 1 לאירוע, לפיה התובע היה זה אשר פגע במשאית תוך כדי נסיעה שאינה זהירה לאחור, ובשל כך נגרמו הנזקים בצד הימני של רכבו של התובע. גרסתו של נתבע מס' 1 הינה אמינה בעיניי ועולה בקנה אחד עם מבחן ההיגיון והשכל הישר, בנסיבות העניין. אף עיון בתמונות, אשר צורפו לחוות דעת השמאי מטעם התובע, מלמד כי סוג הנזק אשר נגרם לרכבו של התובע מתיישב עם גרסתו של נתבע מס' 1 ואינו יכול להתיישב עם גרסתו של התובע.

יתירה מכך, אף מחוות דעת השמאי, שצורפה לכתב התביעה, ניתן ללמוד כי גרסתו של התובע אינה עולה בקנה אחד עם ההיגיון והשכל הישר. בחוות דעת השמאי צוין תיאור המקרה, כפי שנמסר לשמאי על ידי התובע, כדלקמן:

"תוך כדי נסיעה לאחור הגיעה משאית ראה שאני מתחיל לנסוע עצר בצד הכביש פתאום החל בנסיעה פגע ברכבי בצד ימין".

(ההדגשה בקו אינה במקור, ר.ב)

אינני מקבלת כמהימנה את גרסת התובע, לפיה לאחר שנתבע מס' 1 עצר את המשאית בצד הכביש, כאשר הבחין בתובע נוסע לאחור, החל שוב לפתע בנסיעה, גרסה שהינה תמוהה ואינה אמינה בעיניי, שהרי לא הגיוני שנתבע מס' 1 יחל שוב בנסיעה בעוד התובע ממשיך לנסוע לאחור.

9. תקנה 45 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961 קובעת, כדלקמן:

"נוהג רכב לא יסיעו אחורנית אלא אם יש צורך בכך, ובמידת הצורך, ולאחר שנקט באמצעים הדרושים בנסיבות הקיימות כדי למנוע –

(1) סיכון או פגיעה;

(2) הטרדה או הפרעה"

לאחר שאימצתי את גרסת נתבע מס' 1 לאירוע כאמינה, הנני קובעת כי התובע, שהסיע את רכבו לאחור, הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו כאמור בתקנה הנ"ל וכתוצאה מאשמו של התובע נגרמה התאונה.

לסיכום, נוכח כל האמור לעיל הנני דוחה את תביעת התובע, ומחייבת אותו בתשלום הוצאות לטובת הנתבעים בסכום של 700 ₪, אשר ישולם על ידי התובע לידי הנתבעים תוך 45 יום, שאם לא כן ישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד ליום התשלום המלא בפועל.

המזכירות תמציא פסק דין זה בדואר רשום עם אישור מסירה לצדדים.

ניתנה היום, י' ניסן תש"ע, 25 מרץ 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ