אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קנר ואח' נ' קנר ואח'

קנר ואח' נ' קנר ואח'

תאריך פרסום : 05/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות קריית שמונה
16124-11-08
20/09/2010
בפני השופט:
מרדכי נדל

- נגד -
התובע:
יצחק קנר
הנתבע:
1. מרב מרים קנר
2. א.ב.י לידי אריא גולדין ביזנס בע"מ

פסק-דין

פסק דין

בפניי תובענה כספית בסך של 7869 ₪ .

רקע עובדתי וטענות הצדדים :

התובע הינו תושב הקיבוץ דפנה . הנתבעת 1 הינה כלתו של התובע ומועסקת במסגרת הנתבעת 2 , אשר נקראה בעבר "אורטל אלומיניום בע"מ" ומתמחה בתחום תעשיית האלומיניום . מקבלת ההודעה צד ג' הינה חברה בע"מ המספקת שירותי השכרת רכב בארץ ובחו"ל .

בשל מערכת היחסים המשפחתית שבין התובע לבין הנתבעת 1 פנתה הנתבעת 1 אל התובע בתחילת שנת 2006 בבקשה לאפשר בידה לעשות שימוש בכרטיס האשראי שלו כבטוחה בעבור הנתבעת 2 לצורך שכירת כלי רכב מהצד השלישי . בתאריך 24.1.2006 פגש התובע את הנתבעת 1 במשרדי צד ג' שבקרית-שמונה כאשר במעמד ביצוע העסקה מסר התובע את פרטי כרטיס האשראי שלו לנציגי הצד השלישי , ולאחר מכן השכיר הצד השלישי לנתבעת 2 כלי רכב למשך פרק זמן של 30 יום .

לגרסת התובע , חרף הבטחת הנתבעים כי כרטיסו ישמש כערובה לצורך ביצוע העסקה דנן ותו לא , אזי כרטיס האשראי שבבעלותו חויב על ידי הצד השלישי בתאריך 19.6.2008 בשל חובות שנוצרו במסגרת התקשרויות עסקיות אחרות שנעשו בין הנתבעת 2 לבין הצד השלישי . הנתבעת 2 אף פנתה אל הצד השלישי בכתב בשנת 2008 בכתב באמצעות ב"כ , אולם חרף זאת הכספים , אשר קוזזו באמצעות כרטיס האשראי של התובע , לא הושבו לו על ידי הצד השלישי .

לדידם של הנתבעים התובע פעל באופן רשלני בכך שהשאיר את פרטי כרטיס האשראי בידי הצד השלישי גם לאחר תום תקופת השכירות , וכי בשל כך במהלך חודש יוני 2008 גבתה הנתבעת מהתובע את סכום הכסף שבגינו הוגשה התובענה דנן . לשיטתם של הנתבעים הצד השלישי פעל בחוסר תום לב בכך שעשה שימוש בפרטי כרטיס האשראי של התובע לצורך כיסוי חובות שנוצרו במסגרת עסקאות אחרות שנכרתו בין הצד השלישי לבין הנתבעת 2 . עם זאת , הנתבעים הודו במהלך ההתדיינויות בביהמ"ש וכן בכתב טענותיהם , כי התובע זכאי לשיפוי מן הצד השלישי בסכום הנקוב בכתב התביעה .

לגרסת הצד השלישי , במעמד החתימה על גבי חוזה שכירת הרכב בתאריך 24.1.2006 חתם התובע על גבי התחייבויות עתידיות לשכירת רכבים על ידי הנתבעת 2 , וכי במעמד ההתקשרות בה מסר התובע את פרטי כרטיס האשראי לנציגי הצד השלישי הובהר לו כי כרטיס האשראי משמש כערובה להתחייבויות עתידיות של הנתבעת 2 כלפי הצד השלישי , וכי הלה הסכים לכך שכרטיס האשראי יהווה ערובה לעסקאות אחרות שנעשו בעבר ואשר ייעשו בעתיד בין הנתבעים לבין הצד השלישי . הצד השלישי אף הדגיש בכתב הגנתו , כי סכום החוב בו חויב התובע בסך של 7869.13 ₪ מורכב מדמי שכירות , מדמי השתתפות בנזקים ומחיוב בגין חריגת קילומטרים בגין סדרת עסקאות שנכרתו בין הנתבעת 2 לבין הצד השלישי .

דיון והכרעה :

כאמור מעלה , סלע המחלוקת בענייננו הינו האם המסמכים עליהם חתם התובע בפני נציג הצד השלישי בתאריך 24.1.2006 איפשרו בידי הצד השלישי לעשות שימוש גורף בכרטיס האשראי של התובע לצורך "כיסוי" חובותיה של הנתבעת 2 כלפי התובע בגין מכלול העסקאות אשר נעשו ביניהן .

עיון במסמכים המצורפים לכתב ההגנה של הצד השלישי מעלה , כי בתאריך 24.1.2006 נחתמו מספר מסמכים בין כלל הצדדים – הראשון , הסכם מפורט בין הנתבעת 2 באמצעות נציגה , מר שחר מאירי , לבין נציג הנתבעת 2 לצורך שכירת רכבים מסוג "פיאט פונטו" . הסכם זה , אשר משמש כהסכם נלווה להסכם אשר נחתם לאחר מכן בין כלל הצדדים למחלוקת זו קובע כי על הנתבעת 2 ליתן לנתבעת פרטים של כרטיס אשראי החתום על ידי בעל הכרטיס , שתכליתו לשמש כאמצעי תשלום לכל חוזה שכירות שייכרת בין הנתבעת 2 לבין הצד השלישי .

בו ביום בתאריך 24.1.2006 נכרת בין כלל הצדדים למחלוקת הסכם נוסף , אשר נחזה כמסמך המהווה מעין "חוזה אחיד" הנכרת בין הצד השלישי לבין לקוחותיה . ההסכם דנן מפרט בחובו את פרטי הרכב שנשכר על ידי הנתבעים למשך 30 יום , ואף כולל תנייה שזו לשונה : "אני הח"מ בעל כרטיס האשראי מוסר בזאת הרשאתי לעשות שימוש בפרטי כרטיס האשראי ו/או בשוברי אשראי חתומים כאמצעי תשלום בגין כל התחייבויות השוכר לפי הסכם זה" .

בנוסף לכך , התובע חתם בתאריך 24.1.2006 על גבי מסמך שלישי שכותרתו "כתב התחייבות 30263" ממנו עולה , כי התובע מסכים להשארת פרטי כרטיס האשראי שלו בידי הצד השלישי כאמצעי תשלום בגין כלל התחייבויותיה של הנתבעת 2 בעבור הצד השלישי . סעיף 3 להסכם זה קובע כי : "פרטי כרטיס האשראי ו/או השוברים החתומים ניתנים לחברת השכרות רכב שלמה (1987) בע"מ לכיסוי התחייבויות החברה בגין רכבים שכבר הושכרו על ידן ובין רכבים שיושכרו בעתיד" . במסגרת סעיף 5 להסכם זה אישר התובע כי קרא את המסמך והבין את תוכנו.

המחלוקת בין הצדדים נוגעת לפרשנותו של ההסכם ולצורך כך, קובע סעיף 25(א) לחוק החוזים (חלק כללי) , התשל"ג - 1973 (להלן "חוק החוזים") כדלקמן : "חוזה יפורש לפי אומד דעתם של הצדדים, כפי שהיא משתמעת מתוך החוזה, ובמידה שאינה משתמעת ממנו - מתוך הנסיבות" (ראה גם :ע"א 4628/93 מדינת ישראל נ' אפרופים שיכון ויזום (1991) בע"מ , פ"ד מט (2) 265) . אומד דעתם של הצדדים הינו המטרות, היעדים האינטרסים והתוכנית אשר הצדדים ביקשו במשותף להגשים. על אומד זה ניתן ללמוד מלשון החוזה ומנסיבות חיצוניות לו כגון: מהלך המשא ומתן בין הצדדים, התנהגותם לאחר כריתת החוזה, חוזים אחרים הקיימים ביניהם, נוהג מסחרי ידוע להם או שיש להניח כי ידעו עליו ממקורות אחרים שיש בהם כדי להצביע על תכלית החוזה ומטרתו (ראה : א.ברק , פרשנות במשפט - תורת הפרשנות הכללית , הוצאת נבו, התשמ"ח - 1998).

אין חולקין בין הצדדים , כי התובע ראה עצמו כערב לחוב אפשרי של הנתבעת 2 כלפי הצד השלישי כתוצאה מן העסקה הפרטנית שנכרתה בתאריך 24.1.2006 , בעוד שלגבי דידה של הנתבעת צד ג' מתן פרטי כרטיס האשראי על ידי התובע נועדו לשמש בידיה כערובה לכלל העסקאות אשר נכרתו בינה לבין הנתבעת 2 . עיון בלשון שלושת המסמכים המפורטים מעלה , וכן ניתוח עדותו הקוהרנטית של נציג הצד השלישי , מר שחר מאירי , מלמדים בבירור על כך כי התובע היה מודע לכך שתכלית מסירת פרטי כרטיס האשראי הינה לשמש כערובה לכיסוי התחייבויות הנתבעת 2 כלפי הצד השלישי בין אם לתקופת העבר ובין אם לעתיד לבוא , ולפיכך מכלול טענותיו כלפי הצד השלישי הינן בבחינת טענות בעל פה כנגד מסמכים בכתב . זאת ועוד , התובע עצמו אף לא נתן בעדותו בביהמ"ש שום הסבר המניח את הדעת ביחס לתמיהה מדוע לא פנה אל חברת האשראי בבקשה לבטל את חיוביו המעותדים הנגזרים מן העסקה אשר נכרתה בתאריך 24.1.2006 . הסברו העמום של התובע בעדותו בביהמ"ש מיום 27.12.2009 כי שכח לבטל את העסקה מול חברת האשראי איננה מהימנה בעיניי , שכן אין זה סביר כי אדם יותיר בידי צד שלישי מסמך התחייבות הכולל את פרטי כרטיס האשראי שלו , אשר הינו מעין "שטר חוב פתוח" בסכום בלתי מוגבל , ולא יפעל מול חברת האשראי לביטול חיובים עתידיים הנגזרים מאותה התחייבות .

על אף האמור מעלה יוער, כי שומה היה על הצד השלישי להתריע בפני הנתבעת 2 וכן בפני התובע בכתב , על כך שהנתבעת 2 לא מילאה אחר ההסכמות אשר הותוו בין הצדדים בטרם חילטה את הסכום באופן חד- צדדי , אולם חרף זאת, ברי כי התובע התחייב באופן מפורש לערוב לכלל חובותיה של הנתבעת 2 באמצעות כרטיס האשראי שברשותו . אשר על כן , ההודעה כלפי צד ג' נדחית .

נוכח הודאת הנתבעים כלפי התובע,הנני מקבל את תביעת התובע כלפי הנתבעים 1 ו – 2 ומחייב את הנתבעים לשלם לתובע ביחד ולחוד את מלוא סכום התביעה בסך של 7869 ₪ בצירוף הפרשי ריבית והצמדה כדין החל מיום הגשת התובענה ועד לתשלום המלא בפועל . בנוסף לכך , יישאו הנתבעים בהוצאות משפט בסך של 500 ₪ . כמו כן , יישאו הנתבעים בהוצאות הצד השלישי בסך של 500 ₪ .

ניתן היום, י"ב תשרי תשע"א, 20 ספטמבר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ