אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קנטורוביץ נ' אלקיים ואח'

קנטורוביץ נ' אלקיים ואח'

תאריך פרסום : 03/04/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
12848-02-14
30/03/2014
בפני השופט:
מירית פורר

- נגד -
התובע:
שלי אלקיים
הנתבע:
1. אבא קנטורוביץ
2. דרור חבקין
3. טלי אוחיון

החלטה

פתח דבר

לפני הליך נוסף בנוגע לבתים שכנים ברח' קדושי סטרומה בשכונת מלחה בירושלים. מדובר בחלק השכונה שהיה כפר ערבי בעבר ובמגרשים סמוכים. למבקשת שתי חלקות 67 ו-68 בגוש 30455 (מגרשים 121 ו120 בעבר) בו שני בתים מחוברים שנבנו לפני קום המדינה והיו נכסי נפקדים. את חלקה 66 (חלקה 13 בעבר) מכר לאחרונה המשיב 1 למשיבים 2-3 .

בקשות לצווי מניעה בין הצדדים נידונו בהליכים שונים. בתחילה, בפני כב' השופטת בר אשר צבר בתא 57089-01-14 אותו הגיש המשיב 1 כנגד המבקשת ביום 28.1.14 ובקשה נוספת במסגרת תיק זה שהוגשה ביום 16.2.14. בשתי הבקשות נתבקשו צווי מניעה כנגד המבקשת (שהיתה משיבה להן) בנוגע לעבודות בנייה שביצעה בחלקותיה שנטען שהיו ללא היתר ופגעו לטענת המשיב 1 בזכויותיו. שתי הבקשות נמחקו. בהליך העיקרי הגיש המשיב 1 כנגד המבקשת כתב התביעה לצווי מניעה קבועים, צווי עשה, פיצויים על-פי פקודת הנזיקין חוק איסור לשון הרע. סכום התביעה הועמד על סך 500,000 ₪.

ביום 17.3.14 הגישה המבקשת בקשה לצו מניעה לאחר שרותך השער והושמה גדר שחסמה את כניסתה לבית. משהוברר כי ישנה כניסה נוספת דרך הבית האחר שמשכירה, החליטה כב' הנשיאה שלא ליתן צו ארעי להסיר את הגדר וקבעה דיון במעמד שני הצדדים למחרת בפני. לאחר מכן, בשעות אחר הצהריים הרסו המשיבים את שביל הגישה לבית המבקשת ואת גרם המדרגות שהוביל לדלת, ולפיכך בדיון שנערך בפני ביום 18.3.14 בין המבקשת והמשיב 1, ניתן צו זמני להפסקת הבנייה והמבקשת הגישה בקשה מתוקנת וצירפה אליה את המשיבים 2 ו-3.

כעת בפני בקשה למתן צווים זמניים של מניעה ושל עשה, אשר יאסור על המשיבים לבצע כל עבודות בניה שלא ניתן להן היתר ובפרט לבנות גדר, לחסום את השביל הציבורי ודרך הגישה לבית במגרש 121, לבצע כל עבודה הכרוכה בגישה או מגע או פגיעה בקירות החיצוניים לרבות גגות בית המבקשת במגרש 120 ולפגוע בכל דרך מן העבודות שעותרת המבקשת לבצע במסגרת צווי עשה. עיקר בקשתה לצווי עשה לשיקום השביל, גרם המדרגות וצינור הנפט.

לאחר שהוגשו תגובות המשיבים נתקיים בפני דיון במעמד הצדדים בו נחקרו הצדדים וסיכמו את טענותיהם בעל-פה.

מסגרת הדיון

על המבקש סעד זמני, אשר תביעתו תלויה ועומדת וטרם נתבררה, לעמוד בשלושה תנאים עיקריים לצורך מתן צו המניעה: הראשון - כי קנויה למבקש זכות לכאורה לתבוע מכוח עילת תביעה של ממש; השני - כי בבחינת מאזן הנוחות אשר עלול להיגרם באם לא יינתן הסעד הזמני עולה על הנזק שייגרם למשיב באם יינתן הסעד הזמני; והשלישי - כי המבקש הגיש בקשתו בתום לב, ביושר ובניקיון כפיים (ע"א 5095/93 פ.א. ארבן בע"מ נ' ג.ב. א.ג.ר. שותפות לבניין ופיתוח, פ"ד מט (1) 730, 736).

תהליך קביעת העובדות לצורך ההכרעה בשאלות העומדות לדיון נעשה על בסיס לכאורי בלבד ובית המשפט אינו קובע ממצאים מוחלטים ואינו נכנס להערכת טיבן ומהימנותן של עדויות (ד"ר י' זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה שביעית, 1995, עמ' 616).

תכליתו של סעד זמני היא להביא לפתרון זמני במקום בו השארת המצב על כנו תגרום למבקש נזק של ממש. צו לא תעשה בדרך כלל נועד להקפיא את המצב כפי שהיה ערב הגשת הבקשה בעוד צו עשה מטרתו להחזיר את הצדדים למצב של ערב הגשת הבקשה. צו עשה ניתן לחלקו לשני סוגים עיקריים: צו משקם וצו כופה. כן נקבע לא פעם כי צו עשה זמני ינתן במידה ובמשורה, במקרים יוצאי דופן במיוחד.

במסגרת זו בוחנים האם עלה בידי המבקשת להוכיח זכות לכאורה, אשר למען הגנתה נדרש הסעד הזמני. זו "הזכות לכאורה" הנבחנת בראיית סיכויי ההצלחה בתביעה. משכך במקרה דנא, בו הגישה הנתבעת את הבקשה במסגרת תביעתו של המשיב 1 נגדה, נדרש סיכוי לכך שהנתבעת תצליח להדוף את התביעה או שעליה להגיש תובענה אחרת. המבקשת הודיעה כי היא שוקדת על הגשת תובענה לסעד הצהרתי בבית המשפט המחוזי בנוגע לזכות זיקת ההנאה שיש לה במשך שנים ארוכות בשביל ובמדרגות הכניסה לביתה ואולם לא הודיעה שתובענה זו הוגשה.

על בית המשפט לבחון את שאלת מאזן הנוחות, שבמסגרתה תיבחן אי-הנוחות העלולה להיגרם למבקשת אם לא יינתן הצו לעומת אי-הנוחות העלולה להיגרם למשיבים אם יינתן. הפסיקה קובעת, כי ככל שהנזק למי מהצדדים אינו ניתן לפיצוי כספי, כך תיטה הכף לטובתו.

בין שני התנאים, זכות לכאורה ומאזן הנוחות, ישנו מערך של "כלים שלובים" ויחסי גומלין. ככל שהזכות לכאורה הינה טובה יותר, תידרש המבקשת פחות שמאזן הנוחות ייטה לכיוונה; ולהיפך, ככל שהזכות לכאורה טובה פחות, כך יהיה על המבקשת להוכיח כי מאזן הנוחות נוטה לכיוונה באופן משמעותי יותר.

בנוסף, על המבקשת להוכיח ניקיון כפיים ותום לב בבקשה. תום הלב נבחן בשני מישורים: האחד הינו פריסת המסכת העובדתית המלאה בפני בית המשפט, והשני נוגע למועד הגשת הבקשה לצו הזמני. ברע"א 8113/00 דפנה שפר נ. תרבות לעם (1995), פד"י מה(4) 433, 441, נקבע, כי המבחן לעמידה בדרישות תום הלב וחובת הגילוי, אינו סובייקטיבי והפרת חובת הגילוי עשויה להוות שיקול מרכזי בבחינת הבקשה לסעד זמני.

על רקע הלכות אלו תיבחנה טענות הצדדים בנוגע לשאלת קיומה של זכות לכאורה, תחולת מאזן הנוחות ויתר הסוגיות הנדרשות לבחינה לשם הענקת הסעדים הזמניים הנעתרים.

מן הכלל אל הפרט

זכות לכאורה

המבקשת טענה בבקשתה, כי ביתו של המשיב 1 נבנה ככל הנראה בשנת 1979, לאחר מועד בניית בתיה, שנבנו טרם הקמת המדינה, ולכן המעבר מרח' קדושי סטרומה התארך. עקב הפרשי מפלס היו מדרגות מפתח בית 121 ומשם המשיך השביל לכיוון צפון מזרח. גרם המדרגות שורטט בתשריט מצב קיים בבקשה להיתר משנת 1994 עליו חתום מינהל מקרקעי ישראל ובשרטוט של מהלך שביל ההקצאה נראה השביל שנמצא לכאורה בתוך שטח שלכאורה הוא חלק ממגרש המשיב 1.

לטענת המבקשת, לפני מספר שנים היא שיפצה את שביל המעבר בשל בעיותיה הרפואיות כדי שיהיה שטוח ויציב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ