אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קלמן נ' איטקין

קלמן נ' איטקין

תאריך פרסום : 07/02/2010 | גרסת הדפסה
רע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
23266-08-09
25/11/2009
בפני השופט:
מנחם רניאל

- נגד -
התובע:
יגאל קלמן
הנתבע:
טל איטקין
פסק-דין

פסק דין

המבקש מבקש רשות ערעור על החלטת בית המשפט השלום בקריות (השופט ערן נווה) מיום 22.6.09, לפיה סירב להאריך את המועד להפקדת כספים כתנאי לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה, לקבל את הערעור, ולקבוע כי המבקש זכאי להפקיד את הכספים על מנת שפסק הדין יבוטל והמבקש יגיש כתב הגנה, ישמיע את הגנתו ויקבל יומו בבית המשפט. המשיבה מתנגדת לבקשה.

לבקשת המבקש, אני מקבל את הבקשה לרשות ערעור, ודן בבקשה כבערעור, ואני מקבל את הערעור, מן הנימוקים הבאים:

כעולה מהמסכמים שצורפו על ידי הצדדים, לאחר הגשת התביעה, הומצא כתב התביעה לנתבע ברח' שפרינצק 5/12 פתח תקווה, לידי "בנו דני... הנראה מעל גיל 18". הבן דני אינו בנו של המבקש, וממילא אינו בן משפחתו. אני מבין שהוא בן חברתו של המבקש. המבקש טוען שזו אינה כתובת מגוריו. המשיבה טוענת שזו הכתובת שהמבקש עצמו מסר בהליכים קודמים. הטענה הזו נסתרת הן על ידי העובדה שלמרות שנטען שהוא מסר כתובת זו כתובתו, הוגשה התביעה לכתובת באריאל, וגם לאחר אותה מסירה, כאשר נוסח על ידי המשיבה הסכם פשרה, הוא כלל כתובת באריאל. מכל מקום, נושא זה היה על בית המשפט קמא לברר, שהרי אם לא היתה מסירה כדין דין פסק הדין להתבטל.

בעקבות המצאה זו, ומשלא הוגשה בקשת רשות להתגונן, ניתן פסק דין ביום 21.1.09. נטען, כי האזהרה בהוצאה לפועל הומצאה למבקש ביום 7.2.09 (והדבר תמוה, שכן מדובר ביום שבת), והמבקש הגיש בקשה לביטול פסק הדין ביום 12.3.09, לאחר המועד. המבקש עצמו לא מסר בבקשתו מתי קיבל את האזהרה. על כן, אקבל את דעת המשיבה בענין זה, והבקשה אכן הוגשה באיחור.

השופט נווה החליט בבקשה לביטול פסק דין ביום 10.5.09, כי לאחר עיון בבקשה ובתגובה, ולפנים משורת הדין, יהיה נכון לבטל את פסק הדין "בכפוף להפקדת 14,000 ₪, כתנאי לביטול. אם לא יופקד הסכום האמור בתוך 30 יום, יעמוד פסק הדין על כנו". אין ערעור על החלטה זו. אין מדובר ב"30 יום מהיום", המסתיימים ביום 9.6.09, אלא "תוך 30 יום" המסתיימים 30 יום לאחר מסירת ההחלטה למבקש או ידיעתו עליה, בהיקש ממועד ערעור על החלטה לפי תקנה 402. אין ראיה מתי בוצעה מסירת החלטה זו. המבקש, שהגיש בקשה להארכת מועד להפקדה ביום 16.6.09, לא טען בבקשה שקיבל את הבקשה באיחור, אבל היום הוא טוען שהבקשה לא הומצאה לו, לא בפקס, ולא בדואר רגיל ולא בדואר אלקטרוני, אלא שהוא ביצע מעקב אחרי מתן החלטה ויצר קשר עם מרכז המידע וההחלטה הוקראה לו "בתאריך מאוחר יותר". אף בבקשתו כאן לא טען מהו התאריך המאוחר יותר שבו הוקראה לו ההחלטה, וכידוע, מנין הימים מתחיל ממועד הידיעה בפועל את תוכן ההחלטה ולא ממועד המצאתה הרשמית (רע"א 04 / 1415 יוסף סרביאן נ' ניסן סרביאן נט (2) 440). ואולם, מכיוון שהמשיבה בתשובתה לא התייחסה כלל לשאלה מתי הומצאה ההחלטה, אניח שההחלטה הומצאה במועד שהוא פחות מ- 30 יום לפני הגשת הבקשה להארכת מועד להפקדה.

בנסיבות אלה, לא צדק השופט נווה בקובעו שהבקשה הוגשה באיחור. אגב, השופט מוסמך להאריך את המועד גם לאחר שהסתיים, כאמור בתקנה 528, אך מכל מקום, השופט סבר בטעות שהמועד חלף טרם הגשת הבקשה. השופט אכן צדק כאשר קבע כי בקשה קודמת, היא הבקשה לביטול פסק דין הוגשה באיחור. השופט אכן צדק בקובעו שבהחלטה מיום 10.5.09 קבע מועד ברור להפקדה, אך המועד הזה הוא 30 יום מיום מסירת ההחלטה למבקש. בנסיבות אלה, כאשר הבקשה הוגשה לפני שחלף המועד, לא נוצרה אצל המשיבה ציפיה שנושא זה הסתיים ופסק הדין סופי. התניית ביטול בתשלום נעשית על פי הכללים בע"א 66 / 189 עזיז ששון נ' "קדמה" בע"מ, כ (3) 477, עמ' 479-480:

הפרוצידורה אינה מיטת סדום שבה מקצצים את רגליו או מתיזים את ראשו של בעל-דין כדי להכניסו לתוכה כנכה או כבר-מינן. הפרוצידורה היא מסגרת רחבה וגמישה למדי המכוונת לתת לבעל-דין את מלוא האפשרות להציג ולפתח את ענינו בצורה מלאה ושלמה. היא חייבת להישאר כך גם כאשר קורית תקלה או כשבעל-דין עושה שגיאה במהלך המשפט הניתנת לתיקון בלי לגרום עוול לבעל-הדין האחר, ועל בית-המשפט להרשות תיקון כזה בנדיבות וברחבות. ב"עוול" מתכוון אני לעוול מהותי וממשי הפוגע בזכות מטריאלית או מקפח לגוף הענין, ולא רק לאי-נוחות נוהלית. אי-נוחות מסוג זה ניתנת בדרך כלל לתיקון בצורה נאותה בלי לקפח את ענינו של אף אחד מבעלי-הדין. כבר אמרנו הרבה פעמים שכמעט ואין לך דבר שבסדר דין שאינו ניתן לתיקון על-ידי האמצעי של פסיקת הוצאות. זו הדרך המתאימה שעל בית-המשפט לנקוט בה ובלבד, כאמור, שלא יהא בכך משום עשיית עוול לצד השני, כי אין מתקנים עוול בעוול. אילו כך נהגו בתי-המשפט באופן שיטתי היו פוסקות התנגדויות הסרק הבלתי-מוצדקות מצד עורכי-הדין בעניני נוהל, שמטרתן לנצל עד הסוף כל שגיאה או צעד מוטעה של הצד השני, אף כי לא היה בהם כדי לפגוע באופן ממשי במתנגד או להצר את צעדיו בהצגת ענינו הוא במשפט.

משמע, יש שלוש דרכים לטיפול בפגם בהתנהלות צד להליך: האחת, תיקון ללא פסיקת הוצאות, במקרה שלא נגרם כל נזק לצד שכנגד. השניה, והיא רוב המקרים, תיקון תוך פסיקת הוצאות, במקרה שנגרם נזק הניתן לתיקון. השלישית, אי תיקון הפגם עקב גרימת נזק שאינו ניתן לתיקון לצד שכנגד. במקרה הנדון, החליט השופט נווה, ובצדק, שיש לתקן את הפגם על ידי התנייה בהפקדה. המשיבה לא הצביעה על כל נזק שיגרם לה אם ההפקדה תהיה ביום 21.6.09 במקום ביום קודם בלתי ידוע שהוא עד 30 יום מיום מסירת ההחלטה. לפיכך, היה על בית המשפט קמא לקבל את הבקשה להארכת מועד ולאפשר למבקש להפקיד את הפקדון שנקבע כתנאי לביטול פסק הדין.

על כן, כאמור, אני מקבל את הבקשה לרשות ערעור, דן בה כערעור ומקבל את הערעור, באופן שהחלטתו של השופט נווה מיום 22.6.09 תבוטל, ואם המבקש יפקיד את הפקדון עד יום 1.12.09, יבוטל פסק הדין שניתן בהעדר הגנה ותידון בקשה לרשות להתגונן על פי הנימוקים שפורטו בבקשה לביטול פסק הדין.

המשיבה תשלם למבקש הוצאות הבקשה והערעור בסך 3,000 ₪ בתוספת מע"מ.

ניתן היום, ח' כסלו תש"ע, 25 נובמבר 2009, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ