אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קליין נ' בבאי ואח'

קליין נ' בבאי ואח'

תאריך פרסום : 10/08/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום עפולה
1506-06-08
10/08/2010
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
דוד קליין
הנתבע:
1. נועם בבאי
2. חלום עולמי בע"מ

פסק-דין

פסק דין

רקע וטענות הצדדים

בפניי מונחת תביעה כספית ע"ס 5,624 ₪ (להלן: "התביעה העיקרית") שהוגשה בהליך של סדר דין מהיר, בגין נזקי רכוש שנגרמו לרכב התובע כתוצאה מתאונת דרכים, בה נפגע רכבו של התובע בעת חנייה, כאשר התובע היה מחוץ לרכב.

התובע (להלן: "התובע") הינו הבעלים של רכב פרטי, מסוג ניסן אלמרה (מ.ר 35-988-51), שנת ייצור 2004 (להלן: "הרכב"). הנתבע מס' 1 (להלן: "הנתבע" ), הינו הנהג של טרקטורון מסוג ארקטרו, מ.ר 10-927-59 (להלן: "הטרקטורון"). הנתבעת מס' 2, חלום עולמי בע"מ, הינה הבעלים והמפעילה של הטרקטורון (להלן: "המודיעה" או "הנתבעת"), ומי שהשכירה לנתבע את הטרקטורון במהלך "טיול טרקטורונים".

בתאריך 13.08.2007 בסמוך לשעה 12:35 חנה רכבו של התובע בשולי נחל במעיין נון במושבה מגדל, כאשר בילה התובע ביחד עם משפחתו, בסמוך למקום חניית הרכב.

לשיטת התובע, הגיח הטרקטורון ופגע בחלקו האחורי של הרכב. לטענתו, נהג הטרקטורון הודה במעשיו ובאשמתו בו במקום והתחייב לשלוח לתובע בפקס צילום של רישיון הנהיגה ותעודת הזהות מאחר ומסמכים אלה לא היו בחזקתו במועד אירוע התאונה הנדונה. הנתבע מסר את פרטיו האישיים, בכתב, כאמור בנספח א' לכתב התביעה. בגין התאונה הנ"ל הוגשה תלונה במשטרה.

נזקיו של התובע הוערכו בחוות דעת (להלן: "חוות הדעת") של השמאי מר רוטשטיין אלכס (להלן: "השמאי") מיום 23.11.2007. על-פי חוות הדעת נגרמו לרכב התובע נזקים בסך 3,660 ₪, בתוספת שכ"ט שמאי בסך של 500 ₪, ירידת ערך בשיעור 1.5% ובסך של 1,121 ₪. אי-לכך, עותר התובע לחיוב הנתבעים בסך 5,624 ₪, משוערך ליום הגשת התביעה.

בכתב ההגנה כפר הנתבע 1 באשמה וטען, כי התובע החנה את רכבו במקום אסור. עוד נטען, כי הטרקטורון נשוא התביעה הושכר על-ידי הנתבעת 2, שהינה כאמור חברה להשכרת טרקטורונים. לטענת הנתבע 1, הנתבעת 2 התחייבה בפניו כי קיים ביטוח המכסה כל תאונה, אך בדיעבד התברר לנתבע 1 שהסכם השכירות מטיל חובת השתתפות עצמית על השוכר בסך של 100$ במקרה של נזק.

הנתבעת 2 אינה מכחישה, כי במועד הרלוונטי לאירוע התאונה היא השכירה טרקטורון לנתבע 1 ואף הדריכה אותו במהלך טיול טרקטורונים מאורגן, אך הלה מכחישה הן את התאונה והן את הנזק וכך גם האחריות. לגבי התאונה, טענתה המרכזית של הנתבעת 2 היא, כי נסיבות קרות התאונה אינן בידיעתה היא. ועוד, היא הגישה הודעת צד ג' (להלן: "הודעה צד ג'") כנגד הנתבע 1, נהג הטרקטורון, לפיה ככל שיוכח האירוע הנטען, יהיה על הנתבע 1 לפצותה בגין כל חבות ואחריות שתוטל עליה, במידה ותוטל.

לשיטתה, צד ג' היה במועד האירוע, שוכר טרקטורון אשר יצא לנסיעה בליווי מדריכים, קיבל הדרכה והנחיה טרם תחילת הרכיבה, התחייב לנהוג לפי חוקי התעבורה ובזהירות ולפצות את המודיעה בפיצוי כספי מלא, במקרה בו יגרם נזק רכוש כלשהו עקב נהיגתו. משכך, מוטלת על הנתבע 1, כך לשיטת המודיעה, החובה לנקוט בכל האמצעים לשמירת בטחון הציבור, לרבות רכושו של התובע, באמצעות נהיגה זהירה.

עוד טענה הנתבעת 2, כי אין חובה בדין המטילה עליה חבות לעשות ביטוח צד שלישי, להבחין מביטוח חובה.

הנתבע 1 הגיש בתורו הודעה לצד רביעי (להלן: "הודעת צד ד'"), בה עתר לכך שבמידה ותוטל עליו אחריות כלשהי, יש לחייב את הנתבעת 2 לפצותו, לשפותו או לחייבה בהשתתפות בכל הסכומים שיחויב לשלם לתובע. בהודעה זו נטען, כי האירוע נגרם עקב רשלנותו או חוסר זהירותו או הפרת חובות שבחוק (חוק המכר וחוק הקבלנות) מצד ד' כאשר היא, בין היתר, ביטלה או הגבילה או לא ביצעה ביטוח בגין שימוש ברכב ע"י צד שלישי, ולכן מוטלת עליה החובה לפצותו בגין כל סכום שבו יחויב כלפי התובע. כאן המקום לציין, כי כל הטענות שפורטו בסעיפים 9 א-ח בהודעה לצד רביעי דינן להידחות בשל העדר הוכחה. מדובר בטענות בעלמא שלא נתמכו כלל בתשתית עובדתי או ראייתית כלשהיא. באשר לטענה בדבר חובת הביטוח (סעיף 9 ט' להודעה לצד רביעי), היא תידון בהמשך.

חומר הראיות

בדיון שהתקיים בפניי נחקר התובע בעצמו. כמו כן, העידה מטעמו גב' רבקה פיקוץ (להלן: "רבקה"), בתו של התובע, אשר נכחה במקום במועד התרחשות התאונה. בנוסף, הגיש התובע במעמד הדיון תמונות צבעוניות שצורפו לחוות הדעת (מוצג ת/1) וכן תמונה נוספת מיום האירוע הנטען, בה מצולם הנהג הפוגע כשהוא רכוב על הטרקטורון בזמן קבלת הפרטים ממנו (מוצג ת/2). בנוסף הוגש אישור אי-הגשת תביעה מטעם חברת הביטוח המבטחת את רכב התובע (מוצג ת/3).

במהלך הדיון נשמעה גם עדותו של הנתבע 1 ללא שהובאו מטעמו עדים נוספים.

מטעם המודיעה הוגש תצהיר עדות ראשית של מר אלעד עולמי (להלן: "אלעד"). כמו כן הוגש תצהיר מטעם מר עפר עולמי (להלן: "עופר"), מנהל הנתבעת 2. עופר נחקר על תצהירו, בעוד שאלעד לא התייצב לדיון בשל נסיבות רפואיות שנתמכו במסמכים (מוצג נ/5). בנוסף נשמעה עדותו של עומרי וקנין (להלן: "עומרי" או "המדריך") המדריך הנוסף שהיה במועד אירוע התאונה. עוד צירפה הנתבעת 2 במהלך הדיון תמונות של מקום התאונה (מוצג נ/2). בנוסף לכך, הוגש טופס השתתפות בטיול טרקטורונים וסוסים, עליו חתום הנתבע 1 (מוצג נ/3)- (להלן: "טופס ההשתתפות"), וכן הוגש מסמך הערוך בכתב יד, נושא כותרת "תצהיר" שנכתב ונחתם על ידי הנתבע 1 במעמד התאונה דנן (מוצג נ/4).

בתום שמיעת הראיות הגישו באי-כוח הצדדים סיכומיהם בכתב. לאחר שהונחו סיכומים אלה בפניי, נדרשת אני עתה להכריע בשאלות שבמחלוקת, כפי שיובא להלן.

דיון והכרעה

אקדים אחרית לראשית ואציין, כי לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים, התצהירים והעדויות כפי שנשמעו בפניי, ולאחר שנתתי את דעתי לגבי האמור בהסכם ההשתתפות ושקלתי את שלל הראיות שהוגשו בתיק, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה העיקרית להתקבל ודין ההודעות לצד ג' ולצד ד' להתקבל באופן חלקי, ואנמק:

יצוין, כי הואיל ועסקינן בתביעה בסדר דין מהיר, פסק הדין יהיה מנומק בתמצית כמצוות תקנה 214 טז(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ