אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קידום ד.ש. (השקעות ופיננסים 1992) בע"מ נ' רחמים

קידום ד.ש. (השקעות ופיננסים 1992) בע"מ נ' רחמים

תאריך פרסום : 10/06/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
18073-10-09
06/06/2012
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
מנשה רחמים
הנתבע:
קידום ד.ש. (השקעות ופיננסים 1992) בע"מ

החלטה

לפני "בקשה בהולה" למתן צו לגילוי ועיון במסמכים, אשר "בהילותה" נובעת מהגשתה בסמוך ממש למועד אשר נקבע לדיון ההוכחות.

הרקע לבקשה

במסגרת תיק זה מתבררת התנגדות לביצוע שלושה שטרי חוב (להלן: "השטרות") אשר משך המבקש (החייב) לפקודת המשיבה (הזוכה – התובעת) לפירעון בחדשים יולי – ספטמבר 2007, בסך של 25,872 ₪, 29,208 ₪ ו- 29,496 ₪.

השטרות נמסרו למשיבה כבטחון לקיום התחייבויות המבקש במסגרת שלושה הסכמים נפרדים להעמדת הלוואות למבקש (להלן: "הסכמי ההלוואה") לשם רכישת שלושה רכבים המיועדים לשמש כמוניות, הסכמים שנכרתו ביום 28.11.06 וביום 5.12.06. על יסוד הסכמי ההלוואה קבל המבקש מהמשיבה הלוואות בסך כולל של 72,000 ₪. המבקש פרע את תשלומי ההלוואות עד יולי 2007 ולאחר שחדל מביצוע התשלומים הוגשו השטרות לביצוע.

המבקש הגיש התנגדות לביצוע השטרות. בהתנגדותו, טוען המבקש כי ברקע נטילת ההלוואות מהמשיבה עומדת התקשרות נפרדת עם חברת לרר את ולמר תיווך וסחר במוניות בע"מ (להלן: "חברת ולמר") אשר הפעילה מוניות וסחרה במוניות. לטענתו, סוכם בינו לבין חברת ולמר כי ייטול את ההלוואות מהמשיבה עבור חברת ולמר, וזו תשלם למבקש את תשלומי החזר ההלוואות במקביל לביצוע התשלומים על ידי המבקש למשיבה. עוד סוכם, כך טוען המבקש, כי חברת ולמר תשעבד שלש מוניות שבבעלותה כבטחון להחזר ההלוואות.

בהתאם, נחתמו הסכמי ההלוואה עם המשיבה, כספי ההלוואות הועברו במישרין לחברת ולמר ונחתמו השטרות. באותו מעמד גם נחתמו בקשות לרישום שלושה משכונות על שלושה רכבים (להלן: "הרכבים"), למרות שההלוואות לא נועדו כלל לרכישת הרכבים, המבקש לא רכש את הרכבים והמשיבה הייתה מודעת לכך שהרכבים המשועבדים אינם של המבקש.

לאחר נטילת ההלוואות החל המבקש לפרוע את החזריהן למשיבה מדי חודש כאשר חברת ולמר מסרה למבקש שיקים נגדיים מקבילים. מספר חודשים לאחר מכן, ביוני 2007, הודיעה חברת ולמר למבקש כי נקלעה לקשיים, כי השיקים שמסרה למבקש לא יכובדו וכי הגיעה להסכם נפרד עם המשיבה כך שהמבקש יכול לחדול מביצוע תשלומים למשיבה. בהמשך הסתבר שחברת ולמר נהגה למכור לצדדי ג' מוניות משועבדות וכאשר נחשפה הפרשה קרסה חברת ולמר וכנגד מנהליה ננקטו הליכים פליליים.

מוסיף המבקש וטוען כי נוכח קריסת פעילות חברת ולמר הגיעה המשיבה להסדרים הכוללים פירעון חובות חברת ולמר למשיבה, לרבות באמצעות רכבים ששועבדו למשיבה, לרבות אותם שלושת הרכבים ששועבדו להבטחת החזר ההלוואות שנטל ובהסדר בו צוין במפורש שהתשלומים יקטינו את החוב שלו עצמו.

על רקע עובדתי זה, העלה המבקש מספר טענות כנגד ביצוע השטרות.

ראשית, לטענת המבקש ביום 16.6.07 נכרת הסכם משולש (להלן: "הסכם טרייד-אין") בין חברת ולמר, חברת "טרייד אין השרון" (להלן: "טרייד-אין") והמשיבה, לפיו קבלה טרייד אין 30 רכבים של חברת ולמר והתחייבה, בין היתר, לשלם את חובות אלו שנטלו מהמשיבה הלוואות כנגד שעבוד רכבים אלו. באותם רכבים שקבלה טרייד-אין מצויים גם הרכבים ששועבדו להבטחת התחייבויות המבקש וכך גם התחייבה טרייד-אין לפרוע את חובות המבקש למשיבה. טוען איפה המבקש כי במשך 3 חודשים או יותר שולמו למשיבה כספים לפירעון חובו במישרין מטרייד-אין ויש להפחית תשלומים אלו מחובו למשיבה.

שנית, טוען המבקש כי הסתבר לו שהרכבים שמושכנו להבטחת ההלוואות שנטל מהמשיבה נמכרו בינתיים לסוחרי רכב ממזרח ירושלים. המבקש פנה למשיבה בבקשה לשתף פעולה בתפיסת הרכבים למימוש המשכון אך המשיבה סירבה.

שלישית, טוען המבקש כי שניים מהרכבים המשועבדים נמכרו לסוחרי מוניות ממזרח ירושלים (אלו מכונים במסמכים השונים "קבוצת חרחש" או "אדמה שופעת"), המשכונות על רכבים אלו הוסרו והרכבים הועברו לבעלות הרוכשים. משכך, טוען המבקש כי המשיבה קבלה את התמורה המלאה עבור רכבים אלו וגם בכך נפרע חובו למשיבה. המבקש אף טוען כי המשיבה קבלה 12 שיקים מעותדים על ידי סוחר מוניות בגין אחד הרכבים. ככל ששיקים אלו נפרעו, הרי שבכך סולקו גם חובותיו הוא למשיבה.

רביעית, טוען המבקש כי המונית הממושכנת השלישית נגנבה, אך המשיבה לא תבעה את חברת הביטוח בגין הגניבה אף שהייתה אמורה לוודא שדמי הביטוח ימושכנו לטובתה.

וחמישית, טוען המבקש כי המשיבה לא קיימה את התחייבויותיה כמלווה לפי הדין העוסק בהסדרת הלוואות חוץ בנקאיות ואף עשתה יד אחת עם חברת ולמר לשם הפלתו בפח.

בהחלטה מיום 12.4.11 ניתנה למבקש רשות להתגונן ובדיון שהתקיים ביום 12.7.11 ניתנו לצדדים הוראות להשלמת ההליכים המקדמיים, כולל העברת תצהירי גילוי מסמכים, והתיק נקבע להוכחות ליום 2.1.12, מועד אשר לאחר מכן נדחה ליום 4.6.12. ביום 3.2.12 הגיש המבקש תצהיר עדות ראשית וביום 15.4.12 הגישה המשיבה תצהיר עדות ראשית וחוות דעת מומחה מטעמה. עוד ביום 26.2.12, טרם הגשת תצהירי המשיבה, הגיש המבקש בקשה לגילוי מסמכים. ככל הנראה עקב טעות לא התבררה הבקשה ורק ביום 29.4.12 ניתנה החלטה המורה למשיבה להגיב לבקשה. תגובת המשיבה הוגשה לבסוף רק במועד הדיון, 4.6.12 וכך, חלף ישיבת הוכחות התקיים קדם משפט נוסף אשר הוקדש לבירור דרישת המבקש לגילוי מסמכים.

דיון

התהייה הראשונית העולה נוכח בקשה זו שלפני הינה ביחס לעיתוי הגשתה, שכן אין זה מצב שכיח בו מתבררת בקשה לגילוי מסמכים לאחר שהתיק כבר נקבע להוכחות ולמעשה במועד שנקבע לדיון ההוכחות. לאחר שבחנתי את השתלשלות העניינים בתביעה זו, נחה דעתי שאין מקום לבוא חשבון עם המבקש ולדחות את הבקשה רק עקב עיתוי הגשתה.

כאמור, קביעת ישיבת ההוכחות נעשה בד בבד עם מתן הוראה להשלמת ההליכים המקדמיים ובטרם הושלמו. הוראה זו ניתנה מתוך רצון כן, ונראה שמשותף לשני הצדדים, לקדם את בירור המחלוקות בתביעה זו. למרבה הצער, הסתבר שרצון לחוד ומציאות לחוד. למרות קביעת מועד ההוכחות ולמרות מתן צו גילוי המסמכים סבר המבקש שהמשיבה איננה מקיימת את הצו. בקשת המבקש הוגשה זה כבר, ביום 26.2.12, והעיכוב בבירורה איננו באשמת המבקש.

בקשה זו תתברר איפה כדרך בה מתבררות בקשות לגילוי מסמכים המוגשות חדשות לבקרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ