אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קיבוץ עין גב נ' אליצור

קיבוץ עין גב נ' אליצור

תאריך פרסום : 27/02/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נצרת
29309-10-10
27/02/2011
בפני השופט:
יוסף סוהיל

- נגד -
התובע:
קיבוץ עין גב
הנתבע:
רות אליצור

החלטה

לפניי בקשה לדחיית התביעה על הסף בשל חוסר סמכות עניינית וכן בשל העדר עילה.

רקע וטענות הצדדים:

1.מדובר בתביעה לתשלום סך 37,741 ₪ - תקבולי פנסיית שאירים אותם קיבלה הנתבעת, והיה עליה להעבירם לתובע.

עפ"י הסכם שנחתם ב-20.09.04 בין הקיבוץ לנתבעת, במסגרת עזיבתה לקיבוץ, התחייבה זו האחרונה להעביר לקיבוץ את מלוא תקבולי פנסיית השארים שקיבלה מ"אגד" (בעקבות פטירת בעלה שהיה חבר "אגד"), וזאת החל מחודש אוקטובר 2004. הנתבעת קיימה את ההסכם עד לחודש מרץ 2010, ומאז הפסיקה העברת תקבולי הפנסיה לקיבוץ, בניגוד להסכם.

2.הנתבעת טוענת בבקשה, כי היא הגישה ביום 7.9.10 תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, הן כנגד קרן הגמלאות של "אגד" והן כנגד הקיבוץ, בגין העברת כספי פנסיית השאירים שלה שלא כדין לקיבוץ. המדובר באותה פנסיית שאירים שירשה מבעלה המנוח ושהקיבוץ מנסה בתביעתו דנן להמשיך ולגזול. לטענתה, היות והתביעה עניינה פנסיית שאירים ואחת מהנתבעים הינה קרן הגמלאות, והיות והסמכות הייחודית לדון בעניין זה, ו/או צירופה של קרן הגמלאות, הינה לביה"ד האזורי לעבודה בת"א, הרי ברור שאין אפשרות שבית המשפט דנן ידון בתביעה מבחינת סמכות עניינית. יתרה מזו, לטענתה, התביעה שהוגשה על ידה הוגשה לבית הדין, במסגרתה תבעה את הקיבוץ ואת קרן הגמלאות יחד ולחוד להשבת דמי הפנסיה, הוגשה בטרם הגשת התביעה דנן.

3.כמו כן, טוענת הנתבעת, כי יש לדחות התביעה על הסף גם מהסיבה שהקיבוץ אינו מציין כל עילה בדין הנותנת לו הזכות לקבל את פנסיית השאירים המגיעה לה. הסתמכות הקיבוץ על המסמך מיום 20.09.04 הנקרא על ידו הסכם, אין בה כדי לסייע לו, שכן הוא אינו חתום על ידי הנתבעת, ומי שחתם עליו לא היה רשאי לחתום בשמה.

4.בתגובתו טען הקיבוץ, כי מהותה של התביעה דנא הינה הפרה בוטה מצד הנתבעת להסכם העזיבה מ-20.09.04, במסגרתו הוסדרו מכלול הנושאים הכרוכים בעזיבת הנתבעת את הקיבוץ, ובכלל זה העברת תקבולי פנסיית השארים החל מחודש אוקטובר 2004. לטענת הקיבוץ, נוכח הפרת ההסכם מצד הנתבעת, ועוד בטרם נודעה לקיבוץ מהות התביעות השונות שהגישה הנתבעת נגדו בערכאות שונות (בבית הדין האזורי לעבודה ובפני מוסד הבוררות), הוא הגיש את התביעה דנן, במסגרתה ביקש לאכוף את ההסכם, ולחייבה להעביר את כספי פנסיית השארים. לבית המשפט דנן, ורק לו, סמכות עניינית לדון בתובענה, וזאת לנוכח היותה חוזית ועניינה בהפרת הסכם.

5.יתרה מזו, טוען הקיבוץ, הגשת הבקשה דנן משמעה, כי בית המשפט יצהיר הלכה ולמעשה, ללא ניהול משפטי ראוי, על בטלות ההסכם בין הצדדים ובתוך כך להביא לפגיעה קשה בקיבוץ, אשר הסתמך על ההסכם ומילא חלקו בו ועל ידי כך שינה מצבו לרעה. לא זו בלבד, די להסתכל בכתבי הטענות שהוגשו מטעם הנתבעת בהליכים השונים בכדי להתרשם, כי טענותיה נוגעות לכשרותו של ההסכם שנחתם בין הקיבוץ לנציגיה, ולכן הסמכות העניינית מסורה לבית המשפט דנן.

6.עוד לגישת הקיבוץ, בקשת הנתבעת לדחייה על הסף מחמת היעדר עילה אינה ברורה כלל שעה שהתובענה דנן הוגשה על ידי הקיבוץ בעילה של הפרת הסכם, אשר יונקת חיותה מדיני החוזים, שכן עילת התביעה בתובענה מבוססת על הפרת ההסכם מצד הנתבעת.

דיון והכרעה/טענת היעדר עילה:

7.הכלל הוא, ששאלת קיומה או העדרה של עילת תביעה בגדרו של דיון בבקשה למחיקה על הסף מחוסר עילת תביעה, נבחנת על פי לשונו של כתב התביעה. עוד נקבע, כי כתב התביעה אינו מגלה עילה, אם התובע, בהנחה שיוכיח את העובדות הכלולות בו, לא יהיה זכאי לקבל את הסעד המבוקש על ידו. יתרה מזו, הדיון בבקשת המחיקה אינו מתייחס לאמיתות העובדות ובית המשפט מנוע מלהיכנס בעובי הקורה של ראיות הצדדים ומהימנותן (ע"א סאלח נ' רשות הפיתוח, פ"ד מד (2) 185, 187).

די בכך שקיימת אפשרות, אפילו קלושה, שעל - פי העובדות המהוות את עילת התביעה יזכה התובע בסעד שהוא מבקש, כדי שהתביעה לא תימחק בעודה באיבה. רצוי להימנע ממחיקה על הסף אפילו ניתן מבחינה דיונית - פורמליסטית להגיע לתוצאה זו. ברור שבמחיקת התובענה מטעמים כאלה לא יבוא הסכסוך לפתרונו, ויש להעדיף תמיד את הדיון הענייני ואת ההכרעה בסכסוך לגופו של עניין (אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, (מהדורה שביעית), עמ' 138-139).

8.בענייננו עילת התביעה עניינה בטענה להפרת הסכם מיום 20.9.2004, במסגרתו הוסכם, בין היתר, בסעיף 5 כדלקמן: "פנסיית השאירים של מקס אליצור, תעבור במלואה, לקיבוץ עין – גב, החל מחודש 10/2004". עיון בהסכם מעלה, כי המדובר ב"סיכום חשבון דמי עזיבה – רות אליצור" וכי החתומים על ההסכם הם שלומית נור (בשם רות אליצור) ונעם מרגלית (בשם קיבוץ עין – גב). טוענת הנתבעת, כי היא לא חתומה על ההסכם וכי החתימה לא נעשתה בהסכמתה, ולכן אין לקיבוץ עילת תביעה.

כאמור, במסגרת בחינת השאלה אם כתב התביעה מעלה עילה כנגד הנתבעת, אני נדרש לבחון את האמור בכתב התביעה בלבד, ללא קשר לטענות ההגנה, וזאת בהנחה שכל האמור בכתב התביעה הוכח. בנסיבות העניין, מבחינת האמור בכתב התביעה בלבד, אין לומר כי התביעה אינה מגלה עילה. יתרה מזו, הגם שהנתבעת אינה חתומה על מסמך סיכום החשבון, הרי שהיא פנתה בכתב לקרן הגמלאות של אגד וביקשה העברת הכספים לידי הקיבוץ, ואף קיימה את חלקה בהסכם במשך כשש שנים.

טענות הנתבעת ביחס לחוקיות ההתחייבות הינה שאלה הדורשת בדיקה וחקירה, ולכן אין לקבוע מסמרות בעניין זה בשלב זה.

טענת חוסר סמכות עניינית:

9.גם טענת הנתבעת, כי אין לבית המשפט דנן סמכות עניינית דינה להידחות. המדובר בענייננו בתביעה כספית בעילה של הפרת חוזה, ולכן הסמכות העניינית מסורה לבית המשפט דנן. קרן פנסיה אינה צד למחלוקת כאן, וגם זכויות הפנסיה של הנתבעת אינן במחלוקת.

10.אשר על כן, דין הבקשה להידחות.

הנתבעת תשלם לתובע הוצאות הבקשה בסך 2,500 ₪ תוך 30 ימים מיום קבלת החלטה זו, שאם לא כן, יישא הסכום הנ"ל ריבית והצמדה כדין מהיום ועד התשלום בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ