אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קטיף חרושת מתכת בע"מ נ' חכים ר. בע"מ

קטיף חרושת מתכת בע"מ נ' חכים ר. בע"מ

תאריך פרסום : 24/12/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום נצרת
42328-10-12
15/12/2013
בפני השופט:
רננה גלפז מוקדי

- נגד -
התובע:
קטיף חרושת מתכת בע"מ
הנתבע:
חכים ר. בע"מ

החלטה

1.לפניי בקשת הנתבעת למתן רשות להתגונן.

התביעה היא לתשלום סך של 77,245 ₪ בגין מוצרי מתכת לבנין אשר סופקו על ידי התובעת.

כתב התביעה הוא קצר ותמציתי והוא נתמך בשני מסמכים בלבד - הסכם מיום 22.10.07 אשר נחתם בין התובעת לנתבעת (להלן: "ההסכם") ומסמך נושא כותרת "חשבון מצטבר/סופי" מיום 30.4.09, ממוען לנתבעת, לפיו היתרה לתשלום היא 77,244 ₪ (להלן: "חשבון סופי").

2.הנתבעת הגישה בקשה למתן רשות להתגונן, נתמכת בשלושה תצהירים.

מן הבקשה למתן רשות להתגונן מתברר כי במערכת היחסים שבין התובעת לנתבעת, כפי שהוצגה בכתב התביעה, קיימת שותפה נוספת, חברה בשם "אחים שגראוי ייזום ובניה בע"מ" (להלן: "אחים שגראוי"). חברה זו לא הוזכרה במילה בכתב התביעה, אולם מעורבותה בהתנהלות העסקית, כך נלמד אף מטענות התובעת וממסמכיה, היא רבה.

הנתבעת אישרה כי התקשרה עם התובעת בהסכם, אולם במהלך שנת 2008, יצאה מן הפרויקט ובנעליה נכנסה אחים שגראוי, אשר המשיכה לקבל את המוצרים מן התובעת והיא שסיימה את פרויקט הבניה. הנתבעת טענה כי מילאה את כל חובותיה עד לרגע יציאתה מן הפרויקט ודווקא התובעת היא שגרמה לנזקים לאחים שגראוי כאשר אחרה באספקת המוצרים וסיפקה מוצרים לקויים. הנתבעת טענה כי גם אם נותרה יתרת חוב כלשהי, אזי אחים שגראוי היא הכתובת לכך. ביחס לתביעה, טענה הנתבעת כי לא צורפו מסמכים מהותיים כגון תעודות משלוח, חשבוניות ושטרי מטען ואין די בחשבון הסופי אשר צורף אשר כלל לא נשלח אל הנתבעת וממילא לא אושר על ידה.

3.מטעם הנתבעת העיד מנהלה מר ריזק חכים וכן העידו מר נור שגראוי אשר ניהל את המו"מ יחד עם מנהל הנתבעת מול התובעת והיה מעורב בחתימת ההסכם וכן מר עבד זחאלקה, אשר הגיע לפרויקט בסמוך לפני צאת הנתבעת ממנו ואשר ניהל אותו בשם האחים שגראוי.

השלושה העידו כי בשלב מסוים בשנת 2008, ככל הנראה באוקטובר 2008, חדלה הנתבעת מלפעול בפרויקט ואחים שגראוי נכנסה בנעליה.

גם מן המסמכים עולה מעורבותה של אחים שגראוי באופן ברור, בפרט בהמשך הפרויקט בתכתובות שנעשו בין הצדדים ביחס לאספקת המוצרים בסוף שנת 2008 ובראשית שנת 2009. התובעת, כך עלה בדיון, אינה חולקת על מעורבותה של אחים שגראוי, אלא שלשיטתה, מרגע שהנתבעת היא שחתומה על ההסכם, אזי היא שחבה בתשלום עבור המוצרים. התובעת הגישה במהלך הדיון שתי תעודות משלוח בלבד, מחודש ספטמבר 2008, כאשר יתרת תעודות המשלוח המאוחרות יותר, לא הוגשו מבלי שניתן לכך טעם. מכתב מנכ"ל התובעת מחודש ינואר 2009 מופנה אל אחים שגראוי בלבד, לידיו של מר עבד זחאלקה, ובו התחייבות התובעת לספק את יתרת המוצרים עד ליום 2.2.09. יתרה מכך, במכתב, מבקשת התובעת לוודא עם אחים שגראוי כי חשבון סופי ייערך בגמר הפרויקט מבלי שייגרמו עיכובים בכך. הנתבעת אינה מכותבת על מכתב זה. גם מכתבים המופנים אל התובעת מן החודשים נובמבר ודצמבר 2008 ומחודש ינואר 2009 בעניין השלמת הפרויקט, נשלחו מאחים שגראוי אל התובעת ואין לה לנתבעת כל מעורבות בתכתובות אלו.

לא הוצג כל טעם המבאר מדוע לא הוגשה התביעה נגד אחים שגראוי או גם נגדה, זולת הטענה כי ההסכם נחתם עם הנתבעת. התובעת טענה בסיכומיה כי אחים שגראוי והנתבעת פעלו בצוותא בפרויקט. אם כך, מדוע נעדרת אחים שגראוי מתיק זה? לא הוצג כל טעם המניח את הדעת.

החשבון הסופי המצורף לכתב התביעה, נערך, כך נלמד ממנו, באפריל 2009, מועד אשר בו, מהתכתובות בין הצדדים, לא ברור חלקה של הנתבעת, אם בכלל. התובעת גם לא טענה כי פנתה אל הנתבעת בדרישת תשלום וכזו לא הוצגה וכאמור, במכתב מסוף חודש ינואר 2009, פנתה התובעת אל אחים שגראוי בבקשה לערוך חשבון סופי עם השלמת אספקת המוצרים.

4.הלכה היא כי מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר היא למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר כי אין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו(3) 518, 524). לפיכך, גם מי שההגנה שבפיו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה נגדו קטנים, יקבל מתן רשות להתגונן, זאת ככל שהגנתו אינה "הגנת בדים" (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בל"ל, פ"ד נט(3) 42).

די אם הנתבע מראה הגנה לכאורה ואין בית המשפט בודק, בשלב זה, כיצד יצליח הוא להוכיח את הגנתו ומה טיב ראיותיו. בית המשפט אף אינו בודק את מהימנות הדברים וההנחה היא שהדברים הנטענים, ברי הוכחה הם (גורן, סדר הדין האזרחי, מהדורה עשירית, עמ' 402-403).

5.עיון בתצהירי הנתבעת מלמד כי עמדה היא בחובתה להציג, בתצהירים ערוכים כדין, את פרטי הגנתה תוך מתן פירוט מספק של העובדות עליהן מתבססת ההגנה (ראה לענין זה, גורן, שם, בעמ' 408).

לאחר ששקלתי בדבר, אני מוצאת לתת לנתבעת רשות להתגונן מפני התביעה, בטענותיה כמפורט בבקשה וזאת בלא תנאים.

אני מוצאת כי טענת הנתבעת כי אין היא חבה דבר לתובעת, חרף ההסכם, זאת לאחר שיצאה מן הפרויקט ואחים שגראוי נכנסה בנעליה ופעלה אל מול התובעת, היא טענה הראויה להתברר ואשר אם תוכח, תקנה הגנה לנתבעת מפני התביעה.

איני נכנסת, בשלב זה, להערכת סיכויי ההגנה, הן לאור השלב המוקדם והן לאור העובדה כי חסרים מסמכים רבים רלוונטים אשר לא הוצגו בפניי, כך, בין היתר, מסמכים המעידים על מסירת המוצרים, על שווים ועל זהות הגורם אשר קיבל אותם, התכתובת המלאה בין הצדדים לתיק ובין אחים שגראוי לבין התובעת ומסמכי הנהלת חשבונות רלוונטיים.

עם זאת, טענות הנתבעת הנתמכות בתצהירים אשר הוגשו מטעמה לא נסתרו על ידי התובעת ומזכות את הנתבעת במתן הרשות להתגונן בלא תנאי, כאמור. איני רואה כיצד ניתן, כפי עתירת התובעת, לקבוע בשלב מוקדם זה, כי יש לדחות את טענת הנתבעת בדבר כניסתה של אחים שגראוי בנעליה, זאת בלא שניתנה לנתבעת האפשרות להוכיח טענתה זו. מה גם שכאמור, אף מבלי להיכנס לנבכי הטענה, אזי דומה כי מתיישבת היא עם חלק מן המסמכים אשר הוצגו בפניי.

לפיכך, אני מורה על מתן רשות להתגונן לנתבעת, בטענות המפורטות בבקשה ובלא תנאי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ