אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קטינה תתחנך בבית ספר דתי

קטינה תתחנך בבית ספר דתי

תאריך פרסום : 27/04/2006 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני גדול
2950
17/06/2004
בפני השופט:
1. הרב משה טופיק - דיין יו"ר
2. הרב שלמה בן שמעון - דיין
3. הרב חגי איזירר - דיין


- נגד -
התובע:
האם
עו"ד שמואל קינן
הנתבע:
האב
פסק-דין

ערעור האם על החלטה וצו של בית הדין הרבני האזורי בירושלים, אשר אימץ המלצות של ד"ר מרדכי פרישטיק, לפיהן הבת הקטינה (6) תלמד בבית הספר הממלכתי-דתי "שערי תורה". כן נקבע שם כי כעבור כשנה ייבדק הדבר שנית, תוך כדי בחינת התפתחות הבת.

הורי הקטינה, ילידי רוסיה, נישאו כדמו"י בישראל בשנת תשנ"ד (1993). במהלך חיי הנישואין הם ניהלו אורח חיים חרדי למהדרין. הם התגוררו בעיר החרדית ביתר עלית בדירה משלהם. בשנת תשנ"ז (1997) נולדה הבת. בשנת תשנ"ט (1998) באו בעלי הדין - ההורים והבת הקטינה באמצעות הוריה ואפוטרופסיה הטבעיים - על הסכם גירושין בו הוסדרו, בין היתר, עניני החזקת הבת וביקוריה. לענין החינוך נקבע בסעיף 16 להסכם, כי "הצדדים מקבלים על עצמם את סמכותו הייחודית של כב' ביה"ד הרבני האזורי בירושלים בכל הקשור לחוזה והנובע ממנו... לרבות האפוטרופסות על הבת, החזקתה, חינוכה ומזונותיה". ההסכם קיבל תוקף של פסק דין. ביום ג' שבט תשנ"ט (20.1.99) התגרשו ההורים בבית הדין בירושלים. אין חולק, כי הוראות הסכם הגירושין ביחס לבת שיקפו את טובתה.

המחלוקת הנוכחית החלה למעשה בכתב תביעה שהגיש האב לבית הדין בירושלים ביום י"א שבט תשס"א (4.2.01). בתביעתו מלין האב על אי-קיום ההסכם בענין ביקורי הילדה. כן מבקש הוא שבית הדין יפסוק בענין חינוך דתי לילדה.

בעלי הדין הוזמנו לדיון ליום ד' אדר תשס"א (27.2.01). האשה, שהתגוררה אז בכרמיאל, לא התייצבה, למרות שהוזמנה כדין. בית הדין הורה להעביר לפקידת הסעד את תביעת האב, וציווה עליה להגיש תסקיר וחוות דעת. כן הוציא בית הדין צו זמני בקשר לביקורי הבת.

בדיון שהתקיים בבית הדין ביום כ"ה אדר תשס"א (20.3.01), הודיעה האם כי היא "חזרה בשאלה" וכי חינוך דתי יבלבל את הילדה ויקשה עליה. האם הצביעה על קשיים כלכליים בקשר ללימודים בגן-דתי. למרות דברים אלו, הצליח בית הדין להביא את הצדדים להסכם כי בשנת הלימודים הבאה, תשס"ב, תעבור הבת לגן ממלכתי-דתי. בית הדין הוציא צו בהתאם להסכמה זו. במקביל הורה בית הדין לפנות לגורמים מתאימים במקום מגורי האם כדי לסייע בעדה בכל הקשור למצבה הכלכלי. נערכה פניה אל רב העיר כרמיאל אשר התבקש לסייע בהסדרת פטור מתשלום שכר לימוד לגן דתי, ובהסדרת מקום מתאים לביקורי האב אצל הבת בבואו מביתר לכרמיאל. תשומת לב הרב הופנתה לחזרת האם בשאלה, והוא התבקש לקרבה בדרכי נועם.

בסמוך לאחר הדיון הנ"ל הגיע לבית הדין תסקיר ביניים של המינהל לשירותי רווחה בעיריית כרמיאל. בית הדין הורה לשלוח לפקידת הסעד את הצו והחלטות הביניים שהתקבלו בדיון.

רב העיר כרמיאל דיווח לבית הדין כי ניסה ליצור קשר עם האם, אך התברר כי העתיקה את מגוריה לעיר חיפה. בית הדין הורה לערוך פניה, כאמור לעיל, לארגון "לב לאחים" בעיר חיפה.

במכתב תשובה שהתקבל מאירגון "לב לאחים" נאמר, בין היתר: "...בתאריך 10.8.01 פנינו טלפונית אל הגב' פלונית, ע"מ לעזור לה לשבץ את בתה במסגרת גן-תורני, כפי שפסק הדין מורה, אך פנייתנו זו נתקלה בסרוב מוחלט מצד האם, שאמרה מפורשות, שהיא רוצה לנתק את בתה מהדת כליל ולהרחיקה מהאב בטענה, שיש לה כעת אב "חדש". הדחיה הזו באה למרות שההצעה ענתה לצרכים רבים ונוחים שלה, כגון: יום לימודים ארוך (עד השעה 4:00 כפי שדרשה), מיקום מאוד נוח של הגן, סמוך ממש למקום מגוריה, שעה שהמסגרת החילונית אליה רשמה מצריכה נסיעה, ועוד."

ביום 16.10.01 חזר האב ופנה לבית הדין בבקשה לכפות על האם את קיום צו בית הדין בקשר לחינוך הבת. כן ביקש להגביר את תדירות הביקורים. בית הדין הורה להעביר את הבקשה לתגובת האם תוך עשרה ימים.

ביום 3.12.01 התקבל בבית הדין מכתב נוסף של האב בו הוא קובל שוב על נושא הביקורים והחינוך, אשר טרם ניתנה לגביהם החלטה מספקת. בית הדין הורה לפנות בדחיפות לד"ר פרישטיק, על מנת שיבדוק את החזקת הילדה, ויסייע בנושא הביקורים. כן הורה בית הדין לקבוע מועד לדיון.

ביום 31.12.01 חזר האב ופנה לבית הדין בתלונה בקשר לסחבת שיוצרת האם.

בדיון שהתקיים בבית הדין ביום י"ח שבט תשס"ב (31.1.02), התייצב עו"ד רון וינשטוק מטעם האם. כן התייצבו האב וד"ר פרישטיק. בקשר לגן דתי טען ב"כ האם, כי היא גרה בשכונת הדר בחיפה, ואין שם גן דתי. ד"ר  פרישטיק הודיע כי הוא מציע גן ממלכתי-דתי. בית הדין החליט כי על האם להכניס את הילדה באופן מיידי לגן דתי או ממלכתי דתי, ועל האב לעמוד בקשר עם ד"ר פרישטיק וכן עם עמותת "לב לאחים", על מנת לבצע את העברת הילדה לגן דתי.

ביום ה' אדר תשס"ב (17.2.02), הגיש ד"ר פרישטיק דו"ח לבית הדין, בו צויינו ארבעה גנים אפשריים, כל גן ומעלותיו ומגרעותיו. ד"ר פרישטיק הציע לתת לאם אפשרות בחירה בין גן אמונה לבין גן חב"ד.

ביום א' ניסן תשס"ב (14.3.02), הוציא בית הדין הוציא צו, בו הורה לאשה לרשום את הבת באחד מתוך ארבעת גני הילדים שפורטו.

על החלטה זו הוגש ערעור בבית הדין הרבני הגדול. תוך כדי הליך הערעור, הורינו על קבלת תסקיר פקידת סעד.

בהתאם לכך, התקבל בפנינו תסקירה של גב' חיה גירון מאגף הרווחה של עיריית חיפה, מיום ד' בסיון תשס"ג (4.6.03). התסקיר מדווח על ילדה יפה, חייכנית, נבונה מאד ומתבטאת בבהירות. כן דווח על קשר טוב שבין הבת לשני ההורים, וכי הבת מבקרת בגן חובה "ביחד" (שהוא גן דתי). לבת קשר טוב גם עם בעלה של האם. גם לו היא קוראת אבא, אם כי היא מבחינה ויודעת בבירור מיהו אביה הביולוגי. בסיכום ובהמלצות כותבת הגב' גירון:

"ההורים מתקשים להגיע להסכמה בעניין מסגרת החינוך המתאימה ל(בת) ואשר תשרת את טובתה וממשיכים לנהל מאבקים משפטיים בסוגייה זו. האם אשר חוייבה על ידי בית הדין להעביר את הבת למסגרת דתית אינה מסגירה את התנגדותה לעובדה זו, גם אם היא אינה מפגינה זאת במישרין. אי הסכמה בין ההורים יוצרת מתח רב הבא לידי ביטוי גם בתפקודה של הילדה בבית ובגן כפי שמתארים ההורים וכפי שציינה הגננת.

ע"פ הערכתי והבנתי המקצועית, (הבת) שרויה כבר היום בקונפליקט בין שני העולמות החילוני והדתי. מסגרת החיים השוטפת שלה והלך הרוחות בבית הינם חילוניים ולימודים במסגרת דתית עלולים להחריף את הקונפליקט נוכח הסגנון חייה היום-יומי ולחדד את הסתירה בין ביה"ס לבית (כמו מצוות "עשה ואל תעשה", שמירת השבת וכדו').

יתכן כי תיאלץ לחיות בשקר בבי"ס על מנת להגן על עצמה מפני יחסם של הסובבים אותה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ