אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קורפוריישן נ' ח.צ. 520033820 ואח'

קורפוריישן נ' ח.צ. 520033820 ואח'

תאריך פרסום : 10/08/2011 | גרסת הדפסה
הפ"ב
בית המשפט המחוזי ירושלים
5442-03-11
04/08/2011
בפני השופט:
בן-ציון גרינברגר

- נגד -
התובע:
נל אינבסטמנטס קורפוריישן
הנתבע:
1. אלעד ישראל מגורים בע"מ
2. ח.צ. 520033820
3. יעקב פריצקר ושות' חברה לבנין ח יפה בע"מ
4. ח.פ. 510381627

החלטה

מונחת בפניי בקשה למינוי בורר חליף לפי סעיף 12 לחוק הבוררות, התשכ"ח – 1968 (להלן: חוק הבוררות).

המבקשת היא חברת "נל אינבסטמנטס קורפוריישן", חברה זרה הרשומה בפנמה.

המשיבה 1 היא "אלעד ישראל מגורים בע"מ" (לשעבר דנקנר השקעות בע"מ), חברה ציבורית העוסקת, בין השאר, בתחום היזמות והנדל"ן (להלן: "אלעד").

המשיבה 2 היא "יעקב פריצקר ושות' חברה לבניין חיפה בע"מ", חברה פרטית העוסקת בין השאר בתחום היזמות (להלן: "פריצקר").

ביום 26.12.93 התקשרה המבקשת בהסכם עם אלעד ופריצקר לרכישת הזכויות בחניון הציבורי הצמוד לפרויקט הידוע בשם "מגדלי ירושלים".

בסעיף 10 להסכם בין הצדדים נכלל סעיף בוררות הקובע:

"היה ויתגלע בין הצדדים לחוזה זה חילוקי דעות כלשהם ביחס לחוזה, פירושו, ביצועו, הפרתו ו/או כל הקשור בו ו/או הנובע ממנו, יכריע בהם בורר יחיד שימונה ע"י הצדדים בהסכמה, ובהעדר הסכמה בדבר זהות הבורר בתוך שבעה ימים – בורר שימונה ע"י ראש לשכת עוה"ד בירושלים לבקשת כל אחד מן הצדדים".

לגרסתה של המבקשת, בין הצדדים נתגלעו סכסוכים לאחר חתימת ההסכם; ולאחר שהצדדים לא הצליחו ליישר את ההידורים ביניהם, פנתה המבקשת לראש לשכת עוה"ד למינויו של בורר שיכריע במחלוקות שביניהם. בעקבות פנייה זו, מונה עו"ד גד ירדני כבורר. לאחר שהמשיבות הודיעו על התנגדותן לעצם ניהול ההליך בבוררות בכלל, ולמינויו של עו"ד גד ירדני כבורר בפרט, לאור טענתן כי קיימת בינו לבינן היכרות מוקדמת, בחר עו"ד ירדני להתפטר מתפקידו.

בבקשה הנוכחית עותרת המבקשת למינוי בורר חלופי, מכוח סעיף 10 להסכם, המחייב את הצדדים, במקרה של מחלוקת, לקיים ביניהם הליך בוררות; בעוד שמנגד טוענות המשיבות כי מדובר בסכסוך שכלל אינו מתאים להתנהל בהליך של בוררות, אלא יש להעביר את ההליך לבירור בפני בית המשפט המוסמך (כפי שיפורט בהרחבה להלן).

אלו הסוגיות התלויות ועומדות בפניי.

ההסכמים הנוגעים לענייננו מתייחסים לפרויקט "מגדלי ירושלים" (הידוע כחלקה 18, מס' חלקה חדש 146 בגוש 30037) (להלן – המקרקעין ו/או הפרויקט ו/או הבניין). הפרויקט כולל, בין השאר, חניון, אגף דירות מגורים בעלות חניות תת-קרקעיות צמודות, ושטחים עסקיים. ביום 16.1.91 התקשרו המשיבות בהסכם רכישה עם הבעלים דאז של המקרקעין (ליפשיץ) ובהסכם קומבינציה עם חברת פנסטון אינק (להלן: "פנסטון"), אשר הייתה אז בעלת זכויות במקרקעין. לפי ההסכם עם פנסטון, רכשה דנקנר השקעות בע"מ (להלן: דנקנר) (המשיבה 1 בשמה הקודם), בשמה ובנאמנות עבור פריצקר, חלק מהמקרקעין, והתחייבה להקים בו את הבניין ולמסור לפנסטון דירות בו. בנוסף רכשה דנקנר באותו הסכם חלקים נוספים בלתי מסוימים במקרקעין, במטרה להקים בהם חניון ציבורי (להלן: החניון הציבורי). בעקבות הסכם הקומבינציה נותרה פנסטון כבעלת זכויות ב-19 דירות, חניות, וחלקים ברכוש המשותף, ונעשתה לשותפה עם דנקנר במקרקעין.

בהמשך, ביום 26.12.93 התקשרה המבקשת עם אלעד ופריצקר בהסכם לרכישת זכויותיהן בחניון הציבורי (שאינן חלק מדירות המגורים), וכן זכויות בשטחי החניה של העירייה המצויות בשטחי הפרויקט (להלן: "הסכם המכר"). הפרויקט נבנה כך שחניון הדיירים הינו צמוד לחניון הציבורי, תוך שיתוף במערכות מסוימות.

בסעיף 5.01 להסכם המכר קבעו הצדדים את מנגנון רישום זכויות המבקשת, הן בלשכת רישום המקרקעין והן בתקנון הבית המשותף, כדלקמן:

בכפוף למילוי כל התחייבויותיה של הקונה עפ"י החוזה מתחייבות המוכרות לגרום לכך שהחניון יירשם בשם הקונה בלשכת רישום המקרקעין כיחידה נפרדת בבית משותף בהתאם להוראות סעיף זה (להלן: "הרישום"). הבית המשותף יכלול את הבניין, אולם עפ"י החלטת המוכרות ובכפוף להוראות חוק המקרקרעין, התשכ"ט-1969 ( להלן: "חוק המקרקעין"), תכלל באותו בית משותף, ביחד עם הבנין, גם כל או חלק מן הבניה הנוספת שתתבצע במסגרת הפרוייקט. הרישום של החניון כבית משותף יעשה על דרך הצמדתו לתא כלשהו בבנין, אשר יקבע ע"י המוכרות ובשטח (של התא) שייקבע ע"י המוכרות. על אף האמור לעיל – היה ויבצר מהמוכרות לרשום את החניון כיחידה נפרדת כאמור תרשמנה זכויות הקונה בחניון על דרך חכירה ל – 999 שנה ולקונה לא תהא עקב כך כל טענה או תביעה שהיא נגד המוכרות.

הואיל וחניות הדיירים בבנין גובלות בחניון תוך שיתוף במערכות מסויימות, תדאגנה המוכרות, ע"י הכנסת סעיף מיוחד ובלתי חוזר לתקנון הבית המשותף, לכך שהדיירים ו/או חליפיהם לא יהיו רשאים להפעיל את חניותיהם באופן מסחרי, אלא לצרכי חנייתם וחניית אורחיהם בלבד.

בהמשך לחתימת ההסכם הנ"ל, חתמו הצדדים על מסמך נוסף שכותרתו "הסכם למכירת חניון 'בור ליפשיץ' ", בו קבעו הצדדים כי תקנון הבית המשותף הנוגע לחניון ינוסח ע"י עוה"ד מטעם שני הצדדים "במשותף ובעצה אחת".

אלעד ופריצקר מכרו את יתר זכויותיהן בדירות המגורים לרוכשים שונים, והתחייבו לרשום את הזכויות על שם הרוכשים. את כל זכויות המסחר מכרו המשיבות לחברת לוגן בניה (1990) בע"מ (להלן: לוגן), ולוגן השכירה את השטח המסחרי שרכשה למסעדת ריבר נודלס בר (ירושלים) בע"מ.

כאן המקום לציין כי בהליך נפרד (ה"פ 8504/09) שהתנהל בין חברת פנסטון לבין אלעד (כשבהמשך צורפה להליך גם פריצקר), עתרה חברת פנסטון למתן צו עשה נגד אלעד, המורה לה, בעקבות התחייבותה כלפי העותרת, לרשום את מגדלי ירושלים כבית משותף. לטענת פנסטון, אלעד עיכבה את הרישום שלא כדין, תוך שהיא מציבה דרישות שונות בנוגע להגבלת השימוש בחניות בבניין הצמודות לדירות השייכות לפנסטון, וזאת בשל התקשרותן של אלעד ופריצקר עם המבקשת והתחייבויותיהן כלפיה.

במסגרת ההליך האמור טענו אלעד ופריצקר, שמתן הסעד אשר ביקשה פנסטון, קרי, דחיית עמדתן שהחניות שיוצמדו לדירות יועדו לשימוש אישי של הדיירים ולא לשימוש מסחרי, עלול להקים נגדן עוולה של גרם הפרת חוזה בנוגע לחוזה שנחתם בינן לבין המבקשת, שהרי בו נמסרו למבקשת זכויות השימוש בחניון הציבורי תוך שהובטח לה כי אלעד ופריצקר ידאגו לכך שהדיירים לא יורשו להשתמש בחניות שלהם לצרכים מסחריים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ