אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קורן נ' עיריית חיפה

קורן נ' עיריית חיפה

תאריך פרסום : 23/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות חיפה
18761-02-10
22/07/2010
בפני השופט:
נסרין עדוי

- נגד -
התובע:
דויד קורן
הנתבע:
עיריית חיפה
פסק-דין

פסק דין

התובע שוכר נכס משרדי הנמצא בתחומה המוניציפלי של הנתבעת (להלן: "הנכס") וזאת החל מיום 1.1.08. שטח הנכס כפי שהופיע בדרישת הנתבעת לתשלום הארנונה הנו 33 מ"ר ובהתאם לכך שילם התובע ארנונה בסך 6,328 ₪ עבור שנת 2008.

ביום 14.9.09, ובעקבות דרישה מצד התובע, מודד מטעם הנתבעת מצא כי שטח הנכס הנו 26 מ"ר ולא 33 מ"ר ויוצא אפוא כי הנתבעת חייבה את התובע בחיוב יתר של 27%.

התובע טוען כי הנתבעת התרשלה במילוי תפקידה בעת מדידת הנכס ו/או בעת קביעת שטח הנכס לצורכי חישוב הארנונה. התובע טוען, כי משתוקנה המדידה, תיקון שנעה לדרישתו כאמור לעיל, יש להורות לנתבעת להחזיר לתובע סך של 1,342 ₪ + הפרשי הצמדה בשיעור 6% סה"כ: 1,423 ₪ הם התשלומים אשר נגבו ביתר.

התובע פנה אל הנתבעת ודרש את החזר התשלומים ששילם ביתר. הנתבעת הסכימה להחזיר לתובע את ההפרש בין החיוב בפועל לבין סכום הארנונה הנכון, הכל עבור שנת 2009. הנתבעת דחתה דרישת התובע לקבלת ההפרש עבור שנת 2008 משלטענתה אין עליה חובה להחזיר באופן רטרואקטיבי חיוב יתר של ארנונה. הנתבעת טוענת עוד, כי בית משפט זה נעדר סמכות עניינית לדון בתביעה, וזאת נוכח הוראת ס' 3 לחוק הרשויות המקומיות [ערר על קביעת ארנונה כללית], תשל"ו-1976 (להלן: "חוק הערר"). הנתבעת קיבלה באיחור ניכר של 6 חודשים את השגת התובע לשנת 2009 וחרף זאת היא קיבלה את השגתו לשנה זו. המועד להגשת השגות לשנת 2008 חלף זה מכבר ועל פי החוק והפסיקה התובע אינו יכול לעקוף את דרך ומועד ההשגה באמצעות פנייה לביהמ"ש דנן.

הנתבעת מוסיפה וטוענת, לגופו של עניין, כי היא דואגת כדרך קבע ועל פי חוק לשגר הודעות בדבר שינוי המחזיקים ובדבר שינויים בשטח הנכס, וכי המחוקק העביר את נטל העדכון ובדיקת פרטי שומת הארנונה על כתפי הנישום. במקרה דנן התובע לא עשה כן.

עוד טוענת הנתבעת שלא התרשלה. הנתבעת הסתמכה על מה שנמסר לה על ידי הבעלים של הנכס אשר ציינו בפניה כי שטח הנכס הנו 33 מ"ר. אף חוזה השכירות שעליו חתם התובע מציין זאת גם כן, וכי תכליותיו של חוק השומות תסוכלנה באם כל נישום יוכל בעל עת לכפור בשומות.

דיון והכרעה

אין בחוק הרשויות המקומיות (ערר על קביעת ארנונה כללית), התשל"ו-1976, הוראה החוסמת את אפשרות ההשגה על חיוב הארנונה בדרך של תביעה רגילה כאשר הדיון בפני בית המשפט הרגיל כולל, בין היתר, את הטענה של התרשלות הרשות המקומית, עניין הראוי לבירור לגופו. (ראו לעניין זה רע"א 7669/96 עיריית נהריה נ' נתן קזס, פ"ד נב (2) 214.

הטעות במדידת שטח הנכס: אין חולק כי נפלה טעות במדידת שטח הנכס. אלא מאי? הנתבעת טוענת כי המחוקק העביר את נטל העדכון ובדיקת פרטי שומת הארנונה על כתפי הנישום. טענה זו הינה מנותקת מהמציאות ובלתי נכונה בעליל. הנתבעת הינה הגוף המוסמך על פי סעיף 287 לפקודת העיריות להיכנס בכל עת סבירה לנכסים ולערוך בהם בדיקות ומדידות. מעצם הסמכות המוענקת לנתבעת לדרוש פרטים אודות שטח הנכס מבעל הנכס ו/או מהמחזיק בו, אין להסיק קיומה של חובה על בעל הנכס ו/או המחזיק בנכס לבצע את המדידה הדרושה לצורך שומת הארנונה.

לפני כניסתו לנכס, התובע סבר, כי בעל הנכס והנתבעת ביצעו מדידה לשטח הנכס ועל כן, לא ערער על המדידה. הסתמכותו של התובע על המדידה שהייתה קבועה ביום כניסתו לנכס, אינה בלתי סבירה. נהפוך הוא; התובע היה רשאי להסתמך על רישומי הנתבעת.

בחודש 9/2009, לאחר חלוף כעשרים חודשים מתחילת תקופת השכירות, נודע לתובע כי מדובר בשטח קטן מהשטח לפיו הוא מחוייב בארנונה, ולכן ביקש מהנתבעת לבצע מדידה מחדש. התובע לא השתהה בדרישתו לביצוע מדידה מחדש. מייד כשעלה ספק בלבו אודות הטעות בחישוב השטח, פנה לנתבעת לתיקון הטעות, וכן ביקש השבת הסכומים ששולמו ביתר.

כאמור לעיל, הנתבעת הודתה בטענות התובע. הנתבעת מודה ששטח הנכס האמיתי הנו 26 מ"ר ולא 33 מ"ר כפי שסברה. הנתבעת מודה כי הסתמכה על דיווחי הבעלים של הנכס ועל חוזה השכירות שנחתם בין התובע לבין הבעלים של הנכס. הנתבעת לא טענה ולא הוכיחה, כי ביצעה בעצמה מדידה לשטח הנכס. הנתבעת מודה כי נגבו מהתובע תשלומי ארנונה ביתר. הנתבעת אף השיבה לתובע את ההפרש עבור שנת 2009. ומה שונה דינה של שנת 2009 מדינה של שנת 2008? הרי תקופת ההשגה חלפה עבור שתי השנים וברי כי החלטת הנתבעת להשיב לתובע את ההפרש אך ורק עבור שנת 2009 הינה החלטה שרירותית ומשוללת כל היגיון.

בבר"ע 2824/91 עירית חיפה נ. לה נסיונל חברה ישראלית לביטוח בע"מ, דינים עליון כב 445, נקבע כי: ככלל אין עירייה אמורה להחזיק בידיה כספים שגבתה שלא כדין רק משום שלא הוגשה השגה מבעוד מועד כנגד החיוב, וכי " ..מכבידה העובדה שאין מחלוקת בקשר4678313לכך שאכן שולם למעשה סכום של ארנונה כללית העולה על מה שהמשיבה היתה חייבת לשלם כדין. בנסיבות כאלה ראוי היה שהרשות הציבורית תחזיר את מה ששולם ביתר גם ללא התדיינות".

על נתבעת כרשות מנהלית, חלה החובה לנהוג בצדק כלפי תושביה ואף ליתן להם תחושה שכך היא נוהגת כלפיהם כפי שהסביר זאת פרופ' פרידמן בספרו דיני עשיית עושר ולא במשפט עמ' 878: "נראה שגם מנקודת ראותן של הרשויות יש לחתור למצב שבו יחוש האזרח שהשלטון נוהג עמו ביושר, כך שהאזרח ידע שהוא חופשי להיענות לדרישת תשלום של השלטון, ביודעו שאם התברר כי נפלה טעות יוחזר לו כספו".

אם הנתבעת הייתה מגלה כי נפלה טעות בחישוב השטח ששימש כבסיס לחיוב בארנונה, כאשר בפועל נגבתה מהתושב ארנונה נמוכה יותר, האם הנתבעת הייתה מוותרת לאותו תושב ומוחלת לו על ההפרש שלא נגבה ממנו? ברי כי התשובה לכך הינה בשלילה. הנתבעת אף אינה אמורה לוותר על אותו הפרש. אלא מאי? באותה מידה, יש לצפות מהנתבעת לנהוג ביושר ובהגינות כלפי תושביה ולפעול להשבת כספים שנגבו מהם ביתר במקרים כגון המקרה דנן.

לאור האמור לעיל, הנני מחייבת את הנתבעת להשיב לתובע את תשלום הארנונה ששולם ביתר בשנת 2008, וזאת בסך של 1,342 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום גבייתם ועד היום.

בנוסף לסכום הנ"ל, הנתבעת תשלם לתובע סך של 150 ₪ בגין הוצאות משפט.

הסכומים הנ"ל ישולמו תוך 30 יום מהיום, אחרת ישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

ניתן היום, י"א אב תש"ע, 22 יולי 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ