אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קורן ואח' נ' הופמייסטר ואח'

קורן ואח' נ' הופמייסטר ואח'

תאריך פרסום : 13/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום צפת
43442-05-13
11/02/2014
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
ניר קורן
הנתבע:
1. אריה הופמייסטר
2. אברהם הופמייסטר

החלטה

1.בפני בקשת התובע למחיקת כתב הגנה ותביעה שכנגד על יסוד תקנה 122 לתקנות סדר הדין האזרחי- התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"). כן מונחת בפני בקשת הנתבעים להורות לתובע להשלים הליכים מקדמיים.

2.בקשה למחיקת כתב ההגנה והתביעה שכנגד: בבקשתו למחיקת כתבי הטענות של הנתבעים טען התובע כי דרישתו להמצאת מסמכים ומתן תשובות לשאלון לא נענתה תוך 21 יום כנדרש בהחלטת בית המשפט מיום 29.12.13. עוד נטען כי הנתבעים לא קיימו את החלטת בית המשפט לעניין תשלום הוצאותיו בסך 300 ₪.

בתגובה לבקשה זו טענו הנתבעים כי המסמכים ותצהיר תשובות לשאלון הומצאו לתובע בדואר רשום ביום 29.1.14 - בעיכוב קל אשר נבע מהצורך לקבל את המסמכים מן המועצה המקומית.

3.בתשובה לתגובת הנתבעים טען התובע כי תצהיר גילוי מסמכים כללי הוגש רק מטעם נתבע 2, באיחור. תצהיר גילוי מסמכים ספציפי הוגש מטעם נתבע 1 אולם לא הומצאו התמונות (סעיף 2 (ב) לדרישת העיון והגילוי, וכן לא הומצאו הסכמים שנכרתו עם בעלי המקצוע לבניית הבית (סעיף 2 (יא)

לגבי השאלון, נטען בכלליות כי נתבע 1 נמנע ממתן מענה לשאלות הנוגעות לזהות בעלי המקצוע שעבדו במגרשו, מתוך מטרה למנוע מהתובע זימונם למתן עדות בבית המשפט.

4.לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים, דין הבקשה למחיקת כתב ההגנה ותביעה שכנגד להידחות.

סעד של מחיקת כתב טענות בהתאם להוראות תקנה 122 לתקנות הוא סעד חריף שבית המשפט נזהר מלנקוט בו ולרוב, אם תוקן המעוות יסתפק בית המשפט בפסיקת הוצאות. בית המשפט ייעתר לסעד הדרסטי של מחיקה רק אם השתכנע שבפניו בעל דין הנמנע ממתן תשובות בשל זלזול מופגן בבית המשפט ובנסיבות בהן לא ראוי שיעבור לסדר היום.

ראו לעניין זה דברי כב' השופט מצא בע"א 6528/99 בנק לאומי לישראל בע"מ נ' עמנואל חברה לסחר יבוא, יצור וייצוא עצים בע"מ ואהרון וקסלמן, פ"ד נו (4) 817 בעמ' 823:

"מחיקת כתב טענות של בעל דין עקב מחדלו לציית במועד לצו בית המשפט היא סנקציה חריפה. ככלל, נזהר בית המשפט מלנקוט אותה; אם תוקן המעוות ולו גם באיחור, או נתבקשה ארכה לקיום הצו, יסתפק בית המשפט לרוב בחיוב המפר בהוצאות (ראו י' זוסמן סדרי הדין האזרחי [6], בעמ' 436 – 435). אך אם נוכח בית המשפט כי המפר נמנע מקיום הצו בזדון או עקב זלזולו בצו בית המשפט, עשוי בית המשפט למחוק את כתב טענותיו, ובית המשפט שלערעור לא יראה מקום להתערב בכך."

5.בענייננו, לא שוכנעתי כי הנתבעים הפגינו זלזול בבית המשפט, לא כל שכן כזה המצדיק עשיית שימוש בסעד הדרסטי של מחיקת כתב הגנה ותביעה שכנגד. המדובר באיחור של מספר ימים בלבד, כאשר ב"כ הנתבעים הבהירה כי העיכוב נבע מפנייה למועצה המקומית לשם המצאת המסמכים.

כמו כן הוצג תצהיר מזכירת בא כוח הנתבעים, לפיו בשל טעות משרדית לא נשלח תצהיר גילוי מסמכים יחד עם השאלון (בעניין זה אני מקבלת את בקשתה לתיקון טעות סופר כלשונה).

6.למעלה מן הצורך אציין שטענת התובע כי לא שולמו הוצאותיו אינה מהווה הצדקה לסילוק תביעה או ההגנה על פי תקנה 122.האפשרות שיש לפעול בה כנגד צד המסרב לשלם הוצאות משפט היא במסגרת פנייה לשכת ההוצאה לפועל.

לאור כל האמור,הבקשה למחיקת כתבי טענות,נדחית.

7.יחד עם זאת, לעניין המצאת התמונות –מתצהיר גילוי מסמכים שהגיש נתבע 2, עולה כי ברשותו תמונות המגרש (סעיף 2.3), תמונות הדרך שאותו פרצה (לכאורה) דודתו של התובע על מנת לסלק סלעים ממגרשו (סעיף 2.4), תמונות הקיר התומך, (סעיף 2.7) וכן תמונות המעידות על הסלעים אשר נמצאו במגרש נתבע 1.

מאחר שלא נטען שתמונות אלו אינן רלוונטיות וכל שנכתב בתצהיר נתבע 1 כי לא ברור לו באלו תמונות מדובר (סעיף 2 לתצהיר גילוי המסמכים הספציפי), והוצהר כאמור כי התמונות ברשות הנתבעים, אני מורה לנתבעים להמציאן לעיון התובע תוך 10 ימים.

8.עם זאת, לא מצאתי להיעתר לדרישה להמצאת ההסכמים שנכרתו עם בעלי המקצוע ביחס למגרש הנתבעים.המדובר במסמכים שאינם רלוונטיים לבירור המחלוקת. זכות העיון במסמכים נגזרת מהזכות להליך ראוי והוגן, וכפופה להיותם של המסמכים נוגעים ורלבנטיים לעניין הנדון. ראו דברי הנשיא ברק (כתוארו אז) ברע"א 6546/94 בנק אגוד לישראל בע"מ נ' אזולאי ואח', פ,ד מט(4), 54, עמ' 60: "על צד לגלות כל אותם מסמכים, אשר סביר להניח כי הם כוללים מידע אשר יאפשר לצד, במישרין או בעקיפין, לקדם את עניין נושא תובענה...הרלוואנטיות לצרכי גילוי היא מידת האור שהמסמך עשוי לשפוך על המחלוקת שבין הצדדים. מסמך שיש בו כדי לסייע לקו חקירה הוא רלוואנטי"

ההסכמים שנכרתו אינם יכולים לתרום לבירור תביעת התובע הן ביחס לצו המניעה שהתבקש והן ביחס לתביעה הכספית. המצאת ההסכמים תחשוף את התמורה החוזית ששולמה ע"י הנתבעים לבעלי המקצוע וכן תחשוף פרטים לאישיים הנוגעים לבניית הנתבעים כאשר אין בפרטים הללו כדי לסייע לתובע בבירור התביעה. כזכור, התובע עותר לצו מניעה האוסר מעבר בחלקתו ותשלום פיצוי כספי בגין נזקים שלכאורה נגרמו לו ועל כן אין בחשיפת תוכן ההסכמים כדי לסייע בידו.

9.בצד האמור,אני מורה לנתבע 1 להשיב על השאלות בדבר זהות בעלי המקצוע (בשונה מחשיפת פרטי ההתקשרות עימם). זהות זו יכולה להיות רלוונטית לשם זימון מי מהם, ככל שהדבר יידרש בעתיד, למתן עדות. בהתאם להלכה הפסוקה,מטרתו של שאלון היא לסייע בגילוי האמת,לחדד את השאלות השנויות במחלוקת וכן לקבל מידע שיסייע למפנה השאלון בהוכחת טענותיו, או בסתירת עמדת יריבו. בהתאם ומשמדובר בשאלות רלוונטיות, אני מורה לנתבע 1 להשיב על שאלות 3,5,7 9, 13-12 תוך 10 ימים בתצהיר משלים.

10.הבקשה להורות לתובע להשיב לדרישה לקיום הליכים מקדמיים -בבקשה זו עתרו הנתבעים להורות לתובע להשיב על השאלון שנשלח אליו ביום 28.1.14, וכן להשיב לדרישת עיון וגילוי מסמכים. התובע טען כי על פי החלטת בית המשפט הדרישה נשלחה באיחור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ