אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קורם נ' קרנית-קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים

קורם נ' קרנית-קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים

תאריך פרסום : 17/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
40477-04-13
04/07/2013
בפני השופט:
יוחנן גבאי

- נגד -
התובע:
אביחי קורם
הנתבע:
קרנית-קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים

החלטה

1. בפניי בקשה למתן צו למפקדת קצין שלישות ראשית וקצין רפואה ראשי לעיון בתיקו האישי והרפואי של התובע בצה"ל.

העובדות וההליכים

2. התובע הגיש כנגד הנתבעת תביעה בגין נזקים, שנגרמו לו ,לטענתו, עקב תאונת דרכים, שעבר ביום 28.11.12.

3. במסגרת ההליכים המקדמיים, הגישה הנתבעת מספר בקשות לעיון במסמכים הקשורים לתובע. בין היתר, הגישה הנתבעת את הבקשה דנן כאשר בנימוקי הבקשה היא מציינת כי תיקו הרפואי של התובע בצה"ל הינו חיוני ביותר לבירור המחלוקות מסוג פגיעה זו. בנוסח הצו שצורף לבקשה לא הסתפקה הנתבעת בתיקו הרפואי אלא ביקשה להורות לקצין שלישות ראשי למסור לבא כוחה גם את מלוא תיקו האישי של התובע.

4. התובע הסכים למסירת העתק תיקו הרפואי ולא חלק על כך כי תיקו הרפואי יכול להועיל לבירור המחלוקות נשוא תביעה זו. אך, התנגד לחשיפת תיקו האישי.

טענות הצדדים

5. בתשובתה לתגובת התובע טענה הנתבעת כי בין הצדדים נטושה מחלוקת מהותית באשר לנסיבות פגיעתו של התובע וכן באשר לנזקיו. עוד טענה הנתבעת כי התובע שהיה כבן 27 במועד התאונה היה אמור להשתחרר משירות צבאי סדיר מספר שנים לפני התאונה הנטענת, ובעת קרות התאונה וגם כיום אמור לשרת בשירות מילואים.

לטענתה, אין ספק כי מידע מתוך תיקו האישי של התובע בצה"ל יכול לשפוך אור על טענות התובע באשר למצבו עובר לתאונה הנטענת ולסייע לבית המשפט בהארכת נזקיו. כמו כן, טענה הנתבעת כי גם בירור מהימנותו של הנתבע הינו טעם ראוי להעברת מידע מתיקו האישי של התובע לצה"ל. לסיום טוענת הנתבעת כי על בעל דין המגיש תביעה לבית המשפט להביא בחשבון את האפשרות כי לצורך בירור עניינו יהיה עליו למסור "גילוי מלא".

6. לטענת התובע חוק יסוד כבוד האדם וחירותו קובע את זכות היסוד של האדם לפרטיות. במאזן האינטרסים בין האינטרס החברתי הכרוך בעשיית צדק בהליך השיפוטי לבין חשיבות ההגנה על הפרטיות עשוי להינתן משקל גובר על הערך הראשון אם בלעדיו הליכי המשפט עלולים להימצא מסוכלים. החובה לגילוי מסמכים והמצאת פרטים מסויגת וכפופה לתנאי כי מדובר בחומר רלוונטי למשפט וכי קיים צורך ממשי בחשיפתו של החומר המוגן לניהול משפט תקין. בהתאם לכך, נראה כי יש לאפשר חשיפת תיקו הרפואי של התובע. אך, חשיפת תיקו האישי של התובע בצה"ל הינה מיותרת ומהווה ניסיון ל"מסע דייג".

7. לאחר שעיינתי בטענות הצדדים ועל מנת לחסוך בדיונים ארוכים ובהוצאות מרובות, הצעתי לנתבעת כי בשלב זה יינתן צו המורה על מסירת העתק תיקו הרפואי של התובע בצה"ל. אך, לצערי, התנגדה הנתבעת להצעתי זו ועמדה על בקשתה לעיון גם בתיקו האישי של התובע.

דיון והכרעה

8. תקנה 120 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, קובעת כי בית המשפט לא ייתן צו למסירת שאלון או למילוי מסמכים או לעיון בהם "אלא אם כן הוא סבור שיש צורך בכך כדי לאפשר דיון הוגן או כדי לחסוך בהוצאות". המבחן למתן הצו הוא מבחן הרלוונטיות של המסמכים, שאת גילויים מבקשים, למשפט המתנהל. המבחן הוא מבחן רחב, אך כפי שנקבע, יש להשתמש בו בזהירות רבה, שלא לפרוץ את גדר השאלות שבמחלוקת (רע"א 6297/97 רכאח נ' חברת טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (26.1.98)). כך, נקבע כי :

"אין בית המשפט נוטה להיעתר לבקשת גילוי מסמכים כאשר לא נראה לו מראש, מטענות הצדדים או מהחומר המצוי לפניו, כי הגילוי עלול להועיל למבקש, ובוודאי שלא ייתן את הצו כאשר בולט הדבר שכל מגמת המבקש היא "לדוג" חומר מאמתחתו של מתנגדו ולא לחזק טענה מסוימת מטענותיו הוא או להחליש נקודה ידועה בעמדת מתנגדו." (ע"א 40/49 כיאט נ' כיאט ,פ"ד ג(1)159(1950)).

9. אכן, כלל הוא, שבהתדיינות אזרחית יש להבטיח גילוי רחב ככל הניתן של מידע, הרלוונטי למחלוקת הנדונה בבית המשפט. עם זאת, הלכה פסוקה היא כי עיקרון הגילוי אינו עומד לבדו כנגדו ניצבים ערכים אחרים, ובהם יעילות ההליך המשפטי; הגנה על אינטרסים לגיטימיים של הצד המגלה ומניעת פגיעה באינטרסים של צדדים שלישיים. האיזון ההולם בין עקרונות אלה נגזר מנסיבותיו של כל מקרה ומקרה (רע"א 11942/05 עירית מודיעין נ' צרפתי צבי ובניו בע"מ (9.4.2006). או כדבריו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, כבוד הנשיא ברק :

"גילוי האמת הוא ערך מרכזי בכל שיטת משפט ובכל חברה. בלעדיו אין. עם זאת, אין הוא ערך בלעדי. לצידו קיימים ערכים אחרים, אשר גם עליהם צריכה החברה להגן. כבוד האדם, חירותו, פרטיותו וכיוצא בהם חירויות יסוד עלולות להיפגע על ידי גילוי האמת...יש צורך לאזן בין הערכים המתנגשים." (רע"א 6546/94 בנק איגוד לישראל בע"מ נ' אזולאי ,פ"ד מט(4) 54, 61 (1995).

10. במקרה דנן, לא ברור מטענות הנתבעת מה הרלוונטיות של החומר המצוי בתיקו האישי של התובע למחלוקות נשוא תיק זה. בבקשתה לא נתנה הנתבעת נימוק כלשהו לעיון בתיקו האישי של התובע. רק בתשובתה לתגובת התובע טענה הנתבעת כי מידע מתוך תיקו האישי של התובע בצה"ל יכול לשפוך אור על טענותיה באשר ל"מצבו" עובר התאונה ולסייע לבית המשפט בהערכת נזקיו. לא ברור בקשר לאיזה "מצב" מתייחסת טענה זו של הנתבעת. אם המדובר במצבו הרפואי של התובע, הרי שעל כך ניתן ללמוד מתיקו הרפואי. לא ברור גם כיצד תיקו האישי של התובע בצה"ל יכול להיות רלוונטי לבירור מהימנותו של התובע. הנתבעת לא פירטה ולא הבהירה טענתה זו. לפיכך, נראה כי הנתבעת לא עמדה בנטל השכנוע להוכחת טענתה כי עיון בתיקו האישי של התובע בצה"ל היא רלוונטית למחלוקות נשוא תיק זה.

11. נוסף לכך, אני סבור כי האיזון הראוי בין האינטרס של הנתבעת לגילוי תיקו הרפואי והאישי של התובע בצה"ל לבין זכותו של התובע לפרטיות מחייב חשיפת תיקו הרפואי בלבד.

12. לאור כל האמור לעיל, הנני מורה בזאת על דחיית בקשת הנתבעת לעיון בתיקו האישי של התובע בצה"ל. כמו כן, על יסוד הסכמת התובע ולאור האמור לעיל, יינתן צו לעיון בתיקו הרפואי של התובע בצה"ל. הנתבעת תגיש נוסח צו מתוקן לחתימתי.

הוצאות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ