אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קופרמן נ' כץ

קופרמן נ' כץ

תאריך פרסום : 04/05/2010 | גרסת הדפסה
רת"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
5465-03-10
28/04/2010
בפני השופט:
עפרה צ'רניאק

- נגד -
התובע:
טל קופרמן ע"י ב"כ עו"ד נחמן יעל
הנתבע:
יהודה כץ

החלטה

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית משפט לתביעות קטנות בתל-אביב מיום 1.2.2010 (כב' השופט אילן דפדי) בו נתקבלה באופן חלקי תביעת המשיב כנגד המבקש לפיצוי בגין נזקים שנגרמו לו על ידי המבקש אשר התגורר בדירה ששכר מאימו של המבקש.

המבקש שכר דירה השייכת לאימו של המבקש לתקופה שמיום 1.12.04 ועד ליום 30.11.06. המבקש חתם על הסכם שכירות עם המשיב בהיות המשיב אפוטרופוס של האם. בין הצדדים התגלעו מחלוקות בעניין פינוי הדירה בסיום תקופת השכירות לרבות באשר להשבת כספים בגין השקעות שהשקיע המבקש לטענתו בדירה. לפיכך נחתם בין הצדדים הסכם (להלן: "ההסכם") בו התחייב המבקש לפנות את הדירה עד ליום 18.2.07 ולשלם את כל חובותיו על פי הסכם השכירות לרבות דמי שכירות עד ליום הפינוי, להתקין ארונות מטבח במקום המטבח שהותקן על ידו, להתקין נברשת חלופית לזו שהיתה בדירה בעת תחילת השכירות ולהחזיר את הדירה על תכולתה למשיב "כשהיא במצב טוב כל מערכות החשמל והאינסטלציה תקינות ופועלות" (ההסכם צורף נספח א(4) לבר"ע).

המשיב הגיש כנגד המבקש תביעה כספית לתשלום סך של 15,951 ש"ח ₪ בגין הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מקבלת הדירה בחזרה מהמבקש במצב תחזוקתי גרוע - ארונות המטבח שהתקין המבקש לא התאימו למבנה המטבח, היו רקובים ואכולי תולעים וכן הושארו חורים בקירות, נגרמו שברים לחרסינה, המדרגה שעליה הוצב ארון המטבח המקורי נשארה חשופה, המקרר שהשאיר המבקש בדירה היה מוזנח ולא ראוי לשימוש, הדירה נותרה מלוכלכת ולא ראויה למגורים ועוד. נזקים אלה אילצו את המשיב לבצע עבודות שונות בדירה לרבות רכישת מקרר ונברשת חדשים, חומרי ניקוי וצבע, וכן לדחות את מועד מסירת החזקה לשני שוכרים חדשים ובהמשך לוותר להם על דמי שכירות לתקופה של חודשיים לאחר שהשוכרים החדשים ביצעו בדירה עבודות שיפוץ כדי להתאימה למגורים.

המבקש טען כי הדירה פונתה במצב טוב ותקין כשהיא ראויה למגורים. לטענתו התכוון לגור בדירה משך זמן רב ולפיכך, במהלך שהותו בה, דאג המבקש להתקין בדירה על חשבונו ארונות מטבח, שיש וכיור ב"מצב מצוין" ולקנות מקרר במצב תקין וטוב יותר מאשר מצבו של המקרר שהיה בדירה בעת שהמבקש החל להתגורר בדירה. המבקש הודיע למשיב בעת שנכנס לדירה כי בכוונתו לשפצה, וכל שינוי שנעשה בדירה בוצע לאחר קבלת אישור מפורש מהמשיב.

בפסק דינו, העדיף בית המשפט את גירסת המשיב לעניין הימצאות הנזקים האמורים בדירה שנגרמו על ידי המבקש, וחייב את המבקש לשלם למשיב סך של 7,063 ₪ בגין התיקונים שנאלץ המשיב לבצע בדירה ובגין וויתורו על תשלום דמי השכירות לשוכרים החדשים עבור חודשים מרץ ואפריל 2007. בית המשפט דחה את התביעה בכל הנוגע לפיצוי בגין איחור בפינוי. בנוסף חוייב המבקש בהוצאות משפט בסך 2,000 ₪.

ע"פ סמכותי הקבועה בתקנה 406(א) לתקנות סדר הדין האזרחי אני דוחה את הבר"ע ללא צורך במתן תשובה.

 

מטרתו של בית המשפט לתביעות קטנות היא לתת ביד הצדדים הליך יעיל, פשוט ומהיר, שמאפשר להביא לסיום המחלוקת ללא שיהוי, שאינו יקר, בתביעות אשר עלותן הכספית נמוכה, ולפטור את הצדדים בכל הקשיים הכרוכים בהגשת תביעה רגילה (ראו גם: רע"א 5711/08 רשל פרטוק נ' סול טורג'מן בע"מ ([פורסם בנבו], 17.3.09).

 

תכלית זו מנחה גם את ערכאת הערעור בבואה לשקול מתן רשות ערעור על פסק הדין. התערבות ערכאת הערעור תהיה מוצדקת רק במקרים חריגים בהם נמצאה טעות גלויה על פניה בפסק, או כאשר מדובר בשאלה עקרונית שבית המשפט לתביעות קטנות מרבה לדון בה ורצוי שלא להנציח פסק דין מוטעה המשמש לאותו בית משפט תקדים לתביעות דומות (ראו: גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה תשיעית, עמ' 826).

 

המקרה הנדון אינו נמנה עם מקרים חריגים אלה.

 

הלכה היא כי בית משפט של ערעור לא יתערב על נקלה בממצאים עובדתיים אותם קבע בית משפט קמא ובמיוחד לא ינהג כך משהממצאים מבוססים גם על התרשמות ישירה מעדויות הצדדים.

 

במקרה הנדון, ישב בית המשפט על המדוכה, שמע את הצדדים התרשם מהם באופן ישיר והכרעתו סבירה על פניה ומנומקת. אין למצוא בה כל טעות גלויה . הממצאים תומכים במסקנה המשפטית אליה הגיע.

טענות המבקש - לפיהן לא הוכח שהמשיב נשא בעלויות שיפוץ הדירה בסך 3,703 ₪ ושעלות שיפוץ הדירה על ידי השוכרים החדשים הסתכמה בסך של 3,360 ₪ - הן טענות כנגד קביעות עובדתיות של הערכאה המבררת קביעות שהתבססו על הצילומים והמסמכים שהוצגו בדיון ועל אמון בעדויות הצדדים שבאו לפניה. בית המשפט העריך כי מצבה של הדירה כפי שהוחזרה על ידי המבקש הצדיק את הוויתור על תשלום דמי שכירות לשוכרים החדשים בסך 3,360 ₪. בנסיבות אלה אין כל הצדקה להתערבות ערכאת הערעור בקביעות העובדתיות של בית משפט קמא. במיוחד כך הם פני הדברים כאשר המבקש נמנע מלזמן לעדות את השוכרים החדשים ולחקור אותם אודות עלויות השיפוץ שביצעו ועל מצבה של הדירה בעת השבתה למשיב.

אציין שאילו מצבה התחזוקתי של הדירה בעת שהמבקש נכנס לגור בה היה כטענתו "גרוע פי עשרות מונים" באופן שהצריך את המבקש לתקן ולבצע בה שיפוצים על חשבונו, היה נושא זה מוצא ביטוי בהסכם השכירות, שנקבע לתקופה של שנה. במקום זאת הסכימו ביניהם הצדדים בהסכם השכירות (ראו ס' 3) כי "השוכר יהיה מנוע מלטעון ... כי כל שינויים ו/או שיפוצים שהוא יערוך במושכר ככל שהמשכיר יתיר לו לעשות כן יקנו לו זכויות ו/או טובות הנאה כלשהן מעבר לזכויותיו הקבועות במפורש בחוזה זה".

הלכה היא שפסיקת הוצאות נתונה לשיקול דעת הערכאה הדיונית, ואין בית המשפט של ערעור נוטה להתערב בנושא זה אם אין טעמים מיוחדים המצדיקים זאת (ע"א 3781/07 אליהו נ' הוועדה המקומית לתכנון ובניה פתח תקווה ([פורסם בנבו], 31.5.09); רע"א 1392/06 יוסף נחום ואח' נ' רוברט גל ואח' תק-על 2006(3), 527; ע"א 10213/03 מרחבי השרון ואח' נ' דוד מייזליק ואח' תק-על 2006(1) 1569).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ