אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קום ואח' נ' ברכה ואח'

קום ואח' נ' ברכה ואח'

תאריך פרסום : 16/08/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
28867-03-10
16/08/2010
בפני השופט:
אילן רונן

- נגד -
התובע:
ויקטוריה קום
הנתבע:
נועה ברכה
החלטה,פסק-דין

החלטה

הנתבעת תישא בהוצאות העד בגין התייצבותו לדיון זה ובגין התייצבותו לדיון אשר בוטל בלא שנמסרה על כך הודעה לעד, וזאת בסך 350 ש''ח.

המזכירות תעביר מתוך הפקדון אשר הפקידה הנתבעת סך של 350 ש''ח במישרין לעד, לרחוב הגפן 34, כרמי יוסף.

ניתנה והודעה היום ו' אלול תש"ע, 16/08/2010 במעמד הנוכחים.

אילן רונן, שופט

פסק דין

בפני תביעה ותביעה שכנגד בגין חוזה שכירות.

ביום 24.09.08 נכרת בין התובעת – הנתבעת שכנגד (להלן: "התובעת") לבין הנתבעת – התובעת שכנגד (להלן: "הנתבעת") חוזה שכירות (להלן: "החוזה"). אותה עת הפעילה התובעת עסק הנותן מגוון שירותי טיפוח ובמסגרתו השכירה חדרים שונים לשוכרים דוגמת הנתבעת. לפי החוזה בין הצדדים שכרה הנתבעת מהתובעת חדר אשר יועד למתן טיפול קוסמטיקה וכנגד דמי שכירות חודשיים בסך 2,000 ש''ח. חוזה השכירות נכרת לשנה ולנתבעת ניתנה אופציה להארכתו. מספר חודשים לאחר כריתת החוזה נתגלעו מחלוקות בין הצדדים, התובעת טענה כי הנתבעת הפרה את החוזה כאשר פעלה להכפשת שמה של התובעת והנתבעת מצידה, הכחישה טענה זו מכל וכל. סופו של דבר הגיעו הצדדים לכדי הסכמה להקדמת מועד סיומו של החוזה ובהתאם, פינתה הנתבעת את המושכר ביום 22.04.09.

לטענת התובעת, בעת שהוכן המושכר לצרכיה של הנתבעת, פנתה הנתבעת במישרין לקבלן השיפוצים ודרשה ממנו לבצע עבודות התאמה עבורה. בגין עבודות אלו, טוענת התובעת, היא נאלצה לשלם לקבלן סך כולל של 15,067 ש''ח וזאת, בלא הסכמתה ובלא ידיעתה. עוד טוענת התובעת, כי בין הצדדים הוסכם להתחשבן בגין תשלום זה בסיום תקופת השכירות ומשכך, עותרת התובעת לחיוב הנתבעת בתשלום זה. בנוסף, טוענת התובעת, כי לאחר פינוי המושכר התברר לה כי זה הושחת על ידי הנתבעת והפך לחורבה אשר איננה מאפשרת כל שימוש. לנוכח נזקים אלו טוענת התובעת כי נאלצה להשקיע סך של 5,432 ש''ח בשיפוץ המושכר וכן כי נגרם לה נזק נוסף בסך 4,000 ש''ח בגין אובדן שני חודשי שכירות. לסכומים אלו מוסיפה התובעת דרישה לפיצוי בסך 5,000 ש''ח בגין עוגמת נפש ובסך הכול עותרת התובעת לחיוב הנתבעת בסך של 29,499 ש''ח.

הנתבעת מצידה מכחישה את טענות התובעת מכל וכל וטוענת כי נאלצה לפנות את המושכר כחלק ממסע נקמה של התובעת, המונע מבצע כסף. לפי טענת הנתבעת, מעולם לא הוסכם כי תישא בעלות הכשרת החדר או כי תשלם עבור השיפוצים שנערכו טרם כניסתה אליו. עוד טוענת הנתבעת כי השאירה את החדר במצב מצוין, אין הצדקה לתביעה בגין נזקים ואין הצדקה לתביעה בגין מניעת השכרתו. הנתבעת מאשרת כי הסכימה לפנות את המושכר לנוכח טענות התובעת, אך בלא שתודה בהן, וזאת לאחר לבטים קשים, למרות השקעותיה המרובות במושכר ומאחר והיה ברור לה שלא תוכל עוד להוסיף ולעבוד לנוכח מערכת היחסים העגומה מול התובעת. מעבר לדחיית טענות התובעת, הגישה הנתבעת תביעה שכנגד ובמסגרתה עתרה לחיוב התובעת בסך של 30,000 ש''ח. לשיטת הנתבעת, בפינוי המושכר על ידי הנתבעת התעשרה התובעת על חשבון הנתבעת לנוכח ההפרש בין דמי השכירות להם התחייבה הנתבעת בחוזה לדמי השכירות הריאליים של החדר. בתחשיב המתפרש על מלוא תקופת השכירות המקורית בצירוף האופציה, מגיעה הנתבעת לסך כולל של לא פחות מ-108,000 ש''ח. לחילופין, עותרת הנתבעת לפיצוי בסך של 11,363 ש''ח בגין השקעותיה בהכשרת החדר לצרכיה. עוד עותרת הנתבעת לפיצוי בסך 1,400 ש''ח המגלם, לשיטתה, 11 ימי שכירות לפני ולאחר תקופת השכירות בגינם שולמו על ידה כספים לתובעת, אף שלא שהתה במושכר. לכל אלו מוסיפה הנתבעת תביעה בסך 2,000 ש''ח בגין עוגמת נפש.

במהלך הדיון בפני העידו התובעת והנתבעת וכן העיד מר ערן רנשרייבר, אשר זומן לעדות על ידי הנתבעת והעיד על מצבו של החדר לאחר שפונה על ידי הנתבעת. לפי עדותו של מר רנשרייבר, לאחר פינוי החדר אשר שכרה הנתבעת, היה החדר ריק והוא לא הבחין במשהו בולט ומיוחד. בנוסף לעדות זו הציגו בפני הצדדים תמונות בצבע של החדר המושכר, מיד לאחר פינויו על ידי הנתבעת.

יחסי הצדדים הוסדרו מלכתחילה בחוזה עליו חתמו ואשר הסדיר את מכלול יחסי התובעת והנתבעת בגין השכירות. מושכלות יסוד של דיני החוזים המה, כי חזקה על צדדים שיכללו בחוזה השכירות את כל אשר הסכימו ביניהם כאשר דברים שלא הועלו על הכתב במסגרת החוזה, חזקה שלא הוסכמו. לטענת התובעת, התחייבה הנתבעת לשלם סך של 15,067 ש''ח בגין השקעותיה בהתאמת המושכר. לטענה זו אין לא שריד ולא זכר בחוזה. גם במכתב אשר כתבה התובעת, באמצעות פרקליטיה, ביום 7.04.09 (נספח ג' לכתב התביעה), אין כל זכר לדרישת תשלום זו. כאשר צד לחוזה טוען להסכמה כלשהי בע''פ, עליו הנטל להוכיח טענה שכזו ולנוכח נסיבות אלו לא עמדה התובעת בנטל זה ולא הוכיחה כל הסכמה לפיה התחייבה הנתבעת לשאת בעלויות התאמת המושכר לצרכיה.

לטענת התובעת, בפינוי החדר התברר כי החדר נותר במצב אשר חייב השקעת כספים גדולה לשם השיפוץ. מהתמונות אשר הוצגו בפני, התמונה המצטיירת שונה בתכלית. התמונות אשר הוצגו בפני מעידות על כך כי החדר נותר במצב אשר מעבר לסביר. זאת ועוד, בכתב התביעה לא הסתפקה התובעת בטענה לנזקים בחדר המושכר, אלא הוסיפה וטענה כי הנתבעת גרמה לנזקים אלו במזיד ואף "השחיתה" את המושכר. כך בדיוק בסעיף 9 לכתב התביעה. די לעיין בתמונות אשר הוצגו בפני כדי להווכח כי טענה זו הייתה חסרת יסוד בעיקרה ותיאוריה של התובעת בעדותה בדבר "החשיכה" בה לקתה כאשר ראתה את החדר, מוגזמות בעליל ואינן מקובלות עלי. התובעת עצמה הודתה כי בסך הכל פינתה הנתבעת את ציודה היא (דוגמת התייחסות התובעת בעדותה לפינוי הכיור). זאת ועוד, כאשר מעיינים באותו חשבון עליו מתבססת התובעת בדרישת פיצויים זו, אין אלא לתמוה על עזות המצח בתיאורים המופיעים בכתב התביעה. ניכר בחשבונית אשר צורפה, כי השיפוצים אשר נעשו נועדו להתאמת החדר לצרכיו החדשים, כאשר מעדותו של מר רנשרייבר ניכר כי התובעת בחרה לפצל את החדר לשניים. זכותה המלאה כמובן לעשות כן כאשר הוחזר החדר לחזקתה, אך אין לה כל זכות לבוא בטרוניה לנתבעת בעניין זה. לא למותר מלציין את עדותו של מר רנשרייבר בעניין זה, אשר גם הוא לא מצא כל סימן לנזק מיוחד בחדר. טענות התובעת בדבר נזקים שנגרמו לחדר נדחות איפוא, וממילא שכך גם נדחות טענותיה בדבר אובדן חודשי שכירות או עוגמת נפש, טענות אשר נטענו בכוללניות ובלא כל הצדקה.

אשר לתביעה שכנגד, ניכר בתביעה שכנגד זו, כי כל כולה ניסיון לשמש משקל נגד לתביעה העיקרית. התביעה שכנגד מבוססת מראשית ועד אחרית על תחשיבים אשר יכולה הייתה לעשות הנתבעת לפני שנתנה הסכמתה לפינוי המושכר. הרי ברור היה לנתבעת, כי לאחר שיפונה המושכר תשכיר אותו התובעת לאחר, וברור היה לנתבעת כי אפשר ודמי השכירות יהיו גבוהים בהרבה. כשם שחוזה השכירות המקורי גיבש את מכלול המוסכם עובר לכריתתו, כך גם חזקה כי ההסכם לפינוי המושכר אליו הגיעו הצדדים באפריל 2009 גיבש את מכלול המוסכם עובר לפינוי. הנתבעת לא טענה כלל, ולא כל שכן שלא הוכיחה, כי במסגרת ההסכם לפינוי המושכר הוסכם על מתן פיצוי כלשהו לנתבעת, בין בגין עשיית עושר, בין בגין השקעותיה ובין מכל סיבה אחרת. אכן, קשה למצוא בסיס לטענות אשר העלתה התובעת כאמתלא לסיום השכירות ולא מצאתי בחוזה סעיף הרואה הוצאת לשון הרע (טענה שכלל לא הוכחה) סיבה המצדיקה ביטולו של החוזה. יחד עם זאת, מחלוקת שכזו איננה אלא מחלוקת אקדמית, שכן הצדדים הסכימו על פינוי מוקדם של המושכר.

לנוכח כל האמור לעיל, אני סבור כי יש לדחות הן את התביעה העיקרית והן את התביעה שכנגד. על אף זאת, מאחר והתרשמתי כי אילולא הוגשה התביעה העיקרית לא הייתה מוגשת התביעה שכנגד, ולנוכח מכלול נסיבות העניין, תישא התובעת בהוצאות הנתבעת בסך של 500 ש''ח וכן תישא התובעת במחצית מהשכר אשר נפסק לעד, מר רנשרייבר, בסך של 175 ש''ח.

ניתן להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום.

ניתנה והודעה היום ו' אלול תש"ע, 16/08/2010 במעמד הנוכחים.

אילן רונן, שופט

הוקלד על ידי: רבקה אראל צימרמן

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ