אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קוזלי מוחמד נ' המוסד לביטוח לאומי

קוזלי מוחמד נ' המוסד לביטוח לאומי

תאריך פרסום : 27/01/2010 | גרסת הדפסה
ב"ל
בית דין אזורי לעבודה חיפה
4240-07
31/12/2009
בפני השופט:
מיכל אריסון-חילו

- נגד -
התובע:
קוזלי מוחמד
הנתבע:
ביטוח לאומי
פסק-דין

פסק - דין

התובע, מר קוזלי מוחמד, קיבל גמלת הבטחת הכנסה בשיעור מופחת, עקב הכנסה שנזקפה לו מ"חצר עודפת"; תביעתו לפנינו היא לתשלום מלוא גמלת הבטחת הכנסה.

התובע הגיש ביום 13.9.01 למוסד לביטוח לאומי (להלן - הנתבע או המוסד) תביעה לתשלום גימלת הבטחת הכנסה. תביעתו אושרה החל מחודש 10/01 וכל עוד הוא עונה על תנאי הזכאות; אולם, מאחר ולטענת הנתבע בבעלות התובע קרקע בשטח של 620 מ"ר בגוש 10286 חלקה 20 (להלן- "הקרקע" וגם "הנכס" וגם "המגרש"), שולמה לתובע גמלת הבטחת הכנסה בשיעור של 80% בלבד עד לעריכת שומה בעניינו.

אלה העובדות החשובות לענייננו:

התובע תושב העיר שפרעם.

התובע כלל אינו מכחיש כי הינו הבעלים על חלקת הקרקע הנ"ל בשטח 620 מ"ר, וכי על הקרקע בנויה דירת מגוריו (ראה פלט נדל"ן מס רכוש- מוצג נ/1).

התובע חתום על הצהרות מהחודשים 10/2003 ו- 03/2002, לפיהן ידוע לו כי בשלב בו חתם על ההצהרות, הנתבע טרם העריך את שווי הקרקע שבבעלותו; וכי במידה והערכת השמאי שתיערך בעניינו תקטין את שיעור הגמלה המגיע לו או תשלול את זכאותו לגמלה, התובע מתחייב להחזיר לנתבע כל סכום ששולם לו ביתר (ראה מוצגים נ/2 ו- נ/3).

ביום 9.4.08 נערכה שומה בעניינו של התובע (מוצג נ/5) על ידי השמאי מר חיים ברדוגו (להלן- השמאי). עפ"י שומה זו, בנכס של התובע "חצר עודפת" בשטח של 120 מ"ר, אשר ערכה עפ"י השומה הוא 114,200 ₪ (נכון לחודש 11/03).

בתעודת עובד הציבור מיום 5.8.08, עליה חתום מר עבד אלחלים נביל, מנהל מדור הבטחת הכנסה בנתבע מצוין, כי על פי אישור ממס רכוש, על שם התובע רשומה קרקע בשטח של 620 מ"ר. מששטח הקרקע הנ"ל עולה על 500 מ"ר, נדרשה שומה להערכת שטח ה"חצר העודפת" שהינו בשטח 120 מ"ר, ושומה בעניין אכן התקבלה בחודש 04/2008. עפ"י השומה, שוויה של החצר העודפת - הוא 114,200 ₪. מר עבד אלחלים מסביר בתעודה, כי ההכנסה החודשית מנכס שאינו מניב הכנסה היא - 8% משווי הנכס מחולק ל - 12, לכן ההכנסה החודשית מהקרקע העודפת של התובע היא בסך של 761 ₪. עוד מסביר מר עבד אלחלים, כי הכנסה זו נלקחת בחישוב הכנסת התובע לצורך חישוב גמלת הבטחת הכנסה לה הינו זכאי; ומשכך, לאחר ביצוע עדכון הכנסות התובע החל מחודש 10/01 נוצר לתובע חוב שהינו ההפרש בין הגמלה החלקית ששולמה עובר לעדכון ההכנסות (80% גמלה) לבין הגמלה החלקית לה זכאי התובע לאחר עדכון הכנסותיו החל מחודש 10/01. כעולה מתעודת עובד הציבור, חובו של התובע הסתכם בסך של 20,736 ₪ נכון ליום 5.8.08, חוב אשר טרם קוזז על ידי הנתבע (ראה תעודת עובד ציבור מיום 5.8.08 - מוצג נ/7).

התובע הגיש מטעמו את תשריט החלוקה של החלקה שבבעלותו החתום על ידי מהנדס העירייה (ת/2) וטבלת חלוקה שאינה חתומה על ידי הבעלים (ת/3), לפיה שטח המגרש הינו 620 מ"ר ולאחר הפרשה לטובת הכביש, השטח הנותר יהיה 565 מ"ר. עוד כעולה מתשריט החלוקה, בשטח עובר קו חשמל מתח גבוה, שהמרחק בינו לבין בניין מגורי התובע לא פחות מ- 10 מטר כמצוין על ידי מהנדס העירייה, מר נביל אלשיך, על גבי התשריט (מוצג ת/2):

"הנני לאשר בזה כי הבניין הקיים ולפי תכנית זו המרחק בין הבניין הקיים לבין קו מתח עליון הוא 10 מטר."

השמאי, מר ברדוגו, הגיש לביה"ד בתאריך 30.7.08, השלמה לחוות-דעתו (ראה מוצג נ/6), בה ביקש להתייחס הן לעניין ההפקעה לצורך הכביש והן למעבר קו החשמל מתח גבוה בתוך שטח התובע. בהתייחסותו לאלה, ציין השמאי:

לעניין שטח המגרש: "נמסרה לי טבלת חלוקה שאינה חתומה על ידי הבעלים לפיה שטח המגרש 620 מ"ר ולאחר הפרשה לטובת הכביש השטח יהיה 565 מ"ר. כך או כך, שטח המגרש הינו תמיד מעל ל- 500 מ"ר. השומה שערכתי לשווי החצר העודפת אינה מתייחסת לכלל המגרש אלא לשטח העורפי של כ- 280 מ"ר שאין ולא תהיה שום הפחתה משטחו. ההפחתה לטובת הכביש בחלק החזיתי, גם אם תהיה, אינה משנה כהו זה את גודל השטח העורפי וזכויות הבנייה בחלק העורפי הן הן אשר מהוות בסיס לשווי החצר העודפת." לעניין קו המתח הגבוה, ציין השמאי: "אני מסכים שהבנייה על החלק החזיתי של המגרש אסורה. ואכן, בחוות דעתי לא התייחסתי בכלל לאפשרות בניה על החלק החזיתי של המגרש... יש להבהיר: זכויות הבנייה על פי תב"ע בתוקף ניתנות על שטח מגרש נטו (לאחר הפקעה) גם אם על המגרש עובר קו מתח חשמל. קו מתח החשמל הקיים על המגרש אינו מצמצם בכלל את זכויות הבנייה הניתנות בתב"ע. הדרישה היא שכל היקף הבניה יתבצע אך ורק במרחק הנדרש בתב"ע מקו מתח החשמל." (ההגדשות במקור).

השמאי חוזר בחוות-דעתו המשלימה (מוצג נ–6) על התחשיב אותו ערך בשומה בכל הנוגע לחלקו העורפי של הבניין בלבד, שם יש חצר עודפת של כ- 280 מ"ר המאפשרת תוספת בניה של 336 מ"ר עפ"י תכנית המגרש, ועל כן אין מקום לשינוי חוות דעתו מיום 9.4.08.

התובע טוען, כי השטח שבבעלות התובע מסתכם בפחות מ- 620 מ"ר כרשום במס רכוש, וזאת לאור הפקעת חלק מהשטח לצרכי הכביש; ומעבר קו החשמל מתח גבוה בשטח כפי שהוכח באמצעות תשריט וטבלת החלוקה (מוצגים ת/2 ו- ת/3); לפיכך לשיטת התובע, אין כל בסיס עובדתי או משפטי לטענת השמאי כי נותרו, כביכול, זכויות בניה על המגרש ואין כל צידוק להפחתת הגמלה על ידי הנתבע.

 

מנגד טוען הנתבע, כי לאור חוות דעתו המפורטת של השמאי, ההשלמה לחוות-דעתו מיום 9.7.08 ועדותו בפני ביה"ד, הובהר כי באפשרות התובע להרחיב את בנין המגורים הקיים על המגרש ולהצמיד לו 2 יחידות דיור נוספות ונפרדות אותן ניתן יהיה למכור בנפרד מדירת מגוריו; וכי כל זכויות הבנייה המצויות בשומה ניתנות למימוש מיידי; לפיכך בדין לקח הנתבע, בעת חישוב זכאותו של התובע לגמלת הבטחת הכנסה, את הכנסתו מנכס המקרקעין שבבעלותו, וזאת עפ"י סעיף 9 לחוק הבטחת הכנסה.

דיון והכרעה:

בסעיף 5 לחוק הבטחת הכנסה התשמ"א-1980 (להלן - החוק) נקבע שיעור הגמלה לזכאי שאין לו הכנסה. בסעיף 9(א) לחוק נקבע, כי לצורך החוק "הכנסה" משמעה הכנסה מהמקורות המפורטים בס' 2 לפקודת מס הכנסה ולרבות:

"(4) סכומים שיראו אותם כהכנסה מנכס אף אם אין מופקת ממנו הכנסה".ב

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ