אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קדשאב נ' לביא

קדשאב נ' לביא

תאריך פרסום : 09/06/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נתניה
33525-01-10
09/06/2011
בפני השופט:
סמדר קולנדר-אברמוביץ

- נגד -
התובע:
חנניה קדשאב ע"י ב"כ עוה"ד מוריס חרלמפ
הנתבע:
זהר לביא
פסק-דין

פסק דין

1.תביעה לתשלום דמי תיווך בהתאם להסכם הזמנת שירותי תיווך עליו חתם הנתבע, לביא זוהר, שהוגשה על ידי חנניה קדשאב המתווך. כמפורט בתביעה, הנתבע חתם ביום 15.6.09 על הסכם הזמנת שירותי תיווך לקניית דירה ברח' שמחה ארליך 12 דירה 23 בנתניה (להלן:"הדירה"). התובע כמתווך היה הגורם היעיל בביצוע העסקה במסגרתה הנתבע בסופו של יום רכש הדירה אולם לא שילם את דמי התיווך המגיעים. משכך הוגשה התביעה בהליך של סדר דין מהיר בסך 26,724 ₪. עוד ציין התובע בתביעתו שמוכר הדירה שילם לו את חלקו בגין שירותי התיווך אותם העניק לו. כן צירף לתביעתו תמליל שיחה שלו עם הנתבע.

2.הנתבע בכתב הגנתו טען שהתובע החתימו על טופס הזמנת שירותי התיווך מבלי שצוינו על גבי המסמך פרטי הדירה אותם עומדים לראות. לאחר החתימה מולאו פרטי הדירה על ידי התובע ואז הוברר לו שראה דירה בבנין ע"י מתווכת אחרת, הגב' לנה מספר חודשים קודם לכן ואף ניהל מו"מ באשר לאותה דירה, כאשר לא זכר במדויק איזו דירה. כאשר הגיעו לדירה, ציין ישר הנתבע בפני התובע עוד קודם כניסתם לדירה שראה הדירה קודם לכן. משכך לטענת הנתבע ובהתאם להסכם שירותי התיווך אין התובע זכאי לדמי תיווך באשר לדירה זו. עוד טען שאין התובע הגורם היעיל.

3.התובע הגיש תצהיר עדות ראשית לתמיכה בטענותיו. בתצהיר פירט שהנתבע חתם טרם הצגת הדירה על הסכם התיווך בו הוצגו מלוא פרטי הדירה. לאחר שראה את הדירה החל לנהל מו"מ בתיווכו הישיר על מנת לרכוש את הדירה. לאחר מספר שעות שב לדירה עם הנתבע כדי לסכם את פרטי העסקה. כן סייע לאחר מכן לנתבע והיה בקשר מול הגורמים הרלוונטים לצורך קידום העסקה. עוד הצהיר שנכח במעמד חתימת ההסכם. מוכר הדירה שילם לו שכרו ואילו הנתבע סירב.

4.הנתבע הגיש מספר תצהירי עדות ראשית מטעמו. בתצהירו הוא חזר על טענותיו כן פירט שכאשר נכנס לדירה זכר הדירה מביקורו הקודם בה ואף ציין בפני בעלי הדירה מיקום מתקן מסוים בחדר הילדים. באותו היום אכן דיבר עם המוכר כאשר ביקש לרכוש הדירה. באותו המעמד הגיע זוג נוסף שביקש לרכוש הדירה, ולכן הסכים מיידית למחיר אותו דרש המוכר.

כן הגיש תצהיר מטעם המוכר מר דוד אוסיף שהצהיר שכאשר נכנס הנתבע יחד עם התובע לדירה מסר לו הנתבע שהיה כבר בדירה קודם לכן ואף מסר לו מיקום מתקן מסוים בדירה.

כן הוגש תצהיר מטעם מוריס אבטן מתווך העובד יחד עם הגב' לנה, כי הגב' לנה הינה בחו"ל כעת, אולם זוכר שלנה הראתה לנתבע את הדירה נשוא תיק זה כאשר הנתבע חתם על התחייבות לשלם דמי תיווך לגב' לנה. לאחר מכן התקשר אליו הנתבע ומסר לו שמתווך אחר הראה לו הדירה, אולם הוא עמד על כך שישלם ללנה את שכרה.

5.בדיון שהתקיים הסכימו הצדדים לוותר על חקירות, כאשר יש לציין שהתקיים כבר הליך חקירת הנתבע בהליך אחר , ולסכם טענותיהם.

6.דיון משפטי - החוק הרלוונטי לעניינו הינו חוק המתווכים במקרקעין התשנ"ו 1996 והסעיף העוסק בזכאות מתווך לשכרו, סעיף 9 הקובע באילו תנאים יהיה מתווך זכאי לשכרו. הדרישה הראשונה הינה דרישת הכתב. כן קיימת דרישה היות המתווך הגורם היעיל שהביא לכריתת ההסכם.

7.השאלה הראשונה העומדת לדיון הינה האם מולאו פרטי הדירה לאחר שהנתבע חתם על הסכם הזמנת שירותי התיווך. מאחר וגרסת הנתבע לא נסתרה בענין זה לא הרים התובע נטל ההוכחה להוכחת טענתו שטרם חתימת הנתבע על המסמך היו מצויים עליו פרטי דירה זו.

בהסכם התיווך מפורט שהנתבע מצהיר שהנכסים הוצגו לו לראשונה על ידי התובע וכי לא היו ידועים לו ולא הוצגו על ידי צד שלישי טרם פנייתו של הנתבע אל התובע.

מכאן למדה אני שחתימת הנתבע על הסכם התיווך אינה מחייבת אותו בכל הנוגע לדירה זו, שכן חתם קודם לרישום פרטי הדירה בהסכם. בהחתמת הנתבע על טופס הזמנת שירותי תיווך ללא ציון פרטי הדירה רואה אני אף הטעייתו של הנתבע ע"י התובע. הטעיה זו מזכה הנתבע בביטול ההסכם שנערך בין הצדדים.

משבטל ההסכם אזי אין כל מסמך בכתב שנערך בין הצדדים ומשכך אין כל מקום לחיוב הנתבע.

8.אף מתמליל שהציג התובע עולה שהנתבע אומר לתובע שהחתימו על מסמך "בלנקו" וכאשר יצאו מהרכב ישר מסר לו הנתבע שראה דירה בבנין.(ראה העמוד הראשון לתמליל בתחתית העמוד). התובע אינו מכחיש זאת בשיחה ואינו אומר לו שלא היו דברים מעולם וכי הנתבע כאשר חתם על הטופס כבר כל הפרטים של הדירה היו רשומים והיה ברור שהנתבע חותם על הסכם שירותי תיווך לדירה נשואה התביעה. מכאן שזהו חיזוק נוסף לגרסת הנתבע כפי שהובאה לעיל.

זאת ועוד, מתצהיר הנתבע ואף המוכר, מר דוד אוסיץ למדה אני שהנתבע אכן ראה הדירה קודם לכן ואף זכר מיקום מתקן מסוים בחדר הילדים. כן אף מתצהיר המתווך מר מוריס אבטן עלה שהנתבע ראה הדירה קודם לכן. משכך סבורני שהחתמת הנתבע על הסכם התיווך באשר לאותה דירה נעשתה שלא כדין על ידי התובע ובחוסר תום לב שכן הוא הוחתם על מסמך נקי בלא שצוינו פרטי הדירה. אם אכן היו מצוינים פרטי הדירה, אזי הנתבע , כפי שהצהיר לא היה חותם על הסכם זה, כאשר הוא ראה את הדירה עוד קודם לכן באמצעות מתווכת אחרת.

על התובע היה מוטלת החובה להשיב לנתבע את הסכם התיווך כאשר הוברר לו שהנתבע ראה הדירה באמצעות מתווכת אחרת עוד קודם לכן.

9.למעלה מן הצורך אוסיף שאף באשר להיותו של התובע הגורם היעיל, לא שוכנעתי שכן עלה מתצהיר הנתבע שלאחר שהגיע לדירה עם התובע והבין שקיים זוג נוסף המבקש לרכוש הדירה באותו המחיר, הסכים באותו יום עם מוכר הדירה לרכוש הדירה במחיר אותו דרש המוכר. לא הוכח בפני כלל ועיקר שהתובע פעל ולאור מאמציו הוא נרכשה הדירה בסופו של יום על ידי הנתבע, ומשכך אף מן הטעם הזה מן הראוי היה לדחות התביעה.

10.משכך ולאור האמור לעיל דין התביעה להדחות שכן התובע לא הוכיח זכאותו לתשלום דמי תיווך כקבוע בחוק, כפי שפירטתי לעיל.

11. התובע ישלם הוצאות משפט לנתבע בסך 3000 ₪.

ניתן היום, ז' בסיוון תשע"א, 09 יוני 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ