אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת תביעה נגד בנק המזרחי לביטול משכנתא שרשומה לטובת הבנק

קבלת תביעה נגד בנק המזרחי לביטול משכנתא שרשומה לטובת הבנק

תאריך פרסום : 01/02/2009 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו
1802-03
18/01/2009
בפני השופט:
איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
1. ברוכים רבקה
2. ברוכים נאסר

עו"ד ברמי יהודה
הנתבע:
1. בנק המזרחי המאוחד בע"מ
2. חנאי מוסא

עו"ד נוי אברהם
פסק-דין

1.               1.                עניינה של התביעה שלפניי הוא מתן פסק דין הצהרתי, לפיו המשכנתא הרשומה על דירת התובעים, לטובת הנתבע 1, ניתנה להבטחת הלוואה שנטלו התובעים מהנתבע 1, ולא להבטחת התחייבויותיו של הנתבע 2 כלפי הנתבע 1, וכי כל עוד משלמים התובעים את תשלומי ההלוואה כסדרם, מנוע הנתבע 1 לממשה, ועד לפירעונה.

תמצית העובדות הדרושות לעניין

2.               2.                התובעים הם הבעלים של דירת מגורים הנמצאת ברחוב רמז 12 ראשון לציון והידועה כחלקה 216/9 בגוש 3923 (להלן: " הדירה").

3.               3.                הנתבע 1 (להלן: " הבנק"), הוא בנק מסחרי אשר לטובתו נרשמה ביום 7.12.99 משכנתא מוגבלת בסך של 1 מיליון ש"ח, על הדירה, וזאת להבטחת התחייבויות של הנתבע 2 כלפי הבנק (להלן: " המשכנתא").

4.               4.                הנתבע 2 הינו אחיו של התובע 1, וגיסה של התובעת 2 (להלן: " הנתבע"). בבעלות הנתבע, היה בתקופה הרלוונטית לתובענה, עסק של טקסטיל, בתל אביב, בשם: "אופנת שיבא". הנתבע היה בעלים של חשבון מספר 300504 (להלן: " החשבון"), בסניף הבנק בבת ים (להלן: " הסניף").

5.               5.                הבנק נקט ביום 15.7.02, בהליך של מימוש המשכנתא בלשכת ההוצאה לפועל כאשר לפי הנטען בתצהיר התומך בבקשה, הגיע החוב של הנתבע לסך של 1,087,307 ש"ח. במסגרת תיק ההוצאה לפועל עתר הבנק למנות כונס נכסים למכירת הדירה.

6.               6.                התובעים, הגישו את התובענה שלפניי, בה טענו כי הבנק מנוע מלממש את המשכנתא. בד בבד, ניתן לבקשתם ביום 2.9.03, צו מניעה זמני, (כב' השופט שנלר), האוסר על הבנק לממש את המשכנתא, עד מתן פסק דין בתובענה (בש"א 13662/03).

 

עמדת התובעים בקליפת האגוז

7.                 7.                  התובע, בעל עסק בענף הטקסטיל, ניהל לצרכי פעילות עסקו, חשבון בבנק הפועלים בע"מ

(להלן: " בנק הפועלים"), ובבנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ. לימים, בשנת 1999, נקלע התובע לקשיים, שיקים שמשך לא כובדו על ידי הבנקים, והוא היה חייב כספים ניכרים בשוק האפור. בנסיבות אלה, פנה התובע לבנק הפועלים, על מנת לקבל הלוואה להחזר חובותיו, כנגד העמדת הדירה כבטוחה. לשם כך אף הוכנה לטענתו בחודש מאי 1999, חוות דעת של השמאי מר אלוני בדבר שווי הדירה. סופו של דבר, בנק הפועלים, לא נעתר לבקשה מחמת שבעת שרבצה משכנתא קודמת על הדירה, לטובת בנק משכן בע"מ, שהיה מסונף באותה עת, לבנק הפועלים, היו פיגורים בפירעונה.

8.         באותה עת, כך נטען, העסק של הנתבע, "אופנת שיבא" שגשג. הייתה לו פעילות ענפה, איתנות פיננסית, מחזורי עסקאות בהיקפים ניכרים. העסק נוהל במבנה גדול ממדים ומרשים בתל אביב. בנסיבות אלה, כך נטען, פנו נציגי הבנק אל הנתבע על מנת שיפתח חשבון בסניף, וינהל בו את פעילות העסק. מטבע הדברים, היו אפוא לנתבע, קשרים טובים בבנק. 

9.         נוכח המצוקה אליה נקלע התובע, הוא פנה לאחיו הנתבע, לסיוע. האחרון, התגייס לטובתו, הפעיל את קשריו בבנק על מנת להסדיר לתובע הלוואה בנקאית על סך של 1 מיליון ש"ח, שתוכל לשמש בידי האחרון לפרוע את חובותיו לשוק האפור, כאשר הדירה תשמש לכך בטוחה.

10.        לעמדת התובעים, בזכות הקשרים של הנתבע בבנק, הסכים האחרון להעמיד להם הלוואה בסך של 1 מיליון ש"ח, למשך חמש שנים, כנגד שיעבוד הדירה (להלן: " ההלוואה"). כספי ההלוואה הוזרמו בפועל לחשבון ביום 6.1.00. סמוך לאחר מכן, משך הנתבע במזומן, את כספי ההלוואה, בסכומים שונים עד מלוא סכום ההלוואה. הסכומים שהנתבע משך, נמסרו על ידו לתובע, שהשתמש בהם כדי לפרוע את חובותיו לשוק האפור.

11.        ההלוואה נפרעה ככלל כסדרה, בתשלומים של כ 20,000 ש"ח לחודש, ביום השמיני לכל חודש, וזאת באמצעות העברה מחשבון התובע בבנק הפועלים לחשבון, עד לפירעון מלוא ההלוואה בחודש ינואר 2005. התובעים טוענים כי עם פירעון ההלוואה, פקע חיובם כלפי הבנק, ודין המשכנתא להתבטל.

12.        לימים, נקלע הנתבע לקשיים, והבנק החל בפעולות לגביית הבטוחות שניתנו לו על ידי הנתבע. בגדר זאת גם פעל לממש את המשכנתא. הואיל ולעמדת התובעים, המשכנתא ניתנה רק להבטחת ההלוואה, ולא להתחייבויות הנתבע כלפי הבנק, אזי אין האחרון רשאי לממש את המשכנתא בגין חובות הנתבע כלפיו.

            הנתבע מצטרף לעמדת התובעים.

            עמדת הבנק בקוף המחט

13.        הבנק טוען כי הנתבע, שהיה לקוח מכובד בעת הרלוונטית, פנה אליו על מנת לקבל אשראי למנף את פעילותו ולשם כך נדרש לבטחונות נוספים על הקיימים. הנתבע הציע לשעבד לבנק את הדירה כבטוחה לאשראי שיקבל מהבנק. לעמדת הבנק, המשכנתא נועדה להבטיח את כלל התחייבויות הנתבע כלפי הבנק, וזאת עד לסך של 1 מיליון ש"ח, ולא רק את פירעון ההלוואה. לעניין זה מפנה הבנק למסמכי המשכנתא, להודעות לערב שנחתמו בעת מתן ההלוואה, לידיעת התובעים את המסמכים השונים, העובדה שהם עצמם רשמו את המשכנתא בלשכת רישום המקרקעין, השהות שהייתה בידם לעיין ולקרוא את הכתוב במסמכים השונים ועוד.

14.        לעמדת הבנק, בעת חתימת מסמכי הערבות והמשכנתא, הוסבר היטב לתובעים כי הם ערבים להחזר האשראי שיקבל הנתבע, ולא להלוואה. מוסיף הבנק וטוען כי אין לראות בעובדה שתשלומי החזרי ההלוואה נזקפו מחשבון התובע בבנק הפועלים, כדי ללמד על מטרת המשכנתא כמו גם היקפה. לעמדת הבנק, הוא ראה בתובעים כערבים לכלל חובות הנתבע.

15.        הבנק טוען כי התובעים לא היו בקשיים, ומכל מקום לא הובאו ראיות לכך שהיו זקוקים להלוואה האמורה, כי לא שיכנעו שכספי ההלוואה ניתנו להם וכי עשו בהם שימוש לפרוע את החובות הנטענים.

16.        הבנק גורס כי התביעה לוקה בשיהוי ניכר שכן כשנה קודם להגשתה, קיבלו התובעים הודעות פינוי, ורק לאחר קבלת מספר הודעות פינוי, הגישו את עתירתם. זאת ועוד, התובעים אף ניהלו לגרסת הבנק מו"מ להחזר החובות של הנתבע, כאשר האחרון אף שילם כספים לתיק ההוצאה לפועל אשר נפתח בקשר עם מימוש המשכנתא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ