אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערר קטינים ש.ב.ח. מחוף השנהב והוראה לבחון שחרורם ממשמורת

קבלת ערר קטינים ש.ב.ח. מחוף השנהב והוראה לבחון שחרורם ממשמורת

תאריך פרסום : 16/06/2008 | גרסת הדפסה
עמ"ן
בית משפט לעניינים מנהליים חיפה
222-08,223-08
10/06/2008
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
1. פלוני (קטין) מס' מוחזק 75371
2. אלמוני (קטין) מס' מוחזק 75673

הנתבע:
1. משרד הפנים
2. משטרת ההגירה

פסק-דין

פסק הדין מותר בפרסום ללא פרטים מזהים של העוררים

הרקע בתמצית:

בפני שני עררים על החלטות בית  הדין לביקורת על משמורת של שוהים שלא כדין במתקן מיכ"ל (להלן: " בית הדין"), החלטות מיום 5/5/08.  עניינם של שני העררים אחד והדיון בהם אוחד.

שני העוררים הם קטינים ילידי חוף השנהב. שניהם בני כ-16 שנים. שניהם הגיעו לישראל שלא כחוק דרך מצריים ונתפסו באיזור מעבר הגבול. העורר שבעמ"נ 222/08 נושא תעודת פליט של הצלב האדום והוא מוחזק במשמורת מאז שנתפס ליד הגבול באמצע חודש פברואר 2008. לעורר בעמ"נ 223/08 אין תעודה כנ"ל. כאשר נתפס בסמוך לגבול שוחרר והגיע לתל אביב, שם נעצר זמן מה לאחר מכן והועבר למתקן המשמורת לשוהים שלא כדין בישראל.

יצוין כי  שני העוררים טוענים כי נמלטו מארץ מולדם מאחר ונשקפת סכנה לחייהם. העורר בעמ"נ 222/08 טוען כי אביו נרצח ואת אימו הוא אינו מכיר ונמלט מארצו בהיותו בן כשש שנים. מאז הוא נע ונד בין מחנות פליטים עד שהגיע לישראל. גם העורר שבעמ"נ 223/08 נמלט מארצו כילד עקב מלחמת האזרחים. לדבריו, אין לו כל משפחה, לא בארצו ולא בישראל. עוד יצוין כי שני הקטינים אינם דוברי עברית אלא צרפתית בניב המקובל בחוף השנהב. לעניין זה אתייחס בהמשך בכל הנוגע להליך שהתקיים בפני. 

שני העוררים פנו לנציבות הפליטים של האו"ם בבקשה לקבלת מעמד של פליט. כאמור פנייתם טרם בוררה עד תומה וטרם ניתנה החלטה בעניינו של כל אחד מהם. במקביל, נעשו נסיונות לברר את זהותם ואת טענותיהם בדבר הסכנה לחייהם אם יוחזרו לארצם באמצעות קונסול של חוף השנהב בישראל. גם נסיונות אלו טרם העלו דבר ועד היום לא הושלם בירור זהותם והרקע להגעתם לישראל. בפועל אין אפשרות, לעת הזו, להרחיקם לחוף השנהב וכאמור מתקיים הליך שעניינו בדיקת זכאותם לקבלת מעמד של פליט מטעם האו"ם. 

שני העוררים מוחזקים במשמורת מכוח צווים של הממונה על ביקורת הגבולות. בית הדין דן בעניינם מספר פעמים. בהחלטתו האחרונה מיום 5/5/08 הורה בית הדין כי עד לקבלת החלטה של ארגון האו"ם בעניין בקשתו של כל אחד מהעוררים להיות מוכר כפליט ועד שתבורר זהותו של כל אחד מהם והאפשרות להרחיקו מישראל, יוחזק כל אחד מהעוררים במשמורת במתקן מיכ"ל, מקום בו מתקיימים לימודים סדירים ומקום בו כל אחד מהעוררים מוגן וכל צרכיו מסופקים ע"י רשויות המדינה. על החלטה זו הוגשו העררים שבפני.

טענות הצדדים:

ב"כ העוררים, עו"ד רז שמונה ע"י הלשכה לסיוע משפטי לייצגם, טוען כי אין עילה להחזקת העוררים במשמורת. לטענתו, מאחר ואין אפשרות מעשית להרחיקם מישראל ומאחר ועניינם אצל נציבות הפליטים של האו"ם מצוי בבדיקה יש להורות על שחרורם ממשמורת. עוד טוען הוא כי יש לקבוע כי כל אחד מהעוררים הוא בגדר של קטין נזקק כמשמעו בחוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960 (להלן: "חוק הנוער") ועל רשויות הרווחה לדאוג לצרכיהם, בהתאם להוראות החוק. 

ב"כ המדינה מבקשת לדחות את הערר. המדינה אינה חולקת על הצורך להפגיש את העוררים עם עו"ס כדי לוודא את צרכיהם. לדבריה, התקבל נוהל בעניין אלא שעקב בעיות מנהליות שונות טרם אויש התקן הנדרש. עוד מציינת היא כי לא ניתן להוציא את העוררים ממתקן המשמורת מאחר ואין חלופה מוסדית אחרת בנמצא עקב מצוקת מקום במוסדות לנוער. לדבריה, עניינם של העוררים יבחן בתוך כשבועיים ע"י עו"ס ויעשו מאמצים למצוא עבורם מסגרת מתאימה. בנסיבות אלו עותרת המדינה לדחות את העררים מאחר וההחלטה שהתקבלה ע"י בית הדין לביקורת על משמורת של שוהים שלא כדין היא החלטה סבירה המביאה לידי ביטוי דאגה לצרכי הקטינים.

המחלוקת בעניין תרגום הדיון בפני:

בשולי הדיון בעניינם של העוררים התקיים בפני דיון בסוגיה דיונית והיא אופן תרגום הדיון לעוררים. העוררים אינם דוברי עברית. בהתאם להנחיות מסופק מתורגמן ע"ח בית המשפט רק במסגרת דיונים בעניינים פלילים. ההליך שבפני הוא הליך מנהלי. מזכירות בית המשפט הודיעה ללשכה לסיוע משפטי כי עליה לדאוג למתורגמן.

ב"כ העוררים טוען כי החובה לספק שירותי תרגום מוטלת על הנהלת בתי המשפט זאת מאחר ומדובר בקטינים שבפועל נמצאים במשמורת שהוא סטטוס משפט זהה למעצר. בבית הדין לביקורת על משמורת של שוהים שלא כדין מוזמן מתורגמן ע"ח בית הדין וכך גם צריך להיות בבית משפט הדן בערר על החלטת בית הדין.

ב"כ המדינה צינה רק כי למיטב ידיעתה הלשכה לסיוע משפטי היא זו המספקת את המתורגמנים לדיונים ולא טענה לגופה של המחלוקת.

יצוין כי מאחר והוריתי כי ב"כ העוררים הדובר את השפה יתרגם את הדיון עבורם  והנושא לא נקבע לדיון בסוגיה העקרונית לא זומנה הנהלת בתי המשפט כצד לדיון להביע את עמדתה.

דיון והכרעה:

מהחומר שהוגש לעיוני סבור אני כי בפועל גדר המחלוקת שבין הצדדים מצומצם, ככל שהדבר נוגע לעמדה העקרונית של המדינה בעניין טיפול בקטינים במעמדם של העוררים. ניתן לקבוע כי אם הייתה המדינה פועלת בהתאם לנוהל שהמדינה עצמה קבעה כי אז לא היה, ככל הנראה, צורך לדון בערר ועניינם של העוררים היה מוסדר בדרך אחרת. אבהיר להלן.

לבית המשפט הוצג נוהל שגובש ע"י מנהל האוכלוסין במשרד הפנים, נוהל מספר 10.1.0016 מיום 3/1/08 הנושא כותרת " נוהל הטיפול בקטינים זרים ללא מלווים".  נוהל זה משקף ישום של הוראות שבסיסן בהוראות חוק הכניסה לישראל , תשי"ב-1952 (להלן: " חוק הכניסה לישראל") וחוק הנוער. הנוהל מפרט את הכללים לפיהם יש לנהוג בקטין במעמדם של העוררים. על פי הוראות הנוהל, יש להפגיש קטין במעמד זה עם עו"ס מטעם משרד הרווחה בתוך 24 שעות ממועד הגעתו למתקן המשמורת ולא יאוחר מ 72 שעות מהמועד הנ"ל (כאשר מדובר בימי חג, סעיף 3א לנוהל). סעיף 3ג' לנהל קובע כי אם לא נפגש הקטין עם עו"ס במועדים הקבועים רשאי הממונה על ביקורת הגבולות להורות על שחרורו ממשמורת. לכאורה ראה מגבש הנוהל את אי קיום חובת המפגש עם עו"ס כעילה לשחרור ממשמורת.

סעיף 4 לנוהל מפרט הליכים לשחרור הקטין ממשמורת למסגרת חינוכית או לאחריותו של אפוטרופוס שימונה ע"י בית משפט לעניני משפחה.

סעיף 5 מפרט את החובה לשקול את המלצות העו"ס בתוך פרק זמן קצוב של 48 שעות בכל הנוגע למסגרת בה יוחזק קטין עד להרחקתו מישראל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ