אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערר המדינה והארכת מעצר עד תום ההליכים של הנאשם בקיום מגע עם סוכן חוץ ויציאה שלא כדין לסוריה

קבלת ערר המדינה והארכת מעצר עד תום ההליכים של הנאשם בקיום מגע עם סוכן חוץ ויציאה שלא כדין לסוריה

תאריך פרסום : 20/10/2013 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
6241-13
23/09/2013
בפני השופט:
ח' מלצר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ארז בן ארויה
הנתבע:
עבדלקאדר אלתלה
עו"ד מנחם רובינשטיין
עו"ד ארז אבואב
החלטה

1.             בפניי ערר על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (כב' סגן הנשיאה, השופט א' יעקב) ב-מ"ת 15285-08-13 מתאריך 12.09.2013, שבגדרה נקבע כי המשיב ישהה בחלופת מעצר עד לתום ההליכים נגדו, בתנאים של "מעצר בית מלא", שיפורטו בפיסקה 4 שלהלן.

           העוררת מעלה בערר טענות שונות, שאמורות להביא לביטול חלופת המעצר שנקבעה למשיב - זאת נוכח מסוכנותו הנטענת, הנלמדת מחומרת המעשים המיוחסים לו. בהקשר זה מפנה העוררת לחזקת המסוכנות הסטטוטורית הקמה, על-פי סעיפים 21(א)(1)(ג)(2) ו-35(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן: חוק המעצרים)), בהתחשב באמור בכתב האישום שהוגש נגד המשיב ובמכלול החומר הרלבנטי, כמו גם בשים לב להמלצתו השלילית של שירות המבחן ולסכנה שהמשיב יימלט מהדין, אם ישוחרר.

           עתה אביא ביתר פירוט את העובדות הצריכות לענין.

2.             נגד המשיב, שהוריו מתגוררים בטייבה, ואשר שהה, עובר למעשים המתוארים בכתב האישום, בירדן (שם למד רוקחות) - הוגש בתאריך 09.08.2013 כתב אישום. באותו מועד גם ביקשה המשיבה ארכה להגשת תעודת חסיון ובית המשפט נתן לה ארכה של ששים ימים לצורך זה.

           בעובדות כתב האישום נטען כי בתאריך 09.08.2013 המשיב היה שותף לשיחות ודיונים עם אדם בשם: המאם מחמד אבו רחים (להלן: המאם) ועם אחרים, שזהותם לא הובררה - במסגרתם לובנו נושאים שונים הקשורים באידיאולוגיית "סלפייה ג'האדיה". עוד עולה מכתב האישום כי המשיב פנה להמאם על-מנת שיעזור לו לממש את רצונו, שהתגבש, על פי הנטען, לכלל תוכנית, לעבור מירדן לסוריה בכדי לחבור שם למלחמתם של ה"מורדים" במשטר הסורי. בכתב האישום צוין כי המשיב ידע שהמאם הוא פעיל "סלפיה ג'האדיה", אשר נידון בעבר בירדן לעונש מאסר בגין פעילותו בארגוני ג'יהאד. על-פי כתב האישום, המאם נתן למשיב שם של איש קשר, הפעיל בארגון "ג'בהת אלנצרא", שהוא ארגון שהוקם מגרעין של פעילי אל-קאעידה בעיראק ופועל תחת הנהגת אל-קאעידה הראשית בפקיסטן, והוא הארגון המרכזי הלוחם כיום במשטרו של אסד בסוריה (להלן: הארגון). בהמשך כתב האישום מסופר כי המשיב טס בתאריך 07.07.2013 מרבת עמון לאיסטנבול ואח"כ לאנטקיה שבטורקיה - ומשם, למחרת הגעתו, הסתנן "רגלית" לסוריה באופן בלתי-חוקי. המשיב פגש בסוריה באנשי הארגון וביקש להוועד עם האחראי האזורי מטעם הארגון. המשיב נלקח אז לבית השייך לארגון ונפגש שם עם אדם, אשר הציג את עצמו כאחראי על המגוייסים והמתנדבים מטעם הארגון (להלן: המגייס). המשיב מסר למגייס את פרטיו וציין את שם איש הקשר שנמסר לו על-ידי המאם, וכן ציין כי נשלח על-ידי המאם. למשיב נמסר כי פרטיו יועברו לבדיקה וכי עליו להמתין. המשיב שהה בחברת אנשי הארגון במשך שלושה ימים, שבמהלכם ערך סיור באזור, על אופנוע שהיה רכוב בידי פעיל הארגון וכן אחז בנשק של אחדים מה"מורדים". כפי שעולה מכתב האישום, בתאריך 11.07.2013 החליט המשיב על דעת עצמו שלא להמתין עוד, עזב את אנשי הארגון וחזר לגבולות טורקיה. מסתבר כי בטורקיה נאסף המשיב על-ידי אביו, שהגיע מהארץ. בתאריך 14.07.2013 נחת המשיב בנמל התעופה "בן-גוריון" ופה נעצר.

           נוכח כל המפורט לעיל הואשם המשיב כי קיים ביודעין מגע עם סוכן חוץ ללא הסבר סביר לכך (עבירה לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין)), וכן כי יצא ביודעין ושלא כדין לסוריה (עבירה לפי סעיפים 5 ו-18 לתקנות שעת חירום (יציאה לחוץ לארץ), התש"ח-1948, ביחד עם סעיף 2א לחוק למניעת הסתננות (עבירות שיפוט), התשי"ד-1954).      

3.             עם הגשת כתב האישום, הוגשה על ידי העוררת, בקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו לפי סעיף 21 לחוק המעצרים. עוד באותו יום התקיים דיון ראשוני בבקשה, במסגרתו אישר בית המשפט הנכבד קמא, לבקשת בא-כח המשיב ובהסכמת באת-כח העוררת, דחייה לצורך לימוד החומר, והמשיב הושאר במעצר עד להחלטה אחרת - מכח הסכמת בא-כחו.

           בתאריך 13.08.2013 קיים בית המשפט הנכבד קמא דיון נוסף בבקשה. במסגרת דיון זה, ביקשו הצדדים דחייה נוספת לצורך נסיון משותף להגיע להבנות - והדיון נדחה לתאריך 01.09.2013. בתום אותו דיון הורה בית המשפט הנכבד קמא על הכנת תסקיר מעצר בעניינו של המשיב, תוך הותרתו לעת ההיא במעצר.

           לשם השלמת התמונה אתאר כבר בשלב זה ובקצרה חלקים רלבנטיים מתסקיר המעצר (להלן: התסקיר), שהוכן בעניינו של המשיב ואת מסקנות שירות המבחן שהובאו במסגרתו. בתסקיר צוין כי המשיב, שהינו רווק בן 27, התגורר, עובר לאירועים שפורטו בכתב האישום (להלן: האירועים), לסירוגין בבית הוריו בטייבה ובירדן שם עסק בלימודי רוקחות. משפחתו של המשיב תוארה בתסקיר - כמשפחה נורמטיבית ומתפקדת, שאף אחד מבניה איננו מעורב בפלילים. עורך התסקיר ציין כי המשיב הביע שביעות רצון מנסיבות חייו, והבהיר כי המעשים המיוחסים לו נבעו מהזדהות עם מצוקתם של חלקים בחברה הסורית, ולא מתוך עמדות אנטי ישראליות. עורך התסקיר התרשם כי המשיב הינו בעל יכולות קוגניטיביות גבוהות, כי הוא שומר על יציבות במישורי חייו השונים וכי הוא מנתב, לרוב, את כשרונותיו למטרות חיוביות. יחד עם זאת, עורך התסקיר מצא כי המשיב עלול להפעיל את יכולותיו, בפרט במצבי דחק, להשגת תכליות בעייתיות. עוד עולה מהתסקיר שהמשיב נוטה לצמצם חלקים מורכבים, או שליליים בהתנהלותו, להגמיש גבולות במצבי משבר לצורך השגת מטרותיו וכי הוא גם בעל דפוסים אימפולסיביים, שנוטה לעתים לקחת סיכונים ומתקשה לצפות את ההשלכות של מעשיו. שירות המבחן העריך כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות עוברת חוק, ואולם לא נתן אמת מידה כלשהי להערכת רמת הסיכון האמורה. שירות המבחן נפגש גם עם המשמורנים שהוצעו על-ידי המשפחה, שהם: אביו של המשיב, אמו, אחותו וגיסו, והתרשם כי מדובר בגורמים חיוביים, אך סבר כי אין בכוחם לצמצם את רמת הסיכון שנשקפת מהמשיב - וזאת נוכח מעורבות בלתי-מספקת שלהם, לדעת עורך התסקיר, בחייו של המשיב, עובר לאירועים ונטייתם לצמצם את החומרה של העבירות המיוחסות למשיב. עורך התסקיר גם מצא חולשה בעובדה שהחלופה המוצעת ממוקמת בבית הוריו - כלומר בסביבה בה התגורר המשיב לסירוגין לפני האירועים. שירות המבחן ציין בסיכומו של התסקיר כי הוא איננו ממליץ על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר שהוצעה.

4.             במסגרת הדיון השלישי בבקשה להארכת מעצרו של המשיב עד תום ההליכים, שהתקיים בתאריך 12.09.2013 (לאחר דחייה נוספת לבקשת שירות המבחן), נדונה אפשרות שחרורו של המשיב לחלופת מעצר, על אף ממצאי תסקיר המעצר וההמלצה השלילית לשחרור המשיב - שהובאה בסיכומו.

           בתום הדיון הורה בית המשפט הנכבד קמא על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר שהוצעה, חרף ההמלצה השלילית של שירות המבחן. נקבע כי המשיב ישוחרר לחלופת מעצר, בתנאי "מעצר בית" בבית הוריו בטייבה, בפיקוח המשמורנים הבאים (לפחות אחד מהם בכל זמן נתון): אביו ואמו של המשיב, אחותו וגיסו. כן הורה בית המשפט הנכבד קמא על התקנת איזוק אלקטרוני בבית ההורים, על הפקדה כספית (במזומן, או בערבות בנקאית) בסך של 50,000 ש"ח ומתן התחייבות עצמית בסך 100,000 ש"ח על ידי המשיב וכן בחתימת ערבות בסך של 50,000 ש"ח על-ידי כל אחד מהמשמורנים, כל אלו בצד הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ למשיב. בית המשפט הנכבד קמא אסר עוד על המשיב לעשות כל שימוש בטלפון קווי, טלפון סלולרי וכל מחשב מכל סוג שהוא, לרבות מכשיר עם גישה לאינטרנט.

           בית המשפט הנכבד קמא הורה כאמור, תוך שהוא דוחה את ממצאי שירות המבחן בנוגע לאי-התאמתם של המשמורנים. בנוגע לקביעת שירות המבחן כי המפקחים לא היו מעורבים מספיק בחיי המשיב כדי כך שיוכלו לשמש בהצלחה כמשמורנים שלו - בית המשפט הנכבד קמא סבר כי מדובר ב"חוסר הבנה בסיסית" של שירות המבחן. לשיטתו, העובדה שהמפקחים המוצעים לא היו מעורבים בחיי המשיב בשנים שקדמו לאירועים היא פועל יוצא טבעי של העובדה שהמשיב התגורר בירדן לצורך לימודיו, ולא ניתן להסיק ממנה דבר באשר לחוסר כשירות מספקת שלהם לשמש משמורנים ראויים. בהקשר זה ציין בית המשפט הנכבד קמא כי שירות המבחן לא בדק את הקשר בין המשיב לבין בני משפחתו ולא הצליח לאבחן אם המשמורנים המוצעים - הם אכן דמויות סמכותיות ומשפיעות בחייו של המשיב. גם בנוגע להסתייגות של שירות המבחן משחרורו של המשיב לחלופת מעצר בטייבה - בית המשפט הנכבד קמא ציין כי העבירות המיוחסות למשיב אינן כאלה: "התלויות במקום המגורים שלו", וכי: "לא מדובר בקשר שלילי לסביבה, שגרם לו לבצע עבירות". בית המשפט הנכבד קמא הוסיף והעיר, על רקע העובדה שהתחברותו של המשיב לגורמים בעייתיים שונים - נעשתה ברבת עמון, כי נראה שלשהייתו של המשיב בבית הוריו יכולה להיות דווקא השפעה ממתנת עליו, שתתרום להפחתת הסיכון.

           לבקשת בא-כח העוררת, וחרף התנגדות בא-כח המשיב, עיכב בית המשפט הנכבד את שחרורו של המשיב עד השעה 14:00 בתאריך 13.09.2013 (ערב יוהכ"פ) על מנת ליתן סיפק לעוררת לשקול הגשת ערר על ההחלטה לשחרר את המשיב לחלופת מעצר, ומכאן הערר שלפני. 

5.             בתאריך 13.09.2013 (ערב יוהכ"פ) התקיים בפני דיון בערר, במסגרתו שמעתי את טענות הצדדים ובסיומו קבעתי כי המשיב יישאר במעצר עד למתן הכרעה בערר, ועתה אני נדרש איפוא למכלול.

  • טענות הצדדים

6.             העוררת העלתה בהודעת הערר שהגישה שורה של השגות על ההחלטה העקרונית של בית המשפט הנכבד קמא שראה לשחרר את המשיב לחלופת מעצר, וכנגד החלופה שנבחרה בפועל בפרט.

           בהקשר הכללי גורסת העוררת כדלקמן: 

(א)           בית המשפט הנכבד קמא לא התייחס כראוי למסוכנותו של המשיב, ושגה כשסבר - בשל היעדר הערכה מצד שירות המבחן בעניין זה - שרמת הסיכון שנשקפת מהמשיב היא בינונית. כן משיגה העוררת על החלטתו של בית המשפט הנכבד קמא - לסטות מהמלצתו השלילית של שירות המבחן, וזאת חרף ההלכה שלפיה נדרשים טעמים מיוחדים על מנת לעשות כן. לשיטת העוררת, במקרה שלפנינו - לא ניתן להצביע על הצדקות ראויות לסטייה מהמלצתו השלילית של שירות המבחן בנוגע לשחרור המשיב לחלופת מעצר.

(ב)           בית המשפט הנכבד קמא לא נתן את המשקל המתבקש למידע העולה מחוות הדעת הכללית, שהוכנה על ידי שירות הבטחון הכללי, ואשר הוגשה על-ידי העוררת במסגרת חומר הראיות בתיק (להלן: חוו"ד השב"כ). במסגרת חוות-דעת זו, פורטו הסיכונים הכלליים הנובעים מיציאתם של ישראלים לזירות לחימה "ג'יהאדיסטיות", ובמיוחד בעת שובם של אותם ישראלים לישראל - לאחר שהותם באותן זירות לחימה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ