אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערר אב ובן על מעצרם בגין פעולת שוטרים אלימה ובלתי חוקית בביתם שהקימה זכות להתנגדות.

קבלת ערר אב ובן על מעצרם בגין פעולת שוטרים אלימה ובלתי חוקית בביתם שהקימה זכות להתנגדות.

תאריך פרסום : 20/02/2013 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
1340-02-13
12/02/2013
בפני השופט:
דניאל פיש

- נגד -
התובע:
1. ארטור פורטנוב
2. בוריס פורטונוב

עו"ד עראף
עו"ד בריק
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד אדם סרי
החלטה

1.         בפניי שני עררים מטעם הנאשמים-העוררים, אב ובנו, אשר הסתבכו בפרשה משותפת והוגשו על ידם עררים על החלטת בית משפט השלום בחיפה (כב' השופט פלאח) במ"ת 36084-01-13 מיום 23.1.13 לפיה הורה על המשך מעצרם עד לקבלת תסקיר מעצר בעניינם.

העובדות הנטענות בכתב האישום

2.         על פי האמור בכתב האישום שהוגש נגד השניים (נאשם 1 הוא בוריס, האב, ונאשם 2 הוא בנו ארתור), נטען כי ביום 13.1.13 בסביבות השעה 19:00 בערב הוזעקו שני שוטרים סיירים, השוטר שגיא דדון ושוטר מתנדב אלדד גנאור, לכתובת ברחוב _________ בחיפה, בשל תלונה על סכסוך שכנים. שניהם לבשו מדי משטרה. לאחר דין ודברים עם המתלוננים באותה כתובת (באמצעות בנם בן ה-11 שדיווח עבור הוריו לשוטרים כיוון שההורים אינם דוברי עברית) , ניגשו השוטרים לדירה ממול על מנת לברר את התלונה, שעניינה חשד לניתוק החשמל בדירת המתלוננים על ידי העוררים.

3.         השוטרים דפקו בדלת הדירה ושוחחו עם ארתור וביקשו לשוחח עם הוריו. בתגובה, פתח ארתור את הדלת לרווחה, ושגיא שסבר כי הינו מוזמן פנימה ניסה להכנס לדירה. בשלב זה, ניסה ארתור לפגוע בשגיא על ידי סגירת הדלת בחוזקה. שגיא בלם את הדלת באמצעות ידיו וארתור תפס אותו בחולצתו ומשך אותו לתוך הדירה. אז הוא תקף את שגיא על ידי לפיתת זרועו סביב צווארו והחל לחנוק אותו. בד בבד תקף בוריס את אלדד שנכנס אף הוא לדירה כדי לסייע לשגיא על ידי שהיכה אותו באגרופים לפנים ולמפתח הלב עד כדי שאלדד השתנק ונפל לרצפה. בשלב זה הוציא בוריס את אקדחו של שגיא מנרתיקו ואחז בו בשתי ידיו. בוריס ואלדד נאבקו על האקדח עד אשר אלדד חילץ את האקדח מידי בוריס והשליכו בחזרה לשגיא. שגיא לחץ על לחצן המצוקה במכשיר הקשר שהיה ברשותו והזעיק תגבורת. כשהוא חש שהוא מאבד את הכרתו בגלל החניקה שארתור הפעיל עליו, הוא צעק שהוא עומד לפתוח בירי, כיוון את האקדח לפינה בתקרת הדירה וירה 7 כדורים. בשלב זה, בוריס חזר לתקוף את אלדד על ידי כך שחנק אותו, אך נרתע מהירי וחדל ממעשיו. לעומת זאת, ארתור המשיך לחנוק את שגיא עד ששגיא הצליח להשתחרר מאחיזתו על ידי כך שהיכה על רגליו עם האקדח. בהמשך, תגבורת של 6 שוטרים נוספים שהוזעקה הצליחה להשתלט על בוריס וארתור. לשגיא נגרם חתך שטחי באוזן (לא מדמם) כאבים בצוואר, שפשוף בברך ימין ומדיו נקרעו. לאלדד נגרמה חבלה בחלקו השמאלי של המצח ומשקפיו נשברו. לבוריס נגרם שפשוף במצח ימין.

4.         העוררים הואשמו בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות (סעיף 274(1)+סעיף 29 לחוק העונשין), תקיפה הגורמת חבלה ממשית (סעיף 380 לחוק) והיזק בזדון (סעיף 452 לחוק). בוריס הואשם בנוסף בעבירות בנשק (סעיף 144(א) לחוק).

החלטת בית משפט קמא

5.         בית משפט קמא קבע כי קיימות ראיות לכאורה למכביר, בין היתר, מדוחותיהם של השוטרים שגיא ואלדד והודעות שנתנו, יחד עם תיעוד רפואי המתאים לגרסתם, כמו גם עדותו של השכן הקטין, בן ה- 11 ועדויותיהם של 6 השוטרים הנוספים שהוזעקו למקום. בנוסף, בוריס הודה שלקח את האקדח ואף אמר שהוא התחרט על כך. נקבע שהתנהגות העוררים היתה התנהגות בריונית וטריקת הדלת ותקיפת השוטרים מקימה עילת מסוכנות. נקבע כי העוררים מסוכנים לשוטרים, ומקל וחומר שהם מסוכנים לאזרחים תמימים. עם זאת, קבע בית המשפט קבע שיש לדון בחלופת מעצר ולשם כך הורה על עריכת תסקיר מעצר וקבע דיון המשך ליום 19.2.13.

טענות הצדדים

6.         בעררים נטען שמדובר בעוררים שאין לחובתם כל עבר פלילי כאשר לפי גרסתם האירוע נשא אופי אחר לחלוטין מזה המיוחס להם בכתב האישום. נטען כי השוטרים פרצו בכוח לביתם ונקטו כלפיהם אלימות קשה, הכל בניגוד לחוק. בוריס טען שהוא נאלץ להוציא את אקדחו של השוטר מתוך הנרתיק לאחר שהשוטר תקף בברוטליות את בנו נגד עיניו והוא עשה זאת על מנת להסיח את דעתו של השוטר. נטען עוד שהירי בתוך הבית התבצע ללא שנשקפה סכנה מיוחדת לשוטרים. נטען שבית המשפט נתן את דעתו רק לדוחות השוטרים ולא התייחס לגרסת העוררים ולא התייחס בעיקר לטענה של ניהול חקירה מגמתית, לרבות אי דיווח מיידי למח"ש אודות האירוע. נטען שמדובר באזרחים שומרי חוק וכי אין כל תועלת בהמתנה לעריכת תסקיר מעצר.

7.         הוטעם שכל האירוע החל בעקבות תלונה של שכן, ילד בן 11, אשר התקשר למשטרה וטען כי משפחת העוררים ניתקה למשפחתו את החשמל בבית, טענה שנשענה על העובדה שהוא שמע סגירת דלת ארון החשמל וסגירת דלת ביתם של העוררים בו זמנית. נטען שהשוטר שגיא ניסה להיכנס לבית בכוח ללא הצדקה וכי מדובר במעשה בלתי חוקי וכי לאחר כניסתו הוא הגדיל לעשות כאשר משך את ארתור לכיוון אחד החדרים הפנימיים. נטען שהתנהלות השוטרים היא זו שהפכה את האירוע מסכסוך שכנים פשוט לאירוע אלים, אכזרי, ומסוכן. נטען שמשלב הכניסה לבית והלאה מדובר בפגיעה קשה בפרטיות ותקיפה מצד השוטרים ושקמה לעוררים זכות להתנגד. נטען שהשוטרים פעלו בניגוד לסעיף 25 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) היות שלא היתה הצדקה לפלוש לתוך הבית. נטען עוד שארתור הוא נכה בשיעור של 100% בעקבות תאונה ממנה הוא נפגע. נטען עוד שהשוטר אלדד שינה את גירסתו הראשונה אשר עלתה בקנה אחד עם גרסת העוררים.

הראיות

8.         להלן תימצות חומר הראיות העיקרי הנמצא בתיק החקירה:

            גם מעדות השכן (בן 11 שנים) עולה שארתור אמר לשוטר מבעד הדלת שהוא אינו פותח את הדלת. דרך עינית הדלת ראה השכן שבסוף ארתור פתח את הדלת קצת והשוטר שאל אותו למה ניתקתם חשמל לשכנים וארתור ענה לו לא נתקנו רק עכשיו הגעתי, ארתור ניסה לסגור את הדלת אך השוטר שם יד (הוא ציין שכך הוא חשב). אחר כך השוטר נכנס והתחילו צעקות ורעש של מכות (יצויין כי מההודעה אין זה ברור עד כמה הילד צפה במתרחש או שמע אותו).

10.        בהודעתו של שגיא דדון הוא סיפר כי כשהגיע לדלת לקח דקה או שתיים עד שנפתחה ואז אותו בחור צעיר (ארתור) פתח לו. הוא שאל אותו בן כמה הוא והלה השיב: בן 25 ושהוא גר עם ההורים, אז שגיא ביקש לדבר עם ההורים. לדבריו, בשלב זה, עשה ארתור תנועה של פתיחת הדלת שהזמינה אותו כביכול להכנס. הוא החל להתקדם ואז ארתור ניסה לטרוק עליו את הדלת. אז באופן אינסטינקטיבי הוא עצר את הדלת ביד אחת כדי לא להפגע וביד השניה הוא תפס את הבחור שלא ימשיך לסגור את הדלת. לטענתו, ארתור משך אותו פנימה ואז הצטרף האדם המבוגר (בוריס). הוא המשיך ותיאר את הוצאת האקדח, הירי וההשתלטות שבסופו של דבר צלחה. הוא תיאר בנוסף שב- 8 שנותיו כסייר הוא מעולם לא הרגיש בסכנה כה מוחשית וממשית לחייו כמו באירוע דנן.

11.        אם משפחת העוררים, ליובוב, מסרה הודעה לפיה היא בכלל הקדימה את בוריס למקום ההתרחשויות ואז אותו שוטר דחף אותה הצידה "כמו כלב".

12.        בהודעתו, בוריס אמר שבנו הגיע הביתה והוא סגר את הדלת והם לא פתחו את הדלת למשמע הצלצול כיוון שיש הרבה נרקומנים בשכונה. כאשר החלו לדפוק יותר חזק, הוא תיאר ששמע מכה בדלת עם הרגל והדלת פגעה בקיר ו"אז כמו טייפון נכנסו פנימה וקפצו על ארתור שלא הבין מה קרה והתחיל לצעוק להם". לטענתו, הוא תקף את השוטר כיוון שפחד על בנו שהינו נכה לאחר שהיה מעורב בתאונת דרכים קשה וחשש שהתפרים בבטן ייפתחו לו.

13.        ארתור סיפר שהגיע הביתה מהחברה שלו, שהוא היה בשיחת טלפון איתה כאשר צלצל פעמון הדלת הוא ניגש והוא ראה שזה משטרה אבל חשב שזה בשביל השכנים ושהם הגיעו מול דלתו הוא שאל פעמיים מה הם רוצים ומי הם, והם אמרו לו שאם לא יפתח את הדלת הם ישברו אותה. הוא פתח את הדלת ושאל מה הם רוצים, הם שאלו אותו מה הבעיה עם החשמל של השכנים הוא השיב שאינו יודע, שאלו אם הוריו בבית אז לטענתו אותו שוטר התחיל להשתולל, אז הוא שאל אם יש לשוטר צו להכנס לבית והשוטר השיב שהוא אלוהים ונדחף לתוך הבית ואז לדבריו השוטר מצא עצמו בתוך החדר. ארתור טען שהשוטר התחיל להכות אותו ואת אביו "כמו איזה אריה".

14.        למען הסדר יצויין שבהודעה השניה מיום 16.1.13 שינה אלדד את גירסתו במידה מסויימת בכך שהוא טען ששגיא ביקש מהבן (ארתור) לפתוח את הדלת והוא פתח אותה ואז ניסה לטרוק את הדלת על שגיא והבן משך אותו פנימה והתחיל לתקוף אותו.

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ