אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערעור על קולת העונש שניתן בעבירה של העדר מן השירות שלא ברשות

קבלת ערעור על קולת העונש שניתן בעבירה של העדר מן השירות שלא ברשות

תאריך פרסום : 11/05/2008 | גרסת הדפסה

ע
בית הדין הצבאי לערעורים
75-08
01/05/2008
בפני השופט:
1. אל"ם דורון פיילס-אב"ד
2. אל"ם אבי לוי
3. אל"ם עופר סעד


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סרן עדי ליבוביץ'
הנתבע:
טור' ארתור חננייב
עו"ד שלמה סויסה
פסק-דין

המשיב, טור' ארתור חננייב, הורשע בבית-הדין המחוזי מחוז שיפוט מטכ"ל על-פי הודאתו בעבירה של העדר מן השירות שלא ברשות לתקופה, אשר נמשכה 1791 ימים והסתיימה במעצר. בית-הדין קמא הנכבד הטיל על המשיב ארבעה חודשי מאסר לריצוי בפועל וארבעה חודשי מאסר על תנאי.

התובע הצבאי הראשי מערער על קולת עונש זה ועותר להחמרת תקופת המאסר לריצוי בפועל, אשר הוטלה על המשיב, והעמדתה על תקופת מאסר בפועל לתקופה ממושכת ומשמעותית. בית הדין קמא הנכבד ציין בגזר-דינו כי אין תימוכין לטענה, שלפיה המשיב לא היה מודע באופן מלא לחובת השירות והגיוס; משהמשיב התייצב בלשכת הגיוס, חתם על הצהרת מלש"ב והגיש בקשה לדחיית גיוס, הוא ודאי היה מודע לחובתו. את חומרת המעשה איזן בית-הדין קמא אל מול מצוקתו הנפשית של המשיב, כפי שזו עלתה מהמסמכים אשר הוצגו לפניו. בית-הדין קמא ציין כי המשיב מטופל מזה מספר שנים על-ידי גורמי בריאות הנפש ומטופל תרופתית בגין מצב חרדתי ומתח נפשי, חוסר שליטה על דחפים ונדודי שינה. צוין כי הפסיכיאטרית הצבאית בבסיס הכליאה התרשמה מהפרעת אישיות והמליצה על פרופיל 45 (כשיר לשירות), וכי הוגש ערר מטעמו של המשיב על ההחלטה לקבוע לו פרופיל כשיר.

התביעה ציינה, בערעורה, את העובדה שהמשיב נעדר משירות תקופה ממושכת מאד, בת כחמש שנים, חרף היותו מודע היטב לחובתו, ולאחר שבקשתו לדחות השירות נדחתה.

התביעה הדגישה כי בכל המועדים הרלבנטיים, היה המשיב כשיר, מבחינה רפואית ונפשית, לשירות צבאי. המשיב לא סיפק טעם כלשהו להיעדרות הממושכת ונמנע מלהעיד בבית-הדין קמא.

התביעה הוסיפה וציינה כי מצבו הפסיכיאטרי של המשיב, כך על-פי חוות-הדעת אשר הוגשה לבית-הדין קמא, איננו מתאפיין בהפרעה פסיכיאטרית המצריכה שחרור מצה"ל, וכי כל מעשה אובדני, אשר נעשה על-ידיו, תכליתו לחפש אחר עזרה להשתחרר מהצבא. העובדה כי על המשיב, בגילו הנוכחי, להתחיל בשירותו הצבאי, נובעת מהתנהגותו שלו, כך לפי דברי התביעה; אלמלא השתמט מן השירות - היה השירות הצבאי מאחוריו.

התביעה אף הפנתה לפסיקתו של בית-דין זה, שבה הוטלו עונשי מאסר חמורים הרבה מזה, אשר הוטל על המשיב שלפנינו.

ערעור התביעה בדין יסודו.

למשיב שלפנינו נקבע פרופיל כשיר לשירות כבר בשנת 2001. שירותו נדחה לנוכח בקשותיו, אשר נועדו לאפשר לו להשלים בחינות בגרות, ועל-מנת לאפשר לו להשתתף בקורס קדם-צבאי. מועד גיוסו, לאחר דחיות אלו, נקבע ליום 9.3.03, ופניות אשר נעשו אליו בדרישה שיתייצב לשירות, נענו בשלילה, בצעקות ובהתלהמות (כעולה ממסמך ס/5).

רשויות הגיוס נענו ע"י בני-משפחתו של המשיב, באמירות שלפיהן המשיב ניסה לפגוע בעצמו מספר פעמים על רקע הכוונה לגייסו. נטען גם כי הוא מטופל על ידי פסיכיאטר. עם זאת, שיחה שנערכה עמו בחודש אוגוסט 2007, על ידי רשויות הגיוס, העלתה כי הוא איננו עובר טיפול פסיכיאטרי (בשיחות או בתרופות), וכי מעולם לא עבר טיפול שכזה.

בתיק בית-הדין קמא מצוי טופס רפואי מאת המרכז הקהילתי לבריאות הנפש בשדרות, מחודש אוקטובר 2007, המלמד כי המשיב סובל מחרדה ומקווי אישיות בלתי-בשלים, כאשר התלונה העיקרית היא לגבי נדודי שינה. נרשם לו, אפוא, טיפול תרופתי. חוות-דעת נוספת, מחודש פברואר 2008 (לאחר המעצר) מלמדת כי המשיב לא המשיך במעקב הפסיכיאטרי, וכי ניתן לאפיין אותו כמי שסובל מקשיים רבים בהסתגלות בכל תחומי חייו, אינו מסוגל להיות במסגרות ואינו מסוגל להתמודד עם דרישות משמעת.

פסיכיאטרית בסיס הכליאה באה לכלל אבחנה דומה, שלפיה, המשיב סובל מסף תסכול נמוך, מהתפרצויות זעם ומחוסר יציבות בתפקודו התעסוקתי והחברתי. היא המליצה על המשך טיפול תרופתי פסיכיאטרי לצורך הרגעת חרדות, וכן על התאמת פרופיל 45.

יוצא שצודקת התביעה בטיעוניה, שלפיהם לא נמסר טעם ממשי אשר הצדיק את הימנעותו של המשיב מלציית לצו אשר קרא לו לשרת בצה"ל, ולהיעדרותו הממושכת מאז מועד הצו ועד למעצרו. כאמור, המשיב אף לא טרח להעיד לפני בית-הדין קמא על מנת להסביר את טעמיו.

לטענה, שלפיה המשיב לא היה כשיר נפשית לשירות צבאי לאורך שנות ההיעדרות, אין על מה לסמוך. גם באחרונה, לאחר בדיקה נוספת, הוא נמצא כשיר לשירות.

עניין לנו, אפוא, בחייל אשר מתוך מודעות מלאה לחובת השירות, בחר להימנע מלציית לה, ובכך בחר להימנע מלשאת בנטל השירות הצבאי, האמור להיות מוטל שווה בשווה על כלל אזרחי המדינה הכשירים לשאת בו.

נקבע כבר בפסיקת בית-דין זה-

"מי שמבחירה ומדעת בוחר להשתמט מן החובה לשרת בצבא, עושה כך על פני שנים עד שחלוף הזמן עושה אותו בלתי-מתאים לשירות, ראוי לעונש מכביד בהרבה מזה שנגזר על המשיב, עונש שיבהיר למשיב ולרבים כי מעשים כשלו פוגעים בחוסנה של המדינה ובחלוקה השוויונית של נטל הגנתה". (ע"מ/113/07 התובע הצבאי הראשי נ' טור' אלחזוב, פס' 8 (2007); כן ראו ע/98/07 התובע הצבאי הראשי נ' טור' אלכסייב (2007), ע/155/07 התובע הצבאי הראשי נ' טור' חמו (2007)).

העונש אשר הוטל על המשיב שעניינו הובא לפנינו, איננו משקף את צורכי ההלימה וההרתעה, של היחיד והרבים כאחד. גם האפשרות שהמשיב יחויב, כעת, למלא את חובת השירות במלואה, איננה מצדיקה, לטעמנו, הקלה בעונשו, לנוכח העדר הבעה כלשהי של מוטיבציה מצידו לשירות שכזה.

מעשיו של המשיב מצדיקים הטלת עונש חמור במידה רבה מזה שהוטל עליו. עם זאת, בהתחשב בהלכה הפסוקה, שלפיה, אין זו דרכה של ערכאת הערעור למצות את הדין, מצאנו למתן הענישה ולגזור למשיב, חלף העונש לריצוי בפועל שנגזר לו על ידי הערכאה קמא, ששה (6) חודשים לריצוי בפועל מיום המעצר. עונש המאסר המותנה שנגזר על ידי הערכאה קמא ייוותר בעינו.

ניתן והודע היום, כ"ו בניסן התשס"ח‏, 1 במאי 2008‏, בפומבי ובמעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ