אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערעור על קולת העונש בעבירות פגיעה בבטחון המדינה

קבלת ערעור על קולת העונש בעבירות פגיעה בבטחון המדינה

תאריך פרסום : 16/12/2007 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים יהודה והשומרון
2956-07
17/10/2007
בפני השופט:
1. אל"ם יצחק מינא - אב"ד
2. אל"ם יעקב לירז
3. אל"ם דודו יהב


- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן צבי פרנקל
הנתבע:
חאלד חאמד מחמד מג'הד
עו"ד יחיא דהמשה
פסק-דין

השופט אל"ם י' לירז :

בעקבות הסדר טיעון בין הצדדים המשיב הודה בבית משפט קמא בשתי עבירות האחת, חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת והשניה, קשירת קשר לגרימת מוות בכוונה, ונדון לחמש שנות מאסר בפועל ו-36 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שבמשך חמש שנים מיום שחרורו ממאסר לא יעבור עבירה שיש בה משום סיכון חיי אדם.

בפנינו נסוב הערעור על קולת העונש.

מפרטי האישום שבהם הודה המשיב עולה, כי בחודש אוקטובר 2003 גויס המשיב לארגון החמאס יחד עם חברו טלאל חסונה ע"י אחד בשם עמאד קואסמה, ראש ארגון החמאס בחברון, נמסר להם כי פעילותם תתאפיין בהעברת מטעני חבלה ופצצות לירושלים והשלושה נדברו להיפגש אחת לשבוע.

כשבועיים אחר גיוסם לחמאס נפגשו המשיב ו חסונה עם עמאד קואסמה, במהלך הפגישה נאמר להם כי קיים מחבל מתאבד אשר רוצה לבצע פיגוע התאבדות בירושלים וביקש מהם לסייע בהובלת חגורת הנפץ עבורו. כעבור כשבועיים נפגשו השלושה שוב במקום מפגש, שם נאמר להם להמתין בחורשה סמוכה רעולי פנים ואליה הצטרפו רעולי פנים נוספים וביניהם המחבל המתאבד. אחד המשתתפים בפגישה היה בעל תעודת זהות ישראלית, אשר נתבקש לסייע בהחדרת המחבל המתאבד לירושלים, אולם הלה השיב כי אינו יכול לעשות זאת, אלא לסייע מבחינה כספית ולאסוף מידע עבורם. לאחר שהמחבל המתאבד והישראלי עזבו את המקום, ביקש עמאד קואסמה מהמשיב ו חסונה להעביר חגורת נפץ לירושלים. הוא אמר להם כי עליהם יהיה להניח את חגורת הנפץ בשירותים של מסגד אשר נמצא בכניסה לענתא והשניים הסכימו.

כעבור כשבוע ימים נערכה פגישה נוספת בה השתתפו עמאד קואסמה, המחבל המתאבד המשיב ו חסונה. המשיב ו חסונה שימשו כשומרים ומתריעים בשעה ש עמאד קואסמה נועד עם המחבל המתאבד ואף הדריך אותו כיצד מפעילים את חגורת הנפץ. כעבור כ-15 יום נפגשו שוב המשיב ו חסונה עם עמאד קואסמה ו איאד אבו שחידם. השניים מסרו למשיב ו חסונה כי עליהם להעביר את חגורת הנפץ לענתא, כאשר היא מוחבאת בתוך צעצוע, והשניים הסכימו. מששאלו מה שמו של המחבל המתאבד אמר להם עמאד קואסמה את שמו. למחרת היום נפגשו המשיב ו חסונה עם אבו שחידם, הלה מסר להם חגורת נפץ ו-2,000 ש"ח והורה להם להטמין את חגורת הנפץ בתוך פח המצוי בשירותי המסגד בענתא. המשיב הטמין את חגורת הנפץ בגדר אבנים ליד ביתו. למחרת היום בשעות הבוקר נטל המשיב את חגורת הנפץ והחביאה בין מושבי המונית, אותה הביא חסונה, והשניים יצאו לכיוון ראס אל ג'ורה בדרכם לענתא. בדרך, כאשר הבחינו במחסום של כוחות צה"ל הבודק את כלי הרכב, סבו על עקבותיהם ושבו לחברון. המשיב ו חסונה החביאו את חגורת הנפץ באדמה באזור "פרש אל הווא", וריססו מסר מקודד על אחד הבתים כי ברצונם להיפגש עם המהנדס.

כעבור זמן מה נפגשו המשיב ו חסונה עם המחבל המתאבד ומסרו לו, כי הם לא הצליחו להעביר את חגורת הנפץ. לאחר מספר ימים נפגשו השניים עם המחבל המתאבד, והלה מסר להם כי עמאד קואסמה ואבו שחידם רוצים לקבל חזרה את חגורת הנפץ ואת הכסף שמסרו להם. השניים מסרו את חגורת הנפץ ואת הכסף למחבל המתאבד, אשר גם סיפר להם כי ישנו ערבי ישראלי אשר יובילו לירושלים לשם ביצוע הפיגוע. לאחר ימים מספר החזיר המחבל המתאבד את חגורת הנפץ למשיב ול חסונה משום שחשש להחזיקה בביתו, והשניים הטמינו את חגורת הנפץ באזור "פרש אל הווא". כעבור ימים מספר העביר ו חסונה של המשיב את חגורת הנפץ ל עמאד קואסמה.

 חסונה הועמד לדין בנדון בבית משפא קמא, בעקבות הסדר טיעון עם התביעה, אשר כלל גם הסדר לעניין העונש, לשמונה שנות מאסר לריצוי בפועל ושתי שנות מאסר על תנאי.

בענייננו, בימ"ש קמא הנכבד, מפי כב' השופט רס"ן אמיר דהאן בפסק דין ארוך ומנומק להפליא, גזר על המשיב כאמור חמש שנות מאסר לריצוי בפועל ו-36 חודשי מאסר על תנאי. עיקר הסיבות שבשלהן בימ"ש קמא הנכבד ראה להקל עם המשיב היא ההשוואה שהוא ערך בין חלקו של המשיב לבין חלקו של חסונה, חברו של המשיב, באירועים הנדונים. ביהמ"ש ציין כי חסונה הוא אשר גרר את המשיב לקשר וכי הקשר בוצע תוך חששות והסתייגויות מצידו של המשיב. חסונה לקח חלק יותר פעיל מהמשיב בטיפול בחגורת הנפץ, הסלקתה, הסעתה במונית ש חסונה שכר. ל חסונה היה חלק מכריע במגעים עם עמאד קואסמה וכי הפגישה שבה שוכנע חסונה להחזיר את חגורת הנפץ ל קואסמה והשבתה בפועל, נעשו ללא נוכחות המשיב.

עם כל הכבוד, לא ראינו בנסיבות הנדונות מקום להקל עם המשיב לעומת חסונה וההבדלים בחלקם של כל אחד מהם באירועים שפורטו לעיל, אינם אלא שוליים בלבד.

אין צריך להכביר מילים על החומרה היתירה בעבירות שבהן הורשע המשיב. מהנסיבות שתוארו בפרטי האישום עולה פעילות עקבית שמטרתה לסייע להוצאת פיגוע התאבדות בפועל, אשר אך כפשע היה בינה לבין פיגוע המוני. בית משפט זה רואה במי שמוביל חגורת נפץ עבור מחבל מתאבד כשותף מלא למעשיו של המחבל המתאבד ובהתאם לכך יש לגזור את דינו.

על חסונה נגזר עונש של שמונה שנות מאסר בפועל בהסדר טיעון שבין התביעה לבין הסנגוריה, אשר לא נולד , אלא בשל  מצבו הבריאותי הקשה של חסונה. בצדק קבע בימ"ש קמא בעניינו של חסונה כי העבירות בהן הורשע מחייבות ככלל ענישה מחמירה הרבה יותר.

 וכך במקרה שלפנינו, לדעתי איננו יכולים להמעיט מחומרתן של העבירות שבהן הורשע , כפי שנהג בית משפט קמא ואיננו יכולים ליתן למשיב ליהנות מן העונש הקל שנגזר על חסונה. אם לא החמרתי עם המשיב, הרי זה משום ששקלתי את השיקולים אשר הניעו את בימ"ש קמא להקל עם המשיב, ובמיוחד את העובדה שחלפו כעשרה חודשים מעת ריצוי העבירות הנדונות ועד למעצרו, מבלי שהמשיב ביצע עבירות נוספות ואולי מצביע הדבר על חרטה מצידו של המשיב.

לפיכך, לאור האמור לעיל דעתי הינה כי יש לקבל את הערעור ולגזור על המשיב עונש בפועל הזהה לעונש שנגזר על חסונה, דהיינו שמונה שנות מאסר לריצוי בפועל ותחילת מניינן מיום מעצרו וכן 36 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שבמשך חמש שנים לא יעבור על עבירה שיש בה משום סיכון חיי אדם.

השופט אל"ם י' מינא :

אני מסכים.

השופט אל"ם ד' יהב :

אני מסכים.

הוחלט כאמור, בפסק דינו של השופט אל"ם י' לירז.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ