אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערעור על קולת העונש בעבירה על חוק הבחירות לכנסת והתנהגות בלתי הולמת

קבלת ערעור על קולת העונש בעבירה על חוק הבחירות לכנסת והתנהגות בלתי הולמת

תאריך פרסום : 16/03/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
160-07
17/02/2008
בפני השופט:
1. אלוף שי יניב-נשיא
2. אל"ם דורון פיילס
3. אל"ם ראובן לוי


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד קמ"ש אורלי אורן
הנתבע:
רס"ל משה שטרית
עו"ד ניר גרשוני
פסק-דין

 

 

1.      המשיב הורשע בבית הדין המחוזי, על פי הודאתו, בעבירה של הצבעה שלא כחוק, לפי סעיף 124(א)(2) לחוק הבחירות לכנסת [נוסח משולב], התשכ"ט-1969, ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955. עניינן של העבירות בכך שבמארס 2006 הצביע, בבחירות לכנסת, בקלפי הצבאי ביחידתו ולאחר מכן הצביע פעם נוספת בקלפי אזרחי, בעיר מגוריו. לאחר מכן נועץ המשיב במספר אנשים, שמהם אחד שמסר לו כי המדובר בעבירה פלילית ויעץ לו להמתין וכך עשה המשיב.

2.      בשעתו נדון המשיב לשלושים ימי מאסר לריצוי בדרך של עבודה צבאית, למאסר מותנה ולקנס. בית הדין קמא, בדעת רוב, ראה אז לסטות מהסדר טיעון שהוצע לו, שדיבר בהורדתו של המשיב בדרגה אחת. בית הדין קמא עשה כן מתוך הנחה כי עונש הורדה בדרגה יביא להפסקת שירותו של המשיב בצבא הקבע, חרף העובדה כי שירותו טוב.

3.      על גזר דין זה ערערה התביעה. בדיון באותו ערעור הסתבר כי מלוא הרקע העובדתי הנוגע להשלכות ההרשעה והענישה אינו נהיר. על כן בהסכמת הצדדים התקבל הערעור, פסק דינו של בית הדין המחוזי בוטל והדיון הוחזר לשמיעה, משלב מתן תשובת המשיב לאשמה (ראו ע/68/07).

4.      עניינו של המשיב נדון, אפוא, שוב בבית הדין המחוזי. המשיב הודה באשמות והורשע על-פי הודאתו. בבסיס הדיון עמדה ההנחה, שלא הייתה עליה עוד מחלוקת, כי הורדתו של המשיב בדרגה תביא לשחרורו מן השירות. התובע בערכאה קמא ציין, בטיעוניו "אני לא טוען שיש כאן כוונת זדון, אין לי ראיה לכוונת זדון. יכול להיות שהוא הבין את חומרת הדברים רק לאחר מכן...". התביעה עתרה בבית הדין המחוזי להוריד את המשיב בדרגה בשים לב לחומרת העבירה. הוסיפה התביעה כי אם בית הדין קמא יראה שלא לפגוע בדרגתו של המשיב, מבקשת היא להטיל עליו עונש של מאסר לריצוי בפועל שיתווסף לעונש המאסר בעבודה צבאית שאותו כבר ריצה המשיב, בעקבות גזר הדין הראשון (זה שכאמור בוטל).

5.      בית הדין קמא, בבואו לגזור את עונשו של המשיב, ציין כי הנחת המוצא שלו הינה כי העבירה דנן "באה לעולם שלא מתוך זדון אלא בשל סוג של חוסר תשומת לב או התרשלות". בית הדין קמא ראה ליתן משקל של ממש לשירותו המצוין של המשיב ולעובדה כי בשל פרשה זו עוכב קידומו בדרגה, ולכך גם השלכות כספיות ניכרות. בית הדין קמא סבור היה כי בעונשים שהוטלו על המשיב בגזר הדין הראשון ובעיכוב בהעלאתו בדרגה של המשיב במשך כשנה יש כדי להלום את הנסיבות הקונקרטיות. בית הדין קמא חזר על כן והשית על המשיב, פה אחד, את העונשים שהושתו עליו בגזר הדין הראשון בעניינו.

6.      התביעה הצבאית ערערה על פסק דינה של הערכאה קמא. להשקפת התביעה, חומרתה של העבירה מחייבת השתת עונש של הורדה בדרגה. התביעה עותרת, לחילופין, להטיל על המשיב עונש מאסר לריצוי ממשי, בנוסף על עונש המאסר בעבודה צבאית שריצה כבר המשיב.

7.      בעבירה של הצבעה כפולה יש משום חתירה תחת אחד מעקרונות היסוד של המשטר במדינה- בחירות המבוססות על הצבעה שוויונית. המחוקק ביקש להבטיח כי לחיילים אשר נמצאים בבסיסים תינתן האפשרות למצות את זכויותיהם ולהצביע בקלפיות המצויות ביחידות הצבא (ראו ע/111/97 סמל פורמן נ' התובע הצבאי הראשי (1997)). בניצול לרעה של אפשרות זו יש מידה לא מבוטלת של כיעור ומעילה באמון, של הצבא ושל הציבור כולו. מעשים של הצבעה כפולה -


 "... חמורים הם כשהם נעשים על ידי כל אזרח והם חמורים יותר כאשר הם מבוצעים על ידי חייל בשירות הקבע. לכל אזרח ולכל חייל זכות להשפיע כדין על תוצאות הבחירות. לכל אזרח זכות לפעול, בצורה לגיטימית, כדי לקדם את מטרותיו הפוליטיות. מטבע הדברים, איש הקבע מוגבל באפשרויות מימוש מטרותיו הפוליטיות ומן הראוי שינהג ריסון בהתנהגותו..." (ע/120/97 התובע הצבאי הראשי נ' רס"ר ניסים (1997)).

8.      ואכן, פסיקת בית הדין הצבאי לערעורים, על פני השנים, דיברה בעונשי מאסר בפועל, בעבודה צבאית, והורדה בדרגה, כעונשים  הראויים לעבירה בה עסקינן (ראו עניין פורמן ועניין ניסים הנ"ל; ע/70/97 התובע הצבאי הראשי נ' רב"ט לוי (1997); ע/233/00 סמ"ר טרביה נ' התובע הצבאי הראשי (2001)).

יחד עם זאת, פסיקת בית דין זה מצאה, כי במקרים חריגים ויוצאי דופן ניתן שלא לעמוד על אחד מן הרכיבים העונשיים האמורים (ראו ע/207/97 התובע הצבאי הראשי נ' סגן אלמקייס (1997); ע/11/07 התובע הצבאי הראשי נ' סמ"ר בן עזרא (2007)).

9.      בענייננו, חטא המשיב בעבירה חמורה וגם משהתבררה לו חומרת העניין הוסיף והסתירו. מנגד, המדובר במי ששירותו הצבאי מצוין ומעידתו הקשה אינה מאפיינת את דרכו. באיזון השיקולים סבורים אנו כי מכלול הענישה שהושת על המשיב בבית הדין קמא אינו מביא לידי ביטוי מלא את היבטי החומרה. ראינו, עם זאת, שלא לפגוע בדרגתו של המשיב, בשים לב לנסיבות המיוחדות של ביצוע העבירה, כפי שנקבעו על ידי הערכאה קמא; לחוות הדעת המצוינות לגביו; לפגיעה שכבר ספג, כשלא קודם בדרגה; ולאפשרות הממשית שהוצגה לפנינו כי יוסיף לשרת בצה"ל, לאחר שהפנים את לקחו מפרשה עגומה זו. את התמהיל העונשי הראוי אנו מוצאים לאזן, בהכבדה  במידתו של רכיב המאסר לריצוי בפועל.

10.   חלף עונש המאסר לריצוי בפועל שהוטל על ידי הערכאה קמא מושתים על המשיב שלושה (3) חודשי מאסר לריצוי בפועל, שירוצו בעבודה צבאית,  בניכוי שלושים הימים שכבר ריצה בעקבות גזר הדין הראשון של בית הדין המחוזי. יתרת התקופה תרוצה בב"ח XXX בחיפה, בתנאים שהומלצו על ידי הממונה על העבודה הצבאית, בחוות דעתה.

11.  המשיב יתייצב לתחילת ריצוי פרק העבודה הצבאית האמור ביום 26/2/08,                        עד השעה 9:00, אצל רמ"ד שיקום במקמצ"ר.

ניתן והודע היום, י"א באדר א' התשס"ח‏, 17 בפברואר 2008‏, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ