אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערעור התביעה על קולת העונש שניתן בעבירות סמים

קבלת ערעור התביעה על קולת העונש שניתן בעבירות סמים

תאריך פרסום : 22/10/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
110-08
03/09/2008
בפני השופט:
1. אל"ם דורון פיילס- המשנה לנשיא
2. אל"ם אבי לוי
3. אל"ם אמיר עוזיאל


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סרן עדי ליבוביץ'
הנתבע:
טור' יואב הס
עו"ד רס"ן מרק פרי
פסק-דין

טור' יואב הס (המשיב בערעור זה) הורשע לפי הודאתו (לאחר שהותר לו לחזור מכפירה) בבית-הדין הצבאי המחוזי במחוז שיפוטי הצפון בביצוע עברות של סחר בסם מסוכן, בניגוד לסעיפים 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973, תיווך בסם מסוכן, לפי סעיף 14 לפקודת הסמים המסוכנים, החזקת סם מסוכן, בניגוד לסעיף 7(א) ו-(ג) לפקודה, ובעברה של סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים, לפי סעיף 127א לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955.

בגין הרשעתו זו נגזרו לו שלושה עשר (13) חודשי מאסר לריצוי בפועל והופעלו באורח מצטבר לכך שלושה (3) חודשי מאסר מותנים, אשר היו תלויים ועומדים נגדו בגין הרשעה קודמת. כן הוטלו עליו שתי שנות פסילת רישיונות נהיגה וארבעה (4) חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

מגזר-דינו של בית-הדין המחוזי עולה, כי המשיב נתפס בכף בעקבות פעילותו של סוכן חשאי מטעם מצ"ח בבסיס אוגדה XXX, יחידתו של המשיב. עלה, כי המשיב פנה מיוזמתו אל הסוכן ביום 24/10/2007 והציע לו לרכוש ממנו "חצי פלטה" של חשיש; סוכם בין השניים כי העסקה תצא אל הפועל, וכך, ביום 31/10/2007, נסעו השניים יחדיו, ברכבו של הסוכן לאזור עכו, שם מסר הסוכן למשיב 600 ש"ח. המשיב ירד מהרכב, פגש אדם אלמוני, העביר לו את סכום הכסף וקיבל ממנו את החשיש, שבדיעבד נשקל ונמצא כי משקלו 49.14 גרם נטו.

כחודש אחר-כך, ביום 25/11/2007 בבסיס היחידה, הציע המשיב לסוכן לרכוש 10 גרם של סם מסוג קוקאין כדי למכור ולהרוויח. תחילה הציע המשיב להפוך שותף ל"עסק" המכירה והרכישה אך בהמשך, ביקש לקבל "אבן" (גרם אחד) מהסם בתמורה למאמצי התיווך שהשקיע. למחרת, נסעו השניים ברכבו של הסוכן לעבר חיפה, שם פגשו אדם, המוכר למשיב. הסוכן מסר בידי המשיב את סכום הכסף הנדרש; המשיב פגש אדם המוכר לו, וזה האחרון הגיע לרכבו של הסוכן, ומסר למשיב קופסא ובה עשר שקיות המכילות קוקאין (במשקל של 10 גרם ברוטו).

על-פי בקשתו, מסר הסוכן למשיב שתי שקיות, במשקל נטו 2.33 גרם כדמי-התיווך.

בית-הדין קמא הנכבד ציין, כי המשיב נשפט בחודש ספטמבר 2007 בגין עברות שעניינן החזקת סם וסירוב להיבדק ואף הוטלו עליו 45 ימי מאסר בפועל וכן 3 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים. עובדה זו כמו גם חומרת המעשים נשקלו על-ידי בית-הדין קמא לכף חומרה.

בית-הדין קמא ציין, כי מצא לנכון להתחשב בעת גזרת עונשו של המשיב בנסיבותיו האישיות הקשות כנימוק להקלה- העובדה שהידרדרות במצבו הנפשי נגרמה כתוצאה ממשבר על רקע פתיחת תיק האימוץ שלו; העובדה שהמשיב לא זכה לרווח כספי מביצוע העסקאות שבהן היה מעורב; הבעת החרטה ורצונו של המשיב להשתקם.

התביעה הצבאית סברה, כי העונש אשר הוטל על המשיב סוטה באורח ממשי מהעונש הראוי בנסיבות העניין, לנוכח חומרתן הרבה של העברות שבביצוען הורשע.

התביעה סברה, כי בית-הדין קמא שגה, כשנתן משקל בכורה לשיקולים אינדיבידואליים, היבטי השיקום ונסיבות אישיות על פני שיקולי ענישה והרתעה מובהקים, המתחייבים מטיבם ואופיים של המעשים שבביצועם הורשע המשיב.

גם ביחס לשיקולי השיקום, אשר ניטלו בחשבון בעניינו של המשיב על-ידי בית-הדין קמא, טענה התביעה, כי לא הובאו לפני בית-הדין ראיות, המצביעות על סיכוי ממשי לשיקום, לא הוצגה תוכנית שיקום קונקרטית ולא הובהר מדוע תהליך שיקומי איננו יכול להתקיים בתוככי בית-הסוהר, שבו מוחזק המשיב.

לדעת התביעה, העובדה שהמשיב נכשל בפרשה נשוא תיק זה כחודש לאחר שסיים ריצוי עונש בגין פרשה אחרת שעניינה סמים מסוכנים, מלמדת על סיכוי קלוש לשיקומו.

התביעה הוסיפה וטענה, כי משקבע בית-הדין קמא, שנסיבותיו האישיות הייחודיות הביאוהו לעבור את העברות, היה מקום להתעלם מהן כטעם להקלה בעונשו.

התביעה סברה, ששיקולי החומרה, ובפרט העובדה, שהמשיב הסתבך כאן בסחר בסם קשה במשקל העולה באורח משמעותי על הסף הנקוב בתוספת השנייה, העובדה שהוא הוכיח קשר עם שני סוחרי סמים שונים תוך פרק זמן קצר, היכרותו המעמיקה עם עולם הסמים עד כדי מתן ייעוץ שלא לגעת בשקיות לבל ייוותרו עליהן טביעות אצבע, כל אלו הצדיקו ענישה חמורה, קשה וכואבת הרבה יותר מזו שהוטלה בבית-הדין קמא.

בטיעוניה לפנינו הוסיפה התובעת המלומדת, סרן עדי ליבוביץ', כי אמירת בית-הדין קמא הנכבד שלפיה המשיב לא זכה לכל תמורה בגין חלקו בפרשה זו איננה מדויקת, שכן לפחות באירוע שעניינו תיווך בסם קיבל לאחר התמקחות עם סוכן מצ"ח שתי שקיות של קוקאין, שהיא כמות בלתי מבוטלת של סם, אשר ערכה כ-500 ש"ח. בכל הנוגע לעסקת הסחר בסם מסוג קנביס ציינה התובעת, כי אין לדעת מה היה גובה הרווח, שאותו השיג לעצמו המשיב בעסקה. עוד ציינה התובעת, כי המשיב לא הגיע כלל ועיקר מרקע של מצוקה כלכלית או אחרת, אשר דחפוהו לעשות את מעשיו וכן כי כשעוסקים בעברות של הפצת סם ובפרט סם קשה, הנסיבות האישיות ובעיות האישיות חייבות להידחק לקרן זווית מפני אינטרס הציבור - אינטרס ההרתעה וההלימה המתחייבים בכגון דא.

התובעת הפנתה אל שורה ארוכה של פסקי דין שיצאו מלפני בית-דין זה ואשר בהם הוטלו בגין מעשי סחר בסמים עונשים כבדים הרבה יותר מזה אשר הוטל על המשיב כאן.

הסנגור המלומד, רס"ן פרי, עתר לדחות את ערעור התביעה. לדעתו, גזר דינה של הערכאה קמא שוקל היטב את מכלול השיקולים הצריכים לעניין וגם אינטרס השיקום זוכה למקום במאזן, כפי שראוי ונכון שיהא. אסור, לפי טענת הסנגור, "לוותר" על האדם על ידי התעלמות מצורכי השיקום. הסנגור עמד בהרחבה בטיעוניו, על המכלול האישיותי של המשיב, אשר הביאו להסתבך בביצוע מעשיו החמורים. לדבריו, המשיב איבד קשר עם מסגרתו המשפחתית המאמצת, איבד תחושת שייכות, חש שאיננו יכול לעמוד ברמת הציפיות ובכך נדחק לחפש מסגרת חלופית, אשר למרבה הצער נמצאה לו בדמותם של חברים מפוקפקים, העוסקים בעיסוקים פליליים, דוגמת סחר בסמים. כך, נגרר המשיב למעשים פליליים ועשה כל שעשה על מנת לשאת חן ולא על מנת להשיג רווח כספי.

בחריצת גורלו של ערעור זה נחלקו דעותינו.

אחד השופטים, הוא שופט המיעוט, הציע לחבריו לדחות את הערעור. לדעתו של אותו שופט, העונש אשר הוטל על המשיב אמנם נוטה לקולא במידת מה ביחס לראוי, אך לא במידה, המצדיקה התערבות בו. המערער נגרר לבצע מעשים חמורים של סחר בסם ותיווך בסם; הדבר היה לאחר שהורשע בגין מעשה של החזקת סם מסוכן וחרף עונש מאסר מותנה, אשר היה תלוי ועומד נגדו. דא עקא, שהמשיב מצוי בתחילתו של תהליך שיקומי רציני, אשר תואר בעדותו של מר איתן סלע, פסיכולוג וקרימינולוג מומחה, לפני בית דין קמא. המשיב מתכוון להתמיד בתהליך זה ומשפחתו התייצבה מאחוריו על מנת לסייע לו במהלכו. תהליך זה עשוי לצאת לפועל בהצלחה רק לאחר שחרורו של המשיב מכלאו, לנוכח קשיים לוגיסטיים משמעותיים לעריכת פגישות עם המטפל בתוככי בית הסוהר שבו הוא מוחזק. שיקול השיקום הוא בעל משקל מהותי בעניינו של המשיב, בפרט לנוכח בעיות האישיות שמהן הוא סובל ולנוכח מקורן.

שקלול שיקול זה אל מול שיקולי ההרתעה וההלימה מביא למסקנה, שהתוצאה העונשית שאליה הגיע בית-הדין קמא הנכבד היא סבירה בנסיבות העניין, ועל כל פנים איננה מחייבת התערבותה של ערכאת הערעור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ