אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קביעת גובה פיצוי עקב הפקעה לפי חוק הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור)

קביעת גובה פיצוי עקב הפקעה לפי חוק הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור)

תאריך פרסום : 24/01/2013 | גרסת הדפסה
ערר
בית הדין הצבאי לערעורים יהודה והשומרון
2-10
28/05/2012
בפני השופט:
1. סא"ל אייל נון - יו"ר
2. רס"ן משה בן דוד - חבר
3. סרן אורי קידר - חבר


- נגד -
התובע:
1. אחמד סלים מוחמד חמאמרה
2. חוסין עבד אלחרמן חמאמרה
3. עזבון המנוח מוחמד מוסטפא חמאמרה
4. עבד אלחמיד מוחמד מוסטפא חמאמרה
5. אברהים מוחמד מוסטפא חמאמרה

עו"ד שלמה לקר
הנתבע:
1. מעצ החברה הלאומית לדרכים בע"מ
2. המנהל האזרחי באיו"ש

עו"ד שיאון מורבצ'יק
עו"ד סגן תאמר סעיד
החלטה

רס"ן משה בן דוד -  חבר :

 1. העוררים הינם בעלי הזכויות במקרקעין הידועים כגוש פיסקאלי מס' 3 והן חלק מחלקות:  231,378,379,380. החלקות הנישומות סומנו כחלקות משנה מס' 1,2,3,4,5,6,7 בתרשימי הפקעות שנערכו ע"י המודד מיכאל אלברט. עסקינן בקרקע חקלאית, הממוקמת ליד תואי כביש מס' 375, בסמוך לכפר חוסאן שביהודה, במורד ההר, על ציר הדרך ומשני עבריה, בקטע בו הכביש מתעקל מכיוון צפון-מערב לכיוון צפון-מזרח ובצידו הצפון-מערבי של כביש מס' 3676 המחבר בין כפר חוסאן לכפר נחאלין. החלקות מצויות בשוליו הדרום-מזרחיים של הכפר חוסאן, כאשר צפיפות הבניה בכפר הולכת וקטנה ככל שמדרימים בשיפולי ההר.

תמצית ההליכים

 1. בהתאם לסעיף 4 (1) לחוק הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור) מס. 2 לשנת 1953 (להלן: חוק הקרקעות") ובתוקף סמכותו לפי צו בדבר חוק הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור) (יהודה והשומרון)  (מס' 321),  התשכ"ט  -  1969, (להלן: הצו) נחתם ביום 21.8.94 על ידי ראש המינהל האזרחי, צו מספר 94/4/ה, בדבר רכישת חזקה ונטילתה (דרך ), (להלן -   " צו ההפקעה") לשם סלילת כביש בין הכפר חוסאן לבין הכפר אל חאדר (להלן   - "עוקף חוסאן").
 2. העוררים טוענים בסעיף 3 לסיכומיהם, כי משך 10 שנים ניהלו מו"מ לקבלת פיצויים, אך לא נענו. לטענתם המשיבה ניהלה עימם מו"מ בחוסר תום לב. המשיבה לא התייחסה כלל למו"מ שניהלה עם העוררים, מאידך, אין בסיכומי העוררים הסבר לעובדה מדוע במשך שנים רבות ובניגוד לחוק, נמנעו  מלהגיש תובענה לפיצויים בפני ועדת העררים.
 3. ביום 9.12.08 הגישו העוררים נגד המשיבים תביעה כספית בבית המשפט המחוזי בירושלים בת"א 2543/08, לקבלת פיצויים בהיקף של 925,000$. בא כוח המשיבים טענו לחוסר סמכות, והמשיבה 2 טענה להתיישנות. ביום 12.8.09 דחה בית המשפט (כבוד השופטת נ' בן אור) את התובענה מחוסר סמכות עניינית, בשל סמכות דיונית ייחודית לועדת העררים בהתאם לחוק הקרקעות, כפי שתוקן בצו.
 4. העוררים פנו לועדת העררים ביום  12.1.10 בערר, בו עתרו לחייב את המשיבים בפיצוי באותו היקף שתבעו בת.א. 2543/08 הנ"ל, בסך 925,000$.
 5. ביום  21.1.10 ניתנה הוראה למשיבים להגיש תשובה לערר. ביום  9.3.10 הוגשה תשובת המשיבה 1 לערר,  וביום 20.3.10 הוגשה תגובת המשיב 2. ביום 16.3.10 הוצע לצדדים להסכים למינוי שמאי שיעריך את נזקי העוררים עקב ההפקעה.
 6. דיון מקדמי בערר התקיים ביום  23.3.10. המשיבה 1 עמדה על טענת ההתיישנות, הצדדים הסכימו, כי סוגיית ההתיישנות תוכרע על דרך של סיכומים בכתב, כי המשיבה 1 תיתן הודעה ביחס למעמדה בתיק, כי פרט למחלוקת באשר לזכויותיו של העורר 4 במקרקעין המופקעים,  אין חולק על זכויות העוררים במקרקעין ועל זכותם לפיצויים,  כי אם תדחה טענת ההתיישנות -  תהיה המחלוקת על גובה הפיצוי בלבד, וכי היה וטענת ההתיישנות תדחה, יקבע מועד לדיון הוכחות.
 7. ביום 28.4.10 הגישה המשיבה 1 הודעה בכל הנוגע למעמדה בהליך המשיב 2  הגיש הודעה מטעמו בהקשר זה ביום 22.4.10. במהלך מאי יוני הוחלפו כתבי טענות וסיכומים בשאלת ההתיישנות ומעמדה של המשיבה 1.
 8. ביום 11.10.10 דחתה ועדת העררים, בהחלטה מפורטת מפי יו"ר הועדה ובהסכמה פה אחד שלי ושל חבר הועדה סרן א' קידר, את טענת ההתיישנות מחד, ובקשת העוררים למחיקת המשיבה 1 מההליך מאידך.
 9. ביום 30.6.11 מינתה הועדה את שמאי המקרקעין עופר נקש ליתן חוות דעת מומחה, וזו הוגשה על ידו ביום 7.8.11. דיוני הוכחות אשר צומצמו בהסכמה לחקירת השמאים, התקיימו בימים 24.8.11 ו- 22.8.11. מטעם העוררים העיד מר יעקב פטל, מטעם המשיבה העידה הגב' ז'קלין חכם ואחרון העיד מומחה הועדה מר עפר נקש.
 10. ביום 7.9.11 הגישו העוררים בקשה להורות למומחה מטעם הועדה להגיש חוות דעת משלימה .וביום 21.9.11 הגישו סיכומים בכתב. כמו כן בקשו העוררים לעכב את מתן החלטה לאור מו"מ בין הצדדים. משלא הגיעו הצדדים לפשרה, הוגשו סיכומי המשיב 1, לאחר שניתנו לו אורכות, ביום 6.5.12. המשיב 2  לא הגיש סיכומים . ועתה הגיעה העת להכרעה.

המועד הקובע לחישוב הפיצויים למקרקעין

12.   מסיכומי הצדדים עולה כי מוסכם עליהם שהמועד הקובע לחישוב הפיצויים (למקרקעין ולא למחוברים) הוא המועד בו נחתם צו ההפקעה,  21.8.94. . אכן, הסכמת הצדדים עולה בקנה אחד עם הוראות סעיף 15 (ג) לחוק הקרקעות הקובע ככלל להערכת הערך: " באותו זמן בו פורסמה החלטת הממשלה בעיתון הרשמי".

השאלות העומדות להכרעה

13.   המחלוקת העיקרית בין הצדדים היא מה ערך הקרקע שהופקעה, וממילא גם מה גובה הפיצוי שהעוררים זכאים לו.

14.   ואולם בין הצדדים נתגלעו מספר רב של מחלוקות נוספות, אשר לכל אחת מהן יש השלכה על גובה הפיצוי או התשלום  שיקבלו העוררים. הצדדים נחלקו גם בנושאים הבאים: האם יש להפחית 25% מחישוב שטח החלקה כמצוות סעיף 21 לחוק? האם יש לשלם בגין ירידת ערך לקרקע שנפגעה עקב הקמת הכביש אך לא נתפסה? (חלקה 5), האם,  יש לפצות בגין שטח לגביו ניתן צו הפקעה אך לא נתפס בפועל? מחוברים - מהו מועד קובע לפיצויי בגינם ומה ערכם? מה שיעור הריבית שהעוררים זכאים לקבל? מי אמור לשאת בעלות שכרו של מומחה בית המשפט? ומה גובה שכ"ט לו זכאים באי כח העוררים, אם בכלל?

15.   להלן, ידונו שאלות אלו לפי סדרן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ