אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבועה ואח' נ' ועדה לתכנון ובנייה באר שבע מחוז דרום ואח'

קבועה ואח' נ' ועדה לתכנון ובנייה באר שבע מחוז דרום ואח'

תאריך פרסום : 24/03/2014 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית משפט לעניינים מנהליים באר שבע
54433-01-14
19/03/2014
בפני השופט:
מרדכי לוי

- נגד -
התובע:
1. סלים קבועה
2. עלי גבועה
3. שפיק גבועה

הנתבע:
1. מדינת ישראל – משרד הפנים
2. הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב

פסק-דין

פסק דין

כללי

1.ביום 27/1/14 הגישו העותרים עתירה מנהלית, לצד בקשה לצו ביניים לעיכוב ביצוע. בעתירה צוין כי היא מכוונת נגד החלטות המשיבות על ביצוע צווי הריסה לבתי העותרים. בית המשפט התבקש בעתירה "להורות למשיבות 1 ו-2 מדוע לא יבוטלו הצווים עד להקמת יישוב אל-פורעה ..." וכן "להורות למשיבה 1 להיעתר לבקשת העותרים על הקפאת הצווים וכמו כן על פירוט הזמנים להגשת התוכניות להקמת היישוב אל-פורעה".

בבקשה לצו ביניים לעיכוב ביצוע, שהוגשה כאמור לצד העתירה, באותו יום, התבקש בית המשפט לעכב ביצוע צווי הריסה מנהליים של בתי העותרים ו"ליתן צו מניעה זמני (ב)מעמד צד אחד, האוסר על המשיבים לבצע פעולה כלשהי בשלושת הבתים דרומית לדרך 31 (מס' תיק ועדה – 157/13, 156/3, 155/13)".

2.הרקע להגשת העתירה והבקשה לעיכוב ביצוע הוא שלושה צווי הריסה מנהליים שהוציאה משיבה 1 בחודש אפריל 2013 לשלושה מבנים שנבנו על ידי העותרים, שהם בתי העותרים (להלן: "הצווים").

ביום 24/4/13 פנו העותרים לבית משפט השלום בבאר שבע בבקשה לביטול הצווים (בב"נ 54368-04-13). ביום 8/5/13 נתן כב' השופט י' עטר תוקף של החלטה ל"הודעה ובקשה מוסכמת" מטעם הצדדים. על פי אותה החלטה, בקשת העותרים לביטול ולעיכוב ביצוע הצווים תידחה, העותרים יהרסו על חשבונם את המבנים עד ליום 8/9/13, ואם לא יעשו כן תעמוד למדינה הזכות לבצע את הצווים מיום 9/9/13 ועד ליום 9/12/13. כל אחד מהעותרים הפקיד כתבי התחייבות עצמית, שלפיהם הוא מתחייב לקיים את התחייבותו, ואילולא יעשה כן, יחויב לשלם סכום של עד 8,000 ש"ח.

ביום 8/9/13 פנו העותרים בבקשה נוספת לבית משפט השלום בבאר שבע, להארכת המועד לביצוע הצווים.

ביום 30/9/13 נתן כב' השופט י' עטר תוקף של החלטה להסכמת הצדדים, שלפיה יוארך המועד להריסת המבנים על ידי העותרים עד ליום 30/10/13, וכי אם לא יעשו כן העותרים, תעמוד למדינה הזכות לבצע את הצווים מיום 31/10/13 ועד ליום 31/01/14.

ביום 12/1/14 פנו העותרים בבקשה נוספת לבית משפט השלום בבאר שבע, להארכת המועד לביצוע הצווים. ביום 13/1/14 דחה כב' השופט י' דנינו, בהחלטה מפורטת ומנומקת, את בקשת העותרים לעיכוב ביצוע מועד ההריסה.

ביום 27/1/14 הגישו העותרים, כאמור, את העתירה דנא, יחד עם הבקשה לעיכוב ביצוע במעמד צד אחד.

3.ביום 27/1/14, קבעתי, בין היתר, כי "לאחר שעיינתי בבקשה לעיכוב ביצוע במעמד צד אחד ובנספחיה וכן בעתירה ובנספחיה, ניתן בזה צו במעמד צד אחד, לשמירת המצב הקיים, שלפיו יעוכב ביצוע צווי ההריסה המנהליים שהוצאו ביחס למבנים שבהם מתגוררים שלושת המבקשים, וזאת עד לדיון במעמד הצדדים או עד למתן החלטה אחרת". כמו כן התבקשו המשיבות להגיש תגובה בכתב לבקשה, והדיון במעמד הצדדים נקבע ליום 30/1/14.

4.עמדת המשיבות, עוד בתגובתן לבקשה לעיכוב ביצוע, הייתה כי יש לדחות על הסף הן את העתירה והן את הבקשה, מכל אחד מהנימוקים שלהלן: מעשה בית דין, העדר סמכות עניינית, אי מיצוי הליכים בערכאה המוסמכת, חוסר תום לב וחוסר ניקיון כפיים; ואף לדחות את העתירה ואת הבקשה לגופן.

בתגובת המשיבות לבקשה לעיכוב ביצוע וכן בדיון בבקשה במעמד הצדדים, הוסיפה ב"כ המשיבות ופירטה, בין היתר, כי הסעדים שבעתירה אינם בסמכותו של בית משפט זה, אלא בסמכותו של בית משפט השלום או של בית המשפט לעניינים מקומיים, וכי בית המשפט המוסמך כבר נתן החלטה בעניינם של הצווים (כמפורט לעיל). כמו כן הודגש כי מדובר בהחלטה חלוטה המהווה מעשה בית דין, בדבר דחיית הבקשה לביטול צווי ההריסה ומתן תוקף להתחייבות העותרים ולהסכמתם להריסת המבנים; וכי אין לקבל את ניסיונם של העותרים להתעלם ממנה או לשנותה באמצעות פנייה בהליך אחר של עתירה מנהלית.

עוד הוטעם כי טענת העותרים לגבי "החלטה שניתנה בעל פה", כמו גם הטענה לגבי "הסכמה מוקדמת" בנוגע ל"הקפאת הצווים ולאחר מכן ביטול הצווים", היא טענה שנטענה בעלמא, ללא כל פירוט, מבלי שהוצג כל מסמך בהקשר זה, ובאופן שנוגד את הצווים, את עמדת המדינה ואת החלטות בית משפט השלום הנזכרות לעיל.

5.ביום 30/1/14 החלטתי לדחות את הבקשה לעיכוב ביצוע ולבטל את הצו הארעי שניתן במעמד צד אחד לעיכוב ביצוע צווי ההריסה המנהליים.

בהחלטה ציינתי, בין היתר, כי טענת העותרים, שלפיה המשיבות או מי מטעמן הגיעו עמם להסכמות בדבר הקפאה או ביטול של הצווים – אינה מבוססת עובדתית ואינה נתמכת במסמכים או בתצהירים כדבעי. מנגד, קיימות הסכמות בכתב, אשר קיבלו תוקף של החלטות בבית משפט השלום, בשעה שהעותרים היו מיוצגים כראוי (ע"י בא כוחם דאז) והם אישרו כי הבינו את תוכן ההסכמות (ראו סעיף 6 למש/2), שלפיהן מסכימים העותרים למימושם של הצווים.

כמו כן, ציינתי בהחלטה כי לא שוכנעתי שקיימת הצדקה לכך שהעותרים לא יקיימו את התחייבויותיהם ואת הסכמתם, אשר קיבלו תוקף של החלטות של בית משפט השלום, בדבר דחיית בקשתם לביטול הצווים ובדבר מימוש הצווים.

כמו כן בסוף ההחלטה התבקש ב"כ העותרים להודיע לבית המשפט עד ליום 3/3/14 האם העותרים חוזרים בהם מהעתירה בעקבות דחיית הבקשה לעיכוב ביצוע.

6.על ההחלטה האמורה הגיש ב"כ העותרים בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון (בר"ם 898/14).

בהחלטתו מיום 4/2/14 של בית המשפט העליון (כב' השופט ע' פוגלמן) בבר"ם 898/14 הנ"ל נדחתה בקשת העותרים למתן רשות ערעור על החלטתי לדחות את הבקשה לעיכוב ביצוע הצווים. בהחלטת בית המשפט העליון צוין, בין היתר, כי "בעתירה נטען נגד התנהלות הרשויות בנוגע להקמת היישוב הבדואי אל-פורעה, כמו גם חזרה מהסכמות לגבי אי ביצוע צווי ההריסה המנהליים ...".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ