אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קאפצ'י(עציר) נ' משרד הפנים

קאפצ'י(עציר) נ' משרד הפנים

תאריך פרסום : 12/08/2012 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
40035-01-12
06/08/2012
בפני השופט:
מיכל רובינשטיין

- נגד -
התובע:
גרייס קאפצ'י (עצ ו ר ה )
הנתבע:
1. משרד הפנים ע"י ב"כ עו"ד ניר גנצ'רסקי
2. פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי)

פסק-דין

פסק דין

לפני עתירה מינהלית שבגדרה מבקשת העותרת, נתינת ניגריה אשר הסתננה לישראל, כי בית המשפט יורה למשיב להעניק לה מעמד של פליט לאחר שבקשותיה נדחו על ידי הגורמים המוסמכים. עוד מבקשת העותרת כי בית המשפט יורה על שחרורה ממשמורת.

עיקרי העובדות וההליכים

העותרת, נתינת ניגריה, ילידת 1978, נוצרייה המשתייכת לחמולת "גוואנדרה".

בשנת 2004 נישאה העותרת, לטענתה בשל כפייה ואילוץ מצד אביה, לגבר מוסלמי המבוגר ממנה בכ-חמישים שנה, המשתייך לחמולת "מאדה".

בשל סכסוך אלים שהתגלע בין החמולות באוקטובר 2007, סכסוך שעניינו מאבקי שליטה ומנהיגות באזור אקוואנגה, במהלכו, לטענת העותרת, נרצחו הוריה ואחיה על-ידי משפחת בעלה, ברחה העותרת מניגריה והסתננה לישראל דרך גבול מצרים ביום 29.3.2008. העותרת קיבלה אשרת תייר ב'2 שהיתה בתוקף עד ליום 29.6.08 ומאז, לטענת המשיב, היא שוהה בישראל שלא כדין.

בחודש יוני 2008 פנתה העותרת לנציבות האו"ם לפליטים בבקשה לקבל מקלט מדיני. היא הוזמנה לראיון ביום 7.8.08 (נספח א' לעתירה). לטענתה קיבלה העותרת אשרת שהייה עד חודש מאי 2010 (אשרת השהייה ופרוטוקול הראיון לא צורפו לתיק).

ביום 8.7.08 נתפסה העותרת כשוהה בלתי חוקית והוצאו כנגדה צווי משמורת והרחקה. ביום 9.7.08 נערך לה שימוע והיא שוחררה בתנאים (נספחים ב'1-ב'3 לעתירה).

ביום 4.8.09 נערך לעותרת תשאול ולאחריו ניתנה לה אשרת שהייה בהתאם להוראות סעיף 2(א)(5) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952 (רישיון זמני לישיבת ביקור למי שנמצא בישראל בלי רישיון ישיבה וניתן עליו צו הרחקה - עד ליציאתו מישראל או הרחקתו ממנה) (להלן: "חוק הכניסה לישראל"). במהלך התשאול טענה העותרת כי סיבת יציאתה מניגריה הינה סכסוך שבטים וכי הוריה נהרגו בתאונת דרכים באוקטובר 2007 (נספח ג' לעתירה).

ביום 8.3.10 נערך לעותרת ראיון עומק ביחידת RSD ממנו עלה כי במהלכו של סכסוך אלים בין השבט הנוצרי אליו היא משתייכת לבין השבט המוסלמי אליו משתייך בעלה, נהרגו בני משפחתה ולפיכך אינה רוצה לחזור לבעלה, לו אולצה להינשא על ידי אביה. בסוף הראיון הוסבר לעותרת מה הן האפשרויות העומדות בפניה והיא מצידה חתמה על מסמך לפיו היא מבקשת לסגור את תיק בקשת המקלט והיא מתחייבת לעזוב את הארץ עד ליום 16.5.10. לטענת העותרת אולצה לחתום על מסמך זה מחשש פן תיעצר (נספחים ד1 ו-ד'2 לעתירה).

בחודש מאי 2010 הגיעה העותרת למשרדי היחידה לפליטים אצל המשיב במטרה להאריך את אשרת השהייה שלה. לטענתה הובהר לה כי תיק הבקשה למקלט מדיני נסגר בעקבות הצהרתה כי תעזוב את הארץ מרצון, ולפיכך בקשתה להארכת האשרה סורבה.

ביום 26.9.10 עוכבה העותרת מאחר ולא עזבה את הארץ במועד שנקבע. במהלך שימוע שנעשה לה בפני ממונה על ביקורת הגבולות ציינה העותרת כי לא יצאה מישראל כפי שהתחייבה, מאחר ורצתה להמשיך לעבוד בארץ ולהשתקע בה כי טוב לה כאן. לפיכך הוצאו כנגד העותרת צווי משמורת והרחקה והיא הושמה במשמורת בה היא מצויה עד היום (נספחים ה'1-ה'3 לעתירה).

ביום 27.9.10 הובאה העותרת בפני בית הדין לביקורת משמורת שוהים שלא כדין (להלן: "בית הדין למשמורת"). לאחר שמיעת טענותיה הותיר ביה"ד למשמורת את צו המשמורת שהוצא כנגד העותרת על כנו ללא שינויים והורה למשיב להעביר לידי בית הדין את פרוטוקול הראיון שנערך לעותרת ואת הודעתה מיום 8.3.10 בדבר נכונותה לעזוב את הארץ מרצונה (נספחים ו' ו-ז' לעתירה).

בדיון שהתקיים בבית הדין ביום 21.10.10, לאחר שהמשיב הציג בפניו את הצהרתה של העותרת מיום 8.3.10 לפיה היא מבקשת, מרצונה החופשי, לסגור את תיקה ולחזור למולדתה, שב ואישר ביה"ד למשמורת את צו המשמורת (נספח ט' לעתירה).

ביום 24.10.10 הודע לבית הדין כי העותרת מסרבת לחתום על מסמכים לקבלת תעודת מעבר בטענה שיש ברשותה דרכון, אך זה לא הוצג. באותו יום נערך דיון בבית הדין למשמורת בעניינה של העותרת ושם נקבע כי על העותרת להמציא דרכונה ללא דיחוי נוסף. צו המשמורת נותר על כנו (נספחים י' ו-יא' לעתירה).

בחודש נובמבר 2010 הגישה העותרת עתירה כנגד החלטת משרד הפנים לדחות את בקשתה למקלט (עת"מ (מרכז) 31650-11-10) בטענה שבקשתה לא נבדקה כראוי ויש לבחון מחדש את הבקשה. בשל שביתת הפרקליטים, לא הוגש כתב תשובה בתיק. בפסק הדין מיום 21.12.10 הורה ביהמ"ש ליחידת ה-RSD לפתוח מחדש את תיקה של העותרת ולערוך בדיקה מקיפה של המסמכים שבידה ושל טענותיה, לרבות הטענתה לפיה אולצה לחתום על מסמך ההסכמה להרחקה מהארץ. עוד נפסק כי על יחידת RSD ליתן החלטתה בעניינה של העותרת בתוך 30 יום מיום קבלת פסק הדין. עד למועד זה לא תורחק העותרת (נספח יב' לעתירה; להלן: "פסק הדין").

ביום 27.12.10 הגיש ב"כ העותרת דאז, עו"ד עבדאללה, בקשה לשחררה ממשמורת תוך שהוא מציין כי יש בנמצא מי שמוכן לערוב לשחרורה.

ביום 25.1.11 דן בית הדין למשמורת בעניינה של העותרת וקבע כי בהתאם לפסק הדין היה על יחידת ה-RSD ליתן החלטתו בעניינה של העותרת עד ליום 21.1.11. לאור האמור הורה בית הדין למשיב ליתן החלטתו בתוך 3 ימים. צו המשמורת נותר על כנו (נספח יג'1 לעתירה).

ביום 25.1.11 הודיע ראש ענף תשאול ביחידת RSD אצל המשיב כי בהתאם לפסק הדין, נקבע לעותרת ראיון נוסף ליום 12.1.11. מאמצי המשיב לאתר את ב"כ העותרת בכל מספרי הטלפון שהיו בידי המשיב והעותרת, לא נשאו פרי. העותרת סירבה לקיים את הראיון שלא בנוכחות בא כוחה (נספחים יג'2 לעתירה ו-19 לתשובה). לפיכך קבע ביה"ד למשמורת כי על ב"כ העותרת ליצור קשר עם יחידת RSD בתוך 3 ימים לקביעת מועד לראיון לעותרת. צו המשמורת נותר על כנו (נספח יג'3 לעתירה).

ביום 1.2.11 הודיע ב"כ העותרת כי לא קיבל כל פניה מיחידת RSD וכי ניתן להשיגו במספרי הטלפון שנמסרו למשיב. לפיכך ביקש לשחרר את העותרת ממשמורת. בדיון שנערך בו ביום בבית הדין נקבע כי ב"כ העותרת לא פעל בהתאם להוראות בית הדין ולא תיאם מועד ראיון לעותרת ולפיכך על הצדדים ליתן מועדים לראיון כאמור בתוך יומיים (נספח יד' לעתירה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ