אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צ.ח.מ. חברה לשיווק והפצת חומרי נקוי בע"מ נ' חדאד ואח'

צ.ח.מ. חברה לשיווק והפצת חומרי נקוי בע"מ נ' חדאד ואח'

תאריך פרסום : 22/03/2012 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום נצרת
17194-12-10
15/03/2012
בפני השופט:
אוסילה אבו-אסעד

- נגד -
התובע:
1. אסכנדר חדאד
2. פאוזי חדאד

הנתבע:
צ.ח.מ. חברה לשיווק והפצת חומרי ניקו י בע"מ

החלטה

רקע כללי:

בפניי התנגדות לביצוע שלושה שיקים בסכום כולל של 20,717 ₪ (קרן), אשר נמשכו על ידי סופרמרקט שנלר בע"מ לפקודת המשיבה וחוללו, בהגיע מועד פרעונם, באי פרעון. השיקים הוגשו לביצוע כנגד המבקשים בתוקף 'כתב ערבות – לתאגיד', מיום 16.3.04, במסגרתו התחייבו המבקשים לשלם למשיבה כל סכום המגיע למשיבה מסופרמרקט שנלר בע"מ.

במסגרת התנגדותם לביצוע השיקים, טענו המבקשים כי "עילת התביעה היחידה שעומדת למשיבה הינה עילה שטרית ע"פ פקודת השטרות בגין שיקים חוזרים מחשבון החייבת מס' 1, ואין למשיבה אף עילת תביעה נגד המבקשים, ועל כן דינה להידחות על הסף" (סעיף 5 לכתב ההתנגדות). עוד נטען על ידי המבקשים, כי הם עונים על הגדרת המונח ערב יחיד בחוק הערבות, וכי משכך, ומשלא צויין במסגרת כתב הערבות הסכום שלהבטחתו ערבים המבקשים, פטורים המבקשים מערבותם.

במסגרת הדיון, אשר התקיים בפני ביום 7.12.11, ויתרה המשיבה על זכותה לחקור את המבקשים על תצהיריהם ומשכך, ניתנה החלטתי מאותו מועד, לפיה ההתנגדות לביצוע שטר תוכרע על יסוד סיכומים בכתב שיגישו בעלי הדין.

הצדדים הגישו סיכומיהם בכתב בהתאם להחלטה הנ"ל.

המבקשים, בסיכומיהם, חזרו על טענותיהם בהתנגדות אשר הוגשה מטעמם ולפיהן הם נהנים ממעמד של "ערב יחיד", כהגדרתו בחוק הערבות, תשכ"ז-1967. משכך, ובשים לב לעובדה כי בכתב הערבות לא הוגבל הסכום שלהבטחת סילוקו הם ערבים, הרי שדין ערבותם להתבטל. נוסף על האמור, העלו המבקשים בהתנגדותם מספר שאלות שלדידם מצריכות הכרעה בשלב מתקדם יותר. העובדה כי המשיבה לא ניצלה את זכותה לחקור אותם על תצהיריהם התומכים בהתנגדות משמעה כי טענותיהם לא נסתרו. משכך, מן הדין לקבל את התנגדותם וליתן להם את יומם בבית המשפט. מטעמים אלה, כך נטען, ישנו מקום לקבלת ההתנגדות.

המשיבה בסיכומיה ביקשה מנגד לדחות את ההתנגדות. לדידה, הודאת המבקשים בתצהיריהם לפיה במהלך שנת 2004 (במהלכה נחתם כתב הערבות), היו עדיין בעלי מניות בחברה, צריך כי תכריע את הכף לחובתם. לעניין זה נטען כי המועד הקובע לעניין הגדרת סטטוס הערב הינו מועד חתימת הערבות. שינויים מאוחרים יותר, כאלה או אחרים, במעמדו של ערב אינם אמורים להשפיע כהוא זה על כתב הערבות. משכך הדבר, ובהעדר טענה אחרת, דין ההתנגדות להדחות.

דיון :

כידוע, משהועבר כתב ההתנגדות לבית המשפט, הפכה הבקשה לביצוע השטרות לכתב תביעה בסדר דין מקוצר, בהתאם לתקנה 108(ב) לתקנות ההוצאה לפועל, תש"ם -1979 , וכתב ההתנגדות כדין בקשת רשות להתגונן (סעיף א81(ג) לחוק ההוצאה לפועל , התשכ"ז -1967 ).

הלכה היא , שבית המשפט אשר דן בבקשה למתן רשות להגן , איננו מוסמך לקבוע אם עדות הנתבע עדות אמת היא או אינה אמת. השאלה העומדת בפני בית המשפט היא, בשלב מוקדם זה, אם יש בידי הנתבע הגנה אפשרית העשויה לסייע בידו לאחר שיוכיח את הגנתו בדרך הרגילה. נתבע המבקש רשות להתגונן איננו מביא בפני בית המשפט כל ראיה זולת תצהירו, ואין הוא מביא עדים שאולי יעידו במשפטו גופו. אין מקפחים את הנתבע בשל כך שהתובע בחר לתבוע בסדר דין מקוצר וכאשר תצהירו של הנתבע מראה הגנה העשויה לעמוד לו במשפט, זכאי הוא לכך שהתובענה תתברר ותוכח בדרכי הדיון הרגילות ( ראה להלן : דוד בר אופיר , סדר דין מקוצר בהלכה הפסוקה , מהדורה שביעית בעמודים 169-170 ) .

ומן הכלל את הפרט בענייננו. בשים לב להודאת המבקשים בתצהיריהם לעניין היותם בעלי עניין בחברה – מושכת השיקים, בעת החתימה על כתב הערבות, ברי כי הטענות המועלות על ידי המבקשים בהתנגדותם הן טענות משפטיות. לאמור, האם ערב שאינו ערב יחיד, נוכח היותו בעל מניות בחייבת-הנערבת, עשוי להפוך לערב יחיד ככל שבמועד מאוחר יותר לחתימת כתב הערבות, העביר מניותיו לאחר וחדל להיות בעל מניות?

בשאלה זו מקובלים עלי טענותיה של המשיבה לעניין המועד הקובע לבחינת הדברים. רוצה לומר, ככל שבמועד חתימת כתב הערבות הערב לא היה חוסה תחת ההגדרה של ערב יחיד, בשל היות בעל מניות בחברה הנערבת, ברי כי שינויים מאוחרים יותר באחזקת מניותיה של החייבת אינם יכולים לשנות את מעמדו של הערב ובכלל זאת לבטל ערבות קודמת שניתנה על ידי בתוקף היותו בעל מניות. כל מצב אחר אינו הגיוני בנסיבות העניין ואין לקבלו.

מכאן, שטענת המבקשים הנסמכת על ההגנות שמקנה חוק הערבות לערבים יחידים, אינה יכולה להתקבל נוכח הגדרת המונח "ערב יחיד" בסעיף 19 לחוק הערבות, התשכ"ז – 1967, והיותם של המבקשים, במעמד חתימת כתב הערבות, בעלי מניות של החברה הנערבת – מושכת השיקים.

עם זאת, לא די באמור כדי לסתום את הגולל על ההתנגדות.

כאמור, במסגרת בקשת הביצוע הגישה המשיבה לביצוע שלושה שיקים. באף אחד מאלה לא מתנוססת במקום כלשהו חתימת המבקשים. צירופם של אלה לבקשת הביצוע, בתור חייבים, נעשה בתוקף כתב הערבות עליו חתמו.

ככל שעילת התביעה כנגד המבקשים אינה נסמכת על השיקים עצמם (ובעניין זה אין אלא להפנות לסעיף 22 לפקודת השטרות [נוסח חדש], הקובע כי בשטרות אין חבות ללא חתימה), ברי כי צודקים המבקשים בטענתם לפיה דין התביעה השטרית נגדם להדחות על הסף.

כתב הערבות שעליו סומכת המשיבה את ידה אינו בבחינת ערבות לשטר (על פי סעיף 57 לפקודת השטרות הנ"ל), שכן אינו ערוך ככזה ואין בו זכר לשטרות נשוא בקשת הביצוע. עיון בהוראות כתב הערבות מלמד על כך שמדובר בערבות כללית, לכל חוב מכל סוג ומין שהוא.

בנסיבות העניין עשוי כתב הערבות לשמש עילת לתביעה כספית מכוחו אולם, אין בו כדי להצדיק הגשת השטרות לביצוע גם כנגד המבקשים.

בנסיבות העניין, ובטענתם הנ"ל, ובה בלבד, מתקבלת ההתנגדות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ