אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צ'ירשני נ' טיולנב ואח'

צ'ירשני נ' טיולנב ואח'

תאריך פרסום : 18/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ראשון לציון
2557-09
18/01/2011
בפני השופט:
מיכל עמית - אניסמן

- נגד -
התובע:
רומן צ'ירשני
הנתבע:
1. אינה טיולנב
2. אלכסנדר טרושצ'נקו

פסק-דין

פסק דין

לפניי תביעה אשר ראשיתה בבקשה לביצוע ששה שיקים בסך כולל של 157,500 ₪, משוכים על ידי הנתבעת 1 (להלן: "הנתבעת") מחשבון משותף שלה ושל בן זוגה, הנתבע 2 (להלן: "הנתבע") לפקודת התובע, אשר חוללו מפאת מתן הוראת ביטול (להלן: "השיקים").

הרקע העובדתי וטענות הצדדים

1.ביום 2.12.2005 רכש מר יורי ניז'ניק (להלן: "יורי") את זכויות הניהול של תחנת רחיצה בהרצליה מחברת "גרין קאר" (להלן: "תחנת הרחיצה").

2.ביום 9.7.2006 רכשה הנתבעת מיורי את המלאי והציוד של תחנת הרחיצה תמורת הסך של 18,000 ₪, בתוספת מע"מ כחוק. ביום 24.7.2006 חתמה הנתבעת על נספח להסכם מיום 9.7.2006, ולפיו רכשה את מלוא זכויותיו בתחנת הרחיצה בתמורה להתחייבותה לשלם הסכום השווה בש"ח ל - 35,000$ (להלן: "ההסכם") (העתק ההסכם ותרגומו לעברית צורף כנספח ד' לתצהיר התובע). על פי הוראות ההסכם, להבטחת התשלומים, מסרה הנתבעת ליורי ששה שיקים משוכים מחשבונה ומחשבון בעלה, הנתבע, בסכום כולל של כל התמורה.

3.לטענת התובע, שהינו חבר ותיק של יורי, נוכח עזיבתו של יורי את הארץ, מסר לו יורי את ששת השיקים על מנת שיגבה תמורתם מהנתבעת, ויעביר לו לחו"ל את הסכום שיגבה, בקיזוז הסך של 65,000 ₪, המהווה סכום שיורי חייב לו. התובע טוען כי הנתבעת לא שילמה את סכום השיקים, ומשכך, בחלוף שנה, הגישם לביצוע.

4.מנגד, טוענת הנתבעת, כי השיקים נשוא התובענה שלפני אינם השיקים שמסרה ליורי במסגרת ההסכם. לטענתה, שילמה את התמורה שנקבעה בהסכם במזומן ליורי, והשיקים שמסרה לו נקרעו על ידו לאחר ששילמה תמורתם במזומן.

5.עוד מוסיפה הנתבעת וטוענת כי ביום 26.11.2007 בסמוך לשעה 21:00, גילתה כי ארנקה נגנב ובו, בין היתר, היו כרטיסי אשראי, כסף מזומן ופנקסי שיקים. חלק מהשיקים היו חתומים על ידה מראש, וזאת מאחר והתכוונה, כך לטענתה, למסרם למחרת לרואה החשבון שלה, לשם ביצוע תשלומי מיסים. משכך, יום למחרת הגישה תלונה במשטרה בגין גניבה, וביטלה את שני פנקסי השיקים בבנק (תלונה במשטרה ואישור ביטול צורפו לתצהירה של הנתבעת - נספחים א'- ג').

6.לגירסתה של הנתבעת, מהשוואת מספרי השיקים שהוגשו בתיק זה, ואלה שבוטלו בבנק עולה בבירור, כי השיקים נשוא תיק זה הינם חלק מהשיקים שנגנבו.

דיון

המחלוקת העובדתית

7.אין חולק כי ששה שיקים נמסרו על ידי הנתבעת ליורי, ואולם הצדדים חלוקים בשאלה האם השיקים שנמסרו על ידי הנתבעת ליורי הינם השיקים נשוא התובענה, כטענת התובע, או שמא השיקים שנמסרו על ידי הנתבעת ליורי נקרעו על ידו לאחר ששולמה תמורתם במזומן על ידי הנתבעת, והשיקים נשוא התובענה שלפני הינם שיקים גנובים.

8.לאחר ששמעתי את העדויות, מצאתי להעדיף את גירסת התובע על פני גירסת הנתבעת. ואנמק.

9.ראשית, עדותו של יורי היתה מהימנה עליו. גירסתו נתמכה לחלוטין בגירסתו של התובע. ב"כ הנתבעת טען בסיכומיו כי הגניבה הנטענת על ידי הנתבעת בוצעה עוד ביום 27.11.2007 ולפיכך, לשיטתו, אין כל סבירות או היגיון בטענה כי כבר אז, לפני הגשת השיקים לביצוע, הכינה לה הנתבעת טענת הגנה בדבר גניבת השיקים.

10.איני מקבלת טענה זו. ההסכם שבין הנתבעת לבין יורי נחתם בחודש יולי 2006 וכבר במועד זה היה על הנתבעת להתחיל לשלם את התמורה שנקבעה בו. מכאן, שהנתבעת ידעה כי ככל שלא תשלם - יוגשו השיקים לביצוע. זאת ועוד, יורי, על פי עדותו, דרש כל העת תשלומם של השיקים מהנתבעת, והיא דחתה אותו בהלוך ושוב (עמוד 17 לפרוטוקול בשורה 9).

11.שנית, הנתבעת לא הביאה כל ראיה לתמיכה בטענתה, לפיה התמורה שנקבעה בהסכם שולמה ליורי במזומן. לענין זה קיימת סתירה בין עדותה של הנתבעת לבין עדותו של הנתבע, שכן הנתבעת טענה כי הנתבע קבל את הכספים במזומן בדואר מחבר בחו"ל ואילו הנתבע טען בעדותו כי נסע לגרמניה לצורך קבלת הכספים מחבר (עמוד 10 לפרוטוקול בשורות 11 - 12 ועמוד 11 לפרוטוקול בשורה 11). החבר לא הובא לעדות. לענין זה הלכה היא כי כלל ידוע הוא בדיני הראיות, והוא משקף את ניסיון החיים, כי אם לצד בהליך כלשהו יש עד אשר יכול לשפוך אור על הפרשה, ואותו צד בוחר שלא להעידו, ניתן להסיק שמא יש לו מה להסתיר, או שמא חושש הוא שאותו עד בחקירה נגדית ימסור דברים לרעתו של אותו צד (ראה ע"א 548/78 שרון נ' לוי, פ"ד לה (1) 736, בעמ' 720 ופסיקה נוספת המבוססת על פסק דין זה).

12.שלישית, הנתבעת לא הציגה כל גירסה מלאה ומתקבלת על הדעת לענין נסיבות הגניבה הנטענת וכיצד השיקים הגנובים התגלגלו לטענתה לידיו של יורי. כמו כן, לא מצאתי כל סבירות בגירסה, לפיה יורי או התובע יגנבו מהנתבעת ששה שיקים נוספים על מנת לגבות בכפל את התמורה שנקבעה בהסכם, והנתבעת לא הרימה את הנטל המוטל על כתפיה להוכחת טענה זו. הנתבעת גם לא ידעה ליתן הסבר מניח את הדעת מה עלה בגורלם של יתר השיקים (46 במספר), ככל שנגנבו על ידי יורי או מי מטעמו, כטענתה. מלבד הגשת הודעת על גניבה למשטרה לא הובאה כל ראיה להוכחת הטענה בדבר גניבה.

13.רביעית, הנתבעת לא סתרה את טענת התובע ויורי, לפיה כתב היד בו נרשמו הסכומים על גבי השיקים הינו כתב ידה של אשתו של יורי, מרינה ניג'ניק (להלן: "מרינה") (עמוד 16 לפרוטוקול בשורה 15).

14.חמישית, הנתבעת הצהירה על עסקה כעסק המתנהל כדין (עמוד 9 לפרוטוקול בשורות 12 - 13). ואולם, הנתבעת לא ידעה ליתן הסבר מניח את הדעת לשאלה מדוע לא דרשה קבלה על הכספים ששילמה במזומן שעה שיכלה לקזז הוצאות הרכישה. לעומת זאת, יורי ידע ליתן הסבר מניח את הדעת לקבלה שהוציא לטובת הנתבעת על הסך של 18,000 ₪ בתוספת מע"מ, ולפיה קבלה זו נדרשה על ידי הנתבעת לצורך קיזוז הוצאות הקמה של העסק, וזאת בטרם ביצעה כל תשלום על חשבון התמורה (עמוד 15 לפרוטוקול בשורות 16 – 23).

15.לאור כל האמור לעיל, מצאתי להעדיף את גירסת התובע על פני גירסת הנתבעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ