אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צמצום תוצאות אימוץ- האם וכיצד?

צמצום תוצאות אימוץ- האם וכיצד?

תאריך פרסום : 11/07/2007 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
3-06
10/06/2007
בפני השופט:
1. כב' ס.נ. ס' רוטלוי - אב"ד
2. ת' שפירא
3. י' שיצר


- נגד -
התובע:
פלונית
עו"ד א' ליפסקר
הנתבע:
היועץ המשפטי לממשלה
עו"ד ח' פלג-קורן
פסק-דין

כבוד השופטת סביונה רוטלוי, ס.נ. - אב"ד :

1.      בפנינו ערעור על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון בתיק אימוץ 23/05 (כב' סגן הנשיא, השופט ש' בוקובסקי, להלן: " פסק הדין"), אשר הכריז ביום 31.7.06, לבקשת המשיב, על הקטין א' (להלן: " הקטין" או " א"), יליד 11.8.01, כבר אימוץ. זאת, לאחר שקבע כי התמלאו כלפי האם (להלן: " האם" או " המערערת"), והאב (להלן: " המשיב הפורמאלי") תנאי סעיף 13א(7) לחוק אימוץ ילדים, התשמ"א- 1981 (להלן: " חוק האימוץ").

כן קבע בית משפט קמא, כי תוצאות האימוץ יצומצמו מכוח סעיף 16(1) לחוק האימוץ, וכי האימוץ יהא פתוח במובן זה שאחת לשנה תישלח למערערת תמונה של הקטין, ופעמיים בשנה, לקראת יום ההולדת ולקראת ראש השנה ישלח לה הקטין ברכות. כן קבע בית משפט קמא, כי הקטין ישלח ברכות לשני אחיו (להלן: " האחים"), אחת לשנה לקראת ראש השנה. כמו כן, ניתנה האפשרות למערערת ולאחים להשיב לברכות אלו של הקטין.

[כבר עתה אבהיר, כי בכל מקום בו יוזכר "אימוץ פתוח" - מונח שאיננו כלול בחוק האימוץ - הכוונה היא לצמצום תוצאות האימוץ].

 

תמצית העובדות כפי שנקבעו בפסק דינו של בית משפט קמא

2.      המערערת והמשיב הפורמאלי הינם הוריו של הקטין, הגרושים זמ"ז אך חיים יחד. הקטין הינו בנם השלישי אשר נולד מחוץ למסגרת הנישואין. ילדיהם הנוספים של הורי  הקטין, מ' ילידת 17.11.91 (להלן: " מ'") ונ' נ' יליד 19.10.02 (להלן: " נ'") מצויים במסגרת חוץ ביתית מאז היותם בני שנתיים ושלוש, זאת לאחר שתיק האימוץ אשר התנהל בעניינם נמחק לבקשת היועץ המשפטי (שני האחים יכונו להלן גם " האחים").

3.      המערערת, ילידת 1965, עלתה ארצה מבוכרה ב-1979. היא אובחנה כחולת סכיזופרניה מאז 1990 ואושפזה פעמים רבות בבית חולים פסיכיאטרי.

המערערת סבלה מהתעללות מינית ופיסית בה על ידי אחיה הסובל מפיגור שכלי ואביה, שאף ריצה בשל כך תקופת מאסר. בהיותה בת 19, לאחר שהות קצרה בפנימייה, נישאה המערערת בלחץ משפחתה לבן דודה, ממנו התגרשה לאחר מספר חודשים.שנה לאחר מכן, נולדה למערערת בת, לדבריה כתוצאה מאונס, ובהיותה בת 5 נהרגה בתאונת דרכים, שהתרחשה לנגד עיני המערערת- אירוע שגרם לאישפוזה בבית חולים פסיכיאטרי.

בין לבין לא היה למערערת מקום מגורים קבוע והיא ובתה אף סבלו מנחת זרועו של חבר נרקומן, עימו התגוררה בחלק מן הזמן.

לאחר שהחבר עזבה אושפזה המערערת לראשונה במרס 1990 באשפוז כפוי בשל תגובה פראנואידית אקוטית. מאז אשפוז זה ועד אפריל 2004 אושפזה המערערת שתיים עשרה פעמים במרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב.

4.      המשיב הפורמאלי נולד בבוכרה בשנת 1962. אובחן כסובל מפיגור קל ומאפילפסיה. בעברו רקע של שתיית אלכוהול ואלימות קשה כלפי המערערת. למרות שסיים בבוכרה 11 שנות לימוד במגמת מכונאות רכב הרי לאחר עלייתו לארץ, לא התמיד בעבודה למעט תקופה של כ- 6-7 שנים.

גם הוא טופל במרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב בשל עצבנות יתר, התנהגות אגרסיבית כלפי המערערת, שימוש ממושך באלכוהול ועישון מופרז. לחובתו רישום פלילי מ-1996 ו-1997 בגין תקיפה ואיומים.

בשנת 1991 נישאו המערערת והמשיב הפורמאלי זל"ז, התגרשו ב-1995 אך שבו להתגורר יחדיו ב-1998. להם, כאמור לעיל, 3 ילדים. עד מועד מתן פסק הדין התגוררו המערערת והמשיב הפורמאלי בצוותא.

5.      בשנת 2001 נולד הקטין נשוא הערעור בלידה קשה, בה הוצא רחמה של המערערת. לאחר ששוחרר מבית החולים, הסתובבו עימו המערערים על מנת לארגן את סידורי ברית המילה, כתוצאה מכך סבל הקטין מהתייבשות והוחזר על ידי העובדת הסוציאלית לבית החולים. לאחר שיבת המערערת והקטין מבית החולים ניתנה להם עזרה מאת שירותי הרווחה של סומכת ושירותי הסעדה. באותו זמן כבר שהו הילדים הגדולים  במסגרות חוץ ביתיות בעקבות הליכים לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך - 1960 (להלן: " חוק הנוער").

6.      במהלך החודשים הראשוניים לחייו גדל הקטין בבית הוריו וטופל על ידם בצורה סבירה, כאשר המשיב הפורמאלי עבד לפרנסת הממשפחה בעבודות ניקיון. עם זאת, שירותי הרווחה התקשו להעריך את מסוגלותם של ההורים להמשיך ולטפל בקטין לאורך זמן וזאת עקב ההיכרות הקודמת של שירותי הרווחה עם ההורים. שירותי הרווחה העריכו, ששלומו של הקטין עלול להיפגע מאחר שכוחותיהם של ההורים הולכים ואוזלים, ולפיכך עתרה פקידת הסעד להכריז על הקטין כעל "קטין נזקק".

ביום 11.4.02, בהיותו כבן שמונה חודשים, הוכרז הקטין כ"קטין נזקק" - בהסכמת ההורים- והועמד תחת צו השגחת פקידת הסעד לחוק הנוער למשך שנה- צו שהוארך ביום 13.3.03 בשנה נוספת.

7.      בעקבות פטירת אבי המשיב הפורמאלי, נוצר משבר קשה במשפחה. מצבו הנפשי של המשיב הפורמאלי, שהחל להעדר לעתים תכופות מביתו על מנת להשתתף בטקסי אבלות, החמיר עד כי לבסוף עזב את הבית. כפועל יוצא, ובמקביל, החל מתערער ומחריף מצבה הנפשי של המערערת, מה שפגע במסוגלותה לדאוג לקטין ולגדלו.

8.      ב-2003 אושפזה המערערת למשך שבועיים והקטין טופל על ידי אביו. בתום האשפוז לא שיתפה המערערת פעולה עם הטיפול המרפאתי שנכפה עליה, אולם המשיכה לדאוג להגעת הקטין למעון מידי יום בצורה מסודרת ולשתף פעולה עם צוות המעון. יחד עם זאת, העובדת הסוציאלית של המעון הרב תכליתי, גב' הדר פרחיה התרשמה מקיום פער בין הרושם החיצוני שיצרה האם שאף נשמעה לכאורה צלולה, לבין חוסר שיפוט וחוסר גבולות שגילתה, בין היתר,  בתכנים בהם שיתפה את צוות הגן ואנשים זרים בנוגע לענייניה האינטימיים.

במהלך שנת 2003 דווח על התדרדרות בתפקודה של המערערת מול צוות המעון, וזאת בשל חשד שפיתחה המערערת באשר להתעללות בקטין.  

9.      על רקע ההתדרדרות בתפקוד ההורי של ההורים וההחמרה במצבה הנפשי של האם, עד כדי סיכון הקטין, הוגשה באפריל 2004 בקשה לבית המשפט לנוער להורות על שינוי דרכי הטיפול בקטין מצו השגחה לצו הוצאה ממשמורת למשך שנתיים. בית המשפט מינה ביום 15.4.04 אפוטרופוס לדין לקטין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ