אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צינדלחט ואח' נ' מרכז רפואי שערי צדק ואח'

צינדלחט ואח' נ' מרכז רפואי שערי צדק ואח'

תאריך פרסום : 16/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
20472-05-10
16/12/2010
בפני השופט:
עבאס עאסי

- נגד -
התובע:
מריה צינדלחט
הנתבע:
1. מרכז רפואי שערי צדק
2. ש . כ . שירותי כללי ת בע"מ

פסק-דין

פסק דין

תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף על פי פקודת הנזיקין.

רקע כללי וטענות הצדדים:

התובעת יליד 1947. ביום 24/6/2006 ליוותה התובעת את בתה לביה"ח של הנתבעת 1 שעמדה ללדת לידה ראשונה. לטענתה, לקראת בוקר הוחלט לבצע לבתה ניתוח קיסרי; בעקבות כך היא ניגשה לכיוון היציאה מחדרי הלידה מתוך רצון לראות את בתה בטרם תיכנס לחדר הניתוח, ותוך שהיא עוברת במסדרון ביה"ח, היא החליקה עקב מים שכיסו את רצפת המסדרון ונפגעה בגופה; היא טופלה בחדר המיון של הנתבעת 1 ושוחררה לביתה עם המלצה למנוחה בבית, טיפול תרופתי ומעקב רפואי אורטופדי.

לטענת התובעת, המסדרון שבו היא החליקה היה רטוב כולו והיה מלא במים וסבון ולא היה כל חלק יבש שדרכו ניתן לעבור; לא היו שלטים מכוונים ומזהירים; היא נזהרה ככל יכולתה וצעדה באיטיות וזהירות מרבית, אולם לא צלחה את המכשול שהוצב בפניה ע"י הנתבעים.

הנתבעת 2 הינה חברה שנשכרה על ידי הנתבעת 1 כאחראית על ביצוע פעולות התחזוקה והניקיון בבית החולים.

הנתבעת 1 טוענת כי, היא לא התרשלה כלפי התובעת; היא חתמה על חוזה קבלנות עם הנתבעת 2, אשר מבצעת את הניקיון בבית החולים; היא אינה מעסיקה של הקבלן ואינה אחראית למעשיו ולמעשי עובדיו; היא פטורה מאחריות לנוכח סעיף 15 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], שכן בהתאם לסעיף 12 להסכם שנחתם בינה לבין הנתבעת 2 נקבע כי הנתבעת 2 היא האחראית כלפי כל נזק שיגרם בעת ביצוע ההסכם. הנתבעת 1 שלחה הודעת צד ג' כנגד הנתבעת 2.

הנתבעת 1 מוסיפה וטוענת כי, התובעת מודה כי הבחינה במים שהיו על הרצפה עובר להחלקה, ולפיכך אין לה להלין אלא על עצמה; הנפילה או ההחלקה היא תופעה רגילה בחיים, ואין בה כדי להצביע על רשלנות מצד בעל המקום; נפילתה של התובעת היתה קלה ביותר ואין בסיס לסכומים הנתבעים על ידה.

לטענת הנתבעת 2, היא פעלה ופועלת על פי הוראות ברורות ונהלים בטיחותיים בכל הנוגע לניקיון; ניקוי המסדרונות בנתבעת 1 מתבצע בחלקים, באופן שתמיד נשאר מקום יבש דרכו ניתן לעבור בבטחה; שלטי אזהרה בולטים תוחמים את החלק המיועד לניקיון על מנת להזהיר את העוברים ושווים מפני סכנת החלקה; התובעת נושאת באחריות הבלעדית לנזקים משום שמיהרה לראות את בתה בטרם תיכנס לניתוח ולא נקטה בזהירות המינימאלית על מנת למנוע את החלקתה.

הנתבעת 2 מוסיפה וטוענת כי, בזמן ביצוע הניקיון, עובד הניקיון מזהיר את העוברים והשבים מפני סכנת החלקה, מכוון אותם ובמידת הצורך אף מסייע להם לעבור בבטחה.

עוד טוענת הנתבעת 2, כי הסכומים הנתבעים על ידי התובעת מנופחים ומוגזמים.

דיון והכרעה

על פי הפסיקה, הנתבעת 1 כבעלת המקרקעין, נושאת בחובת הזהירות כלפי המבקרים במקרקעין, אולם בעל המקרקעין יוצא ידי חובתו כלפי מבקרים במקרקעין שבחזקתו, אם הוא מוסר ביצוע העבודה הדורשת מומחיות לידיו של קבלן עצמאי מומחה (ראו ע"א 7130/01 סולל בונה בנין ותשתית בע"מ נ' תנעמי פד"י נח(1) עמ' 1, 20).

ראו גם סעיף 15 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] שלפיו בעל חוזה או מעסיק העושה חוזה עם אדם אחר, שאיננו עובדו או שלוחו, על מנת שיעשה למענו מעשה פלוני, לא יהא חב על עוולה שתצמח על ידי עשיית אותו מעשה.

במהלך הדיון אישר נציג הנתבעת 2 כי הנתבעת 2 קשורה בהסכם עם הנתבעת 1, שלפיו היא אחראית על האחזקה והניקיון ובגין כל הנזקים שעלולים להתרחש במהלך ביצוע העבודה וכי היא תישא בכל אחריות בגין האירוע נשוא התביעה, ככל שתוטל.

לנוכח האמור, דין התביעה כנגד הנתבעת 1 להידחות.

אשר לאחריותה של הנתבעת 2 : לדעתי, דין התביעה כנגד הנתבעת 2 להתקבל. במסגרת עדותה תיארה התובעת את נסיבות אירוע המקרה בפירוט; לדבריה היא ישבה ליד מיטת בתה במשך כל הלילה עד שלקראת הבוקר הוחלט לעשות ניתוח קיסרי ולקחו את הבתה לחדר הניתוח; היא עברה בפרוזדור הציבורי, שם היה מלא מים: "מלא מים .., מים עם קצף של סבון" לכל רוחב הפרוזדור. לדבריה, היא היתה צריכה לעבור לחדר הניתוח משום שמדובר בלידה ראשונה של הבת שלה ונכדה ראשונה שלה ורצתה מאד לראות אותה; היא לא ידעה שיש דרך נוספת; היא היתה מאד זהירה והחזיקה בקיר, אך לא צלחה את הדרך, מעדה ונפלה; היא נפגעה באורח קשה בגבה. אחרי שנפלה הגיע עובד שעזר לה לקום ואחרי 3 דקות הוא שם שלט.

עדותה של התובעת עשתה עלי רושם מהימן ומשכנע. הנתבעות לא העלו כל גירסה אחרת כנגד גרסתה של התובעת ולא הצליחו לעורר כל ספק באשר לנכונות הגרסה. עיקר טענותיהן של הנתבעות הופנו כנגד אחריותן בנסיבות המקרה ולהיעדר רשלנות מצידן.

נציג הנתבעת 2 מסר בדיון כי, התובעת נושאת באחריות משום שהיא הייתה נסערת ורצה מהר לראות את בתה; היא ראתה שהיו מים ולפיכך היה עליה להיזהר. נציג הנתבעת 2 אישר כי בדרך כלל מבוצע ניקיון בסביבות השעה 06:00, דבר שמחזק את גירסת התובעת לגבי נסיבות המקרה; לדבריו, התובעת לא היתה צריכה לעבור במקום והיה עליה להמתין משראתה שיש מים, לתת לעובדים לנקות ולנסות ללכת בדרכים אחרות.

כאמור, לפי עדותה של התובעת, המסדרון היה מכוסה במים. נציג הנתבעת 2 אישר כי מבוצעות עבודות ניקיון בשעה שבה אירעה התאונה, אלא שלטענתו ננקטו ע"י הנתבעת אמצעי זהירות מספיקים כגון: הצבת שלטים ותחימת החלק המכוסה במים. התובעת מכחישה זאת. לדבריה, לא היו במקום שלטים ואף לא נעשה כל תיחום במקום הרטוב, אלא שכל המסדרון היה מכוסה במים. כאמור, עדותה של התובעת עשתה עלי רושם מהימן. מנגד, הנתבעות לא הביאו כל עד ראיה מטעמן לגבי אמצעי הזהירות שננקטו כטענת הנתבעת 2. נטל ההוכחה בעניין זה מוטל על הנתבעת 2 וזאת לנוכח הכלל לפיו הדין הראייתי הולך אחר הדין המהותי, ועל בעל דין להוכיח טעה המקדמת את עניינו (ראו ע"א 7008/009 ג'אבר עדנאן נגד עיריית טייבה ואח' (פורסם בנבו ביום 7.9.10). בנסיבות אלה, הרי שדין גרסת התובעת להתקבל בסוגיה זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ