אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צח שריד נ' פארס גאנם

צח שריד נ' פארס גאנם

תאריך פרסום : 03/04/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
3087-09
03/04/2011
בפני השופט:
תמר בר-אשר צבן

- נגד -
התובע:
צח שריד
הנתבע:
פארס גאנם
פסק-דין

התובע – בעצמו

הנתבע - בעצמו

פסק דין

ראשיתה של התביעה בבקשה לביצוע שטר בסך של 7,000 ₪, שהגיש התובע נגד הנתבע ביום 2.10.2008 אל לשכת ההוצל"פ בירושלים (תיק הוצל"פ י-ם 03-29200-08-4). הנתבע הגיש התנגדות לביצוע השטר, שהתקבלה בהחלטה מיום 17.2.2009, ונקבע שהתובענה תתברר בסדר דין מהיר.

2.הנתבע שכר דירה מהתובע, ולטענת התובע הותיר חובות שלא שולמו, וגרם נזקים לדירה. התובע מילא את שיק הביטחון שהפקיד בידיו הנתבע מראש, בכך שהוסיף בו את הסך של 7,000 ₪, וביקש לפרוע אותו. לטענתו, סכום זה הוא כנגד החובות ותיקון הנזקים. הנתבע חלק על טענות התובע, גם ביחס לחובות הנטענים וגם ביחס לנזקים שנטען שגרם לדירה. לטענתו, לא התקיימו התנאים לשימוש בהמחאת הביטחון, ולכן לא יכול היה התובע לבקש לפרוע אותה.

3.בישיבה המקדמית שהתקיימה ביום 4.6.2009 בפני כבוד השופט מוריס בן-עטר ז"ל, הגיעו הצדדים להסכמה ביחס למקצת מהחובות שלטענת התובע, הנתבע חב לו. באשר לנזקים הנטענים, טען כל אחד מהצדדים את טענותיו, ובין השאר, הפנה התובע למסמכים שונים שצורפו לתצהיר מטעמו, ובהם גם התכתבויות דוא"ל שהוחלפו בין הצדדים. עוד הוסכם, שהתובע יהיה רשאי לצרף מכתב מאביו (במקום תצהיר), שבו יתייחס האב לטענות שטען הנתבע בעניין ליקויים בדירה, בעניין צביעתה, ובעניין חישובים שעניינם הפרשי שער הדולר. מכתבו של האב, מר יעקב שריד הוגש ביום 16.6.2009 (להלן – מכתב האב).

הצדדים גם הסכימו שהתביעה תוכרע על דרך הפשרה, בהתאם לסמכות בית המשפט לפסוק כאמור, מכוח סעיף 79א בחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984.

4.תובענה זו, לרבות הראיות שנשמעו במסגרתה, נשמעו כאמור, לפני כבוד השופט מוריס בן-עטר ז"ל, שנפטר לאחרונה, קודם למתן פסק הדין. בהתאם להנחייתה של נשיאת בית משפט זה, כבוד השופטת שולמית דותן, התיק הועבר אליי למתן פסק-דין.

תקנה 177 בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, שעניינה "רציפות הדיון", קובעת כי אם נמנע משופט לסיים את הדיון, רשאי שופט אחר לנהוג בעדויות כאילו הוא עצמו שמע אותן, ורשאי הוא להמשיך מן השלב שבו הפסיק קודמו. לפיכך, פסק הדין יינתן מבלי שעדויות הצדדים וטענותיהם, שנשמעו בפני כבוד השופט בן-עטר ז"ל תשמענה פעם נוספת (ע"א 534/69 אהרן שושני נ' יפה אלזם ואח', פ"ד כד(1) 145 (1970), בעמ' 147; ע"א 79/72 האפוטרופוס לנכסי נפקדים נ' פולק ואח', פ"ד כז(1) 768 (1973) בעמ' 773; ע"א 387/74 יוסף אברהם נ' בתי מרגוע ומלונות "היוזם" בע"מ, פ"ד כט(1) 353 (1974), בעמ' 356; ע"א 577/94 אורות ייצוג אמנים והפקות ואח' נ' גלי עטרי, פ"ד נא(5) 241 (1997) בעמ' 249).

5.מבין כל החובות הנתבעים, אישר הנתבע חובות בסך של 2,805 ₪, המורכב מאלו: 1,051 ₪ עבור חשמל, 1,350 ₪ לועד הבית, 245 ₪ לחברת ישרא-גז, ו-159 ₪ לחברת הגיחון (מים). עוד הוסכם שבמסגרת התביעה הנדונה, לא ייפסק לתובע כל סכום בגין ארנונה.

6.הסכומים הנתבעים השנויים במחלוקת הם אלו:

א.נזקים לדירה – לטענת התובע, בדירה נגרמו נזקים שהצריכו תיקונים בסך כולל של 826 ₪, לפי הפירוט הבא: חשמל (200 ₪), אינטלציה (288 ₪), תריס (280 ₪), מפתח רב בריח (58 ₪). בנוסף טען התובע שנגרמו נזקים שלגביהם לא נקב בסכום, ובין השאר קטע חסר בשיש המטבח, רדיאטור שמוט שניזוק בסלון, מראה שבורה וכיוצא באלו. טענות התובע בעניין הנזקים אלו נסמכות על תמונות שצורפו ולטענתו, משקפות את הנזקים, קבלות על התשלום עבור התיקונים ומכתבו של אביו, שבו נאמר שהנתבע לא התריע על ליקויים כלשהם בעת כניסתו לדירה, ואף לא לאחר מכן. הנתבע טען שחלק מהנזקים היו בעת שנכנס לדירה, ואחרים הם בלאי משימוש טבעי.

לאחר שקראתי את טענות הצדדים ועיינתי בתמונות, אני סבורה שרק מקצת מהנזקים נגרמו כתוצאה מבלאי שנובע משימוש טבעי. בהביאי בחשבון את מלוא הנזקים, אני מעריכה את הסכום שעל הנתבע לשלם לתובע בגינם בסך של 500 ₪.

ב.גירוד צבע, סיוד וניקיון – לטענת התובע, הנתבע סייד את הדירה בצבע שמן, בניגוד למה שהותר לו או הוסכם עימו. מאחר שדובר בצבע שמן, היה צורך בגירוד הצבע, שעלותו יקרה. כמו כן, הלכלוך שהיה בדירה לאחר שהנתבע עזב, הצריך ניקוי מיוחד. בעניין זה צירף התובע צילום של שתי המחאות בסך של 2,500 ₪, שלטענתו, שולמו עבור עבודות אלו. התובע גם תמך את טענתו שלא אושר לנתבע לצבוע את הדירה במכתבו של אביו. טענתו של הנתבע הייתה, שהסיוד אושר לקודמו בדירה (זה שבמקומו נכנס לגור).

עיינתי במסמכים שעליהם סמך התובע את טענותיו, לרבות המכתב של אביו. מאחר שלא ברור מה בדיוק כללו עבודות הניקיון וגירוד הצבע, ונראה שמדובר בסכום מוגזם קמעה, אני מעריכה את הסכום שעל הנתבע לשלם לתובע עבור עבודות אלו בסכום המגיע לכדי מחציתו – 1,250 ₪.

ג.חובות הקשורים בשכר הדירה – בעניין זה התובע דורש סך של 1,600 ₪, בגין הפסד שכר דירה עבור שבועיים, מיום 1 עד 15 באוגוסט. כן נטענו טענות הדדיות נוספות בעניין חובות שלכאורה, חב הנתבע בגין ריבית שנובעת מאיחור בתשלומי שכר הדירה, ומנגד, זיכויים שלהם הוא זכאי בשל ירידת שער הדולר, והפרשי תשלום הנובעים מכך.

התובע לא הכחיש את טענת הנתבע, שעזב את הדירה עוד בחודש מרץ. כך שאפילו היה קושי למצוא דייר חלופי בתקופה זו, להבדיל מתקופת הקיץ, לא הייתה מניעה לשפץ כבר אז את הדירה. באשר לטענות ההדדיות בעניין החובות והזיכויים כאמור, נראה שבהיעדר ראיות מדויקות, יש לקזז את אלו עם אלו. לפיכך בעניין הנדון לא ייפסק כל סכום.

ד.הוצאות משפט, ותשלום עבור בזבוז זמן, טרחה ונסיעות – התובע שילם אגרות בסך של 320 ₪ (162 ₪ עבור פתיחת תיק הוצל"פ ו-158 ₪ עבור אגרת בית משפט). שאר ההוצאות לא הוכחו, וניתן להעריכן בסכום דומה של 300 ₪, שעל הנתבע לשלם.

7.העולה מכל האמור הוא שעל הנתבע לשלם לתובע סך של 5,175 ₪. סכום זה, שכמפורט מעלה, כולל הוצאות משפט, ישולם על-ידי הנתבע תוך שלושים יום מהיום שפסק הדין יגיע לידיו.

ניתן היום, כ"ח באדר ב תשע"א, 03 אפריל 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ