אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צחי נ' חסאן

צחי נ' חסאן

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ראשון לציון
53617-06-11
05/01/2014
בפני השופט:
יעל בלכר

- נגד -
התובע:
אריה צחי
הנתבע:
מרים מרי חסאן
פסק-דין

פסק דין

תביעה לתשלום דמי שכירות ולפיצוי בגין חובות ונזקים למושכר.

רקע עובדתי ותמצית טענות הצדדים

התובע השכיר לנתבעת דירה בקומת קרקע עם חצר בתמורה לדמי שכירות חודשיים בסך של 3,200 ₪, לצורך מגוריה עם משפחתה.תקופת השכירות ל- 12 חודשים, מיום 1/1/10 ועד ליום 31/12/10.

הנתבעת מסרה לתובע מראש 12 שיקים לתשלום דמי השכירות. השיקים נושא התביעה, הם חמישה שיקים שנמסרו עבור דמי השכירות לחודשים: אפריל, יוני, אוגוסט, נובמבר ודצמבר. השיקים חוללו והוגשו לביצוע בהוצל"פ. ניתנה לנתבעת רשות להתגונן (למעט בגין סך של 1,900 ₪ שאינו שנוי במחלוקת) והתביעה התנהלה בסדר דין מהיר.

התובענה החלה כתביעה שטרית בלבד, אך בהמשך ביקש התובע לתקן את התביעה והוסיף על העילה השטרית גם עילת תביעה חוזית/נזיקית לפיצוי בגין חובות חשמל, מים וארנונה ונזקים שונים שהותירו לטענתו, הנתבעת ומשפחתה במושכר. ניתן היתר לתיקון התביעה והוגש כתב הגנה מתוקן.

לטענת הנתבעת, שילמה את דמי השכירות לחודשים אפריל ויוני, בכך שהחליפה את השיקים נושא התביעה שחוללו, בשיקים אחרים שנפרעו. ביחס לדמי השכירות לחודש אוגוסט, זכותה לקזז סכומים ששילמה ע"ח תיקוני חשמל ואינסטלציה, שהתובע מחוייב בהם לשיטתה. בגין סכום שאינו שנוי במחלוקת בסך של 1,900 ₪, המהווים חלק מדמי השכירות לחודש אוגוסט, ניתן פס"ד והסכום שולם לתיק הוצל"פ. יתר על כן, היא נאלצה לעזוב את המושכר עם משפחתה טרם סיום תקופת השכירות, לנוכח דרישות התובע שיפנו את הדירה, ובתחילת חודש נובמבר עברו לדירה אחרת. לפיכך, אין הנתבעת חייבת בתשלום דמי שכירות לחודשים נובמבר ודצמבר 2010.הנתבעת מכחישה את הטענה לחובות ולנזקים וטוענת מנגד, כי התובע הוא שגרם לה לנזקים.

אלו הדברים בתמצית. לפי העניין והצורך, ארחיב במסגרת הדיון.

התובע הגיש תצהיר עדות ראשית. כתב ההגנה המתוקן בסדר דין מהיר, שנתמך בתצהיר הנתבעת, ששימש כתצהיר עדות ראשית מטעמה.השניים נחקרו על תצהיריהם וב"כ הצדדים סיכמו בע"פ.

דיון והכרעה

לאחר ששמעתי את הראיות ועיינתי בכל המסמכים שהגישו הצדדים לתיק בית המשפט, אני מקבלת את התביעה באופן חלקי.

אדון בכל אחד מהשיקים שהוגשו לביצוע ולאחר מכן, בתביעת התובע לפיצויים בגין חובות ובגין נזקים למושכר.

שיק ליום 12/04/10 שמספרו 10092, חולל מחמת א.כ.מ (השיק הראשון)

השיק הראשון נועד לתשלום דמי השכירות לחודש אפריל. אין מחלוקת ששיק זה חזר, אלא שלטענת הנתבעת, התובע קיבל שיק חלופי לתשלום דמי השכירות שנפרע כדין ביום 19/4/10 ובמקום להשיב לה את השיק הראשון, הוא הפקיד אותו. בתצהירו טען התובע כי השיק שנפרע ביום 19/4/12 הוא עבור פיגור בתשלומים קודמים ובנוסף, הוא זכאי לקיזוז בגין הנזקים (ס' 15). מעיון בדף חשבון הבנק של התובע עולה, כי שיק אחר בסכום של 3,200 ₪ נפרע ביום 19/04/10 (ראו עמ' 13 לנספחים לכתב התביעה בשורה האחרונה). בח"נ העיד התובע כי הנתבעת שילמה דמי שכירות עבור אפריל (עמ' 8 שורה 6) וכי "כנראה שהיו פיגורים ממרץ ופברואר" שבגינם הפקיד את שיק הראשון והגיש אותו לביצוע בהוצל"פ (להזכיר, בתצהירו טען שהשיק החלופי הוא לפירעון חובות עבר ודמי השכירות לאפריל לא שולמו). לטענת התובע בסיכומיו, יש לקבל את גרסת התובע לקיומו של חוב קודם, שכן מעיון בדפי החשבון של התובע עולה, כי החל מיום 21/03/10 לא הופקדו שיקים בסך של 3,200 ₪ בחשבונו (דפי החשבון בעמ' 11-14).

אני דוחה את טענות התובע. כעולה מהשיקים שמסרה הנתבעת לתובע לתשלום דמי השכירות, פירעונם חל ב- 12 לכל חודש קלנדרי. דפי החשבון של התובע הם מתאריך 21/3 ואילך בלבד. לכן עולה מהם תמונה חלקית בלבד ולא ניתן ללמוד מהם, שלא שולמו דמי שכירות לחודש פברואר או מרץ. בנסיבות האמורות, כשהשיק הראשון נועד במקור לתשלום דמי השכירות לאפריל, והתובע מודה שקיבל מהנתבעת שיק אחר לתשלום דמי השכירות לחודש אפריל אך טוען שהוא זכאי לפרוע אותו בשל קיומו של חוב דמי שכירות לחודשים פברואר או מרץ - היה עליו, לכל הפחות, להמציא את דפי החשבון המלאים של פברואר ומרץ, על מנת להוכיח את טענתו, שלא שולמו דמי שכירות לפברואר או למרץ. לא ניתן להסתפק בעדות כללית בדבר זכאות לפרוע את השיק בגין תשלומים קודמים שלא שולמו, מבלי שהוכח שתשלום כזה או אחר לא שולם.

התוצאה היא, שאני מקבלת את התנגדות הנתבעת לביצוע השיק הראשון מחמת שנפרע באמצעות שיק אחר והתביעה בעניין שיק זה, נדחית.

שיק ליום 12/6/10 שמספרו 10094 חולל מחמת שניתנה הוראת ביטול (השיק השני)

השיק השני נועד לתשלום דמי השכירות לחודש יוני. לטענת הנתבעת, היא מסרה לתובע שיק חלופי בסך של 3,200 ₪, לתשלום דמי השכירות הנ"ל, שמועד פירעונו היה 16/06/10 (השיק החלופי). כעולה מדפי החשבון של הנתבעת (נספח ב'), השיק החלופי חזר מסיבת אכ"מ, הופקד שוב ונפרע ביום 21/06/10. לגרסת התובע, וכעולה מדפי החשבון שלו, השיק החלופי לא נפרע בחשבונו. מעיון בהעתק השיק שצורף לראיות הנתבעת, ניכר ובולט לעין, כי בניגוד לשיקים האחרים שמסרה הנתבעת לתובע לתשלום דמי השכירות, פרטי הנפרע בשיק החלופי לא מולאו ע"י הנתבעת, השיק נותר פתוח והוטבעה בו חותמת של חברת ניכיון, שהסבה את השיק והפקידה אותו לפירעון בבנק. אף שהנתבעת טרחה והמציאה מהבנק את העתקו של השיק החלופי שהופקד ונפרע מחשבונה, היא לא מצאה לנכון להמשיך ולחקור ולהתחקות אחר זהותו של מי שניכה את השיק, לרבות באמצעות צווים מבית המשפט, ככל שדרוש. הנתבעת לא התייחסה לעניין זה בתצהיריה. בעדותה השיבה לשאלת בית המשפט, כי יכול להיות שהתובע ביקש ממנה לא לרשום את שמו כנפרע.

אני דוחה את טענות הנתבעת. הנטל הוא על הנתבעת להוכיח טענת פרעתי. בנסיבות כאמור, כשאין מחלוקת שהשיק השני לא נפרע בחשבון התובע וגם השיק שלטענת הנתבעת, הוא שיק חלופי לו, לא נפרע בחשבון התובע והוא אינו ערוך לפקודתו של התובע (בניגוד לכל השיקים האחרים שמסרה לו הנתבעת עבור דמי שכירות, שנרשמו באופן שיטתי לפקודת התובע ונפרעו בחשבונו, שהוא חשבונו היחיד) כשהתובע מכחיש שקיבל לידיו את השיק החלופי או פרע אותו בדרך כזו או אחרת, ובהעדר הוכחה שהתובע הוא שניכה את השיק אצל חברת הניכיון, שהפקידה אותו לפירעון בבנק - לא עמדה הנתבעת בנטל זה.

התוצאה היא שאני דוחה את התנגדות הנתבעת לביצוע השיק השני והתביעה בעניין שיק זה מתקבלת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ