אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צו שרות לתועלת הציבור של 100 שעות למנכ"ל לשעבר של המועצה להסדרת ההימורים בספורט.

צו שרות לתועלת הציבור של 100 שעות למנכ"ל לשעבר של המועצה להסדרת ההימורים בספורט.

תאריך פרסום : 25/02/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום פתח תקווה
41950-05-10
24/02/2013
בפני השופט:
דבורה עטר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רועי רייס
הנתבע:
שאול שניידר
עו"ד סלי ליכט
החלטה

1.              הנאשם הודה בכתב אישום אשר תוקן בשנית, במסגרת הסדר טיעון,בביצוע עבירה של עובד הציבור שיש לו זיקה פרטית לפי סעיף 278 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

2.              בשנים 2000-2003 שימש הנאשם כסמנכ"ל בחברת "יורוקום תקשורת". במרץ 2003 או בסמוך לכך, פנה אליו יאיר וינקלר (להלן: " וינקלר") מנכ"ל חברת "לינק-יו בע"מ" (להלן: " החברה"), אשר עסקה בתחום התקשורת, הציג בפניו את החברה ותחומי פעילותה, והתעניין בדבר יכולתו ונכונותו של הנאשם, מתוקף היותו דמות מוכרת בתחום התקשורת בישראל, לתווך בינה לבין מי מחברות התקשורת, במטרה להביא לידי התקשרות עסקית במסגרתה ישולבו בה מוצרי החברה. הנאשם הביע את נכונותו לדבר, בעבור תמורה הולמת במידה ושירותיו יביאו להבשלת עסקה בין הצדדים ונחתם הסכם בהתאם (להלן: " ההסכם"). לשם קידום ההסכם, פנה הנאשם למכרו, מנכ"ל חברת תקשורת, שוחח עמו בנושא החברה וכתוצאה מפנייה זו החל בין החברות מו"מ על מנת לבחון אפשרות לשיתוף פעולה עסקי.

ביום 13.07.03, מונה הנאשם לתפקיד מנכ"ל המועצה להסדר ההימורים בספורט (להלן: " המועצה") וביום  17.08.03 החל בכהונתו. בסמוך לאחר מכן החל הנאשם לבחון את האפשרות כי המועצה תפנה לאפיקים חדשים ותפתח תשתית ממוחשבת להימורים באמצעות טלפונים סלולאריים או באמצעות אתר האינטרנט של המועצה. במסגרת זו פנה הנאשם במהלך חודש ספטמבר 2003 או בסמוך לכך, לוינקלר, הזמין אותו לפגישה במשרדי המועצה ובירר עמו את האפשרות כי החברה תיטול בכך חלק. בהמשך הפנה אותו לגורמים שונים במועצה על מנת למצות את המו"מ ואף נטל בו חלק פעיל,עד שהבשיל ביום 29.01.04 לכלל הסכם, עליו חתמו ביום 04.03.04, מורשי החתימה של המועצה.

3.              במהלך שמיעת פרשת התביעה גובש בין הצדדים הסדר טיעון. על פיו הוסכם כי הנאשם יודה בכתב אישום מתוקן והצדדים יעתרו במשותף לסיום ההליך ללא הרשעה והטלת צו של"צ על פי המלצת שירות המבחן.

4.              מתסקיר שירות המבחן אשר הוגש בעניינו של הנאשם עלה כי המדובר במעורבות ראשונה ויחידה בפלילים, החריגה לאורח חייו. עוד עלה כי הנאשם שיתף פעולה עם שירות המבחן, הודה בביצוע העבירה, נטל אחריות מלאה, הביע חרטה ומידת הרתעה גבוהה. עוד עלה כי הנאשם, חווה משבר אישי מתמשך, על רקע מעורבותו בהליך המשטרתי והמשפטי וקטיעת התפתחותו התעסוקתית והמקצועית.

לאור סך כל האמור לעיל, המליץ שירות המבחן לסיים את ההליך ללא הרשעה ועל השתת ענישה קונקרטית, חינוכית של צו של"צ, במהלכו יסייע הנאשם בקידום פרויקטים במחלקת משאבי קהילה והתנדבות של יחידת המתנדבים בהוד השרון.

5.              במסגרת טיעוניו לעונש, הדגיש ב"כ המאשימה כי כתב האישום המקורי ייחס לנאשם ביצוע עבירה חמורה יותר, שכללה רכיב מרמה וסטייה מהותית מטוהר המידות השלטוני. כמו כן הדגיש כי כתב האישום תוקן לקולא, לאור קושי ראייתי בו נתקלה המאשימה להוכחת העבירה המקורית. שכן, עתה אישר הנאשם לראשונה, להסיר את החיסיון בינו לבין עורך דינו ובעקבות כך ניתן היה לבצע פעולת חקירה אשר הובילה להתפתחות ראייתית, ששינתה את מאזן הראיות לטובת הנאשם. 

מבלי להקל ראש בחומרת המעשים, ציין ב"כ המאשימה לקולא, כי העבירה בה הודה הנאשם, נעדרת רכיב של שחיתות שלטונית לשמה, אלא עירוב של שיקולים פרטיים ואישיים ביחד עם השיקולים אשר מוטל עליו לשקול כעובד ציבור, כאשר בשום שלב בהתנהלותו, לא פגע הנאשם באורח חמור באינטרס הציבורי ולא זנח אותו לחלוטין לטובת שיקוליו הפרטיים.

עוד ציין ב"כ המאשימה כי המאשימה שקלה לקולא גם את התקופה הממושכת ביותר  שחלפה  מאז ביצוע העבירה, שנבעה בין היתר מגילוי מאוחר של דבר העבירה, מורכבות החקירה ואורכה והזמן הניכר אשר הוקדש לשמיעת הראיות.

בנוסף ציין ב"כ המאשימה לקולא, את אורח חייו הנורמטיבי של הנאשם, היותו נעדר כל עבר פלילי והיות העבירה שביצע כשל ומעידה חד פעמית. כמו כן ציין כי היה עדיין, בהודיית הנאשם, חרף העובדה כי נעשתה לאחר שהחלה שמיעת הראיות, כדי לחסוך, שמיעתן של עדויות רבות נוספות ומורכבות וזמן שיפוטי ניכר.

הוסיף וטען ב"כ המאשימה כי אף מהתסקיר אשר הוגש בעניינו של הנאשם, עלתה תמונה של אדם חיובי ונורמטיבי וכי הציבור ייתרם מביצוע עבודות השל"צ שיבצע הנאשם, היה ויוטלו עליו.

לאור כל האמור לעיל ובנסיבות בהן היה בעצם ניהול ההליך הפלילי מבלי להסתפק בהליך משמעתי בלבד, משום אמירה בדבר הפסול שבביצוע העבירה ולאור סך כל השיקולים לקולא, דלעיל, עתר ב"כ המאשימה לבית המשפט לאמץ את הסדר הטיעון, לסיים את ההליך ללא הרשעת הנאשם ולהטיל עליו צו לעבודות של"צ בהיקף של 100 שעות,  כהמלצת שירות המבחן.

6.              ב"כ הנאשם הדגישה בטיעוניה את הקושי הראייתי שהתגלע ואשר היווה את הבסיס לתיקון  כתב האישום ולהבשלת ההסדר.

כמו כן הדגישה ב"כ הנאשם כי אף כעולה בבירור מן התסקיר, הנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו, הביע חרטה כנה וחסך באופן ניכר בזמן שיפוטי ובהליך מורכב של שמיעת ראיות.

בנוסף טענה ב"כ הנאשם באשר למצבו המשפחתי של הנאשם ונסיבותיו האישיות, בכללן אורח החיים הנורמטיבי שניהל, מגוון התפקידים הבכירים שמילא והיות זו לו הסתבכותו הראשונה. לדבריה, הנאשם סיים את תפקידו כמנכ"ל המועצה בעקבות החקירה בעניינו וסבל מן ההד התקשורתי שליווה אותה. כמו כן חווה קשיים רבים, אישיים ותעסוקתיים ורק לאחרונה עלה בידיו לשקם את חייו והוא החל לעבוד כיועץ פיננסי בארץ ובחו"ל.

כמו כן, טענה ב"כ הנאשם בדבר פעילות התנדבותית שביצע הנאשם לאורך השנים, עת כיהן כיו"ר וכדירקטור בהתנדבות בחברה למתנ"סים במהלך תהליך הבראה ושימש כיו"ר עמותת מופ"ת אשר פעלה למען סיוע לנוער במצוקה.

עוד טענה באשר לחלוף הזמן ולעינוי הדין אשר הותירו אותותיהם על הנאשם במשך ניהול הליך החקירה וההליך הפלילי, הן במצבו הפיזי והן במצבו הנפשי והדגישה כי יש בעצם ניהול הליכי החקירה והשפיטה כנגד נאשם מסוגו, כדי להוות ענישה של ממש. לדבריה, משך הזמן שחלף ממושך בצורה קיצונית, עד כדי איון את מטרות הענישה ומהווה ענישה לכשעצמו.

באשר לנסיבות ביצוע העבירה, טענה ב"כ הנאשם כי הנאשם נמצא אשם בכך שלא גילה לגורמים הרלוונטיים במועצה את העבדה כי הייתה לו בעקיפין זיקה לחברה, שמאוחר יותר התקשרה עם המועצה. כאשר את מהות הזיקה הפרטית,  היווה ההסכם אשר נערך  טרם כניסתו לתפקיד כמנכ"ל המועצה ואמור היה להיכנס לתוקפו רק אם תצא העסקה אל הפועל, וכי בסופו של יום, לא זכה הנאשם לכל תמורה בגינו. בהקשר זה טענה ב"כ הנאשם בנוסף, כי אין המדובר בשיקולים פרטיים של הנאשם בתפקידו כמנכ"ל המועצה אלא בשימוש בסמכותו המנהלית, בזמן שהייתה לו זיקה פרטית כמפורט בכתב האישום.

לאור כל האמור לעיל עתרה ב"כ הנאשם לבית המשפט לאמץ את הסדר הטיעון, לסיים את ההליך ללא הרשעה ולהטיל על הנאשם צו  של"צ בהיקף של 100 שעות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ