אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צו מניעה זמני נגד החלטת האסיפה הכללית של המכללה האקדמית הערבית לחינוך על הפסקת חברות בעמותה

צו מניעה זמני נגד החלטת האסיפה הכללית של המכללה האקדמית הערבית לחינוך על הפסקת חברות בעמותה

תאריך פרסום : 24/07/2006 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי בחיפה
4328-06
23/07/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
1. השאם סייד
2. רשיד ספורי

עו"ד חוסאם סבית
הנתבע:
1. המכללה האקדמית הערבית לחינוך בישראל
2. עו"ד כמאל זכי
3. ד"ר חמד סעב
4. עאטף מיעארי
5. רימה חליף
6. פנינה גלפנד
7. לוין חנה
8. משרד החינוך
9. רשם העמותות
10. ד"ר נג'יב נבואני

עו"ד זכי כמאל
החלטה

1.         הבקשה בתמצית:

עניינה של בקשה זו שבפני בצו מניעה זמני  וצו עשה זמני המכוון כנגד החלטת האסיפה הכללית של המשיבה 1, שהיא עמותה רשומה המנהלת מכללה להכשרת מורים, שיעכב או יקפיא ולמעשה יבטל החלטות שהתקבלו באסיפת העמותה מיום  26/2/06, ובהן החלטה להוציא את המבקשים מהעמותה. עוד מבוקש ליתן צו מניעה כנגד קיום אסיפות כלליות של העמותה ללא השתתפות המבקשים, צו עשה שיורה על כינוס אסיפה כללית שתדון בנושאים שונים כמפורט בבקשה, צו מניעה זמני שיאסור על משיב 2 לכהן כיו"ר העמותה, יו"ר הנהלת המשיבה, יו"ר האסיפה הכללית  ומזכיר האסיפה הכללית.

2.         ההליכים שקדמו למתן ההחלטה:

יצוין כי ביחד עם בקשה זו לסעד זמני הוגשה גם תובענה, בדרך של המרצת פתיחה, שעניינה סעדים זהים בעיקרם לסעדים שהתבקשו בבקשה לסעד הזמני. הבקשה לסעד הזמני והמרצת הפתיחה נקבעו מלכתחילה לדיון בפני כב' השופט י. דר שלא מצא לנכון ליתן סעד זמני במעמד צד אחד וכן קבע כי ראוי שהמרצת הפתיחה והבקשה לסעד הזמני ידונו במשותף. בהמשך עבר התיק לשמיעה בפני עקב אילוצי יומן של השופט דר.

גם בית משפט זה סבר, כמו השופט דר, כי ראוי לאחד את הדיון בבקשה לסעד הזמני עם הבקשה לסעד העיקרי שבהמרצת הפתיחה ובהתאם נקבעה המרצת הפתיחה לדיון.

לקראת מועדי הדיון בהמרצת הפתיחה הגישו המבקשים בקשה לזימון עדים רבים וניכר היה כי הם מבקשים להרחיב את החזית הרבה מעבר לנדרש לצורך ההכרעה בסעדים המקוריים שהתבקשו. בהתאם קבע בית המשפט  כי התובענה אינה ראויה עוד להידון כהמרצת פתיחה והורה על העברתה לדיון בפסים של תביעה רגילה לסעדים הצהרתיים וצווי עשה. בהתאם, כפועל יוצא מההחלטה הנ"ל, הופרד גם הדיון בסעד הזמני מהסעד העיקרי.

3.         הדיון בבקשה לסעד הזמני:

ביום 28/6/06 התקיים בפני דיון בסעד הזמני. ב"כ המשיבים שהוא המשיב 2 ויתר על חקירת המצהירים מטעם המבקשים. מטעם המשיבים הוגשו תצהירים של המשיבים 2, 3 ו-4 שנחקרו על תצהיריהם ובהמשך סיכמו הצדדים טיעוניהם.

אבהיר מיד כי עיקר הטיעונים התמקדו בשאלת הרחקתם של המבקשים מהעמותה באותה ישיבה מיום 26/2/06. למעשה נזנחו כל יתר הטענות בדבר הסעדים האחרים שהתבקשו. הצדדים גם הרחיבו בטיעוניהם מעבר לנדרש לצורך הכרעה בבקשה לסעד זמני בעילה שעניינה הוצאת חבר מעמותה, עילה שבעניינה יש לבחון שאלות עובדתיות פשוטות - קיומם של ההליכים הקבועים בחוק העמותות התש"ם - 1980 (להלן: " חוק העמותות") ובתקנון העמותה.  ניכר בשני הצדדים כי הם מנסים להעביר לבית המשפט את כל המחלוקות הניהוליות הקשורות בעמותה הנ"ל, המשיבה 1.  אין זה מתפקידו של בית המשפט לנהל את העמותה ולשם הכרעה בבקשה זו גם איני נזקק לדון במכלול הטענות שהעלה כל צד כנגד רעהו. לשם קבלת החלטה די אם אבחן את ניהול הליך קבלת ההחלטות, ככל שהדבר מתיחס להוראות תקנון העמותה, המחייב את חבריה ומוסדותיה. 

4.         הסעדים שהתבקשו והחלטת בית המשפט:

למעשה הסעד העיקרי שהתבקש הוא ביטול החלטה על הרחקת/הפסקת חברותם של המבקשים בעמותה. אבהיר מיד כי בכל הנוגע לסעדים האחרים זנחו כל הצדדים טיעוניהם, ככל שהדבר נוגע לסעד הזמני, ודי בכך כדי שהבקשה תידחה. מעבר לכך, דין הבקשה ככל שהיא נוגעת לסעדים האחרים להידחות, בהיותם סעדים שאין לתיתם כסעד זמני.

אין מקום ליתן צו מניעה זמני האוסר כינוס אסיפה כללית ללא זימון המבקשים. ממילא אם יקבע כי הפסקת חברותם של המשיבים בעמותה אינה חוקים כי אז יש לזמנם לכל אסיפה. אין מקום ליתן צו זמני המורה לעמותה לדון באסיפתה בנושא זה או אחר. אם יקבע כי המבקשים הם חברי עמותה ממילא יוכלו אז להעלות בקשות לדון באסיפות בנושאים שונים. אין גם מקום ליתן צו זמני האוסר על משיב 2 לכהן בתפקידים אליהם נבחר ע"י האסיפה של העמותה כבר לפני מספר שנים. סעד זמני מטרתו למנוע שינוי במצב דברים ולא לגרום לשינוי במצב הנוהג זה שנים, דבר שיש לברר במסגרת התביעה לסעד העיקרי. אוסיף עוד כי כל דרישה להפסקת כהונתו של המשיב 2 בתפקיד זה או אחר צריכה להיות מובאת, בראש ובראשונה, לדיון באסיפת החברים של העמותה, משיבה 1. אין מקום שבית משפט ידון בה כל עוד לא הביא חבר מחברי העמותה בקשה מסוג זה לדיון במוסדות העמותה.

מכאן אעבור לדון בסעד העיקרי שענינו הרחקתם והפסקת חברותם של המבקשים בעמותה. מתצהירו של המשיב 2 עולה התמונה הבאה, שדי בה כדי שהבקשה תתקבל, זאת ללא צורך להיזקק לתצהירי וטענות המבקשים עצמם.

המשיב 2 משמש כיו"ר ההנהלה וחבר הנאמנים של המשיבה 1. המשיבה 1 היא עמותה והתקנות שלה הוא התקנון המצוי הקבוע בחוק העמותות. בישיבה הראשונה של העמותה עוד ביום 3/4/97 נבחר המשיב 2 לתפקיד יו"ר העמותה. לטענתו הייתה הבחירה פה אחד, לרבות בתמיכת במבקשים. עם חלוף הזמן, במהלך שנת 2003, התרבו המחלוקות בין המבקשים וחברי עמותה נוספים כאשר לטענת המשיב 2 הרבו המבקשים להסית את חברי העמותה כנגדו. התפתחה מערכת יחסים עכורה שהובילה להגשת תלונות על דרך ניהול המכללה. כתוצאה מהתלונות מונה חוקר לבדיקת תפקוד המכללה. החוקר, רו"ח חגית גורגי, הגישה דו"ח לחשב משרד החינוך והתרבות (צורף כנספח ד' לבקשה). בדו"ח ממצאים חמורים הגובלים בפלילים בכל הנוגע לניהול הכספי של המכללה, הוצאת כספים שלא כדין, מינוי בני משפחה לתפקידים שונים, ניהול לקוי של המכללה ועוד כהנה וכהנה.   המשיב 2 טוען כי פעל בהתאם לעולה מדו"ח רו"ח ג'ורג'י לפיטורי המנהל והחשב של המכללה אלא שהמבקשים, משיקולים פוליטיים, פעלו כנגדו תוך שהם מנסים למנוע את החלפת המנהל והחשב בדרכים שונות.

המשיב 2 זימן אסיפה של "חבר הנאמנים" (ראה מכתבו מיום 19/2/06, צורף כנספח י"ז לבקשה) שעניינה בבחירת חברי ועד מנהל ובעלי זכות חתימה, בחירת ועדת ביקורת, רואה חשבון למכללה, יועץ משפטי ומבקר פנים. לטענתו של המשיב 2 שיבשו המבקשים את מהלך האסיפה והלהיטו את הרוחות עד לסף של אלימות. המבקשים והמשיבה 5 עזבו בכעס את האסיפה. הישיבה הופסקה לפרק זמן ממושך שנעשים נסיונות להחזירם לאסיפה. לאחר שהנסיונות כשלו המשיכה האסיפה בהשתתפות המשיבים 2-4 בלבד אשר קיבלו מספר החלטות, בהן החלטה על הפסקת חברותם של המבקשים ומשיבה 5 במכללה ובמוסדותיה, אישור דוחות כספיים בכפוף להסתייגויות של רו"ח, ומינוי יועץ משפטי.

בהמשך לאותה אסיפה כונסה ישיבה נוספת של חבר הנאמנים ביום 6/3/06 שהחליטה על פיטוריהם של מנהל המכללה והחשב, מינוי חשב מלווה וכן שורה של החלטות שעניינם הפסקת עבודה של ממלאי תפקידים שונים ורה-אורגניזציה של  הנהלת המכללה. החלטות אלו שהתקבלו הם המשך ישיר לדו"ח הביקורת של רו"ח ג'ורג'י. כמו כן נבחרו לחבר הנאמנים אישי ציבור ובהם השופט בדימוס חנוך אריאל, פרופסור עמנואל גרוס, ד"ר עלי אסדי, ד"ר מרואן מג'דלאני וד"ר פואז כמאל.

אבהיר מיד כי אין בפני כל בקשה בעניין ההחלטות שהתקבלו ביום 6/3/06 וככל שהעלו המבקשים טענות בענין החלטות שהתקבלו במסגרת בקשתם, זנחו טעוניהם בדיון בפני. בהתאם לא מצאתי מקום להתייחס לישיבה מיום 6/3/06. אציין רק כי אכן סבור אני, כפי שטוען המשיב 2, כי ההחלטות שהתקבלו שם תואמות, בעיקרי הדברים, את המלצות רו"ח ג'ורג'י  בדבר ליקויים באופן ניהול המכללה.

כאמור - התמקד הדיון שבפני בסוגית הרחקתם/הפסקת חברותם של המבקשים בעמותה. בעניין זה, וגם אם נקבל את כל טיעוני המשיב 2 כלשונם, סבור אני כי הצדק עם המבקשים. אבהיר להלן:

אין חולק, והצדדים מאשרים, כי תקנון העמותה של המשיבה 1 הוא התקנון המצוי לעמותה, המהווה חלק מחוק העמותות. הוראות תקנון זה מחייבתו את מוסדות העמותה וחבירה. סעיפים 3-4 לתקנון המצוי קובעים כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ