אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פ"ל 6981-07-14 מדינת ישראל נ' נגוסה

פ"ל 6981-07-14 מדינת ישראל נ' נגוסה

תאריך פרסום : 19/05/2015 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום בתל אביב - יפו
6981-07-14
11/08/2014
בפני השופט:
דן סעדון

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
טדי נגוסה
עו"ד גולן
גזר דין
 

 

 

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של נהיגה בשכרות ברמה גבוהה (1075 מק"ג אלכוהול לליטר אוויר נשוף). על פי עובדות כתב האישום נהג הנאשם ביום 26.7.14 והתקרב למחסום משטרה בצומת הרחובות השפלה והשרון בת"א. בדיקת נשיפה העלתה כי הנאשם שיכור ובגופו ריכוז האלכוהול כאמור, בנוסף, כשל הנאשם במבחני המאפיינים שנערכו לו.

טיעוני הצדדים

הנאשם נוהג משנת 00 ומאז צבר 7 הרשעות קודמות שמתוכן בגין עבירה של נהיגה בשכרות בשנת 09' (בימ"ש לתעבורה אשדוד). לנאשם גם עבר פלילי הכולל הרשעה בעבירות אלימות. ב"כ המאשימה טוענת כי יש להחמיר עם הנאשם נוכח מכלול הנסיבות ובהן העובדה שמדובר בעבירה שנייה במספר של נהיגה בשכרות בה מורשע הנאשם תוך 5 שנים, ברמת השכרות הגבוהה שנמדדה ובעברו הפלילי של הנאשם. לתמיכה בטענתה, מפנה ב"כ המאשימה לרע"פ 4444/08 (יוסף) שם אושר עונש מאסר בן 9 חודשים לנאשם שנהג בשכרות בכמות נמוכה מזו שנמדדה במקרה זה (940 מק"ג). מנגד טוען ב"כ הנאשם כי החוק לא קבע מדרג של ענישה כפועל יוצא של גובה השכרות שנמדדה ועל כן אין לזקוף לחובת הנאשם במישור הענישה את רמת השכרות הגבוהה. עוד אבחן ב"כ הנאשם את הפסיקה בפרשת יוסף מענייננו בכך ששם הייתה סמיכות זמנים בין השכרות הראשונה לשנייה בעוד שבמקרה זה מדובר במספר שנים שחלפו. עוד נאמר כי הנאשם הוא אדם "נורמטיבי", הגם שאני מתקשה לראות במי שנהג פעם שנייה בשכרות כמי שהתואר "נורמטיבי" הולם אותו. מטעם ההגנה העידו גם הנאשם ורעייתו שציינו כי הנאשם הוא מפרנס יחיד למשפחתו וכי לאחרונה נולד להם תינוק רך שאותו הם מגדלים והנאשם גם משלם מזונות על ילדיו האחרים.

מתחם העונש ההולם

עבירת הנהיגה בשכרות נועדה ללא ספק להגן על שלומו ובטחונו של ציבור המשתמשים בדרך. לאלכוהול כידוע, יכולת לשבש את מידת השליטה של הנוהג ברכב ובמערכותיו ומכאן קצרה הדרך לתאונות קשות. כך, נפסק כי מדובר באחת הסיבות העיקריות לגרימתן של תאונות דרכים ( רע"פ 2829/13 מוריאל נ' מ"י (מיום 29.3.13) ובהתאמה נפסק כי על בתי המשפט לנקוט ביד קשה כלפי מי שנתפס נוהג בשכרות (רע"פ 861/13 קאייס נ' מ"י ( מיום 6.2.13). ברע"פ 3351/09 שמרית נ' מ"י (מיום 7.5.09) הושווה הנוהג ברכב כשהוא שיכור למי שנע "במכונת מוות נעה". על החומרה היתרה בה ראה המחוקק עבירה זו ניתן ללמוד מן הענישה המחמירה לגביה כאמור בסעיף 39א לפקודת התעבורה (24 חודשי פסילה כמינימום בהצטרף לרכיבי ענישה אחרים).

אשר למדיניות הענישה הנוהגת. עבירה של נהיגת רכב במצב של שכרות מחייבת הטלת עונש פסילה בן 24 חודשים כפסילת מינימום. בנוסף, קיימים רכיבי ענישה נוספים כמו פסילה מותנית, קנס ועוד. מהו דינו של מי שנהג כשהוא שיכור בפעם השנייה? הדעת והפסיקה נותנים כי עונשו של זה צפוי להיות חמור עוד יותר שכן לנהג זה ניתנה הזדמנות לשוב למוטב והוא שב וחטא באותה עבירה חמורה. לכן, עיון בפסיקה מעלה כי הענישה הנוהגת במקרים של נהיגה בשכרות פעם שנייה נעה בין מאסר מותנה, פסילת המינימום או יותר, לצד ענישה נלווית ועד למאסר בן מספר חודשים כאמור ברע"פ 4444/08 הנ"ל, מאסר מותנה, פסילה לשנים ורכיבי ענישה נלווים. (ראו לעניין זה: תת"ע 8301-10-12 מ"י נ' מסארווא ( 25.3.14)(עונש מאסר בפועל למשך 7 חודשים למי שנהג בשכרות שנייה) ומנגד תת"ע 30927-09 מ"י ענף תנועה נ' אבבה (מיום 10.1.11) (שכרות שנייה בהפרש זמנים של חצי שנה תוך פסיקת מאסר מותנה, פסילה ורכיבי ענישה נוספים) עפ"ת [מח' מר'] 62371-12-13 אביבי נ' מ"י ( לא פורסם, 2.3.14)( אישור רכיבי ענישה הכוללים מאסר מותנה בן 7 חודשים לשלוש שנים והעמדת רכיב הפסילה על 24 חודשים למי שנהג בשכרות שנייה)

 

עניינו של הנאשם דנא במסגרת המתחם. אין ספק כי עברו הפלילי של הנאשם, כמות האלכוהול הגבוהה שנמדדה והעובדה כי מדובר בשכרות שנייה ולא בשכרות שנייה מהווים שיקולים לחומרא בתוככי המתחם. לעניין זה, אגב אציין כי אין בידי לקבל את טענת ב"כ הנאשם לפיה כל עוד לא נקבע על ידי המחוקק מדרג של ענישה התואם את כמות האלכוהול שנמדדת אין מקום לעשות כן על ידי בתי המשפט. לטעמי, גם במצב הנורמטיבי הנוכחי רשאים ואף חייבים בתי המשפט לתת את המשקל הראוי לגובה השכרות שנמדדה במסגרת שיקולי הענישה שכן ברור כי לא דומה הסיכון שנשקף מצד מי שנוהג כשבגופו 290 מק"ג אלכוהול לליטר אוויר נשוף למי שנוהג כשבגופו למעלה מ-1000 מק"ג אלכוהול לליטר אוויר. אכן, סכנה צפויה לציבור המשתמשים בדרך משני נהגים אלה אולם ברי כי סיכון רב יותר נשקף ממי ששתה יותר ולפיכך הסבירות לאובדן שליטה ברכב ומערכותיו גבוה יותר. במקרה שלפני, אין צורך להניח הנחות כאמור שכן בכתב האישום בו הודה הנאשם נאמר במפורש כי נדף מן הנאשם ריח אלכוהול והוא כשל במבחני המאפיינים, שלא במפתיע. מאידך גיסא, העובדה שחלפו 5 שנים בין ההרשעה האחרונה בעבירת השכרות להרשעה זו מטים את הכף לקולא שכן לא ניתן לקבוע כי מדובר בעבירות סמוכות זו לזו בזמן. בנוסף, אציין כי משקלן של נסיבותיו האישיות של הנאשם הוא נמוך במקרה זה שכן היה על הנאשם לחשוב על הנזקים שיגרמו לו ולמשפחתו עקב התנהגותו לפני שהחליט לאחוז בהגה בעודו שיכור כלוט.

לאור כל האמור לעיל, אני דן את הנאשם לעונשים הבאים:

  1. 12 חודשי מאסר מותנה למשך 3 שנים שיחול על עבירות של נהיגה בשכרות, תחת השפעת משקאות משכרים או בזמן פסילה.

  2. פסילה בפועל מקבל או להחזיק רישיון נהיגה למשך 30 חודשים. הפסילה תמנה ממועד הפקדת הרישיון במזכירות בית המשפט או במשטרה, לפי המוקדם.

  3. פסילה מותנית בת 12 חודשים למשך 3 שנים שתחול על עבירות של נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים או נהיגה בזמן פסילה.

  4. קנס בסך 2500  או 3 חודשי מאסר תמורתם. הקנס ישולם ב- 5 תשלומים שווים החל מיום 15.9.14.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ