אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' פלוני

מדינת ישראל נ' פלוני

תאריך פרסום : 11/11/2018 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום תל אביב - יפו לתעבורה
5829-06-12
27/05/2015
בפני השופט:
דן סעדון

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
פלוני
עו"ד לירון אוליאל
גזר דין

 

1.הנאשם הורשע על פי הודאתו בשני אישומים. על פי עובדות האישום הראשון נהג הנאשם ביום 18.3.11 שעה 06.00 לערך בבת ים ברחוב בר אילן ונעצר על ידי שוטר בגין עבירת תנועה. הנאשם נהג כאמור כשהוא שיכור ונתון תחת השפעת משקאות משכרים. הנאשם נדרש להיבדק בדיקת נשיפה לאיתור אלכוהול בגופו והכשיל את הבדיקה. לאחר מכן נדרש הנאשם למסור דגימת דם וסירב. בגין כל אלה הורשע הנאשם בעבירה של נהיגה בשכרות ותחת השפעת משקאות משכרים וכן בעבירה של נהיגה בקלות ראש.

 

2.על פי עובדות האישום השני נהג הנאשם ביום 18.8.11 שעה 20.35 לערך בבת ים בצומת הרחובות העצמאות – ירושלים. ביום 20.3.11 נפסל הנאשם בנוכחותו מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה בת 30 יום ( פסילה מנהלית) על ידי קצינת משטרה בגדר האישום הראשון המיוחס לו. ביום 24.6.10 נפסל הנאשם לצמיתות מלהחזיק ברישיון נהיגה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. דבר הפסילה הודע לנאשם על ידי חוקרת משטרה. חרף זאת, נהג הנאשם כאמור בעוד הפסילה בתוקפה, ללא רישיון נהיגה תקף וללא ביטוח. בגין כל אלה הורשע הנאשם בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף ונהיגה ללא ביטוח תקף.

 

3.נוכח חומרת האישומים ובשים לב להצהרת המאשימה לפיה אם יורשע הנאשם תעתור למאסר בפועל, מונה לנאשם ייצוג מן הסניגוריה הציבורית. ביום 19.5.13 הסכימו הצדדים – בעת שהנאשם מיוצג – כי הנאשם יודה במיוחס לו וישלח לאחר מכן לקבלת תסקיר שירות מבחן וכך היה. בדיון מאוחר יותר מיום 25.11.14 עתר ב"כ הנאשם לאפשר לממונה על עבודות שירות בשב"ס לחוות דעה ביחס לאפשרות כי הנאשם ירצה מאסר בעבודות שירות. הנאשם נשלח לממונה על עבודות השירות.

תסקירי שירות המבחן

4.שירות המבחן חיבר 2 תסקירים בעניינו של הנאשם. בתסקיר ראשון מיום 6.7.14 גילה שירות המבחן ספקות לגבי מידת יכולתו של הנאשם להיתרם מתהליך טיפולי. חרף זאת, מצא שירות המבחן לבקש כי תינתן לנאשם הזדמנות להשתלב בהליך טיפולי. בתסקיר משלים שהוגש מאוחר יותר הייתה עמדתו של שירות המבחן חיובית ונחרצת יותר. על פי האמור בתסקיר המשלים הנאשם גילה התקדמות ומוטיבציה. שירות המבחן מוצא כי קיים סיכוי של ממש לשיקומו של הנאשם במצב הדברים האמור. לאור האמור בא שירות המבחן בהמלצה לעניין העונש הראוי לנאשם.

טיעוני הצדדים

5.בטיעון המאשימה לעונש הודגשה חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם ומתחם הענישה בעבירות אלה. נטען כי העונש ההולם לעבירות בהן הורשע הנאשם הינו מאסר מאחורי סורג ובריח ורכיבי ענישה נוספים. תסקירי שירות המבחן, נטען, אינם כובלים את בית המשפט והריהם בגדר המלצה בלבד. זאת ועוד: שיקולי שיקומו של הנאשם הם וודאי חשובים אולם אינם עומדים לעצמם. לצדם קיימים שיקולי הלימה והרתעה ואלה מחייבים שיגורו של מסר עונשי ברור וחד.

 

6.בטיעון ההגנה לעונש הודגש תסקירו המשלים של שירות המבחן והאמור בו. הנאשם, כך נאמר, מצוי בהליכי שיקום וקיים סיכוי ממשי לשיקומו של הנאשם. עוד נאמר כי הנאשם שאת דינו יש לגזור היום איננו אותו אדם אשר עבר את העבירות בהן הורשע כאמור. חלוף הזמן ממועד העבירות יש בו כדי לאפשר המתקת הדין לנאשם, מה עוד שהנאשם לא ישב בחיבוק ידיים אלא, כפי שנאמר בתסקיר שירות המבחן, פעל לשנות את אורחות חייו ולהעלות את חייו על דרך המלך. ענישה מחמירה, טוענת ההגנה, תסיג את הנאשם לאחור ותפגע בסיכויי שיקומו. ביחס למתחם הענישה נאמר כי מתחם הענישה ההולם לעבירות בהן הורשע הנאשם מחזיק רכיב של מאסר אולם המתחם אינו מתחיל, בצדו הנמוך, בעונש של מאסר אלא בעונש של מאסר מותנה. בנסיבות העניין ונוכח כל האמור, עותרת ההגנה להטיל על הנאשם ענישה חינוכית קונקרטית בשילוב ענישה מותנית שתשמש חרב מתהפכת מעל ראשו של הנאשם. הנאשם בדברו האחרון חזר אף הוא על הטיעון לפיו הוא אינו אותו אדם שעבר את העבירות בהן הורשע, כי הוא מקפיד להתמיד בהליך השיקומי וכי ראוי לתת לו הזדמנות לשקם את חייו.

דיון והכרעה

7.וזה יהיה הילוכו של הדיון להלן. תחילה אקבע את מתחם העונש ההולם לעבירות בהן הורשע הנאשם. לאחר מכן אבחן האם נוכח האמור בתסקירי שירות המבחן יש מקום לסטות ( לקולא) מן המתחם שנקבע או שמא יש לגזור את העונש בגדר המתחם שנקבע.

אפתח ואומר כי בין מועד האישום הראשון למועד האישום השני חלפו להם מספר חודשים ועל כן מכל היבט רלוונטי שהוא אין זה נכון לעסוק בשני האישומים כאירוע אחד אלא יש מקום לדון בהם בנפרד, כפי שהוצגו בכתב האישום.

האישום הראשון – מתחם העונש ההולם

8.כאמור, האישום הראשון עניינו של עבירות של נהיגה בשכרות, תחת השפעת משקאות משכרים ובקלות ראש. מתחם העונש ההולם לעבירות אלה נע בין מאסר מותנה, פסילה כחוק, פסילה מותנית ורכיבי ענישה נלווים לבין מאסר בפועל – ולו גם בעבודות שירות – מאסר מותנה, פסילה מעבר לפסילת המינימום ורכיבי ענישה נלווים (השווה: רע"פ 8261/14   אלחרר מרדושי נ' מדינת ישראל ( לא פורסם)).

האישום השני – מתחם העונש ההולם

9.באישום השני הורשע הנאשם בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף וללא ביטוח. על חומרת העבירה של נהיגה בזמן פסילה אין צורך להכביר מלים שכן נאמר עליה כי " אין צורך להרחיב אודות החומרה הכרוכה בנהיגה בזמן פסילה. בביצוע מעשה כזה מסכן הנהג, שכבר הוכיח בעבר כי חוקי התעבורה אינם נר לרגליו, את שלום הציבור – נהגים והולכי רגל כאחד; ומבטא זלזול בצווים של בית המשפט; ומוכיח, כי לא ניתן להרחיק אותו נהג מהכביש כל עוד הדבר תלוי ברצונו הטוב..." (רע"פ 6115/06 מדינת ישראל נ' מוראד אבו לבן). עוד נאמר בפרשת אבו לבן לעניין העונש ההולם לעבירה כי "אין הערכאה הדיונית מחויבת אפוא להטיל מאסר על כל מי שהורשע בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, חרף החומרה הרבה הנלווית למעשה זה. אולם, כלל דומה חל גם על המקרה ההפוך, היינו, אין לקבוע אפריורי כי עבירה של נהיגה בזמן פסילה לעולם לא תוביל להשתת מאסר על הנהג. כל מקרה ונסיבותיו.". אכן, אין דומה דינו של מי שכשל פעם יחידה בעבירה זו למי שכשל בה פעם אחר פעם ועברו התעבורתי מכביד. בענייננו נוספה לעבירה של נהיגה בזמן פסילה גם עבירה של נהיגה כבלתי מורשה ועל העונש ההולם בנסיבות אלה נאמר בעפ"ת 16612-03-11- "בימ"ש זה קבע לא אחת כי העונש הראוי לנוהג בפסילה הוא מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. על אחת כמה וכמה, כשאותו נהג הינו בלתי מורשה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ