אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פ"ל 2051-02-15 מדינת ישראל נ' טלאלקה(עציר)

פ"ל 2051-02-15 מדינת ישראל נ' טלאלקה(עציר)

תאריך פרסום : 24/06/2015 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום תל אביב - יפו לתעבורה
2051-02-15
15/06/2015
בפני השופט:
דן סעדון

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד שרה דותן
נאשמים:
שאפיק טלאלקה (עציר)
עו"ד דורון לוי
גזר דין
 

 

רקע

1.הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה כבלתי מורשה וללא ביטוח. על פי קביעות הכרעת הדין, נהג הנאשם רכב פרטי בבת ים בהיותו פסול ביודעין לנהיגה על פי 2 גזרי דין שניתנו בנוכחותו.

עיקר טיעוני הצדדים

2.ב"כ המאשימה מדגישה בטיעונה לעונש את חומרת האירוע בנסיבותיו. הנאשם, כך נטען, מעולם לא הוציא רישיון נהיגה אך עובדה זו לא מנעה ממנו מלצבור לחובתו 11 הרשעות קודמות בתעבורה. בין היתר תלויים ועומדים לחובת הנאשם 2 מאסרים מותנים ברי הפעלה בתיק זה. ב"כ המאשימה מדגישה את סמיכות הזמנים בין סיום ריצוי עונש מאסר בן 8 חודשים באחד מתיקיו של הנאשם לבין ביצוע העבירה בגינה הורשע בתיק זה. עוד נאמר כי כל עונש שהוטל על הנאשם – בין פסילות ממושכת ובין מאסרים בפועל מאחורי סורג ובריח – לא היה בו כדי להניא את הנאשם מלשוב לסורו ולבצע את העבירות נשוא תיק זה. כמו כן, נטען כי לנאשם עבר פלילי הכולל עבירות של תקיפה, פריצה לרכב, הפרת הוראה חוקית ועוד. נמצא, כי עסקינן במי שנוהג פעם שלישית בזמן פסילה ופעם חמישית כבלתי מורשה לנהיגה. נטען כי בנסיבות אלה יש מקום להחמיר עם הנאשם ואין לשעות לטענות בדבר חרטה וצער, היה ויובעו. מתחם העונש ההולם לעבירות שבהן הורשע הנאשם בתיק זה, בנסיבות המקרה, נע בין מאסר בפועל בן 8 חודשים לבין 3 שנות מאסר. לעניין הפסילה עותרת המאשימה לפסול את הנאשם לנהיגה לצמיתות שכן מדובר במי שהוכיח פעם אחר פעם כי אין הוא ראוי להחזיק ברישיון נהיגה.

3.ב"כ הנאשם בטיעונו לעונש מבקש מבית המשפט לקבוע מתחם ענישה אינדיבידואלי המתחשב בנסיבותיו הספציפיות של מקרה זה וההולם אותן. במקרה זה, נטען, איש לא ראה את רכב הנאשם בתנועה ולא נקבע כי רכבו של הנאשם ביצע עבירת תנועה נלווית. לאור זאת נטען כי השיקולים להחמיר עם הנאשם, לרבות הסיכונים שהיו יכולים להתממש בנהיגתו של הנאשם, אינם מתקיימים במקרה זה. בנסיבות אלה, נטען, מידת הפגיעה בערך המוגן מוטלת בספק לכל הפחות. עוד נאמר כי בשני פסקי הדין בהם הוטלו על הנאשם עונשי מאסר מותנים, הודה הנאשם במיוחס לו מה שלא היה כן במקרה שלפני. עוד נאמר כי בנסיבות המקרה ונוכח הפגיעה המהותית בזכותו של הנאשם להליך הוגן – כפי שזו נקבעה בהכרעת הדין – תשדר ענישה מחמירה מסר לא ראוי ליחידות המשטרה לפיהן מותר ואף ראוי לפגוע בזכות הנאשם להליך הוגן על מנת להשיג "תוצאות". לאור זאת עותרת ההגנה להארכת המאסר המותנה תוך הסתפקות בכך שהנאשם שהה זמן רב במעצר עד תום ההליכים בתנאים קשים.

דיון והכרעה

מתחם העונש ההולם

4.בהתאם להוראות תיקון 113 לחוק העונשין (להלן: "החוק") יש לקבוע מתחם עונש הולם לעבירות בהן הורשע הנאשם. לאחר מכן, ובהתאם לשיקולים המפורטים בחוק, יש לקבוע את מיקומו של עניין זה במסגרת המתחם תוך אפשרות לסטות מן המתחם לחומרא ( משיקולי הרתעה) או לקולא ( משיקולי שיקום). קביעת מתחם הענישה מבוססת על שלושה שיקולים מרכזיים: האחד, הפגיעה בערך המוגן בעבירות אותן ביצע הנאשם ומידת הפגיעה; שנית, מדיניות הענישה הנוהגת; שלישית, נסיבות ביצוע העבירה.

4.1הפגיעה בערך המוגן ומידת הפגיעה בערך זה

אינני מקבל את טענת הסניגור המלומד לפיה בנסיבותיו של מקרה זה לא נפגע כל ערך מן הערכים המוגנים בעבירות בהן הורשע הנאשם. עבירה של נהיגה בזמן פסילה נועדה להגן על שלום הציבור ובטחונו וכן כיבוד הערך של ציות לצווי בית המשפט. כך נאמר ברע"פ 6115/06 מדינת ישראל נ' אבו לבן (לא פורסם): " נדמה כי אין צורך להרחיב אודות החומרה הכרוכה בנהיגה בזמן פסילה. בביצוע מעשה כזה מסכן הנהג, שכבר הוכיח כי חוקי התעבורה אינם נר לרגליו, את שלום הציבור – נהגים והולכי רגל כאחד; הוא מבטא זלזול בצווים של בית המשפט; הוא מוכיח כי לא ניתן להרחיק אותו נהג מהכביש כל עוד הדבר תלוי ברצונו הטוב". העבירה של נהיגה כבלתי מורשה נועדה אף היא להגן על שלום הציבור ובטחונו בדרך מפני מי שמצא לנכון לאחוז בהגה מבלי שהוכשר כלל לנהיגה ( השוו: עפ"ת 25225-03-13 גיטניס נ' מדינת ישראל ( לא פורסם)).

 

במקרה שלפני הודה הנאשם בפני השוטר כי נהג. אמנם, לא ברור אם הנאשם נהג כברת דרך ארוכה או שמא מטרים ספורים אולם נוכח הערכים המוגנים בעבירה ניתן לקבוע כי הפגיעה בערך של כיבוד צווי בית המשפט היא משמעותית בעוד שלא ניתן להגיע למסקנה בדבר מידת הפגיעה ביחס לערך של סיכון שלום הציבור ובטחונו בדרך מפני נהיגתו של מי שלא הוכשר לנהיגה.

4.2מדיניות הענישה הנוהגת

עיון בפסקי הדין השונים שניתנו בסוגיות דומות, אך לא זהות, לענייננו מגלות יחס מחמיר של בתי המשפט למי שנטלו את החוק לידיהם ואחזו בהגה בעוד שאין הם מורשים – או פסולים – מלעשות כן.

•ברע"פ 1211/12 ישראל נ' מדינת ישראל ( לא פורסם) אושר עונש מאסר בפועל למי שעבר עבירה של נהיגה בזמן פסילה כעבירה ראשונה מסוג, כאשר לנאשם נסיבות אישיות חריגות, נעדר עבר פלילי ולא ריצה מאסר מעולם.

 

•ברע"פ 3878/05 בנגוזי נ' מדינת ישראל ( לא פורסם) אושר עונש של שנת מאסר בפועל תוך הפעלה בחופף של עונש מאסר מותנה בן שנה למי שעבר ושב ועבר עבירה של נהיגה בזמן פסילה. בית המשפט קובע בפרשת בנגוזי כי "העבירה אותה עבר המבקש היא חמורה ויש לבטא את חומרתה בענישה מרתיעה... יתר על כן ולא פחות חמור מכך, היא משקפת התייחסות של ביזוי החוק וצווי בית המשפט. עניינו של המבקש חמור פי כמה נוכח העובדה שנהיגתו במצב של פסילת רישיונו נעשתה בעת שהיה תלוי נגדו מאסר על תנאי של 12 חודשים בגין עבירה קודמת של נהיגה בזמן פסילה. אין צורך בחיזוק נוסף למסקנה המתבקשת כי מדובר בנאשם המזלזל זלזול עמוק בחוק, בצווי בית המשפט ובחובתו הבסיסית לקיים את הכללים שהחברה קבעה להבטחת חייהם ושלומם של בני הציבור. .. בנסיבות העניין ונוכח החומרה העולה מעבריינותו החוזרת ונשנית של המבקש, העונש שהוטל עליו אינו חמור כלל ועיקר."

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ