אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת"ק 17044-05-11

פסק-דין בתיק ת"ק 17044-05-11

תאריך פרסום : 26/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
17044-05-11
21/12/2011
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
נינה קוזניצקי
הנתבע:
1. מקס חרומוי
2. איילון חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

תביעות הדדיות לשיפוי כל אחד מן הצדדים בגין נזקים אשר אירעו לרכבו כפועל יוצא מתאונת דרכים מיום 1/4/10.

לשם הנוחיות תכונה להלן, התובעת, היא גם הנתבעת שכנגד  :"התובעת" ואילו הנתבע 1   - הוא גם התובע שכנגד:"הנתבע 1" .

1.         לטענת התובעת, במועד הנקוב, נהג ברכבה מר אלברט ווינראוך , בעת שעמד בטור מכוניות בחניון ,הנתבע 1 אשר הגיח משמאל, נצמד אל רכבה ופגע בו אגב השתלבות בנתיב הנסיעה לפניו. לטענת התובעת, בנסיבות האמורות, האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של הנתבע 1 ומשכך, עליו ועל מבטחת רכבו - הנתבעת 2, לשפותה ביחד ולחוד, בגין הנזקים אשר נגרמו לה כפועל יוצא מהתאונה.

2.         לטענת הנתבעים, במועד הנקוב, רכב התובעת עמד מימין לדרך וכאשר הנתבע 1 נסע בנתיב, לפתע החל רכב התובעת בנסיעה כשהוא יוצא לכיוון שמאל, מבלי לוודא כי הדרך פנויה ואגב כך פגע ברכב הנתבע 1. לטענת הנתבע 1 נהג התובעת אף התנצל מיד לאחר האירוע . זאת ועוד, לענין הנזקים להם טוענת התובעת הרי שלטענת הנתבעים, אין מקום לפסוק לתובעת מע"מ הואיל ולא תיקנה את רכבה . בנסיבות האמורות,  לטענת הנתבעים, האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של הנהג ברכב התובעת ומשכך, יש לדחות את תביעת התובעת ולקבל תביעתו הנגדית של הנתבע 1 במסגרתה הוא עותר לשיפויו בגין הנזקים אשר אירעו לו כפועל יוצא מהתאונה.

3.         בדיון אשר התקיים בפני העידו הנהג ברכבה של התובעת מר אלברט ווינראוך  והנתבע 1   אשר, בין היתר, אף הדגימו בפני את התאונה באמצעות רכבי הדגמה באופן מפורט, כל אחד לגרסתו . כמו כן, הוצגו בפני תמונות הנזק לכלי הרכב המעורבים .

4.         התרשמתי מן העדויות , עמדתי על נסיבות התאונה, מיקום הרכבים ומיקום הפגיעות ועיינתי בכל הראיות אשר הוצגו בפני .

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ואת עדויותיהם , אל נוכח נטלי הראייה - מצאתי כי יש לקבל  את התביעה הראשית ולדחות  את התביעה שכנגד ולהלן יפורטו טעמי.

5.         הגם נכון שעסקינן בתביעות קטנות, בהן בית המשפט מגמיש את הדרישות הקבועות בסדרי הדין ודיני הראיות, הרי שעדיין חלה על כל אחד מן הצדדים החובה להוכיח את תביעתו, וזאת בבחינת "המוציא מחברו עליו הראיה". הואיל ועסקינן בתביעות הדדיות הנטל החל על כל אחד מהצדדים בהקשר זה הינו להוכחת העובדות המשמשות בסיס לתביעתו- דהיינו את האירוע , את האחריות הנובעת מאותן עובדות, את הנזק אשר אירע לו כפועל יוצא מכך וקשר סיבתי בין הנזק לבין האירוע .

יחד עם זאת - נטל ההוכחה - הוא נטל הבאת הראיות, נקבע במשפט אזרחי נקבע עפ"י "הטיית מאזןההסתברות". לענין זה נקבע בע"א 475/81זיקרי נ' כלל חברה לביטוח בע"מפ"ד מ (1) 589,598 כי:

"דרושה רק הרמת נטל ההוכחה עד למעלה מ 50% על פי מאזן ההסתברות, אלאשנחוץ להגיש ראיות בעלות משקל יתר על מנת להגיע באותם תיקים עד לשכנוע של 51%"

דהיינו , דין התביעה אליה יטה מאזן ההסתברויות כדי 51% להתקבל בעוד שדין התביעה הנגדית להדחות.

6.         מן הכלל אל הפרט -

במקרה המונח בפני מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן , בדין או בראיות החיצוניות בכדי לתמוך באיזה מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו.

בחינה כאמור מעלה כי מאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת התובעת ומשכך, יש לקבל את תביעתה ולדחות את התביעה הנגדית.

כך, כל אחד מן הצדדים העיד בתמיכה לגרסתו ואולם, מלבד העדויות כאמור, הראיות היחידות אשר הוצגו בפני בית המשפט הינן תמונות הנזק לכלי הרכב המעורבים. עיון בתמונות הנזק מעלה כי הנזק לרכבה של התובעת הינו נזק מתמשך מצידו השמאלי הקדמי של הרכב ועד לחזית הרכב בטמבון הקדמי השמאלי. בעוד שהנזק לרכבו של הנתבע הינו נזק של שריטות המתמשך באיזור מרכז רכבו מאיזור החלק האחורי של הדלת הקדמי ועד לחלק האחורי.

מיקום הפגיעות כאמור יש בו בכדי לתמוך בגרסת התובעת ולשלול את גרסת הנתבעים. כך, לו אמנם היה נהג התובעת סוטה לכיוון נתיב הנסיעה של הנתבע 1 הרי שהנזק ברכבה היה צריך להתמקד בפינת צידו השמאלי בלבד שכן, זה החלק הסוטה לשמאל לראשונה ומשכך, הפגיעה ברכבה  של התובעת היתה צריכה להיות פגיעה ממוקדת באיזור זה באופן המגלם את סטית רכבה עם חלקו הקדמי ופגיעת השריטות אשר נגרמה לרכב הנתבע 1 המעידה על המשך תנועת רכב זה. אלא, שהפגיעה הינה כאמור מצדו של הרכב - כאשר בתחילה מדובר בפגיעת מעיכה בצד הרכב והמשכה בשריטות הנמשכות מהצד עד לחזית - כולל חלקו הקדמי החזיתי הרכב . מיקום הפגיעות כאמור יש בו בכדי להעיד על תנועתיות רכבו של הנתבע 1 אשר פגע הן בחלק הצדדי של הרכב והמשיך ופגע גם בחלקו הקדמי. תנועתיות זו לא היתה קיימת לו היה נוסע הנתבע 1 ישר בנתיבו - כפי שהנטען על ידו- אלא שהיא קיימת כאשר הנתבע נוסע באופן אלכסוני תוך תנועה לכיוון הנתיב הימני. תנועתיות זו מוצאת חיזוקה גם בכך שהטמבון הקדמי של רכב התובעת נמשך כלפי חוץ העולה בקנה אחד עם תנועת הנתבע 1 ואשר שולל הטענה ולפיה רכב התובעת סטה לכיוון רכב הנתבע 1 שכן, אז הציפיה היתה שהטמבון ילחץ פנימה ולא יצא כלפי חוץ

התנועתיות האמורה, הנתמכת במיקומי הפגיעות ובטיבן - עולה בקנה אחד עם גרסת התובעת ויש בה בכדי לשלול את גרסת הנתבע 1.

זאת ועוד, גם הנזק ברכבו של הנתבע 1 יש בו בכדי לתמוך באמור הואיל והנזק הנחזה בו אינו נזק של מעיכה - כפי שהיה מצופה לו היה רכב התובעת סוטה לכיוונו, אלא שהנזק ברכבו הינו נזק מסוג שריטות התומך בטענה ולפיה מדובר בסטייה של רכב זה לכיוון רכב התובעת והמשך תנועתו.

בנסיבות כפי שפורטו הנני קובעת כי מאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת התובעת ומשכך, כי דין גרסתה להתקבל ודין הגרסה הנגדית להדחות וכי האחריות לשיפוי התובעת בגין נזקיה מוטלת על הנתבעים ביחד ולחוד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ