אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת"ק 16562-10-11

פסק-דין בתיק ת"ק 16562-10-11

תאריך פרסום : 05/09/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות קריית שמונה
16562-10-11
16/01/2012
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
יהודה נסימיאן
הנתבע:
חיים זרגריאן
פסק-דין

1.         בפני תביעה כספית בסכום של 5,175 ש"ח בגין טענות התובע על כי הנתבע, אשר שכר ממנו דירת מגורים (להלן: "הדירה", או "המושכר"), הותיר בדירה ליקויים ונזקים. התובע טען, כי הנתבע הותיר בדירה ליקויים כמפורט: מנורות מפורקות, נזקים בקירות כתוצאה מקידוחים, רשתות חלונות קרועות, נזק בניאגרה של השירותים, 2 שקעים שרופים, 2 מאווררים מקולקלים.

לטענת התובע, נאלץ לתקן את הליקויים על חשבונו ואף לקנות מנורות חדשות ולהתקינן. התובע צירף חשבונית קנייה מחנות "הום סנטר". כן טען התובע, כי נגרמה לו הוצאה בסך 100 ש"ח לצילום הליקויים וכן הוצאה בסך של 2,000 ש"ח בגין חומרים לביצוע תיקונים של הניאגרה, חורים בקירות וצביעת הבית. בנוסף תבע התובע פיצוי בגין עגמת נפש.

2.         לטענת הנתבע, החזיר את המושכר באותו מצב שקיבל אותו. הנתבע טען כי המנורות בדירה פורקו על ידו בהסכמת התובע בתחילת תקופת השכירות והם הושארו בתוך קרטון בדירה והוחזרו לתובע. הנתבע טען, כי לא התחייב להתקין את המנורות, אלא רק להחזירן וכך עשה. הנתבע טען בכתב הגנתו, כי לא בוצעו קידוחים בדירה וכי קיבל את הדירה עם קידוחים, דיבלים וחורים בקירות. גם ביחס לרשתות החלונות נטען, כי הדירה נמסרה בעת שהרשתות היו קרועות וכי למרות פניות הנתבע לתובע לצורך תיקונן, לא תיקן אותם התובע. הנתבע טען, כי גם הניאגרה נמסרה כשאינה תקינה. לעניין שקעים שרופים, או מאווררים שנעקרו, הכחיש הנתבע את הטענות וציין כי לא היו כל מאווררים בדירה וכי לא נותרו בדירה שקעים שרופים.

            הנתבע טען, כי אין בחשבונית שצורפה כדי להעיד על תיקונים שבוצעו בדירה וכי לא הוגשה חוות דעת המאמתת את הליקויים הנטענים, או חשבוניות המצביעות על תיקונים שבוצעו בדירה. בנוסף, הפנה הנתבע לכך שבמכתב הדרישה ששלח התובע לנתבע, טען התובע לנזקים בסכום של 17,000 ש"ח בעוד שבכתב התביעה הצטמצמו הנזקים לסכום של 5,000 ש"ח בלבד. גם בכך טען הנתבע, יש כדי להעיד על מטרתו האמיתית של התובע, אשר הינה הוצאת כספים במרמה מהנתבע.

דיון :

3.         בהתאם להלכה הפסוקה ולכלל של "המוציא מחברו עליו הראיה", על התובע החובה להוכיח תביעתו. בהתאם לנטל זה על התובע להוכיח ראש וראשונה את העובדות המשמשות בסיס לתביעתו ואת אחריות הנתבע הנובעת מאותן עובדות.

וראה בהקשר זה רע"א 3646/98 כ.י.ע ובנין נ. מנהל מע"מ פ"ד נז 4 981:

"נטל השכנוע הוא נטל ראייתי מהותי שהוא חלק מדיני הראיות. נטל זה הוא הנטל העיקרי המוטל על בעל דין הנדרש להוכיח את העובדות העומדות ביסוד טענותיו. אי עמידה בנטל זה משמעותה דחיית תביעתו של מי שהנטל מוטל עליו".

ככל שכפות המאזניים נותרות מעוינות והתובע לא שכנע את בית המשפט ברמת הסתברות של 51%, כי גרסתו היא הנכונה, לא הרים את נטל ההוכחה ויש לדחות את תביעתו.

לאחר שעיינתי בדיסק התמונות שהגיש התובע, בטענות ובמסמכים שצורפו, שוכנעתי כי אף שיש לחייב את הנתבע בסכום- על דרך האומדן בגין אי הרכבת המנורות ובגין רשתות קרועות, הרי שלאחר קיזוז החוב לו טען הנתבע ואשר לא נסתר ע"י התובע, דין התביעה להידחות.

בדיסק שהגיש התובע ניתן לראות את חוטי חשמל מהם פורקו מנורות. אין ספק שהפירוק נעשה בהסכמת התובע וכך אף נרשם בסעיף 2 להסכם השכירות: " הושארו מנורות תאורה שפורקו על ידי השוכר ויוחזרו בגמר תקופת השכירות".

בהתאם לסעיף 6 בהסכם , התחייב הנתבע להחזיר את המושכר באותו מצב שקיבל אותו. מכאן שמכיוון שהתובע קיבל את המושכר כשהמנורות מורכבות והוא זה שפירק אותן, יש לקבל את טענת התובע כי בהתחייבות המופיעה בסעיף 2 להסכם, התכוונו הצדדים להחזיר את המנורות למקומן ולא רק להחזירן לתובע.  יחד עם זאת, גם אם המדובר בהתחייבות להרכיב את המנורות ולא רק להחזירן לתובע, אין בחשבונית שצרף התובע כדי להוכיח את הנזק הנתבע בעניין זה. התובע צרף חשבונית המעידה על רכישת מנורות חדשות, בעוד שהנזק אשר יכול היה לטעון לו הינו עלות העבודה להרכבת המנורות בלבד. בעניין זה אציין, כי התובע הודה בחקירתו כי אכן הנתבע הראה לו את הקרטון בו הונחו המנורות, אלא שלטענת התובע, הקרטון היה רטוב מגשם. גם בדיסק התמונות שהגיש התובע עצמו, ניתן לראות על המרפסת או הגג, קרטון ובו מנורות מסוגים שונים. התובע לא צרף כל אסמכתא לכך שהמנורות התקלקלו, או נשברו, ולפיכך הנזק היחיד אותו יכול היה לתבוע, כאמור, הינו עלות הרכבת המנורות בחזרה.

התובע לא צרף כל הצעת מחיר לעניין עלות עבודת הרכבת המנורות.

מאחר ומדובר בתביעה קטנה, במסגרתה לא כבול בית המשפט לדיני הראיות, רשאי בית המשפט להעריך נזקים גם על דרך האמדן ובמקרה דנן, אני מעריכה את שווי העבודה הנדרשת להרכבת המנורות בסכום של 800 ש"ח בלבד.

4.       יתר הנזקים- אכן בתמונות שהגיש התובע נראות רשתות קרועות, דיבלים בקירות וכן קילוף של טיח לצד חלון ולצד דלת. בנוסף, צולמה הניאגרה, צולמו שקעים בדירה וכן מאוורר שהיה זרוק על מרפסת או גג. בתמונות אלו אין די כדי לקבל את תביעת התובע. כאמור, נטל ההוכחה מוטל על התובע.מהתמונות שצולמו לא ניתן לדעת כי הניאגרה מקולקלת או מה מהות הקלקול. כן לא ניתן ללמוד מהתמונות שמדובר בקלקול שנגרם במהלך תקופת השכירות וכתוצאה משימוש הנתבע בדירה. לעניין השקעים, ברור כי לא ניתן ללמוד מהתמונות האם המדובר בשקעים שרופים, אם לאו.

בהערת אגב אציין, כי מן המפורסמות, שכל דירה דורשת עבודת תחזוקה שוטפת בגין בלאי טבעי. תיקונים אלו אינם חלים על השוכר אלא על בעל הנכס (ראה גם בסעיף 6 להסכם על פיו בלאי סביר אינו באחריות הנתבע). מאחר שלא הומצאה ראיה (חוות דעת או אסמכתא), כי המדובר בליקויים שנגרמו כתוצאה משימוש רשלני, או בלתי אחראי מצד הנתבע, לא ניתן לקבוע כי אין המדובר בבלאי סביר אשר האחריות לתיקונו מוטלת על בעל הדירה.

זאת ועוד,התובע אף לא צירף חוות דעת, או אפילו הצעת מחיר המעידה כי איש מקצוע בדק את הניאגרה ואת השקעים וקבע, כי נדרש תיקון ואת עלות התיקון.

לעניין החורים והדיבלים הנראים בקירות ואשר, לטענת הנתבע, היו בדירה כבר בעת שכירתה:

ראשית- לא מצאתי בהסכם השכירות התחייבות של הנתבע לסייד את הדירה, או לסתום חורים ולהוציא דיבלים בעת החזרתה לתובע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ