אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת"ק 012727/04

פסק-דין בתיק ת"ק 012727/04

תאריך פרסום : 22/09/2005 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב
012727-04
19/06/2005
בפני השופט:
הדסה נאור

- נגד -
התובע:
1. זילכה עופר
2. זילכה אתי
3. זילכה מאי

הנתבע:
1. חולון טורס
2. נתור
3. סנורמה תיירות

פסק-דין

בתביעה שבפניי תובעים התובעים מהנתבעות לפצותם בגין עגמת נפש שנגרמה להם כתוצאה מביטול שייט שהזמינו לבהאמס.

לטענת התובעים, רכשו ביום 18.07.04 אצל הנתבעת 1 כרטיסי טיסה לניו-יורק ומשם לאורלנדו   ל - 4 לילות במלון, מתאריך 02.09.04, וכן כרטיסים ל - 3 ימי שייט לבהאמס מתאריך 06.09.04, בחברת רויאל קאריביין שהמוכרת הבלעדית שלהם בישראל היא נתבעת 3.

לגרסתם, ביום 01.09.04, יום לפני מועד הטיסה המתוכנן לאורלנדו, בעת ששהו בניו-יורק, שמעו שמתקרבת לפלורידה סופת הוריקן, לפיכך התקשרו מייד לנתבעת 1 על-מנת לברר האם כדאי לשנות את יעד נסיעתם, אולם לדבריהם, כל התשובות שקיבלו היו חד משמעיות שהם חייבים לטוס לאורלנדו ושהאניה תצא במועד שנקבע, וכי אם לא יגיעו, יפסידו את מחיר כרטיס הטיסה, את דמי השהות במלון שהזמינו ואת מחיר השייט באניה.

לאור הדברים הברורים שנאמרו להם ועל אף חששם הכבד, עלו על הטיסה לאורלנדו. ואולם את אשר יגורו בא להם, ובמשך ארבעת הימים ששהו באורלנדו נאלצו להסתגר בחדרם במלון עם ילדה בת 9, עקב סופת ההוריקן שהשתוללה בחוץ, ואשר בעטיה נאסר היה עליהם להסתובב בחוץ. גם במהלך 4 הימים בהם השתוללה הסופה עדיין המשיכו הנתבעות 1 ו-2 להבטיח לתובעים כי האניה תצא במועדה, ורק בבוקר יום ההפלגה המתוכנן הודיעה להם שההפלגה מבוטלת.

למותר לציין את האכזבה ועוגמת הנפש אשר נגרמו להם כתוצאה מהמתואר לעיל, כאשר לטענתם, אם היו מודיעים להם על האפשרות לביטול ההפלגה בעת שפנו לראשונה לברר את סיכויי ההפלגה, היו משנים את יעד נסיעתם.

הנתבעות מודות בהשתלשלות העניינים כפי שהיא מתוארת על ידי התובעים, אלא שכל אחד מהם רוחץ בניקיון כפיו ומטיל את האחריות על חברו.

לטענת הנתבעת 1, היא משמשת אך כשליח ומתווך בין הלקוח לבין נתבעות 2 ו-3. לדבריה, אכן ביום 01.09.04 שעון ניו-יורק (יום 02.09.04 שעון ישראל) התקשרה התובעת לברר האם ההפלגה ביום 06.09.04 תתקיים לאור מזג האוויר החזוי, אולם תשובתה לתובעת ולפיה ההפלגה אכן תצא במועדה ניתנה על סמך בדיקה שערכה מול נתבעת 2. 

הנתבעת 1 מאשרת כי התובעת התייעצה עמה באם לעלות על הטיסה מניו-יורק לפלורידה לאור מזג האוויר, וכי מסרה לה שבמידה ולא תופיע להפלגה תפסיד את מלוא סכום ההפלגה בסך 1,000 $, אם כי לטענתה "נאמר לה מפורשות שזו החלטה אישית שלה."

לטענת הנתבעת 2, תפקידה מתמצה בשיווק ומכירה, בין היתר, של מוצרי ושירותי תיירות רבים, ביניהם חדרי אירוח במלונות, הפלגות חופים וכו'.

לטענתה, ההפלגה, נשוא התביעה, מבוצעת על ידי חברת הספנות, באמצעות נציגת החברה בארץ, הנתבעת 3, והמידע לפיו ההפלגה תתקיים במועדה על אף סופת ההוריקן הצפויה, ניתנה לנתבעת 2 מהנתבעת 3, עמה הייתה בקשר יומיומי בשל החשש שההפלגה לא תצא לפועל עקב סופת ההוריקן המתקרבת, ועל סמך מידע זה הודיעה לנתבעת 1 כי ההפלגה תצא כמתוכנן.

לטענת נתבעת 3, היא משמשת כנציגת מכירות להפלגות נופש של חברת רויאל קאריביין אינטרנשיונל וסלבריטי קרונס בישראל. לדבריה, הינה חברת תיירות סיטונאית שמשווקת ומוכרת את מוצריה לסוכני הנסיעות בישראל והם מציעים ומוכרים אותם ללקוחותיהם. בין לקוחותיה נמנית נתבעת 2, אשר אף היא חברת תיירות סיטונאית המשווקת מוצריה לסוכני נסיעות וביניהם לנתבעת 1.

הנתבעת 3 סומכת טיעוניה על האמור בחוברת שפורסמה ע"י חברת רויאל קאריביין אינטרנשיונל, שהנה חברת הספנות, שתכננה את הקרוז אותו רכשו התובעים, ובה פיסקה המתייחסת לנושא מזג האוויר, לרבות סופות הוריקן, והתנערות חברת הספנות מאחריות לביטול הפלגה הנובע מנסיבות של "כח עליון", כגון: אסון טבע (הוריקן) או תנאי מזג אוויר קשים.

עוד הוסיפה נתבעת 3 וטענה כי בנוסף לחוברות, עורכת הנתבעת 3 סמינרים לסוכנים בהם מקדישים חלק ניכר מהזמן לנושא התנאים הכלליים ולתקופות ההוריקן באזור פלורידה והקאריביים. ובכל מקרה שלקוח מתקשר אליהם ישירות על מנת לקבל מידע על הפלגות נופש לקאריביים או איי הבהאמס בתאריכים יולי - נובמבר, הם מפנים את תשומת לבו לעובדה שיתכן ויהיו סופות הוריקן ועליו לקחת את מלוא האחריות, אם במהלך חופשתו יתקל בסופה שתעיב על חופשתו.

לגופה של התביעה, טוענת נתבעת 3 כי האינפורמציה שמסרה לנתבעת 2 על קיום ההפלגה במועדה, נעשתה על בסיס הנתונים שמסרה לה חברת רויאל קאריביין, ואין הנתבעת 3 מורשה לאשר ללקוח לבטל הפלגתו עקב חשש מתנאי מזג האוויר ולהבטיח לו החזר מלא, אלא אם כן החברה במיאמי נותנת את הסכמתה לכך, דבר שלא קרה לטענתם, למרות פניותיהם, ולכן על התובעים לתבוע את חברת רויאל קאריביין באזור השיפוט שלה, במיאמי פלורידה, כפי שמופיע בתנאים הכלליים בחוברת.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים בפני ועיינתי בכתבי טענותיהם ובמסמכים שצורפו לתיק, אני קובעת כי אכן נגרמה לתובעים עגמת נפש רבה, לאחר שהטיול המתוכנן על ידם נהרס, וזאת לא רק כתוצאה מביטול ההפלגה עקב פגעי מזג האוויר, אלא ובעיקר עקב ההנחיה שקיבלו להגיע בכל מקרה לפלורידה, דבר שאילץ אותם, על פי תיאורם, להסתגר בחדרם במלון במשך 4 ימים תמימים עם ילדה בת 9. זאת, על אף שהתקשרו וחזרו והתקשרו על מנת לברר האם לאור המידע שהגיע לידם ולפיו מתרגשת ובאה על פלורידה סופת הוריקן, תצא ההפלגה במועד, וביקשו לברר אפשרות לשינוי יעד נסיעתם על מנת שיוכלו להנות מהמשך שהותם בארה"ב.

את האחראים לעוגמת הנפש הרבה שנגרמה לתובעים אני מוצאת בנתבעות 1 ו-3.

את אחריותה של נתבעת 1 אני רואה בשניים אלה:

א.         על אף שידעה כי בתקופה בה בחרו התובעים לנסוע לשייט בבהאמס, יכול להיות שיהיו סופות הוריקן, ועל אף שכדברי נתבעת 3, היה עליה לעדכן את התובעים במידע כי בתקופה הרלבנטית ייתכן ויהיו סופות הוריקן, לא טרחה לעדכן את התובעים במידע זה, עובר לרכישת הכרטיסים לשייט על ידם. בכך לא אפשרה הנתבעת 1 לתובעים לשקול במסגרת שיקוליהם את הסיכון שחופשתם תיפגע, אם וכאשר תתחולל סופה, כאמור, במועד השייט המתוכנן.

            אין בדעתי להכריע בין התובעים לנתבעת 1 בשאלה, האם קיבלו לידיהם את החוברת של חברת רויאל קאריביין, אם לאו, אני רואה בסוכן הנסיעות אחראי לעדכן את מזמין הנסיעה בסיכונים הקיימים, באפשרות לשינוי התוכנית עקב פגעי מזג האוויר במועד המתוכנן לנסיעתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ