אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ש 19827-09-11

פסק-דין בתיק ש 19827-09-11

תאריך פרסום : 20/08/2012 | גרסת הדפסה
ש
בית דין לשכירות ירושלים
19827-09-11
27/11/2011
בפני השופט:
יצחק שמעוני

- נגד -
התובע:
בוטה רומיה
עו"ד א' דותן
הנתבע:
מאיר נקי
עו"ד י' שוסטר
פסק-דין

1.         המבקשת, דיירת מוגנת השוהה בבית אבות, הגישה באמצעות אפוטרופסה וילדיה, צברי יצחק ודוד, בקשה להעברת זכויותיה במושכר הנמצא ברח' רפפורט 33 ירושלים, זאת בהתאם לסעיף 93 לחוק הגנת הדייר (נוסח משולב) תשל"ב - 1972.

לבקשה צורפו צו מינוי אפוטרופסות, חוזה השכירות, הסכם פשרה בהליך אחר, מכתב שנשלח למשיב וכן תצהירי "דייר יוצא" ו"דייר מוצע". בבקשה מבוקש ליתן רשות להעברת הזכויות לדייר המוצע בסכום של 530,000 ש"ח שכחלקה של המבקשת בדמי המפתח הוא 318,000 ש"ח. נטען, כי המשיב אשר אליו נשלחה פנייה בכתב, לא השיב לפנייה זו ובשיחה עימו ניתן היה להבין שאינו מסכים להעברה ואינו מוכן לשלם למבקשת את חלקה בדמי המפתח, תוך שהוא נתלה בבדלי החלטות שיפוטיות שהיו בין המבקשת למשיב ושאינן לעניין.

2.         בתגובה לבקשה נטען, כי המבקשת אינה עוד דיירת מוגנת במושכר, זאת מאחר שנטשה את הדירה ועברה לפני זמן רב להתגורר בבית אבות במחלקה הסיעודית ועל כן אין סיכוי כלשהו שתשוב לדירה. כמו-כן לא שולמו דמי השכירות לתקופה האחרונה. המבקשת אינה יכולה להעביר יותר זכויות מאשר יש לה ואיבדה את זכויותיה במושכר.

3.         הבקשה נקבעה לדיון ליום 16.11.11 בשעה 09:00. ב"כ המשיב לא התייצב לדיון בשעה היעודה ולאחר המתנה של 30 דקות ולבקשת ב"כ המבקשת, ניתן פסק-דין למתן רשות. לאחר נתינתו, התייצב עו"ד י' שוסטר באולם בית המשפט והתנצל על אי התייצבותו. פסק-הדין בוטל תוך חיובו בהוצאות משפט בסך 1,000 ש"ח ללא קשר לתוצאות המשפט. הדיון בבקשה נקבע ליום 21.11.11.

4.         בדיון מיום 21.11.11 הצהיר ב"כ המשיב כי כנגד המבקשת הוגשה תביעה לפינויה מהמושכר, זאת בשל שהייתה בבית אבות ונטישתה את המושכר. באותו דיון הגיעו הצדדים לידי הסכמה, לפיה יפסוק בית הדין על דרך הפשרה בתוקף סמכותו לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט, על יסוד כתבי הטענות וטענות ב"כ הצדדים וכן על יסוד כל המסמכים שבתיק. הוסכם, כי החזקה במושכר תימסר לידי המשיב כנגד תשלום חלקה של המבקשת בדמי המפתח בין הסכום 300,000 ש"ח כעמדת המבקשת לבין עמדת המשיב שהיא תשלום סך של 10,000 ש"ח. עוד הוסכם כי עם פסיקת בית הדין בבקשה תדחה תביעת הפינוי שהגיש המשיב. להסכמה זו ניתנה תוקף של החלטה. בהחלטת בית הדין ובטרם יינתן פסק-דין התבקש ב"כ המשיב להמציא לבית הדין העתק מתביעת הפינוי שהוגשה, לטענתו.

5.         ב"כ המשיב לא המציא עותק תביעת הפינוי כפי שנדרש ועל פי הצהרתו. לאחר פניית המזכירות להמצאת ההעתק, הגיש ב"כ המשיב הודעה מטעמו בה הוא מודיע על טעות שכן, מסתבר שתביעת הפינוי טרם הוגשה. לפי הנטען, המתמחה נתבקשה ביום 16.11.11 להגיש את תביעת הפינוי, אולם בשל עומס יתר לא הוגשה התביעה והיא הוחזקה בתיקה של המתמחה במשך שבוע ימים. להודעה צורף כתב תביעה שהוגש יחד עם מסירתה.

הודעת ב"כ המשיב נשלחה לתגובתו של עו"ד א' דותן. בתגובה זו נטען, כי מדובר במעשה חמור ביותר כשלעצמו. מדובר בחוסר אחריות במתן הצהרה לבית המשפט לפיה הוגשה תביעת הפינוי וזאת ללא בדיקת העובדות לאשורן, שהרי עם הגשת כתב התביעה היה אמור לשלם אגרה לבית המשפט ולהמציא עותק לצד שכנגד. זאת ועוד, כתב התביעה שהוגש עם מסירת ההודעה, אינו חתום על-ידי ב"כ המשיב. לטענתו, תביעת הפינוי לא הוגשה בפועל ובית הדין מתבקש להתעלם מעותק כתב התביעה שהוגש לתיק.

            בנוסף נטען, כי התנהלות המשיב בתיק זה מוזרה משהו.

6.         בית הדין סבור, כי מן הראוי היה לצרף להודעה שנשלחה על-ידי ב"כ המשיב תצהיר התומך בטענה כי מדובר בטעות, בכך שהמתמחה לא הגישה במשך מספר ימים את כתב התביעה למזכירות בית המשפט. כך או אחרת, על בית הדין לפסוק על דרך הפשרה על יסוד כתבי הטענות, הבקשה למתן רשות וכתב התביעה שהוגש לאחר הדיון כנגד המבקשת וזאת בתוקף סמכות בית הדין לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט ובהתאם להסכמה אליה הגיעו הצדדים.

7.         כידוע, בבוא בית המשפט לפסוק בעניין שלפניו בדרך של פשרה בהתאם לסעיף

79א' לחוק בתי המשפט, אין עליו לנמק את הפסק (ע"א 757/88, ברמן נ' איילון חב' לביטוח בע"מ- לא פורסם וכן ע"א 448/94 של בית המשפט המחוזי בירושלים באדר נ' דבר מיום 9.4.95- לא פורסם).

בבית המשפט העליון נפסק, כי סעיף 79א' אינו מונע את בית המשפט להחליט לקבל את התביעה במלואה או לדחותה במלואה, וכי סעיף 79א' לחוק יוצר הסדר שתחולתו משתרעת על כל סוגי הסכסוכים המובאים בפני הערכאות ועל כל רכיבי ההכרעה בסכסוכים אלה, לרבות קביעת אחריות, אשם תורם, חלוקת אחריות ועוד.

הצדדים המפקידים הכרעות אלה בידי בית המשפט, על מנת שיפסוק בהן על דרך הפשרה, מבקשים לקצר את משך ההתדיינות ביניהם, בין בערכאה ראשונה ובין בערכאת ערעור ולצמצם את האפשרות להמשך ההתדיינות ביניהם במסגרת הדיון בערכאות ערעור (ע"א 1639/97, אגיאפוליס נ' הקסטודיה אינטרנציונלה דה טרס סנטה, פ"ד נג(1) 337. ע"א 3958/95 אדמונד שמעון נ' עזבון המנוח אלפרד שמעון ז"ל ואח' פסק דין מיום 14.2.96 (לא פורסם). רע"א 5569/97 אליאס עובדיה ואח' נ' רם בן שמחון ואח', תקדין עליון כרך 97(4), תשנ"ז/תשנ"ח - 1997 עמ' 268. רע"א 6756/96 זוננשוילי יצחק נ' חוד, חברה לתעשיית מוצרי מתכת בע"מ, תקדין עליון, כרך 97 (4) תשנ"ז/תשנ"ח - 1997 עמ' 622).

יצויין כי במקרה דנן, הצדדים גם  לא ביקשו שאנמק את פסק הדין.

8.         לאחר עיון בכתבי הטענות ובכלל זה בתביעת הפינוי ושמיעת טענות ב"כ הצדדים בסיכומיהם בעל-פה בדיון מיום 21.11.11 ובתוקף סמכותי לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט, אני קובע כדלהלן:

א.         המבקשת באמצעות ילדיה תמסור את החזקה במושכר לידי המשיב כשהוא נקי מכל חפץ ואדם ולאחר ששולמו כל תשלומי החובה ובכלל זה תשלומי ארנונה, חשמל, מים וכיוצ"ב.

ב.         כנגד מסירת החזקה ישלם המשיב למבקשת, באמצעות בא-כוחה, עו"ד א' דותן סך של 280,000 ש"ח.

ג.          התשלום ומסירת החזקה יבוצעו תוך 30 יום מהיום.

ד.         אני מבטל את ההוצאות שהוטלו על ב"כ המשיב בדיון מיום 16.11.11.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ