אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פ 439/04

פסק-דין בתיק פ 439/04

תאריך פרסום : 02/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
439-04
13/04/2005
בפני השופט:
אורית אפעל-גבאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד על-ידי פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. פ.מ. (קטין)
2. מ.ע. (קטין)
3. חמזה רשיד
4. מוסא חזין
5. מגדי אצלאן
6. אחמד אצלאן
7. ל.א.ל. (קטין)
8. מ.ש. (קטין)

עו"ד צמל
עו"ד עואודה
עו"ד דראושה
עו"ד עותמאן
עו"ד חלאילה
עו"ד עלאדין
עו"ד איוב
עו"ד פראג'
פסק-דין

1.         הנאשמים הודו, במסגרת הסדר טיעון, בעובדות כתב האישום המתוקן. אשר לנאשמים 1, 2 , 7 ו- 8, שהם קטינים, נקבע כי כל אחד מהם ביצע את העבירות הבאות: נסיון לחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 333, 335(א)(1) ו- (2) וכן סעיף 25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977; התפרעות, עבירה לפי סעיף 152 לחוק העונשין; ו- חבלה במזיד, עבירה לפי סעיף 413ה לחוק העונשין. כמו כן נקבע, כי הנאשמים 1 ו- 2 ביצעו גם עבירה של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, והנאשם 2 ביצע גם עבירה של הצתה לפי סעיף 448 לחוק העונשין.

על יסוד הודאתם של הנאשמים 3, 4 , 5 ו- 6 בעובדות כתב האישום המתוקן, הורשע כל אחד מהם בביצוע העבירות הבאות: ניסיון לחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 333, 335(א)(1) ו- (2) וסעיף 25 לחוק העונשין; התפרעות לפי סעיף 152 לחוק העונשין; ו- חבלה במזיד לפי סעיף 413ה לחוק העונשין.

2.         על פי האמור בכתב האישום המתוקן, שבעובדותיו הודו הנאשמים, בתאריך 27.8.04 עסקו שלושה עובדי חברה לפינוי אשפה בפינוי אשפה ביישוב בית אל. לאחר סיום העבודה, בדרך מבית אל לירושלים, התקלקלה המשאית אשר שימשה אותם לפינוי האשפה (להלן: משאית האשפה) והוזמנה משאית חילוץ וגרירה (להלן: משאית החילוץ). לאחר ביצוע התיקון נסעו שתי המשאיות בעקבות רכב מלווה לכיוון ירושלים. בשלב מסוים איבדו נהגי המשאיות את הקשר עם המלווה, תעו בדרכם ועברו בסמוך למחנה הפליטים קלנדיה. לאחר שנהגי המשאיות הבינו כי תעו בדרך, ביצעו פניית פרסה והחלו בנסיעה חזרה לכיוון מחסום צה"ל. תושבים מקומיים אשר הבחינו כי נושאי המשאיות הם יהודים, החלו להתגודד ולתקוף אותם במקלות, בברזלים, באבנים גדולות ובבקבוקים תוך שהם צועקים זה לזה: "יהודים! יהודים!" או "להכות את היהודים". על פי האמור בכתב האישום צברה ההתפרעות התוקפנית יותר ויותר משתתפים, בהם הנאשמים, אשר זרקו אבנים לעבר המשאיות, היכו בהן בעוצמה במוטות ברזל, טיפסו על המשאיות, שברו את החלונות, עקרו חלונות ממוגני ירי וחלקים נוספים מהרכב ותקפו ופצעו חלק מהנוסעים. נהגה של משאית החילוץ נפצע, בין השאר, סמוך לעיניו כך שלא יכול היה לראות ולא יכול היה להיחלץ מהמקום ללא סיוע. במהלך האירוע נגנב רכוש מתוך משאית החילוץ, אשר אף הוצתה. עוד יש לציין, כי רכב נוסף, אותו חשבו התוקפים כרכב של יהודי, הותקף, חלונו האחורי נשבר ונזרקו לתוכו אבנים, עד אשר יצא הנהג מן הרכב והזדהה כערבי.

חלקם הפרטני של הנאשמים במעשה התקיפה ההמוני היה כדלקמן:

נאשם 1 זרק 4 אבנים אשר פגעו במשאית האשפה. בשלב אחר, לאחר שנהג משאית החילוץ ירד ממנה, גנב הנאשם מהמשאית מכשיר טלפון נייד וארנק ובו כסף.

נאשם 2 זרק לפחות 10 אבנים על משאית האשפה, ניגש למשאית החילוץ, גנב ממנה צ'קים ומסמכים, חתך את כיסא הנהג והצית את ספוג הכיסא.

נאשם 3זרק לפחות 3 אבנים לעבר משאית האשפה.

נאשם 4 זרק אבן אחת ממרחק רב לעבר משאית האשפה, שלא פגעה.

נאשם 5זרק מספר אבנים לעבר שתי המשאיות, ועזב את המקום לפני תום האירוע, לאחר שנאסף על ידי אביו.

נאשם 6 זרק לפחות שתי אבנים על משאית האשפה, מהן אחת לפחות פגעה במשאית. כן נטל הנאשם מוט ברזל והיכה בשמשה השמאלית של תא הנהג של משאית האשפה.

נאשם 7זרק שתי אבנים אשר פגעו בגלגלים של משאית האשפה.

נאשם 8נטל מוט ברזל והיכה בחלון השמאלי של תא הנהג של משאית האשפה. כן זרק נאשם 8 אבנים רבות לעבר משאית האשפה ועוד מספר אבנים לעבר משאית החילוץ.

ההתקפה הסתיימה כאשר הגיעו למקום כוחות הבטחון אשר פיזרו את התוקפים תוך שימוש בירי באוויר.

כתוצאה ממעשי הנאשמים והמשתתפים האחרים בהתפרעות התוקפנית נגרמו לנהג משאית האשפה פצע בקרקפת, שפשופים באמה, נפיחות בשורש כף יד ימין וכאבים ורגישויות בגב ובכתף. לנהג משאית החילוץ נגרם זעזוע מוח, קונטוזיה קטנה במוח והמטומות בראש וליד עין ימין, אשר  הביאו לכאבי ראש ונדודי שינה. לאחד העובדים נגרמו חתכים ושפשופים במקומות שונים בגופו, בהם חתך בגבה אשר הצריך טיפול בתפרים. לשתי המשאיות נגרם נזק, במשאית החילוץ נשברו כל המראות ונשרף כיסא הנהג, נגנבו 2 טלפונים ניידים, שיקים, ארגז כלים ורדיו טייפ חדש.

3.         בעניינם של כל הנאשמים (להוציא הנאשם 4) הוגשו תסקירים של שירות המבחן.

אשר לנאשם 1, המדובר בקטין אשר בימים אלה ימלאו לו 18 שנים. הנאשם 1 מתגורר במחנה הפליטים קלנדיה והוא בן למשפחה המונה 13 נפשות. מצבה הסוציו-אקונומי של המשפחה נמוך. אחד מאחיו של הנאשם נהרג לפני כשנה על ידי חיילי צה"ל בהיותו בן 14. אח נוסף מרצה עונש מאסר בפועל. הנאשם 1 ואח אחר עצורים בגין השתתפותם בהתפרעות התוקפנית ביום 27.8.04. הנאשם למד עד כיתה ט' בבית ספר עיוני, לאחר מכן עבר לבית ספר מקצועי, ולאחר שנתיים של לימודים החל לעבוד בחברת החשמל ברמאללה. לאחרונה החל הנאשם  1 להסתובב בחברת נערים אשר השפיעו עליו באופן שלילי, ובנסיון להרתיעו הסגיר אותו אביו לידי המשטרה הפלסטינית אשר עצרה אותו לשבוע ימים. הנאשם 1 הודה בפני שירות המבחן באמור בכתב האישום, הביע צער וחרטה על מעשיו, אם כי ציין שלא היה מבין היוזמים או הבולטים בהתפרעות אלא הצטרף אליה במהלכה. מאחר שהמדובר בנאשם שאיננו תושב ישראל, לא בא שירות המבחן בהמלצה לגביו.

הנאשם 2 בן 16 וחצי. הוא בן למשפחה המונה 11 נפשות. אביו נשוי בשנית, ומנישואיו אלה נולדו לו 6 ילדים נוספים. שתי המשפחות מתגוררות באותו בית בתנאי צפיפות קשים ומצבן הסוציו-אקונומי נמוך. אחד מאחיו של הנאשם 2 מרצה עונש של מאסר בפועל. הנאשם הוא התשיעי בסדר הלידה והבן הצעיר לאימו הביולוגית. הנאשם למד עד כיתה ח' בבית ספר, ולאחר מכן נשר מחוסר מוטיבציה ועבד בעבודות מזדמנות. רוב הזמן בילה בביתו או עם חברים בחוסר מעש. בני משפחתו תיארו אותו כמי שנגרר אחרי אחרים ולעיתים מתקשה בקבלת סמכות מבוגרים. שירות המבחן התרשם מנער דל, אשר לא זכה לתשומת לב, פיקוח והשגחה בביתו בצורה מספקת, באופן שהשפיע עליו לרעה. הנאשם 2 הודה בפני שירות המבחן באמור בכתב האישום, אך לא ידע להסביר מדוע ביצע את העבירות. עם זאת, הוא חזר בשיחה מספר פעמים על ביטויי הצער וחרטה. גם במקרה זה נמנע שירות המבחן מהמלצה בשל כך שהמדובר בקטין שאיננו תושב ישראל.

הנאשם 3 הוא בגיר, רווק, בן 21 שנים. גם נאשם זה מתגורר במחנה הפליטים קלנדיה. עד למעצרו, התגורר הנאשם 3 בבית משפחת המוצא שלו ועבד בעבודות פשוטות מזדמנות שונות. שירות המבחן התרשם, כי המדובר בבחור בעל רמה בינונית-נמוכה, כוחות דלים ונטייה לעיתים להתנהג בצורה אימפולסיבית, ללא יכולת להפעיל שיקול דעת ולחשוב על ההשלכות האפשרויות. הרקע לכך נעוץ בנסיבות המשפחתיות והסביבתיות הקשות בהן גדל, אשר מתאפיינות בתנאי עזובה פיזית, רגשית וחינוכית. הנאשם 3 נפלט מבית הספר בשלב מוקדם והשתלב בעבודת סבלות בשוק מחנה יהודה. לנאשם הרשעה קודמת במספר עבירות רכוש והוא מוכר לשירות המבחן מן ההליכים שהתנהלו נגדו בעבר. הנאשם 3 קיבל על עצמו באופן כללי אחריות לביצוע העבירות בתיק זה וביטא צער וחרטה על כך. שירות המבחן התרשם, כי למעצר ולניהול ההליך ישנה השפעה אפקטיבית בכיוון של הפנמת חומרת המעשים והרתעה מחזרה על ביצוע עבירות. סיכומו של דבר, שירות המבחן ממליץ להמנע מהטלת מאסר לתקופה ארוכה בשל ההשלכות השליליות על הנאשם שעלולות לנבוע משהות ממושכת בכלא.

הנאשם 5 הוא בגיר, רווק, בן 19 שנים. המדובר בבחור בעל אינטלגנציה דלה, פועל ומתפקד ברמה גבולית וקונקרטית, סובל מתיפקוד לקוי בניהול חייו וזקוק לעזרה והכוונה.  המדובר בבחור בעל סף תיסכול נמוך, מתקשה לבטא את רגשותיו,נתון להשפעת אחרים בסביבתו ותלוי בהם. הנאשם 5 גדל עם אימו לאחר שאביו עזב את הבית כשהיה בן שבע. הוא למד בבית ספר עד כיתה ה' והפסיק את לימודיו. הנאשם 5 איננו יודע לקרוא ולכתוב. בגיל 16 הופנה לטיפול נפשי, והוא נוטל תרופות הרגעה המתאימות למצבו הנפשי. בפני שירות המבחן התקשה הנאשם לקחת אחריות למעורבותו בעבירה, ואולם בבית המשפט הוא הודה, במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ