אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פ 3200/03

פסק-דין בתיק פ 3200/03

תאריך פרסום : 23/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3200-03
15/05/2005
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד שאול שניידר
הנתבע:
רווח עמרם - בעצמו
עו"ד ניר פוגל
פסק-דין

1.         הנאשם יליד 1981, הודה במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בעבירת איומים,  לפי סעיף 192 לחוק העונשין תשל"ז - 1977. עולה ממנו, כי בתאריך 22.7.03 במחלקה פנימית א' בבית החולים "סורוקה" אמר למנהל המחלקה פרופ' יעקב הורוביץ כי "כל מי שמתעסק עם אבא שלי גומר עם פרחים מלמעלה". 

            בהסדר סוכם כי יוגש תסקיר, המאשימה אינה מחוייבת לקבל את המלצותיו ותעמוד על הרשעה בעוד ההגנה תטען באופן חופשי.  לא היה הסדר לגבי העונש.

2.         בתסקיר שירות המבחן נכתב, כי הנאשם סיים 12 שנות לימוד, שירת שירות צבאי מלא כלוחם בחטיבת הנח"ל וכיום הוא עובד כקבלן לגביית חובות עבור עיריית באר-שבע.  הוא הודה בעבירה המיוחסת לו ולקח אחריות לגביה. לדבריו, הגיע לבית החולים, היישר משירות צבאי בשטחים, לבקר את אביו המאושפז, וכשמצא אותו במצב רגשי קשה  התקשה לשלוט ברוחו והתפרץ כלפי הרופא.  שירות המבחן סבר, כי העבירה נעברה מתוך מצוקה רגשית, אשר פגעה בשיקול דעתו, ושאינה מאפיינת את התנהגותו בדר"כ.  להתרשמותו, ראוי שלא להרשיעו, על מנת שלא לפגוע בדימויו העצמי ובאפשרויותיו למצוא תעסוקה בעתיד והמליץ להסתפק בהטלת עונש של 100 שעות עבודת שירות לתועלת הציבור.

3.         התובע עתר להרשיע את הנאשם ולגזור עליו מאסר מותנה וקנס, משום שמדובר באיומים על עובד ציבור שבהם אין להקל ראש. הסניגור פרט את נסיבות האירוע. לדבריו, הנאשם נולד למשפחה קשת יום,  והוריו סובלים ממחלות קשות.  בעת ששרת שירות סדיר קרבי בלבנון, הוזעק לבית החולים "סורוקה" למיטת אביו, שמצבו התדרדר והיה נתון לסכנת חיים, עקב מחלת הסכרת שממנה סבל.  הוא הגיע אליו, מותש פיזית ונפשית,  ולאחר שנוכח כי מצבו קשה, ביקש להתעדכן ונתקל ביחס שאינו מתחשב, בלשון המעטה.  אי לכך, ברגע אומלל וחריג התפרץ כלפי הרופא, מבלי שהיה בכוונתו לממש את האיום. הוא נעצר באותו יום ובעקבות מעצרו אימו ניסתה לשים קץ לחייה. מאז, כך לדברי הסניגור, יום-יום שעה שעה, הוא חווה את האירוע הקשה, המהווה מבחינתו כישלון נקודתי, מה גם שמצפונו נקף אותו בשל תגובת האם.  לאחר ששוחרר מצה"ל ביקש להתקבל לעבודה בשירות הבטחון הכללי ונדחה  בטענה שתלוי ועומד כנגדו תיק פלילי. כיום הוא עובד בעבודה אחראית במוסד ציבורי, ומהווה חלק ממנגנון אכיפת החוק. לכן ביקש שלא להרשיעו ולאמץ את המלצת שירות המבחן, בהסתמכו על מסמכים רפואיים, מכתבי המלצה  ופסיקה רלוונטית.

4.         הלכה פסוקה היא, כי משהגיע בית המשפט למסקנה כי העבירה נעברה, עליו להרשיע את הנאשם.  עם זאת, נמצאנו למדים, כי יתכנו מקרים שבית המשפט ימנע מהרשעה. לצורך הכרעה בשאלת אי ההרשעה, נדרש בית המשפט להעמיד זה מול זה את האינטרס הציבורי הגלום באכיפת החוק מול ענינו של הפרט על נסיבותיו המיוחדות.

האינטרס הראשון נועד להשיג את מיצוי הדין עם העבריין, על מנת להבטיח כי אכיפת החוק תתבצע ללא איפה ואיפה. בע.פ. 2513/96,  3467/96  מדינת ישראל נ. ויקטור שמש ואח' פ"ד נ (3) עמ' 682 קבע בית המשפט העליון כדלקמן:

"שורת הדין מחייבת כי מי שהובא לדין ונמצא אשם, יורשע בעבירות שיוחסו לו.  הסמכות הנתונה לבית המשפט להסתפק בהעמדת נאשם במבחן בלי להרשיעו בדין, יפה למקרים מיוחדים ויוצאי דופן.  שימוש בסמכות זאת, כאשר אין צידוק ממשי להמנע מהרשעה, מפר את הכלל. בכך נפגעת גם שורת השיוויון בפני החוק".

5.         ב.ר.ע.פ.  432/85 רומנו נ. מדינת ישראל תק-על 85 (3) עמ' 737, נאמר מפי כב' הנשיא שמגר (כתוארו אז), כי:

"לא ניתן לקבוע דפוסים נוקשים ומוגדרים מראש, אימתי ישתמש בית המשפט בסמכותו להטיל מבחן ללא הרשעה. כל שהמחוקק יכול היה לקבוע לענין זה הוא מניינם  של הנתונים העיקרים אשר אותם רשאי בית המשפט להביא בחשבון והם נסיבות הענין, ובכללם אופיו של הנאשם, עברו, גילו, תנאיו בביתו, בריאותו הגופנית ומצבו השכלי, טיב העבירה שעבר וכל נסיבה מקלה אחרת ... רק בנסיבות יוצאות דופן, בהן אין יחס סביר בין הנזק הצפוי מן ההרשעה בדין לבין חומרתה של העבירה, נוקט בית המשפט לפעמים בחלופה של הטלת מבחן ללא הרשעה".

ע.פ. 2083/96 תמר כתב נ. מדינת ישראל תק-על 97 (3) 214, הינו פסק-הדין המנחה בסוגיית אי ההרשעה. כב' השופטת דורנר קבעה  בו כדלקמן:

"כידוע, שיקומו של הנאשם, הגם שהוא מהווה שיקול מהותי שלציבור כולו ענין בו - הינו אך אחד משיקולי הענישה, שאליו מתווספים שיקולים אחרים הנובעים מאופייה של העבירה,  מהותה של העבירה, הצורך בהרתעת הרבים, ובעבירות שקורבנן אינו הפרט אלא הציבור כולו, אף הוקעת מעשה העבירה בצירוף מדיניות ענישה אחידה ככל האפשר. כל אלה משמשים גורמים העלולים לגבור אף על שיקומו של הנאשם".

6.         הרופא נועד להציל חיים  ולכך הוא מקדיש את חייו.  על מנת להכשיר עצמו למטרה נעלה זו, שאין חשובה ממנה,  עליו להשקיע את כל כולו, שנים רבות, יום-יום שעה-שעה. לאחר שנים אלה, ומשעה שעמד בבחינות  ההסמכה הקשות, הוא מתחיל לעבוד בבית החולים. מדובר בעבודה תובענית ושוחקת, המחייבת התמסרות לשמה.  לעיתים קרובות אין לו יום ואין לו לילה. כל זאת ברמה הפרטית.

ברמת הכללית, סוד גלוי הוא שתנאי העבודה בבתי החולים בכלל, ובבית החולים "סורוקה" בפרט, אינם קלים.  המחלקות השונות, ובמיוחד המחלקות הפנימיות, גדושות חולים השוכבים גם במסדרונות בהעדר מקום פנוי בחדרים.  רק לאחרונה התוודענו לכתבות, שהתפרסמו בעיתונות הארצית והמקומית, בהן הציגו מנהלי המחלקות הפנימיות בבית החולים "סורוקה" את הקשיים הנערמים במהלך עבודתם השוטפת, הנובעים בעיקר ממצוקת אישפוז.  הגיעו הדברים עד כדי כך , שמנהל מחלקה  פנימית התפטר באופן הפגנתי. הוא עשה כן במטרה לזעוק את זעקת המצוקה, בה נתקלים החולים המאושפזים, ולהביע את תחושת חוסר האונים של הרופאים המתקשים, בתנאים אלה, לשאת באחריות הכבדה המוטלת על שכמם.

הייתי מצפה מהנאשם, בחור צעיר, חייל בשירות סדיר, שחיי אביו נתונים לשבט או לחסד בידי הסגל הרפואי, שיתייחס למנהל המחלקה בכבוד לו הוא ראוי, ההולם הן את גילו והן את מעמדו המקצועי הבכיר.  נכונים הדברים גם אם יש ממש בטענתו, כי נענה באופן שלא הניח את דעתו. לא מיניה ולא מקצתיה. כך לא מתנהג צעיר שהסניגור הכתירו כ"מלח הארץ".

7.         דווקא בשל האופי המיוחד המאפיין את עבודת הרופאים, החשיבות העצומה הנובעת מהחלטות שהם מקבלים, לעיתים כהרף עין, והתוצאות הרות גורל מהפעולות שהם מבצעים, האינטרס הציבורי הגלום באכיפת החוק מחייב לאפשר להם לעבוד מתוך שקט נפשי וריכוז מקסימלי ומבלי שיהיו מושפעים מגילויי אלימות מכל סוג שהיא, בין מילולית ובין פיזית.  לא יתכן שבית המשפט יעבור לסדר היום על איום ברצח המופנה כלפי מנהל מחלקה. במקרים שכאלה עליו להביע שאט נפש, לצאת חוצץ ולהוקיע את התופעה, גם מתוך מגמה להרתיע את הנאשם, ובמיוחד על מנת להרתיע את הציבור, למען יראו וייראו. איזה מסר יצא מבית המשפט אם ימנע מהרשעה ולא יכתים את הנאשם בסטיגמה של פליליות? האם לא יהא בכך כדי לעודד מטופלים או בני משפחתם, המגיעים לבית החולים חרדים, דואגים ולעיתים במצב של סערת רגשות, להתפרץ כלפי הסגל הרפואי?  בית החולים הינו מבצרו של הרופא. החברה, ככלל, ובית המשפט האחראי על אכיפת החוק, בפרט, אמורים להבטיח שישאר כזה. לכן, אין לאל ידי לקבל את המלצת שירות המבחן, שאינה עולה בקנה אחד עם טובת הציבור, כמפורט לעיל.

בחנתי את נסיבותיו האישיות של הנאשם ולא מצאתי עילה טובה להמנע מהרשעתו. מבחינתו, שיקולי שיקום והעמדה בפיקוח שירות המבחן (פס"ד כתב דלעיל) כלל אינם עולים על הפרק, שהרי הנאשם אינו זקוק להם.  לא השתכנעתי שיגרם לו נזק אישי משמעותי.  לא נטען שהוא צפוי לסיכון כי בעקבות הרשעה יפוטר מעבודתו, וגם אם יפוטר, יוכל, לדעתי, למצוא עבודה אחרת.  לא למותר להוסיף, כי כל הנימוקים שהעלה בא כוחו יפים להקלה בעונש, אך נדחים כאמור מפני עקרון טובת הציבור. 

אני מוצא, איפוא, את הנאשם אשם ומרשיעו בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום.

8.         באשר לעונש - התחשבתי בהודאתו באשמה, בגילו הצעיר, בחרטה שהביע, ובהעדר הסתבכות עם החוק טרם נעברה העבירה לפני כשנתיים, ואף לאחריה, ואני גוזר עליו את העונשים הבאים:

א.         100 שעות עבודה לתועלת הציבור במסגרת עמותת "באר שובע" בעבודות סיוע כללי, הכנת מזון וחלוקתו, על פי תוכנית שיתווה שירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ