אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פ 2256/04

פסק-דין בתיק פ 2256/04

תאריך פרסום : 08/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2256-04
30/01/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - מחלקה לחקירות שוטרים
עו"ד שלומי אברמזון
הנתבע:
ירון נח
עו"ד נעם אליגון
פסק-דין

מבוא

1.         "אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי" (ברכות ס"א ב').

2.         הנאשם, ששירת במשטרת ישראל, הודה, לאחר שחזר בו מכפירתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בו מיוחסת לו עבירה של הפרת אמונים, לפי סעיף 284 לחוק העונשין תשל"ז - 1977. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם, בעת ששירת כראש משמרת בבית מעצר "נגב", נכנס לתאה של עצורה, שעה שחלק מהעצורות נמו את שנתן, וקיים עימה מגע מיני בהסכמה.  במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים, כי בשלב הראשון הנאשם לא יורשע  וישלח לתסקיר שירות מבחן, שיחווה דעתו בסוגייה זו. עוד הוסכם, כי המאשימה תטען שיש להרשיע את הנאשם ותבקש להטיל עליו מאסר בפועל, שירוצה בעבודות שירות, והסניגור יטען לאי הרשעה. 

תסקירי שירות המבחן

3.         בתסקיר הראשון מתאריך 21.8.06 נאמר, כי הנאשם סיים 12 שנות לימוד, שירת במשמר הגבול כלוחם חי"ר במשך 3 שנים והתקדם עד לדרגת רס"ר.  התנהגותו תוארה כחיובית ביותר. לאחר מכן  עבר לשרת במשטרת ישראל והוצע לו לשמש בתפקיד ראש משמרת בבית מעצר.  באשר להתייחסותו לנסיבות ביצוע העבירה, נשוא משפט זה, הסביר הנאשם, כי נגרר אחר יוזמת המתלוננת לקיים איתו קשר אינטימי.  זאת עשה ברגע של חולשה וללא הפעלת שיקול דעת.  כתוצאה מן המעשה, פוטר הנאשם מעבודתו. שירות המבחן ציין, כי הנאשם לקח אחריות על ביצוע העבירה והודה כי מעשיו פסולים וחריגים. עם זאת, סבר, שלא היה מקום לפטר אותו טרם נגזר דינו, שכן היו לכך השלכות קשות על מצבו הנפשי, הרגשי, על מערכת יחסיו עם אשתו וכן השלכות כלכליות.  שירות המבחן מצא, כי למחירים האישיים שהנאשם שילם היתה  השפעה מרתיעה ועונשית וביקש להגיש תסקיר משלים.

4.         בתסקיר משלים מתאריך 18.10.06, שעמד על הדינמיקה שהביאה למעורבותו הפלילית, נכתב, כי הנאשם חש בושה ומבוכה נוכח התנהגותו החריגה, תוצאותיה והשלכותיה במישורי חייו השונים. הוא מודע היטב לפגם המוסרי והערכי המאפיין את המעשים ולכך שהפר אמונים, מעל בתפקידו ועבר על החוק.  שירות המבחן מצא, כי אין הוא נזקק לטיפול ולכן לא בא בהמלצה מתאימה.  למרות שלא התעלם מחומרת מעשיו והצורך בהרתעת הציבור, הרי בהתחשב בכך שמדובר באדם צעיר, נשוי ואב לילדה, המליץ לשקול בחיוב  שלא להרשיעו, על מנת שלא לפגוע בסיכוייו העתידיים, לאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו ולהסתפק בהטלת 600 שעות של"צ.

טיעוני הצדדים

5.         ב"כ המאשימה טענה, כי מעשהו של הנאשם פסול הן כלפי עצמו, הן כלפי העצורה עימה קיים מגע מיני והן כלפי המערכת המשפטית. היא הדגישה, כי  בהתחשב בפערים הקיימים בין עצורות לראש משמרת, היה  בו כדי להטיל מורא על האחרות, שחששו כי גם הן יאלצו לספק את תאוותו.  היא יחסה חומרה יתרה לכך שבכדי לספק תאווה רגעית, עלול היה למצוא עצמו בסיכון של סחיטה מתמשכת מצד העצורה, נרקומנית, במצב של "קריז", שנחשדה בשוד מזוין. הערכת ב"כ המאשימה התבססה על דברי הנאשם עצמו, שהעיד כי העצורה נהגה לבקש ממנו הטבות שונות, כגון להפגש עם שותפה לשוד.  היא הוסיפה והדגישה, כי מעשיו פגעו פגיעה קשה באמון הציבור, במשטרת ישראל ובלובשי המדים, וכי שומה על בית המשפט לשדר מסר חד וברור ולהוקיע מעשים אלה באמצעות ענישה מרתיעה. לכן ביקשה, להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל, שירוצה בעבודות שירות, בהתאם לרף העליון שבהסדר הטיעון.

6.         בטיעוניו לעונש פירט הסניגור נסיבות מקלות, שהיוו רקע לעבירה. אלה כוללות את התנהגות המתלוננת, שרצתה בקיום היחסים ונהגה בצורה אקטיבית, מה גם שהמגע המיני לא היה מלא. זאת ועוד, לדעתו לא כל האחריות לעבירה רובצת לפתחו של הנאשם, שכן המערכת המשטרתית תרמה לנסיבות בהן נעברה, בכך שלא הקפידה על קיום ההוראות בפקודת המשטרה (טיפול בכלואים). פקודת המשטרה מחייבת הפרדה בין כלואים, הפקדת שוטרת על שמירת כלואה ובהעדר שוטרת ביחידה - על העברתה לבית מעצר שבו משרתות שוטרות. לדעת הסניגור, הקפדה על נוהלים אלה וודאי שהיתה מונעת את הסיטואציה. עוד סבר, כי אם כתב האישום המקורי היה מוגש במתכונת כתב האישום המתוקן, הנאשם היה עומד לדין בפני בית הדין למשמעת, שכן עסקינן בעבירה של הפרת אמונים ולא בעבירת מין.  הוא עמד על נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, שנפל מאיגרא רמה לבירא עמיקתא, וענישתו מוצתה עד תום. העונשים התבטאו בפיטוריו מהמשטרה בבושת פנים ושלילת זכויות לפנסיה ופיצויי פיטורין, בשבר העמוק  שהתגלע  בביתו, שנחשף כלפי כולי עלמא והתבטא בסירוב אשתו, פעם אחר פעם, להתייצב בבית המשפט ולהעיד לטובתו.  כמו כן נפגע במישור התעסוקתי, שכן במשך 4 השנים שחלפו מאז פיטוריו ועל רקע פרסום הפרשה ברבים, לא הצליח להשתלב בעבודה קבועה.  כיום הוא חשוף לתביעות משפטיות בשל אי עמידה בפרעון חובותיו. הסניגור  הציג לבית המשפט מכתב דרישה לפרעון חוב, בטרם נקיטת הליכים משפטיים, בגין פיגורים בתשלום משכנתא העולה על 32,000 ש"ח וכתב תביעה שהגיש בנק, בו הנאשם מנהל את חשבונו, בגין יתרת חובה העולה על 42,000 ש"ח. בסיכומו של דבר טען, שהעונש שביקשה התובעת אינו הולם את האירוע ועתר להמנע מהרשעה, דבר שיאפשר לנאשם לשקם את חייו, הן מההיבט האישי והן מההיבט התעסוקתי.

7.         לנאשם ניתנה זכות המילה האחרונה. הוא דיבר בכאב עמוק, אם כי הקפיד על איפוק.  מחד, הודה כי פגע במשטרה, אך, מאידך, לסברתו, גם לה חלק גדול באירוע, בכך ששלחה אותו למלחמה (כהגדרתו) מבלי לתת לו את הכלים המתאימים. הוא הסביר שחמש שנים תמימות ניהל את אגף הנשים בבית המעצר, כשלכל, לרבות לפיקוד הבכיר, ידוע, שהעבודה מתבצעת בניגוד לנהלים המחייבים.  הנאשם תאר את התהום הפעורה בין שירות, שארך 13 שנים במג"ב ובמשטרה הכחולה, רצוף שבחים, תעודות הערכה  והנאה מהיתרונות של עובד מדינה, לעומת פיטורין, תוך שלילת כל הזכויות, באופן שאילצו אותו להתדפק על דלת לשכת העבודה ולהיות תלוי במנגנון הבטחת הכנסה. לטענתו, על רקע פרסום הפרשה בעיתונות המקומית, פוטר מבית החולים "סורוקה", למרות שעבד כסניטר במשך שנה תמימה, וממקומות עבודה אחרים. ואולם, בה בעת, הוא מוצא עצמו מגויס לשירות מילואים ולאחרונה   שירת במלחמת לבנון.  לדבריו, התא המשפחתי נהרס לחלוטין והוא נקלע לחובות כבדים,  ניסיונו לקבל רישיון לעבודה כנהג מונית לא צלח, כי לא יכל להמציא תעודת יושר.  הוא  התחייב כי למד את הלקח, ביקש להתחשב בבני משפחתו והתחנן שלא להרשיעו, שכן הרשעה תגרום להתמוטטות עולמו כמגדל קלפים.

המסגרת הנורמטיבית - אי הרשעה

8.         ע.פ. 2083/96 תמר כתב נ. מדינת ישראל תק-על 97 (3) 214 (להלן: "פרשת כתב"), הינו פסק הדין המנחה בסוגית אי ההרשעה. עומדות בו, זה לצד זה, השקפותיהם של כב' השופטים דורנר ולוין.

כב' השופט דורנר קבעה כי:

"בפסיקתנו נקבע כי המבחן ללא הרשעה, הינו חריג לכלל, שכן משהוכח ביצועה של העבירה, יש להרשיע את הנאשם וראוי להטיל אמצעי  זה רק במקרים יוצאי דופן, בהם אין יחס סביר בין נזק הצפוי לנאשם לבין חומרתה של העבירה.

הימנעות מהרשעה אפשרית איפוא בהצטבר שני גורמים: ראשית, על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם; ושנית, סוג העבירה מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים על ההרשעה מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים המפורטים לעיל"

9.         כב' השופט לוין סבור כי:

"השאלה אימתי ובאלו נסיבות רשאי בית המשפט לחייב נאשם בשירות לתועלת הציבור ללא הרשעה אינה יכולה להיות מוכרעת לפי שיקולים הרמטיים. עם זאת רשאי בית המשפט לקבוע קווים מנחים ( Guide lines ), שבלי להיות ממצים, יש בהם כדי להדריך את בתי המשפט בענין זה. שיקולים אלה הם שיקולים של שיקום מחד ושיקולים של אינטרס הציבור מאידך.

א) האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה של הנאשם?

ב) מהי חומרת העבירה והנסיבות שבהן בוצעה?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ