אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 91/07

פסק-דין בתיק פשר 91/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
91-07
16/08/2007
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
ח'טיב סאלח ת.ז. 020368668
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה
פסק-דין

1.         בפני בקשת החייב למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו כפושט רגל בגין חובות מוצהרים על סך 1,220,000 ש"ח ל- 18 נושים.

2.         החייב הצהיר כי בשנות ה-80' היה קבלן עצמאי לעבודות חשמל במשך שלוש שנים והסתבך בחובות לראשונה. הוא הגיש ביחד עם אשתו בקשה להכרזתו פושט רגל, בקשתו התקבלה, אך לאחר שנתיים ביקש להפסיק את ההליך, מאחר שנאמר לו שהכרזתו תגביל אותו בעבודתו. לדבריו, הוא ואשתו נסרה מתקיימים מהבטחת הכנסה של פחות מ- 1,900 ש"ח, מתגוררים בדירת עמידר, ושקועים בחובות עד צוואר. לדבריו, פתוחים נגדו 15 תיקים הוצל"פ בסך כולל של כ-1,000,000 ש"ח, רוב החובות ישנים בני 8-10 שנים ורובם הופיעו גם בהליך הפש"ר הקודם שלו.

3.         הכנ"ר מתנגד למתן צו כינוס, מאחר שבמהלך 16 השנים האחרונות, לאחר שבוטל הליך הפש"ר בעניינו, המשיך החייב לצבור חובות, וכך עד עצם היום הזה.

            החייב אינו עובד מזה 8 שנים, ואינו עושה מאומה לרווחתו ולרווחת נושיו.

לטענת הכנ"ר אין מקום להעניק לו את הגנת ההליך של פשיטת הרגל, כאשר כבר בשלב הדיון בבקשה למתן צו הכינוס ברור כי יצר את חובותיו בחוסר תום לב.

4.         החייב השיב לתגובת הכנ"ר ועיקר טענותיו הן כדלקמן:

החייב ביקש להתחשב בכך שאת הבקשה הראשונה לפשיטת רגל הגיש לפני כ-20 שנה בעת שהיה בן 40.

החייב ביקש להוסיף מסמכים ולהוכיח כי סילק ששה חובות מתיק הפש"ר הקודם, לרשויות המס ולבנקים. לדבריו, היה מיוצג על ידי עורך דין אשר לא מסר לו כלל על קיומם של דיונים, ובשל כך בוטל הליך הפש"ר. לגרסתו, נהג לשלם סך של  500 ש"ח לחודש וביקש מבא כוחו לבטל את הליך הפש"ר מאחר שרצה לעבוד כחשמלאי עצמאי וצו הכינוס הגביל אותו. בא כוחו מסר לו שהתיק אכן נסגר, והחייב חשב שהתיק נסגר לבקשתו. רק לאחרונה התברר לו כי צו הפש"ר בוטל עקב ניצול ההליך לרעה.

לפיכך ביקש החייב ליתן לו הזדמנות נוספת ולבחון בקשתו לגופה.

5.         הכנ"ר עומד על התנגדותו גם לאחר בקשתו הנוספת של החייב. מבדיקת המסמכים עולה כי החייב המשיך לצבור תשעה חובות חדשים גם לאחר ביטול הליך הפש"ר, בסך נשייה כולל העומד על 318,233 ש"ח. מדובר באדם אשר צבירת חובות הפכה לו דרך חיים, והוא אינו מעלה כל טעם או נסיבה אשר יצדיקו את פתיחת הליכי הפש"ר בפניו שנית.

יתר על כן, החייב חתם על ערבות לטובת בנו בשנת 92' בשעה שהיה שקוע בחובות עד צוואר בהציגו מצג שווא בערבותו, שכן היה חסר יכולת כלכלית. מעשהו של החייב הוא חסר תום לב.

            הכנ"ר סבור כי אין הצדקה להעמיס על קופת הציבור את ההוצאה הכבדה הכרוכה בניהול ההליך, מקום שממילא לא יוכל החייב להוכיח תום לבו.

דיון

6.         סעיף 18 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש] , תש"ם-1980 (להלן: "הפקודה") קובע כי לבית המשפט סמכות ליתן צו כינוס בהתאם לסעיף 6 לפקודה וזאת כאמור להלן:

"בית המשפט רשאי ליתן צו כינוס כמשמעותו בסעיף 6, בבקשת פשיטת רגל שהגיש חייב, אם צורף לה אישור מאת הכונס הרשמי כי מולאו התנאים הקבועים בסעיף 17".

אף אם נתמלאו כל התנאים להגשת בקשתו של החייב, נתון בידי בית המשפט שיקול דעת אם להיעתר לבקשה אם לאו. (לוין וגרוניס, פשיטת רגל, מהדורה שנייה, עמ' 108). 

סעיף 18ה(2) לפקודה עוסק בהכרזת החייב כפושט רגל ולפיו רשאי בית המשפט "לדחות את הבקשה, אם שוכנע כי הוגשה שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, או כי החייב יכול לפרוע את חובותיו".

להליכי פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות , האחת, כינוס נכסי החייב וחלוקתם בין נושיו בדרך הזולה, המהירה היעילה והשווה ביותר, והשניה לאפשר לחייב שאיתרע מזלו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מן החובות. (ראה ע"א 6416/01 בנבנישתי נ' הכנ"ר , פ"ד נז(4), 197, 205-206; ע"א 92/76 בן ציון נ' מדינת ישראל , פ"ד לא(1), 164, 166; ע"א 4892/91 אשכנזי נ' הכנ"ר , פ"ד מח(1), 45, 55; ע"א 501/67 הכנ"ר נ' ולנסי ואח' , פ"ד כב(1), 23, 28; וכן ראה א' פרוקצ'יה, "פשיטת רגל על פי בקשת חייב", הפרקליט ל' (תשל"ו) 271, 272).

הפקודה אינה מציבה כללי שיקול דעת למתן צו כינוס, אך הפסיקה קבעה כי בשלב מקדמי זה ייבחן בית המשפט האם לכאורה מתמלאים התנאים למתן צו הכרזת פשיטת רגל כנגד החייב. אם ברור כבר בשלב ההתחלתי כי החייב פעל בחוסר תום לב ו/או במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, וכי בקשתו להכריז עליו פושט רגל תידחה, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה, ואין טעם במתן צו הכינוס אשר יוביל לניהול הליך סרק. (שלמה לוין ואשר גרוניס, פשיטת רגל , מהדורה שנייה, ע"מ 169; וכן ראה ע"א 5503/92 קירצמן ואח' נ' הכנ"ר , פ"ד מט(1), 749, 756).

השיקולים שינחו את בית המשפט בעת בדיקת הנסיבות שהביאו להסתבכותו הכלכלית של החייב הינם רבים ומגוונים. בית המשפט ישקול, בין היתר, את אופן יצירתם של החובות והאם נהג החייב בתום לב כלפי נושיו בעת יצירת החובות או שמא נהג בחוסר אכפתיות תוך סיכון כספי הנושים, האם  נוצרו החובות בדרכי רמייה והאם נהג החייב מתוך כוונה לברוח מנושיו תוך הסתרת נכסיו או הברחתם והצגת מצגי שווא בפניהם, האם נגועה התנהגותו באי חוקיות והאם חובותיו הינם תוצאה ישירה של אי החוקיות. בנוסף לכך ייבחן אם נמנע החייב מלעשות פעולות מינימליות כדי למנוע את התדרדרותו הכלכלית, לרבות ניצול אפשרויות לקבלת כספים וכיו"ב. (ראה לעניין זה: ע"א 4892/91 הנ"ל, בעמ' 58; ע"א 6416/01 הנ"ל; ע"א 149/90 קלאר נ' הכנ"ר , פ"ד מה(3), 61; ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר , פ"ד מט(1), 435; פש"ר (חיפה) 513/03 עמית ואח' נ' הכנ"ר , תק-מח 2004(3), 2871; פש"ר (חיפה) 71/03 דקה נ' הכנ"ר , דינים- מחוזי לד(1), 281; פש"ר (חיפה) 178/03 זילברמן נ' הכנ"ר , דינים-מחוזי לה(5), 760).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ