אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 851/05

פסק-דין בתיק פשר 851/05

תאריך פרסום : 30/07/2007 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
851-05
18/04/2007
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
עוז חנה
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה
פסק-דין

1.       בפני בקשת החייבת למתן צו לכינוס נכסיה ולהכרזתה פושטת רגל בגין חובות מוצהרים על סך 480,000 ש"ח ל- 11 נושים.

בתצהיר התומך בבקשה פירטה החייבת את נסיבות הסתבכותה הכלכלית, הנובעת לדבריה  מכישלון עסקי של בעלה, אשר ניהל עסקים שונים והסתבך בחובות. לטענת החייבת חתמה על ערבויות לטובת העסקים כלפי ספקים ובנקים, בסוברה שההתחייבויות יכוסו על ידי בעלה, אך בשל המצוקות הכלכליות אליהן נקלע הבעל, לא היה להם יכולת לשלם את חובותיהם.

גם בעלה של החייבת הגיש בקשה למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל, ובקשתו נדחתה על ידי כב' הש' סעב עוד ביום 8.2.06.

2.       הכנ"ר מתנגד למתן צו כינוס הואיל שלטענתו לא המציאו החייבת ובעלה את הפרטים להם נדרשו, לרבות דוחות כספיים של העסקים אשר הבעל ניהל, יתרת חוב עדכנית למע"מ, פרטים בדבר הרשעתו של הבעל בתיק 20710/01 בבימ"ש השלום בטבריה ועוד.

בהכרעת דין ובגזר דין המתייחסים להרשעתו של הבעל בבימ"ש השלום בקריות (ת.פ. 972/03), נקבע כי הבעל לא הגיש למע"מ דוחות תקופתיים לחברה בבעלותו באמצעותה ניהל מסעדה, משך שנתיים, משנת 03'-00', וקרן חובו למע"מ עלתה על 400,000 ש"ח. בגזר הדין נאמרו אמירות קשות לגבי הבעל כגון שידו בכל ויד כל בו, הכל תחת כיסוי של חברות שונות שניהל, וכן כי הנאשם בחר להמר על כסף לא לו. (לא פורסם ניתן ביום 3.2.04)

          החייבת מודה בתצהירה כי אין ולא יהיו ברשותה דוחות מבוקרים של החברה שניהל בעלה, היות ואלה לא הוגשו מעולם לרשויות המס, כי אין ברשותה מסמכי ערבות עליהם חתמה ואשר בגינם נוצרו חובותיה, כי אין ברשותה מסמכים למכירת רכבים שהיוו חלק מנכסי התא המשפחתי, ואף לא המציאה אסמכתאות לטענתה כי מקורם של כספים שהופקדו בחשבונה בבנק הדואר הם ממשכורות ששולמו לבעלה, ותדפיסים של כרטיסי אשראי של התא המשפחתי לתקופה של חצי שנה מיום הביטול הנטען על ידה. הכנ"ר רואה בתא המשפחתי יחידה שלמה לצורך ההכנסות, הוצאות נכסים וחובות, ובהעדר המצאה של מסמכים אלה אין טעם בהליך.                                          

3.       החייבת השיבה לתגובת הכנ"ר, טענה כי היא נרדפת מידי יום על ידי נושיה במסגרת הליכי הוצל"פ, וכי קיים אינטרס חברתי לאפשר לה בנסיבות מתאימות לחזור לפעילות כלכלית נורמלית תוך שמיטת חובותיה. אין ביכולתה להמציא מסמכים, היות שמדובר בחובות של בעלה, ומעשיו הפליליים אינם משמשים עילה לדחות את בקשתה.                      

4.       התקיימו שני דיונים בבקשת החייבת, אך החייבת לא התייצבה לאף אחד מהדיונים, ורק בא כוחה, אשר מונה על ידי הלשכה לסיוע משפטי התייצב לדיון. לאחר הדחיות המציאה החייבת מספר דוחות של כרטיסי אשראי בדבר עיסקאות שבוצעו כחצי שנה לפני שבוטל הכרטיס.

5.       הכנ"ר עומד על התנגדותו לבקשה, מהנימוקים המפורטים בתגובתו, בטענו כי במצב דברים זה לא יעלה בידי החייבת להבהיר בחקירתה את נסיבות הסתבכותה הכלכלית.

דיון

6.         סעיף 18 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 (להלן: "הפקודה") קובע כי לבית המשפט סמכות ליתן צו כינוס בהתאם לסעיף 6 לפקודה וזאת כאמור להלן:

"בית המשפט רשאי ליתן צו כינוס כמשמעותו בסעיף 6, בבקשת פשיטת רגל שהגיש חייב, אם צורף לה אישור מאת הכונס הרשמי כי מולאו התנאים הקבועים בסעיף 17".

            לבית המשפט שיקול דעת אם להיעתר לבקשה למתן צו כינוס, גם כאשר מולאו התנאים הנדרשים בסעיף 17 לפקודה (לוין וגרוניס, "פשיטת רגל", מהד' 2, עמ' 108). 

            סעיף 18ה' (2) לפקודה עוסק בהכרזת החייב כפושט רגל ולפיו רשאי בית המשפט "לדחות את הבקשה, אם שוכנע כי הוגשה שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, או כי החייב יכול לפרוע את חובותיו".

בית המשפט מוסמך לדחות בקשה למתן צו כינוס, כאשר כבר בשלב התחלתי זה ברור כי החייב פעל בחוסר תום לא ו/או במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל (לוין וגרוניס, שם).

לפיכך, כאשר ברי כי בקשתו של חייב להכריז עליו פושט רגל תידחה, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה, ואין טעם במתן צו הכינוס אשר יוביל לניהול הליך סרק. (לוין גרוניס בספרם הנ"ל, בע"מ 169; וכן ראה ע"א 5503/92 עדה קירצמן ואח' נגד כונס הנכסים הרשמי , פ"ד מט(1) עמ' 749 בעמ' 756).

7.         השיקולים שינחו את בית המשפט בעת בדיקת הנסיבות שהביאו להסתבכותו הכלכלית של החייב הינם רבים ומגוונים. בית המשפט ישקול, בין היתר, את אופן יצירתם של החובות והאם נהג החייב בתום לב כלפי נושיו בעת יצירת החובות או שמא נהג בחוסר אכפתיות תוך סיכון כספי הנושים, האם  נוצרו החובות בדרכי רמייה והאם נהג החייב מתוך כוונה לברוח מנושיו תוך הסתרת נכסיו או הברחתם והצגת מצגי שווא בפניהם, האם נגועה התנהגותו באי חוקיות והאם חובותיו הינם תוצאה ישירה של אי החוקיות. בנוסף לכך ייבחן אם נמנע החייב מלעשות פעולות מינימליות כדי למנוע את התדרדרותו הכלכלית, לרבות ניצול אפשרויות לקבלת כספים וכיו"ב.

(ראה לעניין זה ע"א 6416/01 בנבנישתי נ' הכנ"ר , פ"ד נז(4), 206; ע"א 92/76 בן ציון נ' מדינת ישראל , פ"ד לא (1) 166; ע"א 4892/91 אשכנזי נ' הכנ"ר , פ"ד מח(1) 45; ע"א 501/67 הכנ"ר נ' ולנסי ואח' , פ"ד כב(1), 23; ע"א 149/90 קלאר נ' הכנ"ר , פ"ד מה(3) 61; ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר , פ"ד מט(1), 435; פש"ר (חיפה) 513/03 קרן עמית ואח' נ' הכנ"ר , תק-מח 2004(3), 2871; וכן ראה א' פרוקצ'יה, " פשיטת רגל על פי בקשת חייב ", הפרקליט ל' (תשל"ו) 271, 272).

8.         מן הכלל אל הפרט :

א. מן החומר שבפני עולה בבירור כי חלק נכבד מחובותיה של החייבת נוצרו כתוצאה מחובות שנוצרו על ידי בעלה במסגרת עסקים אותם ניהל. החייבת לא המציאה את המסמכים שנדרשו ממנה, על אף שמעיון ברשימת חובותיה עולה כי מדובר בפסקי דין שניתנו נגדה ובשטרות שהוגשו לביצוע, כך שלא היה קושי לעיין במסמכים בבתי המשפט השונים ולהמציאם לכנ"ר. טענת החייבת כי שטרי הערבות נמסרו לספקים ולכן לא ניתן להשיגם, אינה סבירה. החייבת טוענת כי חובותיה נוצרו עקב מעשיו של בעלה, אך טענות אלה אינן פוטרות אותה מהמצאת אסמכתאות לאופן בו נוצרו החובות, ומששיתפה עימו פעולה משך שנים, אינה יכולה להתנער ממעשיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ