אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 469/06

פסק-דין בתיק פשר 469/06

תאריך פרסום : 22/06/2009 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
469-06
17/04/2008
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
נסאר נאסראלדין
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה
פסק-דין

עובדות המקרה

1.         החייב, יליד 59', הגיש בקשה למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל (להלן: פוש"ר) בגין חובות מוצהרים על סך 11,227,598 ש"ח ל- 53 נושים. הכנ"ר הודיע כי הוא מתנגד לבקשת החייב, לאחר שהתרשם כי חובותיו של החייב נוצרו בחוסר תום לב, אך נוכח נסיבותיו האישיות של החייב והודעתו כי הוא מוכן לשלם לנושיו סכום משמעותי עבורו של 1,000 ש"ח והתחייבותו שלא לבקש הפחתת תשלום, ניתן ביום 28/9/06, לאחר דיון בבקשה, צו לכינוס נכסי החייב ונפסק כי עליו לשלם לקופת הכינוס סך של 1,000 ש"ח בחודש.

2.         החייב הציע הצעת הסדר לנושיו, אך הנושים דחו את הצעתו, בין השאר נוכח פריסת התשלומים המבוקשת על ידו למשך 6 שנים, והעדר ערבויות. אחד הנושים אף התייצב לדיון בבית המשפט והודיע כי יתנגד לכל הסדר ולהכרזתו של החייב פושט רגל, מאחר שהחייב יצר חובותיו בחוסר תום לב מובהק. הכנ"ר טען כי ההתנגדות להכרזת החייב פושט רגל מוקדמת, ואף ההתנגדות הגורפת לכל הסדר אינה במקומה.

3.         החייב הודיע כי הוא מוכן למימוש כל נכסיו, אך אינו מסוגל לגייס ערבויות להצעת ההסדר שלו, ולכן הוא מבקש לבטל את ההליך. לאחר מכן, חזר בו והודיע כי ישקול עמדתו.

4.         בין לבין צבר החייב 5 פיגורים לקופת הכינוס בסכום של 5,000 ש"ח. המנהל המיוחד ביקש מביהמ"ש להורות על אכיפת תשלום חוב הפיגורים בהתאם לפקודת ביזיון בית המשפט, וכן לבטל את צו הכינוס עקב ניצול לרעה של הליכי פשיטת הרגל, מאחר שהחייב לא המציא את הדוחות החודשיים, לא שילם תשלומים לקופת הכינוס ואינו מקיים את החלטות ביהמ"ש.  הכנ"ר הצטרף לבקשה.

החייב הגיב לבקשה עוד בדצמבר 07', וביקש לפרוס לו את חוב הפיגורים ל- 5 תשלומים, אך לא זו בלבד שלא שילם את פיגוריו, אלא שצבר פיגורים נוספים, על אף שניתנה לו ארכה לשלמם.

דיון

5.         השאלה העיקרית העומדת בפני בית המשפט בדונו בבקשת חייב להכריזו פושט רגל, היא האם נהג החייב בתום לב בעת יצירת חובותיו, עובר להליכי פשיטת הרגל ובמהלכם. בהעדר תום לב, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה. (שלמה לוין ואשר גרוניס, " פשיטת רגל", מהד' שנייה, בעמ' 169; כן ראה ע"א 5503/92 קירצמן ואח' נ' הכנ"ר, פד"י מט(1), 749, 756).

להליכי פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות , האחת, כינוס נכסי החייב וחלוקתם בין נושיו בדרך הזולה, המהירה היעילה והשווה ביותר, והשנייה לאפשר לחייב שאיתרע מזלו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מן החובות. (ראה ע"א 6416/01 בנבנישתי נ' הכנ"ר, פ"ד נז(4), 197, 205-206; ע"א 92/76 בן ציון נ' מ"י, פ"ד לא (1), 164, 166; ע"א 4892/91 אשכנזי נ' הכנ"ר, פ"ד מח(1), 45, 55; ע"א 501/67 הכנ"ר נ' ולנסי ואח', פ"ד כב(1), 23, 28; וכן ראה א' פרוקצ'יה, " פשיטת רגל על פי בקשת חייב", הפרקליט ל' (תשל"ו) 271, 272) .

אחד התנאים בהליך זה, במיוחד כאשר החייב הוא הפונה בבקשה להכרזתו פושט רגל, כי החייב יקבל על עצמו את המגבלות והחיובים המוטלים על פי הפקודה ועל ידי ביהמ"ש של פשיטת הרגל, והוא אינו זכאי להנות מהגנת הפקודה, בלא לקיים את הוראותיה.

6.         הפקודה, המסמיכה את ביהמ"ש לבטל הכרזתו של פלוני פושט רגל במצבים מסוימים, אינה כוללת הוראה מיוחדת המסמיכה אותו לבטל צו כינוס, ואולם סעיף 181 לפקודה מסמיך את ביהמ"ש לחזור ולעיין בכל שלב בכל צו שנתן מכוח סמכותו בפשיטת רגל, לבטלו או לשנותו, ובגידרו גם בחינה מחדש של צו כינוס שניתן.

" נראה הדבר, ששיקול דעתו של ביהמ"ש לעניין ביטול צו לפי סעיף 181 דומה בהיקפו לשיקול דעתו של ביהמ"ש בדונו בבקשה לביטול הכרזה... הוא הדין אם נתברר שהחייב מנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל". (לוין וגרוניס, בספרם הנ"ל, עמ' 117).

הפסיקה קבעה כי חייב אשר לא גילה את כל נכסיו וחובותיו בדו"חות שהגיש לכנ"ר, נמנע מלהתייצב לחקירה, נמנע משיתוף פעולה עם הכנ"ר, נמנע מהצגת מסמכים לרבות דו"חות כספיים, המשיך לצבור חובות במהלך הליכי פשיטת הרגל, חי ברמת חיים גבוהה ופזרנית על חשבון הנושים, נמנע מלשלם את התשלומים העיתיים שהוטלו עליו על ידי בית המשפט במסגרת צו הכינוס, נמנע מלהתפרנס ומלהפעיל את כישוריו ויכולתו להגדיל את הכנסותיו וניצל לרעה את הליך פשיטת הרגל- מתנהל בחוסר תום לב בהליכי פשיטת הרגל. (ראה לעניין זה: ע"א 6416/01 הנ"ל; ע"א 4892/91 הנ"ל, בעמ' 58;ע"א 149/90 קלאר נ' הכנ"ר, פ"ד מה(3), 61; ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר, פ"ד מט(1) 435; פש"ר (חי') 513/03 קרן עמית ואח' נ' הכנ"ר, תק-מח 2004(3) 2871; פש"ר (חי') 71/03 עלי דקה נ' הכנ"ר, דינים- מחוזי לד(1) 281; פש"ר (חי') 230/01 אגא עלי נ' הכנ"ר, דינים -מחוזי לג (3) 328).

בענייננו, החייב נהג בחסר תום לב מובהק בהליך, ובניגוד לרטוריקה המשכנעת בה נקט בבית המשפט, לפיה הוא מסכים למימוש נכסיו, נמנע החייב לשלם אפילו את התשלום החודשי שהושת עליו ואף לא הגיש דוחות שיאפשרו למנהל המיוחד להתחקות אחר רמת החיים שהוא מנהל. כל זאת, ביודעו כי הכנ"ר התנגד מלכתחילה למתן צו לכינוס נכסיו, עקב האופן בו הסתבך בחובותיו.

"בהליך בו מבקש החייב את הגנת החברה מפני נושיו אין חובה על ב"כ הכנ"ר "לרדוף" אחר החייב כדי שימציא מסמכים במועד וישלם תשלומים חודשיים במועד. עצם הצורך להגיע לבית משפט כדי לבקש מהחייב לבצע פעולות שהיה עליו חובה לבצען כדי לזכות בהגנת פקודת פשיטת הרגל די בו כדי להעיד על חוסר תום ליבו של החייב בהליכי פשיטת הרגל". (ראה פש"ר (חי') 294/01 עומר נ' הכנ"ר (לא פורסם); פש"ר (חי') 425/99 ביטון נ' הכנ"ר, תק-מח 2003(1),  2107; פש"ר (חי') 243/01 קולמר נ' הכנ"ר (לא פורסם)).

7.         בנסיבות הענין, משנהנה החייב מהגנת הפקודה כנגד הליכי הוצל"פ, וביזה את החלטות בית המשפט, אני קובעת כי החייב ניצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל.

לפיכך, ניתן צו למאסר החייב למשך 30 יום, אשר יבוטל אם החייב ישלם לקופת הכינוס סך של 9,000 ש"ח.

8.         בנוסף לכך, אני רואה לבטל את הצו לכינוס נכסי החייבואת כל ההגבלות מכוחו. ביטול הצו יכנס לתוקפו ביום 1/5/08, כדי לאפשר לנושי החייב לפעול נגדו בהליכי הוצאה לפועל.

המזכירות תשלח עותק מפסק הדין לב"כ צדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ