אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 291/06

פסק-דין בתיק פשר 291/06

תאריך פרסום : 24/05/2009 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
291-06
21/02/2008
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
ושאחי נימר
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
פסק-דין

1.       בפני בקשת החייב למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל בגין חובות מוצהרים על סך 12,743,100 ש"ח ל- 47 נושים.

          בקשת החייב הוגשה ביום 9.3.06. ביום 7.5.06 נתבקש החייב על ידי הכנ"ר להשלים פרטים  ובית המשפט הורה לו לעשות כן. החייב לא המציא את הפרטים להם התבקש ושקט על שמריו. ביום 20.6.07 ביקש הכנ"ר להורות על מחיקת הבקשה למתן צו כינוס מחוסר מעש ורק אז, ביום 12.7.07 הגיש החייב תצהיר משלים מטעמו, ללא כל מסמך או אסמכתא מגבה.

2.       החייב הגיש בעבר שתי בקשות לפש"ר, בשנים 87' ו-91'. בתצהיר התומך בבקשה שבפני הצהיר החייב כי בשנת 87' הוכרז כפושט רגל ועמד בתשלומים עד שהצליח לשלם את כל חובותיו, וכי בשנת 91' הוכרז שוב כפושט רגל בעקבות הסתבכות כלכלית נוספת וניתן צו תשלומים, אך לצערו פוזר התיק בעקבות איחור של 10 ימים בתשלום השלישי. 

עוד הצהיר החייב כי " מאז שנת 91' אני בעצם גורר את אותם חובות אדירים אשר הכבידו עלי בצורה קשה וגרמו לי ולבני משפחתי לסבל רב ביותר". (סעיף 9 לתצהיר). 

החייב מסר כי במהלך השנים נצברו לחובותו חובות נוספים לרשויות המס, לרבות רשויות מס הכנסה, מס רכוש, מרכז הגבייה הארצי על עבירות תנועה ועוד.

בינואר 06' הצהיר כי מזה 6 חודשים הוא עובד כשכיר בחברה לשיווק מוצרי עץ ואף צירף תלושי שכר. לדבריו מצבו בכי רע, גם אישתו מסובכת בחובות במליוני ש"ח, ואין בבעלותם נכסים כלשהם, למעט דירת מגורים שהיא בבעלות של קרוב משפחה, והחייב הוא המשלם את המיסים החלים על הבית.

החייב מסר כי הוא סובל מבעיות רפואיות, בעיקר באזור הגב והצוואר, וכיום הוא מוגבל בעבודה פיזית.

3.       הכנ"ר מתנגד למתן צו לכינוס נכסי החייב, בטענה כי חובות העתק שצבר  החייב לרשויות המס הם חובות שנוצרו בחוסר תום לב, וכך גם הקנסות בגין עבירות התנועה הרבות שביצע. עוד ציין כי ילדיו הבגירים ורעייתו סמוכים על שולחנו, אך אינם עובדים למחייתם. משיצר החייב את חובותיו בחוסר תום לב, אין מקום ליתן צו לכינוס נכסיו.

4.       בדיון שהתקיים בעניינו של החייב הודיע הכנ"ר כי הוא עומד על  התנגדותו, ואילו החייב ביקש לאפשר לו להגיב בכתב על דברי הכנ"ר.

5.       החייב הגיב לתגובת הכנ"ר וחזר על גירסתו. החייב הסביר כי אחת מבנותיו לומדת במכללה, על חשבון קרובי משפחה ומילגות, ואילו השנייה אינה עוסקת במשלח יד כלשהו. החייב מסר כי הוא פנה לרואה חשבון אשר בעזרתו הוא מנסה להגיע להסדר, אשר יגרום לסילוק חובותיו לרשויות המס. עוד הסביר כי עבירות התנועה נוצרו בעת שמילא תפקידו כסוכן של חברה, אך משנת 00' הוא נוהג בזהירות מירבית ובהתאם לחוק.

6.       הכנ"ר הודיע כי הוא עומד על התנגדותו לבקשת החייב.

דיון

7.         סעיף 18 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 (להלן: "הפקודה") קובע כי לבית המשפט סמכות ליתן צו כינוס בהתאם לסעיף 6 לפקודה וזאת כאמור להלן:

"בית המשפט רשאי ליתן צו כינוס כמשמעותו בסעיף 6, בבקשת פשיטת רגל שהגיש חייב, אם צורף לה אישור מאת הכונס הרשמי כי מולאו התנאים הקבועים בסעיף 17".

אף אם התקיימו התנאים הנדרשים להגשת בקשת חייב למתן צו כינוס על בית המשפט לשקול האם ראוי ליתן את הצו. (שלמה לוין ואשר גרוניס, " פשיטת רגל" , מהדורה שנייה, עמ' 108). 

סעיף 18ה(2) לפקודה עוסק בהכרזת החייב כפושט רגל ולפיו רשאי בית המשפט "לדחות את הבקשה, אם שוכנע כי הוגשה שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, או כי החייב יכול לפרוע את חובותיו".

להליכי פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות , האחת, כינוס נכסי החייב וחלוקתם בין נושיו בדרך הזולה, המהירה היעילה והשווה ביותר, והשניה לאפשר לחייב שאיתרע מזלו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מן החובות. (ראה ע"א 6416/01 בנבנישתי נ' הכנ"ר, פ"ד נז(4), 197, 205-206; ע"א 92/76 בן ציון נ' מדינת ישראל, פ"ד לא(1), 164, 166; ע"א 4892/91 אשכנזי נ' הכנ"ר, פ"ד מח(1), 45, 55; ע"א 501/67 הכנ"ר נ' ולנסי ואח', פ"ד כב(1), 23, 28; וכן ראה א' פרוקצ'יה, "פשיטת רגל על פי בקשת חייב", הפרקליט ל' (תשל"ו) 271, 272).

הפקודה אינה מציבה כללי שיקול דעת למתן צו כינוס, אך הפסיקה קבעה כי בשלב מקדמי זה ייבחן בית המשפט האם לכאורה מתמלאים התנאים למתן צו הכרזת פשיטת רגל כנגד החייב. אם ברור כבר בשלב ההתחלתי כי החייב פעל בחוסר תום לב ו/או במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, וכי בקשתו להכריז עליו פושט רגל תידחה, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה, ואין טעם במתן צו הכינוס אשר יוביל לניהול הליך סרק. (לוין וגרוניס בספרם הנ"ל, ע"מ 169; וכן ראה ע"א 6416/01 הנ"ל, שם).

השיקולים שינחו את בית המשפט בעת בדיקת הנסיבות שהביאו להסתבכותו הכלכלית של החייב הינם רבים ומגוונים. בית המשפט ישקול, בין היתר, את אופן יצירתם של החובות והאם נהג החייב בתום לב כלפי נושיו בעת יצירת החובות או שמא נהג בחוסר אכפתיות תוך סיכון כספי הנושים, האם  נוצרו החובות בדרכי רמייה והאם נהג החייב מתוך כוונה לברוח מנושיו תוך הסתרת נכסיו או הברחתם והצגת מצגי שווא בפניהם, האם נגועה התנהגותו באי חוקיות והאם חובותיו הינם תוצאה ישירה של אי החוקיות. בנוסף לכך ייבחן אם נמנע החייב מלעשות פעולות מינימליות כדי למנוע את התדרדרותו הכלכלית, לרבות ניצול אפשרויות לקבלת כספים וכיו"ב. (ראה לעניין זה: ע"א 4892/91 הנ"ל, בעמ' 58; ע"א 6416/01 הנ"ל, עמ' 205-206; ע"א 149/90 קלאר נ' הכנ"ר, פ"ד מה(3), 61; ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר, פ"ד מט(1), 435; פש"ר (חיפה) 513/03 קרן עמית ואח' נ' הכנ"ר, תק-מח 2004(3), 2871; פש"ר (חיפה) 71/03 עלי דקה נ' הכנ"ר, דינים- מחוזי לד(1), 281; פש"ר (חיפה) 178/03 זילברמן נ' הכנ"ר, דינים-מחוזי לה(5), 760).

מן הכלל אל הפרט :

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ